Web Sitenizin Hızlı SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Şimdiye kadar, bir web sitesinin Google Arama Motorunda gelişebilmesi için iyi bir SEO analizinin gerekli olduğu yaygın olarak kabul edildi. Bu nedenle yeterli bir SEO analizi yapabilmek için öncelikle SEO analizinin inceliklerini anlamak gerekir. SEO'yu anlamak da arama motorlarını anlamaya yardımcı olur. Sonuç olarak arama motorlarının çalışma prensibini anlamak sitenizin hızlı bir SEO analizini yapmanızı sağlar.

Ayrıca, bir SEO analizindeki önemli adımları tanımak, web sitesi stratejilerinin gelişmesine yardımcı olabilir. Ama bu nasıl yapılabilir? Web sitenizin hızlı SEO analizini nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız doğru yerdesiniz!

SEO Nedir?

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu'nun kısaltmasıdır. SEO uzmanı hayatımızın her günü kullandığımız arama motorlarının çalışma algoritmalarını kavrar. Peki, hepimizin kullandığı bir şeyi nasıl anlayabiliriz? Arama motorlarının algoritmaları, normal insanların günlük kullanımları için bilmesi gerekenden daha karmaşıktır.

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki, SEO organik sonuçlara odaklansa da, doğrudan sonuçlar arama motoru sonuç sayfasında bizi yine de geride bırakacaktır. Bunun nedeni, Google gibi arama motorlarının, reklamı yapılan web sitelerini, trafiğini ücretsiz yollarla kazanan web sitelerinden daha yükseğe koyma eğiliminde olmasıdır. Bu durum, ücretli reklamlarla rekabet etmemiz için tek başına SEO kullanmanın yeterli olmayacağını gösteriyor.

Daha açık söylemek gerekirse SEO ile organik trafik elde etseniz de bu tür web siteleriyle rekabet edemezsiniz çünkü Google'ın öne çıkardığı ürünler her zaman önünüzde olacaktır. Bu nedenle Google aramalarınızda Google reklamları ile öne çıkan içerik sitelerini SEO araştırmanıza dahil etmemelisiniz.

Önemli SEO Faktörleri

Bir SEO uzmanı içeriği yazarken farklı teknikler kullanabilir. Bu teknikler şunları içerebilir:

 • Anahtar kelime analizi
 • Meta veriler
 • Backlink
 • Resim
 • Listeleri
 • Hızlı ve anlaşılır kullanıcı arayüzü

Verilen yöntemleri kullanarak web sitenizi arama motorlarında üst sıralara taşıyabilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi 

Anahtar kelimeleri doğru yerlerde kullanmak, bir web sitesi için iyi bir SEO'nun ilk ve en önemli adımıdır. Bu durum, organik trafiğin çoğunu bu yöntemin yönlendirmesinden kaynaklanmaktadır. Web siteniz harika görünmese veya kafa karıştırıcı bir kullanıcı deneyimine sahip olsa bile, uygun anahtar kelimeleri uygun konumlarda kullanırsanız yine de biraz organik trafik elde edebilirsiniz.

Metaveri

Basitçe, metadata, veri içindeki verilerdir. Bu kelime, bir görüntünün alt metni veya bir videonun transkripsiyonu gibi bilgileri ifade eder. Teknoloji günümüzde önemli ölçüde ilerlemiş olsa da, arama motoru algoritmaları bir görüntünün neye benzediğini veya bir videonun ne söylediğini anlamakta hala sorun yaşıyor. Meta verilerin yardımıyla algoritmanın içeriğinizi anlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Backlink

Gelen bağlantılar olarak da adlandırılan geri bağlantılar, iyi bir SEO'ya sahip olmak istiyorsanız kaçırmamanız gereken bir diğer önemli adımdır. Özünde, geri bağlantılar, web sitenizdeki materyalin başka bir web sitesi tarafından bağlanmaya değer olduğunun bir göstergesi olarak hizmet eder. Web sitenizin bağlantı vermeye değer olduğunu ve bu nedenle web sitenizin güvenilir olduğunu temsil ederler.

Görseller

İçeriği daha ilgi çekici hale getiren görseller, okuyucuların içeriği daha iyi ve daha hızlı anlamasını sağlar. Sonuç olarak, resimler, kullanıcı deneyimini geliştirerek web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olur.

Listeler

Web sitelerindeki makalelerde listeleme kullanmak, okuyucuların içeriği kolayca tüketmesini sağlar. Sonuç olarak, kullanıcılar ihtiyaç duydukları bilgileri hızlı bir şekilde bulabilirler.

