Google Search Console Nedir ve Nasıl Kullanılır?

İnternet sitesi olan herkesin mutlaka bilmesi, tanıması ve etkin şekilde kullanması için son derece önemli olan google search console söz konusu internet sitelerinin organik trafik performansının izlenip değerlendirilmesine yarayan önemli bir platformdur. Bunu yaparken de bir diğer taraftan o internet sitesinin kullananların arama motoru olan Google’da sitenin etkinliğini ve görünürlüğünün ipuçlarını verir. Aramak istediğiniz siteyi Google arama motorunda daha rahat bulmanızı sağlayan elektronik hafıza merkezidir.

İnternet site sahiplerine search console Google doğru bir şekilde yapılandırıldığında büyük avantajlar ve imkanlar sağlıyor. Seo  avantajları olarak da bilinen bu faydalar, site trafiğinin doğru şekilde işlemesine ve daha çok kullanıcı tarafından takip edilmesine olanak sağlıyor.

İpucu

Google Search Console yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı detaylı SEO rehberi yazımız ve SEO Ajansı sayfamız ilginizi çekecektir.

İşte detaylar...

Google Search Console Nedir?

Geçtiğimiz yıllarda daha farklı bir isim olan Google Webmaster Tools, ismiyle bilinen ancak günümüzde yeni ismiyle anılan google search console nedir sorusu pek çok kişi tarafından merak konusu olmaktadır. Dünya devi olan Google tarafından site sahiplerine ücretsiz olarak sunulan ve beraberinde büyük avantajlar, değerlendirme analizleri ve etkin site olma yolunda büyük fikirler veren sistem, iyi bir performans için detaylıca kullanılmalıdır.

Dünyanın bilişim ve teknoloji devi olan ve bir numaralı internet sağlayıcısı durumunda bulunan Google, sisteminde tüm site sahipleri en üst seviyelerde olmak ve görünür olmak istiyorlar. Bunun için öncelikle google search console giriş işlemlerinin başarılı bir şekilde yapılması ve sistemin iyi derece analiz edilerek kurallara uyulması gerekiyor. Google Search Console sistemi, sahip olduğunuz ve veri girişleri yaptığınız Google arama motorunda yapılan aramalarda üst seviyelere ve ilk sayfaya nasıl çıkacağınız, site başarısının nasıl sağlanacağı ve sistem üzerinden nasıl para kazanılacağı konularında önemli ipuçları veriyor. Söz konusu sitenin performansını artırmak ve arama motoruna yazılan bir kelime ile bulunmak tüm site sahiplerinin en büyük hayalidir.

Bu üstün sistem dahilinde bulunan search console google analytics ile internet sitelerinin nasıl tarandığı, nasıl analiz edilmesi gerektiği, dizine nasıl eklediğini ve en nihayetinde arama motorunda nasıl gösterildiği detaylı şekilde gösterir ve analizlerini yapar. Web sitelerinin çok daha iyi konuma gelerek etkinliğini artırmak için ve SEO tekniklerinin geliştirilmesi için bu sistemlerin bilinmesi ve etkin şekilde takip edilmesi aslında bir zorunluluktur.

Web Sitemi Google Search Console’a Nasıl Eklerim?

Kurulan ve yayın hayatına başlayan internet sitelerinin ilik hedefi Google sisteminde görünür olmak ve arandığında bulunmaktır. Ancak bu işlerin biraz zaman alacağı ve detaylı çalışma gerektireceği unutulmamalıdır. Öncelikle search console nedir sorusunun cevabının tam olarak anlaşılması ve özümsenmesi gerekir. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra Search Console’u etkin bir şekilde kullanabilmek için sitenin bu sisteme dahil edilmesi ve eklenmesi gerekecektir.

Sahip olunan ve yayın hayatına başlayan internet sitelerinin bilmesi gereken ilk şey google search console kurulumu nasıl yapılır olmalıdır. Bu işlemlerin nasıl yapılacağının ise basamakları şöyle sıralanabilir;

Birinci adım, google dizini içerisinde yer almak için sisteme giriş yapılmalıdır. Google Search Console’a giriş yapan her site sahibi, sisteme ekleme butonunu kullanarak Google sistemine mülk ekle işlemini yapmalıdır. Burada söz konusu olan mülk ifadesinden kasıt, sahip olduğunuz internet sitenizdir.

