Sosyal Medya Yönetimi Nedir, Önemi Nedir?

Sosyal medya kullanımı her geçen gün daha fazla kullanıcı sayısı ile herkesin gündeminde var olmaya devam ederken sosyal medya danışmanlığı da her geçen gün daha fazla önem kazanan bir sektör haline geldi. Söz konusu olan sosyal medya yönetimi, tüm sosyal medya platformlarının en iyi şekilde yönetilerek daha fazla hedef kitlesine ulaşılmayı amaçlayan bir süreç çalışmasıdır.

İpucu

Sosyal Medya Yönetimi kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı Sosyal Medya Yönetimi sayfamız ilginizi çekecektir.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi, her platform üzerinden açılmış olan sosyal medya sayfalarının ve tüm internet sitelerinin amaçlarına ulaşması için en optimum şekilde kullanılmasını içerir. Gerek kişisel profil sayfalarının gerek se ticarete konu olan sosyal medya sayfalarının daha etkili olması ve daha fazla kitleye ulaşması için yapılması gereken çalışmaların profesyonel destek olmasını ortaya koyuyor. Alanında uzman olan kullanıcılar tarafından verilen profesyonel sosyal medya yönetimi için her türlü sosyal medya sayfasının hedef kitleye en iyi şekilde ulaşması, ticaret hacimlerinin artırılması ve daha fazla dikkat çekmesi için etkili ve verimli çalışmaları içerir.

sosyal medya yönetimi nedirGünümüz teknolojisinde pek çok özelliği ve güçlü bir yeri olan sosyal medya, aynı zamanda en önemli pazarlama stratejilerinden biri olarak değerlendirilebilir. Bu nedenle sosyal medya yönetimi her geçen gün daha da önem kazanırken bugün sayısız kullanıcı hesaplarını profesyonel yönetim desteği ile kullanıyor.

Sosyal Medya Yönetiminin Önemi Nedir?

Sanal dünyada web sitelerinin ve hesapların nasıl kullanılacağı, hangi yolların takip edilmesi gerektiği ve hangi durumlarda hangi sosyal medyanın nasıl kullanılacağı ortaya koyan profesyonel bir çalışma olarak ortaya çıktı. Sosyal medyanın bugün sahip olduğu konum oldukça çok büyük bir güce sahipken özellikle e ticaret sayfaları ve kişisel sayfalar için profesyonel destekler sunuluyor. Pek çok özelliği bünyesinde barındıran sosyal ağ ise en önemli pazarlama tekniklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Sosyal Medya Nasıl Yönetilir?

Günümüzde en çok kullanılan gerek instagram sosyal medya danışmanlığı ve gerekse diğer tüm platformlar için etkili ve verimli bir sosyal medya yönetiminin nasıl yapılacağı merak konusudur. Etkili ve verimli bir sosyal medya yöneticiliği için dikkate alınması gereken başlıca konular bulunmaktadır.

Sosyal medya yönetimi için son derece hassas olan konuların başında gelenler şunlardır;

 • Hedef kitlenin içerik türüne göre belirlenmesi
 • Sosyal ağ kullanıcılarının ve hedeflenen kullanıcı kitlesinin dikkatini çekme yönetimi
 • Aynı kolda faaliyet gösteren rakiplerin analizinin yapılması
 • Etkili reklam yönetimi ile ürün ve hizmetlere odaklanmanın sağlanması

Söz konusu konuların en iyi şekilde yürütülmesi için sosyal medya hesap yönetimi en iyi şekilde planlanmalı ve doğru içeriklerle doğru paylaşımlar yapılmalıdır.

