Albert Solino

Yurt İçi Tasarım Tescil

Yurt İçi tasarım tescil ile firmanıza değer katın!

Yurt İçi Tasarım Tescili Nedir?

Yurt İçi tasarım tescili günlük yaşamımızda bizlere eşlik eden ve yaşantımızı kolaylaştıran ürün veya ürün unsurları renk, doku gibi estetik duyularımıza hitap eden desen ve süslemelerin tümünü konu almaktadır. Tescil işlemine tabi olacak ürünün tamamen dış görünüşü ile incelendiğini ve teknik özelliklerinin yurt içi tasarım tescil ile bağlantısı olmadığını belirtmekte fayda var. Ayrıca daha önce yapılmamış ve yeni tasarlanmış olması gerekir. Ürün üzerinde yapılacak olan her tasarımın tescile konu olacağını söylemek pek mümkün değildir. Kanuna uygun tasarım esas alınmaktadır.

Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi verilmeden önce tasarım, mevzuata uygunluk tasarımın niteliği gibi birçok açıdan değerlendirilir. Başvuru işlemini gerçekleştirmeden önce uzman kadromuzdan destek alın!

Yurt İçi Tasarım Tescili Nasıl Yapılır?

Endüstriyel tasarım tescili Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuru yapılması ile başlar. Kuruma ibraz edilecek olan belgeler hazırlanır. Başvurular gerekli kriterler doğrultusunda incelemeye tabi tutulur. Tasarımın tescil işlemi yaklaşık 6 ay gibi bir süreyi kapsar. Bu süre zarfında Türk Patent ve Marka Kurumu tasarımı mevzuata uygunluk ve kriter açısından değerlendirmeye alınan endüstriyel tasarım sonuca bağlanır. Uygun bulunması halinde ise tasarım tescil belgesi ilgili kişi veya kuruluşlara teslim edilir.

Yurt İçi Tasarım Tescili Sorgulama

Tasarım tescil sorgulaması tasarım tescil işlemi yapılmadan önce var olan tescillerin incelendiği Türk Patent ve Marka Kurumu’nun sunduğu bir hizmet platformudur. Bu yardımcı platform da tasarım tescil sorgulaması ile ürünün fikir aşamasındayken veya tescil öncesi başka bir kuruluş tarafından tescillenip tescillenmediğine ilişkin bilgi verir. Platformun kullanımı tasarımcılara zaman ve ekonomik olarak fayda sağlamaktadır.

Tasarım Koruması Geçerlilik Süresi

Tescil edilmiş tasarım, tasarım koruma süresi içerisinde haklarını saklamaya devam eder. Hak sahibine kimlik ve ticari manada kazanımlar sunar. Tanımlanan bu hak süresi ise başvuru tarihinden itibaren 5 yıldır. Her 5 yılda bir yapılacak tescil yenilemesi ile toplam 25 yıla kadar uzatılabilir. Tasarım tescili sayesinde elde edilmiş olan kazanımlar, koruma süresinin dolması, tescil yenileme talebinin iletilmemesi veya hak sahibinin tescil hakkından vazgeçmesi durumunda kaybedilir.

Türkiye’de maksimum yurt içi tasarım koruma süresi 25 yıldır. Bu süre dolduktan sonra tasarım hakkı sona erer ve halka arz edilir. Tasarım tescil başvuru ve koruması için Albert Solino ile iletişime geçin.

Endüstriyel Tasarım Tescili İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Neden Yurt İçi Tasarım Tescili Yaptırmalıyım?

Tasarım tescil ile haklarınızı güvence altına alarak markanızın değerini koruyun. Albert Solino profesyonel ekibi ile tüm endüstriyel tasarım tescil süreçlerinde yanınızda!

Yurt İçi Tasarım Tescil

Albert Solino’nun Yurt İçi Tasarım Tescil Hizmeti için bizimle iletişime geçin!