İkinci adım, sisteme mülk olarak sitenizi ekledikten sonra seo search console tarafından onaylanma sürecinin beklenmesi gerekiyor. Bu süreçte Google bu sitenin size ait olup olmadığını, yasal olup olmadığını ve diğer güvenlik ve hizmet durumlarını inceleyecek ve kabul etmesi halinde sitenin onaylanmasını gerçekleştirecektir. Sitenin Google tarafından onaylanması için yapılması gereken çalışmaların da hassasiyetle yürütülmesi gerekiyor.

Üçüncü adım, internet sitesinin adını koymaktır. Domain olarak da ifade edilen internet sitesinin etkin ismi seçilerek yasallaştırılması gerekiyor. Domain adresi tüm siteler için kesinlikle çok önemlidir ve bunun Google tarafından bilinmesi gerekir.

Bu işlem basamakları sırasıyla takip edilerek bu muhteşem dünyanın kapılarını aralamak ve sitenizin arama görünümü işlemlerini yapmak mümkündür. Burada önemli olduğunu belirttiğimiz site ismi Google’ın sitenizi indekslemesi ve tabiri caizse kendi hafızasına kaydetmesi açısından önemli.

Yukarıdaki işlem basamaklarının tamamlanmasının ardından search console nasıl kullanılır kısmı gelecektir. Burada da yapılması gereken Google Search Console içerisinde yer alan ayarlar sekmesinde bulunan site ayarları bölümünü kullanarak site ile ilgili bilgilerin ve domain bilgilerinin doğru olarak girilmesi gerekecek. Tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olarak girdikten sonra artık sitenizi eklemeniz mümkündür ve Google’ın onayını bekleyeceksinizdir.

SEO Başarısı İçin Google Search Console

Bir heves ya da bir meraktan da olsa bir site kurmuşsanız ve büyük hedefleriniz olsa bile bu sistemin etkin bir şekilde kullanması ve takip edilmesi gerekiyor. Ancak pek çok kişi neden google search console kullanmalı diye merak ediyor ve soruyor. Google Search Console sisteminin istediği verilerin en doğru şekilde değerlendirmesi ve site yayın hayatının etkin ve verimli olması için bu önemlidir ve size çok ciddi avantajlar sağlar. Burada ilk olarak, sistem içinde yer alan sorgular sekmesini kullanmanızı öneririz. Söz konusu sitenin ne şekilde yayın yapacağı hangi anahtar kelimelere indeksleneceği konusunda büyük adım atmış olacaksınız. Bunu eksiksiz ve doğru bir şekilde yaptığınızda arama motoruna yazılan anahtar sözcükler kullanıcıları sizin sitenize yönlendirecektir.

Sanal alemde bugün milyonlarca internet sitesi var ve her biri milyonlarca ve hatta milyarlarca veri girişleri yapıyor. Böyle bir ortamda sizin sitenizin google sisteminde görülmesi bir mucize gibi geliyor. Oysaki google search console ne işe yarar sorusu tam da burada daha fazla anlam kazanıyor. Söz konusu olan milyonlarca site içerisinde kullanıcıların arama motorunda sizin sitenizi görmesi ve tıklaması tüm bu işlemler sayesindedir. Google içerisinde yüzlerce sayfa var ve herkes en ön sayfada görünmek ve tıklanmak için mücadele veriyor. Site sahiplerinin, SEO uzmanlarının ve yöneticilerinin google’da görünmek, etkin olmak ve bu sayede popüler olarak para kazanmak istedikleri için google search console işlemlerini yapmaları gerekiyor.

Google Search Console Ne İşe Yarar?

Google Search Console, kullanıcılara birçok farklı ve ayrıcalıklı özellikler sunar. Bu bağlamda öne çıkan özelliği, web sitelerinin bu araç sayesinde indekslenebilmesidir. Bir web siteniz varsa, onu Search Console'u kullanarak dizine ekleyebilir ve web sitenizin durumunu dizinde kontrol edebilirsiniz. Tamamen ücretsiz olarak sunulan bu hizmet, e-ticaret sitelerine büyük avantajlar sunmaktadır.