Sosyal Medya Yönetiminde Hedef Kitlenin Belirlenmesi

Özellikle e-Ticaret konusunda faaliyet gösterenlerin sosyal medya yönetimi nedir ve nasıl yapılmalıdır konusunda atacakları en birinci adım hedef kitlenin belirlenmesi sürecidir. Sosyal medyanın yönetilmesinde en önemli unsur hedef kitleyi belirleme mekanizmasıdır. Bu sayede hedef kitlenizin dikkatini çeken gönderileri sosyal medyadaki gönderilerinizle paylaşabilirsiniz. Hedef kitlenizi özel hissettirmek için doğum günlerini kutlayabilir, özel günlerde hediye indirimleri ve kuponlar gönderebilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetiminde İçerik Yönetimi

Sosyal medyanın kalite yönetimi anlayışı içinde en çok merak edilen hususlardan biri de sosyal medya yöneticiliği nedir sorusudur. Burada dikkat çeken en önemli konu doğru içeriklerin planlanarak oluşturulmasıdır. İçerik yönetimini başarmak için içeriğinizin özgün ve anlaşılır olması gerekir. İçeriğe karar verirken hedef kitlenizin dikkatini çekecek gönderiler seçmeli ve bunları net bir şekilde açıklamaya çalışmalısınız. Bu, hedef kitlenize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

sosyal medya nasıl yönetilirSosyal Medya Yönetiminde Rekabet Analiz

Sosyal medya yönetiminin bir diğer unsuru olan rekabet analizi, kurumsal sosyal medya yönetimi anlayışı için oldukça önemlidir. Rakiplerin güncel trendlerinin takip edilmesi, onların gönderilerinden daha baskın içerik oluşturulması ve hedef kitlenin dikkatinin çekilmesi gerekmektedir. Bunu etkin bir şekilde yapabilmek için sosyal medyanızı her zaman rakiplerinden daha aktif kullanmalı ve doğru içeriklerle desteklemelisiniz.

Sosyal Medya Yönetiminde Reklam Yönetimi

Sosyal medya içeriklerinde markanın reklamının yapılması ve en etkili şekilde duyurulması da sosyal medya yönetim ajansı olarak görev yapanların en etkili çalışmaları arasındadır. Çünkü çevrimiçi reklamlar her geçen gün daha fazla kullanılıyor ve etki süreçleri artırılıyor. Sitenizde arama motoru reklamları kullanmanın yanı sıra sosyal medya hesaplarınızdan içeriklerinizin reklamını yaparak daha fazla hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Bu şekilde daha fazla hedefe ulaşabilir ve hedefinize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Sosyal medya olarak kullanılan platformlardan gerek twitter yönetimi ve gerekse diğer tüm platformların yönetimi için dikkat edilmesi gereken çok önemli konular vardır. Uygulamaların kullanımı kullanıcı için oldukça basit ve kullanışlı olsa da bazen markaya fayda sağlayacağını düşündüğünüz en ufak bir hareket bile profesyonel bir web sitesi işletmek söz konusu olduğunda faydadan çok zarar getirebilir.

Söz konusu sosyal medya içerik yönetimi konusunda dikkat edilmesi gereken konular şunlardır;

Analiz sonuçlarının doğru değerlendirilmesi ve doğru etkileşimin sağlanması gerekir

Marka imajınızı korumak için her zaman profesyonel destek almak, doğru strateji ile bütçenizin ve markanızın aynı hızda büyümesine yardımcı olacaktır.

Sizi tanıyan bir müşteri için aldığı hizmetin sürdürülebilir olması ve aynı memnuniyet çizgisinin devam etmesi önemlidir. Ancak yeni müşterilerle etkileşime geçmek, marka bilinirliğini artırmak ve dolayısıyla satış hacminizi artırmak için doğru reklam çalışmaları ile müşteri analizi yaparak hareket etmeniz gerekiyor.

Sosyal medya yönetiminde hedef kitlenizin aktif olduğu saat dilimi önemlidir. Bunu bilerek ve medya araçlarınızı paylaşarak etkileşimi ve marka bilinirliğini artırabilirsiniz.

Her türlü ayrıntıya dikkat edilerek en uygun sosyal medya danışmanlığı ücretleri ile yapılacak olan yönetim faaliyetleri firmaları, rakiplerine göre öne çıkartacaktır.