Kullanıcı Arayüzü

Bir web sitesinin kullanıcı arayüzü ne kadar basit ve ilgi çekici olursa, site o kadar fazla trafik alır. Böylece site kısa sürede arama motorlarında yükselebilir.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Şimdiye kadar sadece SEO hakkında konuştuk. Peki ya SEO analizi? SEO analizi, web sitenizin rakipleri arasında nerede durduğunu ve onu nasıl geliştirebileceğinizi tanıma sürecidir. Böylece, web sitenizin SEO analizini yaparak, bir arama motoru sonuç sayfasında diğer web sitelerini geçmek için daha etkili stratejiler oluşturabilirsiniz. 

Verimliliğe ihtiyacınız olabilir, ancak yeterli zamanınız veya sabrınız da olmayabilir. Böyle zamanlarda , web sitenizin hızlı bir SEO analizini nasıl yapacağınızı. Eğer öyleyse, doğru yere geldiniz. SEO analizi kontrol listeniz şu üç temel unsurdan oluşmalıdır:

 • Sayfa İçi SEO: İçeriğinizde kullandığınız anahtar kelimeler, resimler ve geri bağlantılar ile arka uç tarafındaki tüm sorunların bir kaydı. İnternet sitesi.
 • Off-page SEO: Size yönlendiren diğer web sitelerinin geri bağlantıları. Sayfanız, diğer güvenilir web siteleri tarafından geri bağlanacak kadar güvenilir mi? 
 • Teknik SEO: Bu unsur, tarama, indeksleme, XML site haritaları, hreflang vb. İçerir. Web siteniz arama motorlarının teknik gereksinimlerini karşılıyor mu?

Web sitenizin bu üç kategoride en iyi şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol ettiğinizde, temel olarak SEO analizinin temel unsurlarını yapmış olursunuz. Ancak bu, web sitenizin hızlı bir SEO analizini nasıl yapacağınıza dair tek kılavuz değildir. Birkaç ek ayrıntı, web sitenizi tam olarak değerlendirmenize yardımcı olabilir.

SEO Analizi için URL Kullanımı

Yeterli bir SEO analizi yapabilmek için en baştan başlamalısınız. Kontrol edilecek ilk şey, bir arama motorunun web sitenizi gördüğünde baktığı ilk şeydir: URL yapınız. 

Temel olarak, URL'niz web sitenizin kimlik kartıdır. URL'nizi çok fazla düşünmediyseniz, bunu şimdi yapmanın tam zamanı olabilir. Bir URL seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair bir kontrol listesi:

 • URL'nizin içeriğinizle ilgili olduğundan emin olun. Anahtar kelime URL'nizin hiçbir yerinde görünmüyorsa, arama motoru algoritmasının web sitenizin anahtar kelimenizin belirttiği hizmeti sunduğunu anlaması zor olabilir.
 • Web sitenizin URL'si çok uzun veya çok kısa olmamalıdır. URL çok uzunsa, hem hedef kitle hem de arama motorları içeriğinizi anlamakta zorlanabilir.
 • URL'nizi kısaltamıyorsanız, daha kolay anlaşılması için farklı kelimeleri ayırmak için kısa çizgi kullanmaya başvurabilirsiniz.

Bu noktalara ek olarak, web sitenizin hangi bölümünün en çok trafik aldığını da kontrol etmek isteyebilirsiniz. Trafiğinizin çoğu içeriğinizin belirli bir bölümünden geliyorsa, o içeriğe odaklanmak isteyebilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi Nedir?

Daha önce de belirtildiği gibi, anahtar kelimeler iyi bir SEO çalışmasının ilk önemli adımıdır. Anahtar kelimelerinizin işe yarayıp yaramadığını anlamanıza yardımcı olacak birkaç soru aşağıda verilmiştir:

 • Anahtar kelimeleriniz insanların kullandığı ifadelerle eşleşiyor mu? İnsanoğlunun araştırmak istemesi için yeterince doğal mı?
 • Anahtar kelimeleriniz potansiyel müşterilerinizin veya hedef kitlenizin sorularına cevap veriyor mu? 
 • Sizinle aynı içeriğe sahip diğer web siteleri hangi anahtar kelimeleri kullanıyor? Onlarla rekabet edebilecek misin?

Elbette, ürettiğiniz içeriğin türü hakkında çok daha fazla soru sorabilirsiniz. Sadece web sitenizin içeriğinin bu soruları olumlu yanıtladığından emin olun. Örneğin, içeriğiniz için doğru anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olması için farklı web siteleri ve araçlar kullanabilirsiniz.

SEO Analizi için Yükleme Hızını Kontrol Edin

Yükleme Hızını düşürmek istiyorsanız kendi deneyiminizi tekrar düşünmelisiniz. Aradığınız web sitelerinde geçirdiğiniz zamanı düşünün. İyi bir web sitesi bulduğunuzda yüklenmesini mi beklemek istersiniz yoksa tıkladığınız anda görünmesini mi istersiniz? Cevap, büyük olasılıkla, ikincisidir. Yavaş yüklenen bir web sitesi, hedef kitlenizin yarısından fazlasına mal olabilirken, hızlı yüklenen bir web sitesi, hedef kitlenizi daha da artırabilir.