Google Search Console ile alabileceğiniz hizmetler şu şekilde sıralanabilir;

 • Googlebot'un taramada sorun yaşadığı sayfaları keşfederek düzeltmeler yapabilirsiniz.
 • Site Haritalarını yükleme ve kontrol etme yeteneği ve imkanı verir.
 • Hangi sitelerin site bağlantılarını paylaştığını görebilirsiniz ve gerekli düzelmeleri yapabilirsiniz.
 • Sitenizin Google'da nasıl arandığını, nasıl göründüğünü ve detayları görebilirsiniz.
 • Anahtar Kelime Performans Analizi yaparak daha da etkin hale gelebilirsiniz.

Söz konusu tüm avantajlar ve imkanları kullanarak sitenizi daha etkin hale getirmek için Google tarafından ücretsiz sunulan Google Search Console hizmetlerinden faydalanın.

Google Search Console Hız Raporu Nedir?

Google Search Console ile ilgili yapılması gereken konulardan biri de google search nedir sorusundan sonra google search console hız raporunun ne olduğunu anlamak ve bilmektir. Sahip olduğunuz internet sitelerinin etkinliğini ve gücünü artırmak adına yakın zamanlarda faaliyete geçen Google Search Console Hız Raporu uygulaması, belirli süreler içinde ve belirli aralıklarda her internet kullanıcısı ve internet site yöneticileri için aktif hale gelen ve site hızının etkinliğinin gösterildiği bir sistemdir.

Söz konusu olan Google hız raporları, Google Search Console sistemi üzerinde, site kullanıcıları için arama trafiği artırma ve daha hızlı ulaşılma son derece önemlidir. URL adreslerine çok daha hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlayan sistem, sitelerinizin hız raporlarını, sayfaların daha hızlı bir şekilde etkin olmasını ve bunların analizlerini veriyor. Eğer sayfalarda bir yavaşlık ve gecikme varsa bunun nedenlerini de sıralayacak ve çözümü için ip uçları verecek olan sistemi de mutlaka etkin şekilde kullanmalısınız.

Google Search Hız Raporları Ne İşe Yarar?

Günümüzde internet sistemlerini etkin bir şekilde kullanmak amacıyla görev yapan SEO uzmanları ve SEO ajansları, google search console analytics platformlarında daha etkin olmak, performanslarını artırmak ve amacı ile söz konusu hız raporlarını önemserler. İnternet siteleri için yavaş site, orta hızda site ve hızlı site olarak birbirinden ayırmak mümkündür. Burada herkes sitenin hızlı ve etkin olasından yana.

Söz konusu hız sorunlarını çözmek için bu raporların değerlendirilmesi, yönlendirmelerinin takip edilmesi ve gereken düzeltmelerin yapılması büyük önem taşır. Burada google search console 2022 güncellemesi dahilinde internet sayfalarınızın performansını üst seviyelere çıkarmak, siteyi daha hızlı hale getirmek ve arama motorlarındaki etkinliğinizi artırmak için hız raporlarından faydalanabilirsiniz.

Google Search Console Neden Önemli?

Google Search Console ile ilgili bilinmesi ve takip edilmesi gereken pek çok konu ve detay bulunmaktadır. İnternet site sahiplerinin google console nedir sorusuna aldıkları cevaplardan tatmin olduktan ve konuyu anladıktan sonra bunun önemini de anlamış olmaları gerekir.

Dünyanın teknoloji devi olan Google tarafından tamamen ücretsiz olarak sunulan ve büyük avantajlar kazandıran google search console nasıl kullanılır konusunda yeterli bilgi ve beceri kazanan site sahiplerinin, site performansları ile ilgili her türlü soruları, sorunları ve bunların çözüm yollarını bulmaları ve daha etkin olmaları mümkündür. Burada en çok merak edilenlerden biri de Google search console uygulamasının hangi işlemler için raporlar vereceğidir.

Etkin ve doğru bir şekilde kullanılan google ads ve search console, bazı işlemler için farklı araçlar ve raporları kullanıcılara sunar bunlar;

 • Google tarafından bulunan ve taranan sitenizin onaylanma raporları
 • Dizin ekleme sorunlarına ilişkin düzeltme, işlem yapma ve yeniden dizine aklama raporları
 • Söz konusu internet sitesinin Google tarama ve gösterme trafiğinin incelenmesi ve sağlanması raporları ve görünme sıklığı
 • Google tarafından sitenin dizine eklenme ve sonrasında spam sorunları ve görünür olma raporları
 • Web sitesine site dışı SEO olarak bilinen diğer hangi sitelerin bağlantı verdiği ve etkileşimde olduğu raporları

Gibi raporları etkin şekilde kullanıcıya sunan google search console güncellemesi ile mobil etkinlik raporları, arama ve yönlendirme özellikleri ve AMP uygulamaları hakkında da geniş bilgiler sunar.