Sosyal Medya Yönetiminin Altın Kuralları

Tüm firmalar ve markalarını öne çıkarmak isteyenler için uzman desteği ile yapılması gereken sosyal medya yönetimi konusunun altın kuralları bulunmaktadır.

sosyal medyaFaydasının son derece artırılması ve rakiplerin önünde öne çıkmasını sağlayan sosyal medya yönetiminin altın kuralları şunlardır;

 • Özgün içerik oluşturma kuralı, aynı konularda içerik paylaşımı yapan firmalardan farklı ve özgün yapılacak olan paylaşımlar söz konusu sayfanın değerini artırır. Paylaştığınız tüm içeriklerin benzersiz olması için dilinizin görsel yapınızın ve kurumsal yapınızın kalitesini yansıtması gerekir.
 • Doğru stratejinin belirlenmesi, sosyal medyayı yönetme sürecinde planlı ve programlı hareket etmek gerekiyor. Rekabet analizi ve izleyici analizi yaparak daha verimli sosyal medya yönetimi elde edebilirsiniz.
 • Etkili zamanı yönetimi, sosyal medyayı yönetirken aktif olmak önemlidir ancak her şey gibi ölçülü ve düzenli olmalısınız. Hızlı sonuçlar için çabalamak yanlıştır. Lütfen sabırlı olun. Organik ve kalıcı etkileşim için belirlediğiniz zaman aralığı ile düzenli aktivite sağlamanız önemlidir.
 • Dinamik veri paylaşımı, sosyal medya süreklilik gerektiren bir platformdur. Zamanınızı doğru yönetirseniz her zaman aktif kalabilir ve istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.
 • Organik sosyal medya yönetimi, elbette zamanla bir takipçi kitleniz olacak ve bunu doğru yönetim tarzı ile zamanında başarabilirsiniz. Bazen bu kitle geçici olabilir ancak doğru strateji ve planlama ile uzun vadede etkili, doğru ve kalıcı bir sonuç alınmasını sağlar.

Var olan ve hassasiyet derecesinde kullanılması gereken altın kurallar internet sayfalarının ve sosyal medya hesaplarının etkili bir sosyal medya yöneticiliği faaliyeti ile daha etkili olacaktır.

Uzman Sosyal Medya Yönetiminin Faydaları Nelerdir?

Sosyal medya kullanıcılarını ciddi şekilde etkileyerek yeni müşteriler kazanabilmek ve satış hacmini artırabilmek yapılacak olan sosyal medya reklam yönetimi ile mümkündür. Sosyal medyanın doğru kullanımı, müşteri için bir güven kaynağıdır. Büyük etkileşim ve takipçi sayısı ile web sitelerinin aktif olma eğilimi daha fazladır ve bunun nedeni, müşterinin bu faktörlere sahip web sitelerini daha kaliteli ve daha güvenilir olarak düşünmesidir. Tanıtım için yayında ve TV'de yayınlanan reklamlar yerine, daha düşük fiyata daha büyük etki ile harika işler yapabilirsiniz Potansiyelinizi aşmak için dünyanın her yerinden müşterilere ulaşabilirsiniz. Böylece sadık müşterilerle aynı düzeyde ciddi rakamlara ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetiminde Profesyonel Danışmanlık Nedir?

E-ticaret firmalarının etkili satış ve tanıtım sürecini takip etmek için birden fazla platformda birden fazla hesabı kontrol etmek durumunda olduğu bilinmektedir. Söz konusu olan tüm sosyal medya hesaplarını tek yerden yönetmek oluşturulan içeriklerin planlı şekilde paylaşılması ve her alanda etkili olunmasını sağlar. Bu açıdan profesyonel sosyal medya danışmanlığı bir kez daha ön plana çıkmaktadır.

Sosyal Medya Danışmanlığı Ücretleri

Şirketin sosyal medyasını yönetmek asla kişisel hesabın yönetilmesi ile aynı anlama gelmez. Hesabımı yönetiyorum, şirketimde hesabımı yönetebilirim demek yanlış bir yaklaşımdır. Birbirleriyle karşılaştırılmamalıdır. Dışarıdan aynı görünse de büyük farklılıklar ve ihtiyaçlar gerektirir. Sosyal medya kullanıcısını etkilemek ve doğru zamanda doğru gönderiyi yayınlamak için profesyonel sosyal medya yönetimine ihtiyacınız var. Çünkü sosyal ağları eğitimsiz ve profesyonel destek almadan yönetmek amatörce bir tavrı tetikleyecektir.