Bazı ücretsiz araçlar, web sitenizin yükleme hızını ve bazı ücretli araçları kontrol etmenize yardımcı olabilir. Böylece, istediğiniz en iyi aracı seçebilirsiniz. Ancak, güvenilir sonuçlar aldığınızdan emin olmalı ve web sitenizin bu yönünde bazı iyileştirmeler yapmaya hazır olmalısınız. Örneğin, içeriği çok sevseniz bile web sitenizi yavaşlatan bazı içerikleri silmeniz gerekebilir.

Arama Motoru Güncellemelerini Takip Edin

Teknoloji hızla ilerler ve arama motorları da bir istisna değildir. Dolayısıyla arama motorlarının algoritmaları sabit değildir. Ancak, kararsızlıklarının nedenleri, insan deneyimine göre değişme eğiliminde olmalarıdır. Bu nedenle arama motorları, sistemlerindeki güncellemelere göre algoritmalarını değiştirir.

Öte yandan, arama motoru güncellemelerini takip etmek için, teknolojik gelişmelerle ilgili haberlerle ilgili web sitelerine ve dergilere abone olabilirsiniz. Ayrıca, önce takipçilerini bilgilendirmek istemeleri durumunda arama motorlarını sosyal medyada takip etmek isteyebilirsiniz. Bu şekilde, birincil değişikliğin ne zaman sahneye çıktığını ilk öğrenen siz olabilirsiniz. Bu değişikliklerin anahtar kelimeleriniz, URL'niz ve yükleme hızınız üzerinde etkisi olabilir; sonuç olarak, bu değişiklikler hakkında mümkün olan en kısa sürede bilgi edinmek tercih edilir.

Son olarak, web sitenizin trafiği, arama motorlarının algoritmalarındaki değişiklikler hakkında size fikir verebilir. Örneğin, web sitenizin farklı bölümlerinin trafiği sık sık dalgalanıyorsa, bir değişiklik olup olmadığını kontrol etmek isteyebilirsiniz. Böylece ilgili bölümle ilgili bir algoritma değişikliği olup olmadığını hızlı bir şekilde tespit edebilir ve aşağıdaki içeriklerinizi bu değişikliğe göre düzenleyebilirsiniz.

Farklı Web Sitelerinin SEO Analizi 

SEO öğrenirken bilinmesi gereken bir diğer önemli detay da siteniz için hızlı bir SEO analizi yapmayı diğer web sitelerini nasıl analiz edeceğinizi bilmektir. Anahtar kelimelerin önemi ile uğraşırken bu yönün öneminin bir kısmını ele aldık, ancak bundan çok daha fazlası.

İlk olarak, farklı web sitelerinin SEO analizi, sizi SEO kontrolünüzün son ayarlamalarına hazırlayacaktır. Böylece diğer web sitelerinin nasıl performans gösterdiğini ve sizinkinin onları nasıl ölçtüğünü görebilirsiniz. Örneğin, web sitenizin yükleme hızı daha mı iyi? Daha iyi anahtar kelimeler mi seçiyorsunuz? Diğer sitelerin SEO analizlerine bakarak bu soruların cevabını bulabilirsiniz.

Ayrıca, çalıştırdığınız teşhisler web sitenizin rakiplerinizden daha üstün olması gerektiğini ortaya çıkarırsa, rakiplerinizin web sitelerinin site dışı SEO'suna bakmak ve onu sizinkiyle karşılaştırmak isteyebilirsiniz. Örneğin, kaç web sitesi rakiplerinize geri bağlantı veriyor? Onları karşılaştırır mısın? Değilse, web sitenizi bu konuda optimize etmek isteyebilirsiniz. 

Kısacası, kendinizi olduğu kadar rakiplerinizi de anladığınızdan emin olun. Bu sayede kısa sürede rakiplerinizin önüne geçebilir ve web sitenizin daha başarılı olmasını sağlayabilirsiniz.

Sonuç

SEO öğrenmek istiyorsanız öğrenmeniz gereken birçok farklı yöntem vardır. Bu durum, bir web sitesinin arama motoru performansını etkileyen çok çeşitli faktörlerin bulunmasından kaynaklanmaktadır. Bu yöntemlerin çoğunu seçebilirsiniz, ancak kapsamlı bir analiz yapmak istiyorsanız hepsini kullanmanız önemlidir. Kısacası web sitenizin kendisinin en iyi versiyonu olduğundan emin olun.

Ayrıca, “sizin” SEO analiziniz olsa da, rakiplerinizin web sitelerini de analiz etmek kullanışlı olabilir. Bu taktik, diğer web sitelerine bakarak SEO analizinizde ne yapıp ne yapmamanız gerektiği konusunda fikir sahibi olabilmeniz içindir.