Google Search Console'u Kimler Kullanır?

İnternet sitesi olan ve sanal dünyada yayın yapan herkesin söz konusu olan google analytics ve google search console uygulamasını muhakkak kullanması ve bilmesi gerekir. Genel olarak internet sayfası yöneticilerinden tüm uzman kullanıcılara, yeni site açanlardan daha ileri seviyede internet site yöneticilerine kadar her kademedeki site yayıncıları tarafından kullanılmalıdır. Her seviye ve düzeydeki internet site kullanıcıları ve yöneticilerine geniş imkânalar veren ve sınırsız bilgi paylaşımı yapan google search console, aynı zamanda yaşanan sorunları ve çözüm yollarını da sunuyor.

Peki bu geniş kapsamlı google search console uygulamasını kimler kullanmalı diye soracak olursak, kimlerin kullanması gerektiğini şöyle maddeler halinde söyleyebiliriz;

İşletme sahipleri, işletme sahiplerinin her ne kadar sitelerinin yönetimi için uzman yardımı alsalar da google search console hakkında bilgi sahibi olmaları ve bizzat kullanmaları tavsiye edilir. Sitenizin ve firmanızın arama özelliklerini ve etkinliğini mutlaka görmelisiniz.

SEO uzmanları ve pazarlamacılar, arama motoru pazarlaması search engine marketing olarak büyük önem taşır ve tüm seo uzmanlarının, pazarlamacıların ve site yöneticilerinin search console hakkında bilgi sahibi olup kullanmaları tavsiye edilir. Site trafiği, sitenin pazardaki yeri ve etkinliği, Google Trendler ve Google Ads gibi diğer tüm Google araçları pazarlama açısından büyük önem taşır.

Site yöneticilerinin de bilmesi, kullanması ve takip etmesi gereken bir sistemdir. Üzerinde çalıştığınız sitenin tüm sorunları, yol haritası, etkinliği ve geldiği durum hakkında bilgi sahibi olmak ve siteyi daha iyi yönetmek için bu sistemin bilinmesi ve kullanılması gerekiyor. Çünkü Search Console, var olan sunucu hatalarını, internet yükleme sorunlarını, korsan saldırılarını, kötü niyetli yazılımları ve zararlarını ve diğer tüm güvenlik sorunları ve çözümlerini de site sahiplerine gösterecektir.

Web geliştiriciler tarafından da muhakkak takip edilmesi gereken console, siteler için en çok karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri ve takip edilmesi gereken yolları detaylı şekilde gösterir.

Bugün tüm seo hizmetlerinden tüm internet kullanıcılarına kadar herkese büyük kolaylık ve doğru çözüm önerileri getiren Search Console, kod işaretlemeyle ilgili de yaşanacak olan hataların çözümünde etkin rol oynar. Ayrıca Semantik SEO ve Vertical SEO gibi farklı SEO stratejileri geliştirmek için önemli ölçüde yardımcı olur.

Neden Google Search Console Kullanmalı?

Google Search Console kullanmanın büyük avantajları ve her geçen gün daha da artan imkânlarının olduğunu artık herkes biliyor ve kabul ediyor. Söz konusu bu tamamen ücretsiz ve muhteşem bir sistem olan Google search console sistemi arama motoru pazarlaması konusunda da internet site kullanıcılarına SERP ile ilgili yol gösteriyor ve deneyimler kazandırıyor. Google üzerinde internet sitesinin bulunabilmesi ve taranabilmesi için onaylama işlemeleri de bu sistem üzerinden gerçekleştiriliyor. Yaşanması muhtemel olan dizin ekleme sorunları, dizin düzeltmeleri, veri güncellemelerinin istenmesi de Google Search Console üzerinden mümkün olabiliyor.