Bugün satın alacağınız en uygun sosyal medya danışmanlığı fiyatları ile tüm hesaplarınızı profesyonel şekilde yönetebilir ve iş hacminizi anında artırabilirsiniz. Söz konusu sosyal medya danışmanlığı ücretlerinde, satın alınan hizmet kapasitesi, içerik oluşturma, sahip olunan sosyal ağ sayısı gibi birçok faktör etkili olmaktadır.

Sosyal Medya Yöneticisi Nedir? Ne İş Yapar?

Etkili ve verimli içeriklerin oluşturulması için medya yönetimi kadar konuyu takip edecek olan sosyal medya yöneticisinin de kim olduğu ve ne yaptığı ya da ne yapması gerektiği oldukça önemlidir. Söz konusu sosyal medya Yöneticisi, şirketin sosyal medyadaki tüm hesaplarını yöneten kişidir. Sosyal medya ile ilgili hazırlanacak ve yayınlanacak içerik ve görsellerin planlanması ve düzenlenmesi gibi tüm aşamaları yönetmenizi sağlar.

Sosyal Medya Yöneticisinin Görevleri Nelerdir?

Destek alacağınız sosyal medya yöneticisinin instagram hesabı yönetme ya da diğer tüm hesapların kontrolünü sağlayabilmesi arzu edilir. Firmaya ait olan tüm hesapların ve internet sitesinin etkinliğini artırmak için de söz konusu sosyal medya yöneticisinin birtakım görevleri ve sorumlulukları bulunmaktadır.

Bağımsız veya bir kurumla bağlantılı olarak çalışabilen bir sosyal medya yöneticisinin görevleri şunlardır;

 • Tüm sosyal ağlarda bulunan şirket hesaplarının etkili ve kontrollü yönetimini sağlamak
 • Şirket adına sosyal hesaplar için oluşturulacak yaratıcı içeriklerin geliştirilmesinde etkili rol oynamak,
 • Şirketin sosyal ağlara yaptığı yatırımın etkin kullanımına özen göstermek,
 • Sosyal ağlardaki olayların kapsamını ölçerek, değerlendirerek ve raporlayarak yeni olay oluşturma sürecinde bu verilerin kullanılmasını sağlamak,
 • Toplanan tüm verileri okuyarak diğer kampanyaların etkinliğini artıracak çözüm odaklı bir yaklaşım geliştirmek,
 • Rakiplerin çalışmalarını analiz etmek ve şirket için sosyal ağlarla çalışmayı geliştirmek için trendlere uygun yeni etkinlikler oluşturmak,

Söz konusu sosyal medya yönetimi ajans kapsamında görev alan sosyal medya yöneticileri, sosyal medyada kullanılan tüm araçların çalışmalarını öğrenerek şirkete fayda sağlayacak yeniliklerin kullanılmasına yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya Yöneticisinin Sorumlulukları Nelerdir?

Alanında etkili ve uzman olan sosyal medya yöneticinin sorumlulukları arasında yukarıda bahsedilen görevlerini en özel şekilde icra etmesinin yanında analiz ve takip sürecidir. Sosyal medya yöneticisi yapılan tanıtımların ve paylaşılan içeriklerin etkinliğini analiz etmeli, müşterinin sağladığı geri dönüşleri değerlendirmeli ve satın alma sürecine etkisini kontrol etmelidir.

Etkili Sosyal Medya Yöneticisi Nasıl Olmalıdır?

Sosyal medya hesaplarının kullanımı ile üretilen ya da satışı yapılan tüm ürün ve hizmetlerin en doğru hedefe ulaştırılması oldukça önemlidir. Bu da söz konusu sosyal medya yöneticisinin doğru planlama ve doğru içerik oluşturma yeteneğine göre gerçekleşir. Bugün alacağınız en uygun sosyal medya yönetimi fiyat seçenekleri ile doğru hizmeti almak herkes için mümkündür. Söz konusu sosyal medya yöneticisinin, iletişim becerileri ve kitleleri tanıma gibi özellikleri olmalıdır. İnternet araçlarını bilen, etkili olarak kullanabilen, tanıtım ve reklam alanlarında uzman biri olmalıdır. Ayrıca sosyal medya yöneticisinin iletişim, reklam, halkla ilişkiler, tanıtım, işletme gibi alanlarda bilgi ve beceri sahibi olması, öncelikle ürün ve hizmetleri en iyi şekilde tanıması ve tanıtması beklenir.