Aslında bu sistem internet site sahipleri ile internet site altyapısının kurucusu olan Google arasında iletişim kurmanın bir yöntemi olarak da tabir edilebilir. Yani sizin ile Google arasında bir köprü ya da bir telefon bağlantısı gibi düşünebilirsiniz. Yönettiğiniz ve yayın yaptığınız siteniz için Google Arama trafik verilerini görüntülemesi sürecinde ve Google sayfalarında en üstlerde yer almanız aşamasında en belirgin yol göstericidir. Sitenizin kimler tarafından tıklandığı, ne kadar tıklandığı, hangi ülkeden ya da hangi şehirden tıklandığı ve takip edildiği, siteye giren kişinin ne kadar sürede geri çıktığı gibi birçok özel bilgiyi de sizlere sunar.

Sitenizi Geliştirmek İçin Google Search Console Kullanın

Benzersiz imkanlar ve fırsatlar sunan Google Search Console sistemine giriş yapıp sitenin eklenmesinden ve dizin işlemlerinin yapılmasının ardından şimdi sıra sitenin geliştirilmesine gelmiştir. Bir internet sitesi ne kadar aktif ve faal olarak çalışıyorsa o derecede gelişmiş demektir. Bir internet sitesinde yayınlanan yazıların ya da haberlerin güncel olması, kopya içeriğe sahip olmaması, hızlı ve anında yayın yapması, orijinal SEO uyumlu içerikler barındırması gibi pek çok konu sitenin gelişimini sağlar.

Bu içerik özelliklerini bilinmesi ve uygulanmasının yanı sıra performans bilgilerinin bilinmesi, site kapsamı, siteye erişim sağlanması durumları hakkında da mutlaka kapsamlı raporlar alarak değerlendirmelisiniz. Bunu sadece ve sadece Google Search Console aracılığı ile elde edebilirsiniz. Bu bilgileri bilmek sizin sitenizin geleceğini yönlendirmenizi de sağlar. Örneğin aldığınız raporladı sitenize en çok Konya’dan giriş yapıldığını görebilirsiniz. Bu durumda daha fazla Konya ile ilgili bilgi girişlerini yapmak, Konya’yı tanıtmak ya da Konya’daki müşterileriniz için ekstra yayınlar yapmak sitenizin etkinliğini çok daha fazla artıracaktır. Herkes sitenin daha fazla kullanıcı tarafından takip edilmesini ve tıklanmasını ister site yönetiminde ilk ve asıl hedef budur. Bu hedeflere en kısa şekilde ve en hızlı şekilde ulaşmanın en kolay yolu Google Search Console raporlarını incelemek ve gerekli düzenlemeleri yapmaktır.

Google Search Console ve Site Performansı

Bu, Google Search Console tarafından sağlanan performans verileri ve raporlar, kapsam ve iyileştirmeler hakkında fikir veren bir gösterge panosudur. Performansın artırılması adına Google arama sonuçlarında siteniz için temel performans metriklerini görüntüleyebilirsiniz. İnternet sayfanızın ne sıklıkta görüntülendiği, arama sonuçlarındaki ortalama konum, tıklama oranı, izlenme süreleri ve izlenmede konum bilgiler ve sonuçlarınızla ilgili özel bilgi raporları da sayfanızda görüntülerin. Hatta Google raporlarla ilgili sizleri mail yoluyla da bilgilendirir ve yol gösterir.

Google Search Console URL Doğrulama Nedir?

URL doğrulama yayın hayatını sürdüren ya da sürdürmek isteyen her site yöneticisinin üzerinde durması gereken en öneli konudur. Dev sistem olan Google2nin sizi tanıması, sizi meşru olarak kabul etmesi ve hatta sizi muhatap alması için gereken ilk çalışma URL doğrulamasıdır. Bunu bir tür tanışma gibi de algılayabilirsiniz. URL doğrulama ile Google’ye kendinizi tanıtmış olursunuz ve Google de Google Search Console raporları ile kendisini size tanıtır. Burada ilk hedef bu tanışmadan her iki tarafından da memnun olması ve ilerleyen süreçte de memnun kalmasıdır.

Eğer Google sizden ve sitenizden memnun değilse siteniz her geçen gün geri plana itilecek ve artık zamanla görünmez hale gelecektir. Memnuniyet durumunda ise siteniz ilk Google sayfasında görünecek, daha fazla tıklanacak, insanlar tarafından rağbet görecek ve tüm bunların sonucunda da ciddi bir reklam geliri elde edilecektir. Çünkü Google memnun kaldığı siteleri çok iyi reklam ücretleri ile de ödüllendiriyor.

Google Search Console Kapsamı

Hangi sayfalarınızın dizine eklendiğini ve sitenizi dizine eklerken karşılaştığınız sorunları da öğrenmelisiniz. Burada size en büyük yardımda bulunacak olan bir diğer sistem de site haritaları olacaktır. Mülkünüz olan internet siteniz için yeni Site Haritalarını Google'a bildirebilir, Site Haritası gönderme geçmişini inceleyebilir ve gönderilen Site Haritalarını analiz ederken Google'ın karşılaştığı hataları tespit edebilirsiniz.

Google Search Console kapsamın dahilinde sunulan hizmetlerden biri de URL kaldırma seçeneği olacaktır. URL kaldırma aracı, sahibi olduğunuz sitelerdeki sayfaları Google arama sonuçlarından geçici olarak engellemenize olanak tanır. Kimi zaman sitenin yayını durdurmak geçici olarak yayından kaldırmak da söz konusu olabilir. Özel durumlar halinde URL kaldırma işlemleri de Google Search Console aracılığı ile sunulan hizmetlerden biridir. Google Search Console hizmetlerinden biri de hiç şüphesiz hız raporudur. Siteler için gerçek zamanlı kullanım verilerine ve yani alan verileri olarak da adlandırılan veri raporlarına dayanarak sitenin hızı hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Sitenizin ne kadar hızlı olduğu ve hangi hızda çalıştığını bilmek ve gerekiyorsa daha da hızlandırmak için çalışmalar yapmak site yönetimi için son derece hassas bir konudur.

Google Search Console uygulamasının mobil cihazlarda kullanım kolaylığı hizmeti de mutlaka bilinmesi gereken hizmetler arasındadır. Günümüzde mobil cihazlar masa üstü cihazlara göre çok daha fazla kullanılıyor. Eğer sitenizin analiz raporlarını detaylı incelerseniz kaç kişinin mobil cihazlardan kaç kişinin tabletlerden ve kaç kişinin de masa üstü bilgisayarları kullanarak sitenize giriş yaptığını kolaylıkla görebilirsiniz. Eğer mobil cihazlardan giriş sayıları hatırı sayılır şekilde fazla se sitenizin ara yüzünü ve yönetimini mobil cihazlar için çok daha uygun hale getirmeniz tavsiye edilir. Elinizdeki hangi sayfaların mobil cihazlarda görüntülendiğinde kullanılabilirlik sorunları olduğunu gösterir.

Google Search Console kapsamı dahilinde bağlantı özelliklerine ve bağlantı verilerine de ulaşabilirsiniz. Bağlantılar, size en çok kimin bağlantı verdiğini, en çok bağlantıya sahip web sitenizi ve diğer bilgileri gösterir ve bu alanda yapacağınız çalışmaların şekillendirilmesini sağlar. Google Search Console sayesinde sitenize giriş yapan kitle hakkında da geniş veri bilgilerine ulaşmanız mümkün hangi yaş gruplarının sitenizi takip ettiğini bilmek ve o yaş gruplarına göre yayın politikanızı yönlendirmek site gelişi için son derece önemidir.

Google Search Console Ceza Kılavuzu

Google Arama Konsolunu kullanmanın en büyük yararlarından biri, sitenize yönelik cezalara ve bunların nasıl düzeltileceğine ilişkin bilgilere erişiminiz olmasıdır. Google, uygun olduğu düşünülen içeriğe sahip olsalar bile politikayı ihlal eden siteleri beli şekillerde cezalandırır. Google'ın algoritmaları ve insan yargıçları aracılığıyla uyguladığı çeşitli cezalar bulunmaktadır.