Sosyal Medya Yöneticisi Ne Yapar?

Günümüzde sanal ticaretle uğraşan her türlü ve her çaptaki firmanın en çok ihtiyacı sosyal ağlar ve bunların etkili şekilde yönetilmesi olmaktadır. Sosyal medya ajansları, profesyonel sosyal medya yönetimi hizmetleri sunar ve sosyal medya yöneticilerini içerir. Ancak yine de instagram reklam yönetimi ya da twitter, facebook, tik tok gibi tüm sosyal medya platformları için sosyal medya yöneticilerinin neler yaptıkları da merak konusu.

Etkili ve verimli bir reklam sürecinin oluşturulması ve hedef kitlelerin en doğru şekilde yakalanması için sosyal medya yöneticisinin yapması gereken çalışmalar şunlardır;

 • Hedef kitlenin ve rakiplerin analizleri yapılarak doğru yol haritası oluşturmak
 • Etkili ve verimli video, fotoğraf içerikleri oluşturarak paylaşmak
 • Belirli zaman aralıklarında paylaşımlar yaparak geri dönüşlerin analizini ve takibini yapmak
 • Reklam ve tanıtım içeriklerini yöneterek maksimum hedef kitleye ulaştırmak

Genel olarak fotoğraf ve video çekmeyi, post prodüksiyon sırasında videoları düzenlemeyi ve işlemeyi, sosyal medyadaki yenilikleri takip etmeyi ve reklamları maksimum verim sağlayacak şekilde yönetmeyi bilen bir kişi sosyal medya yöneticisi olmalıdır. Sosyal ağ ajansları tüm bu çalışmaları yürütür çünkü tüm bu niteliklere sahip bir kişiyi istenilen maaşla işe almak zor olacaktır.

Sosyal Medya Yönetiminin Bölümleri Nelerdir?

Sosyal medya, alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır ve söz konusu uzman sosyal medya yöneticilerinin de alanlarında etkili bir eğitimden geçmiş olmaları istenir. Bu konuda etkin bir eğitim veren Anadolu Üniversitesi’nde yer alan bölümler de son yıllarda daha çok dikkat çekmektedir.

Sosyal ağ nedir sorusunu en iyi öğrenebileceğiniz bölümlerden biri de sosyal medya yönetimi bölümüdür ve söz konusu sosyal medya yönetimi bölümünün alan dersleri aşağıdaki gibidir;

 • Etkili medya ve İletişim dersleri
 • Sosyal ağlara giriş ve sosyal ağ oluşumu
 • Medya bilgisine giriş ve medya girişimciliği
 • İletişim ve sosyal medya ve bilişim hukuku
 • Marka ve marka yönetim
 • Sosyal medya platformları, sosyal medyada propaganda ve dijital yayıncılık
 • Sosyal medya ve siyasal iletişim ilişkisi
 • Sosyal medya ve telif hakkı ve çevrimiçi etik

Günümüzde sıklıkla kullanılan facebook yönetimi ya da instagram ve twitter gibi diğer medya yönetimleri, söz konusu dersleri alarak çok daha etkili ve verimli şekilde yapılmaktadır.

Doğru Sosyal Medya Ajansı Nasıl Seçilir?

Bugün tamamen video paylaşımına yer veren tiktok yönetimi ya da hem video hem de fotoğraf ve metin paylaşımına yer veren diğer sosyal medya hesaplarının en iyi şekilde yönetimi için doğru sosyal medya ajansı ile çalışmak oldukça önemlidir. Kullanıcılara geleneksel medya üzerinden değil sosyal medya üzerinden ulaşılmak istenmesi halinde çok geniş bir alana sahip olan sosyal medya için profesyonel destek gerekmektedir. Dolayısı ile en doğru danışman şirketleri ile çalışmak ve en iyi kaliteli hizmeti almak gerekir.