Google Search Console cezaları şunlardır;

 • Kötü içerik ve giriş sayfaları dahil olmak üzere genel spam sorunları ortaya çıkar.
 • Yorumlar bölümündeki spam dahil olmak üzere, kullanıcı tarafından oluşturulan spam sorunları yaşanabilir.
 • Sitenizin ihlallerinden kaynaklanan saldırıya uğradığında girişler spam olarak işaretlenir.
 • 404'ler gibi sahte yönlendirmeler veya istenmeyen sayfalara bağlantılar engellenir.
 • İstenmeyen sitelerden sitenize hedeflenen bağlantılar var ise bunlar tamamen engellenir.
 • Google bu sorunlardan herhangi biri için sitenizi bulur ve cezalandırırsa, Google Arama Konsolu bu sorunları çözmek için bilgi ve yönergeler sağlayacaktır. Örneğin, Manuel İşlemler sayfası sitenizde bulunan sorunları listeler. Ayrıca bu sorunları nasıl çözeceğinizi de gösterir. Ardından, cezayı kaldırmak için Google'ın sitenizi yeniden gözden geçirmesi için bir yeniden değerlendirme isteği gönderebilirsiniz.

Google Search Console Google Analytics'e Nasıl Bağlanır?

Sitenizin Google Search Console işlemlerini doğru ve emin adımlarla gerçekleştirdikten ve URL adresi eklendikten sonra sıra Google Analitik platformuna bağlanmaya gelmiştir. Siteniz doğrulandıktan sonraki ilk adım kesinlikle Search Console'u Analytics'e bağlamak olacaktır. Bu, iki hesabın birbirleri arasında bilgi paylaşmasına olanak tanır ve analiz için daha da fazla ve daha doğru veri sağlar. Bunu yapmak için Google Analytics'e platformuna giderek, sol alt köşede bulunan ayarlar dişlisine girmeniz gerekecektir.

Tesisteki ürün linkinden tüm ürünleri seçerek işleme başlayabilirsiniz. Search Console'a tıkladıktan sonra tüm özellikleriniz önünüze açılacak ve size işlem yapma imkanı verecektir. Uygun mülkü yani size ait olan internet sitesini seçtikten hemen sonra bilgisayar ekranınıza gelen ve siteniz için uygun olan Google Analytics profilini seçip kaydetmeniz gerekecek. Kaydet işlemini yaptıktan sonra söz konusu olan analitik sayfasına bağlanmış olacaksınız.

Search Console'a Site Haritası Nasıl Eklenir?

Google Search Console'un en önemli avantajlarından biri de site haritası yönlendirmesidir. Google'ın sitenizi doğru şekilde algılaması, tanıması ve muhatap olması ve bunların sonucunda da dizine eklediğinden ve ilgili tüm sayfaları dizine eklediğinden emin olabilmeniz için gereklidir. Eğer site haritası eklenmemişse bugüne kadar yaptığınız çalışmaları hiçbir anlamı kalmayacaktır.

Google Search Console tarafından sitenizin kabul edilip, dizine eklenmesi için Google tarafından desteklenen biçimlerden birinde bir Site Haritası eklemeniz gerekli ve zorunludur. Çoğu kişi, diğer arama motorlarına da gönderilebilecek bir XML Site Haritası önerir. Search Console'a bir Site Haritası göndermek için ihtiyacınız olan URL'yi alın ve ardından Search Console'a dönün. URL'nin ilgili bölümünü yapıştırın ve Gönder'i tıklayın (Google bunu varsayılan olarak başlatmayı içerir), ardından Site Haritası bilgilerinizi görmek için sayfayı yenileyin. Bu işlemlerin ardından Google Search Console sistemine başarılı bir şekilde site haritasını da eklemiş olacaksınız.

Hizmetlerimizle ilgili daha fazla bilgi edinin…

Dijital Pazarlama Ajansı Hizmetlerimiz: SEO ve Web Sitesi Yönetimi, Marka Konumlandırma ve Marka Stratejisi, Kreatif Hizmetler, Sektör ve Rakip Analizi, Sosyal Medya ve Google Ads Yönetimi, İçerik Pazarlama ve E-mail Pazarlama.

SEO Ajansı Hizmetlerimiz: Anahtar Kelime Araştırma Stratejisi, Site İçi SEO, Site Dışı SEO, Semantik SEO, Vertical SEO, YouTube SEO, E-ticaret SEO ve İçerik Planlama.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Hizmetlerimiz: İşinizi Google Ads ile Büyütüyoruz, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) İle Arama Sonuçlarına Hakim Olmanızı Sağlıyoruz, Kişiye Özel E-Posta Pazarlama Çalışmalarını Uyguluyoruz, Sosyal Medya Yönetimi ve İçerik Pazarlama Çalışmalarını Gerçekleştiriyoruz.