Sosyal Medya Ajansı Seçmenin Önemi

Doğru kararı verdikten sonra, ihtiyacınız olan hizmeti tam olarak tanımladığınızı hissettiğinizde artık size uygun acenteyi aramaya başlayabilirsiniz. Birden fazla ajansla görüşmekte sorun yok. Birden fazla ajansla tanışmak, daha bilgili olmanızı ve aralarından en iyisini seçmenizi sağlayacaktır. Sosyal medya ajansları ile görüştüğünüzde onların çalışma sistemi hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Neden Sosyal Medya Danışmanlığı Hizmeti Alınır?

Sosyal medya, markanın ve firmanın ve marka adı altında üretilen ürün ve hizmetlerin dijital yüzüdür. Artık tüm ticari markalar veya şirketler sosyal medyada yer edindi veya yer almaya başladı. Kullanıcılarınıza ve hedef kitlenize ulaşmak ve bu kitleyi genişletmek için sosyal medyada da yerinizi almanız gerekiyor. Ama yerinizi alırken dikkatli olmalısınız. Sosyal medya hakkında tavsiye almak, hata payınızı minimumda tutacak ve kitlenizi etkileme ve genişletme konusunda daha başarılı olacaksınız.

Dijitalde en sık karşılaşılan sorun, şirketlerin yönettikleri sosyal medyada ilerleme görmediklerinde ve artık dijital olarak katılmak istemedikleri zaman pes etmeleridir. Bu nedenle gerek instagram yönetimi ve gerekse tüm hesapların yönetimi için profesyonel yardıma ihtiyacınız vardır.

Sosyal medyadan, markanızdan veya kurumunuzdan doğru desteği aldığınızda;

 • Dijital dünyadaki yeriniz daha da sağlamlaşır
 • Müşterilerinizle ilişkileriniz oldukça güçlenir
 • Şirketiniz satış yapmak için daha iyi bir şansa sahip olur,

Daha geniş ve etkili bir kitleye ulaşırsınız.

Söz konusu faydaların sağlanması adına bugün sayısız firma en uygun seçeneklere sahip sosyal medya yönetimi ücretleri ile hizmetler alarak sanal dünyada etkinliğini artırıyor.

Dünya üzerinde önemi ve kullanımı her geçen gün artan sosyal medya hesapları konu olduğunda instagram hesap yönetimi gibi diğer sosyal medya ağlarının de yönetimi ön plana çıkmaktadır. Küreselleşen ve her gün daha fazla küçülen dünyada Pazar payını artırmak ve ürünlerini tüm dünyada pazarlama şansına sahip olmak firmaları cezbediyor.

Söz konusu amaçlar açısından sosyal medya yönetiminin önemi şu şekilde öne çıkıyor;

 • Sosyal medya kuruluşları firmaların dünya üzerinde etkin olmasını sağlar
 • Marka bilinirliğinden mağaza ziyaretlerine kadar markalar, pazarlama akışı yoluyla hedeflerine ulaşmak için sosyal medya platformlarını kullanabilir.
 • Sosyal medya pazarlaması ile ne kadar çok hedefe ulaşmak istiyorsanız, bu kanala o kadar çok kişiye ihtiyacınız olacak.
 • Bu gereklilik, nihayetinde karmaşık sosyal medya ekip yapılarının kurulmasına yol açacaktır.
 • Sektör, segment ve hedef kitle ne olursa olsun, müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin önemli bir kısmı sosyaldir.
 • Bugün, dünya üzerinde 18-24 yaşındakilerin yüzde 78'nin Instagram ve yüzde 45'inin de Twitter kullandığı ortaya çıktı. Doğal olarak bu yüksek kullanım oranı firmaların da etkin bir ağ kullanımını öne çıkartıyor.
 • Her yaş, cinsiyet, meslek ve kültürden pek çok insan bugün sadece sosyal medya üzerinden alışveriş yapmaktadır
 • Bu müşterilerin tümüne ulaşabilmek, özellikle yeni web sitesi içeriği için trafiği artırmanıza yardımcı olur.
 • Yeni bir blog yayınladığınızda veya ana sayfanızı güncellediğinizde Google ile iletişime geçmeniz biraz zaman alabilir.
 • Bu, çok az müşterinin ürün veya hizmetinizi bir sonraki aradıkları zamana kadar yeni içeriğin orada olacağını bileceği anlamına gelir.
 • Herkese ulaşabilen bir alan olan sosyal medya, çok daha hızlı ve etkili bir kampanya için ihtiyacınız olan en önemli silah olacaktır.

Büyük bir markaysanız ya da küçük bir işletmeyseniz her durumda instagram yönetimi ve etkili diğer sosyal ağ yönetimi her şart ve ortamda iş hacmini ve Pazar payını artıracaktır.

Sosyal Medya Yönetiminin Markaya Faydaları

Bugün üretim yapan ve satış yapmak isteyen her markanın en büyük amacı tanınmak ve güvenilir olmaktır. Her marka müşterileri tarafından tanınır hale gelmek ve ürünlerine olan güveni artırmak için sosyal medya hesaplarının en doğru şekilde yöneterek işe başlamak istiyor.

Bir markanın hedef kitlesi tarafından tanınmasına büyük fayda sağlayan sosyal medya yönetiminin markalara olan katkıları şunlardır;

 • Daha fazla satış ve daha fazla geri dönüş sağlanır
 • Pazar payını artıran markaların tanınırlığı da aynı ölçüde artar
 • Müşterilerin ve halen müşteri olmayanların güveni sağlanır
 • Marka ve firmanın imajı sağlamlaştırılır

Kurumsal kimliği güçlendirmek isteyen her firmanın markasını öne çıkarması ve markası ile tanınması için sosyal medya ağları doğru ajanslar tarafından etkili olarak kullanılmalıdır.

Sosyal Medya Nasıl Yönetilmelidir?

Sosyal medya yönetimi, Instagram, Facebook, Youtube, TikTok ve Twitter gibi tüm sosyal medya platformlarında şirketlerin, markaların, kuruluşların ilgi çekici içerikler oluşturup yayınlayarak çevrimiçi varlıklarını yönetme sürecidir. Ancak son derece uzmanlık ve profesyonellik isteyen sosyal medya yönetimi, firmanın görünen yüzü ve dış dünyaya açılan imajı olacağı için son derece doğru bir süreç takip edilmelidir. Bu anlamda yapılması gereken SEO uygulamalarının en doğru süreçler takip edilerek yapılması markaları ve ürünleri ön plana çıkartarak satış hacimlerini artırmaktadır.

Bu kapsamda yapılan çalışma sürecinde, ilk olarak, müşterilerin sosyal medyadaki mevcut varlık durumunu açıkça ortaya konması önemlidir. İkinci adımda ise hedef kitlenin ne olduğuna ve başarının temel kriterlerine birlikte detaylı olarak karar verilmesi gerekmektedir. Daha sonra yapılacak bir diğer çalışma da müşterilerin amaç ve hedeflerinin şekillendirerek sosyal medya için doğru stratejinin belirlenmesidir. Tüm hazırlıklar planlandıktan sonra hedef kitleyi etkileyecek içeriklerin ve ürünlerin en iyi tanıtılmasını sağlayacak video ve fotoğrafların doğru araçlarda paylaşılması olacaktır.

Sosyal Medyada İçerik Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Sosyal medya yönetiminde en önemli unsur içeriğinizin nasıl düzenlendiği ve yönetime nasıl dahil edildiğidir. İçeriğin sloganı kraldır ve hala geçerlidir. Sosyal medya içeriğiniz, kurumsal imajınız ve pazarlama dilinizle eşleşmelidir. İçeriğiniz insanlarla doğrudan iletişim kurduğundan, insanların içeriğinizle iletişim kurabilmesi için hazırlanmalı ve uygun şekilde planlanmalıdır. İçeriğiniz işletmenizi ne kadar çok tanımlarsa, o kadar çok dikkat çeker ve hedef kitlenizi geliştirmenize yardımcı olur. İçerik oluşturmadan önce hedef kitleniz iyi analiz etmeli ve işinizi iyi anlamalıdır.

İyi Bir Sosyal Medya İçeriği Nasıl Hazırlanır?

Bu iki unsur iyi bir şekilde çözülürse, insanların dikkatini çekecek ve markanızın içeriğinizle konuşmasını sağlayacak oldukça başarılı içeriğe sahip olacaksınız. Bu marka ile bir potansiyel müşteri tabanı oluşturur ve dönüşümler kazanırsınız. İçeriğiniz sadece görsellerden değil, etkileşimi artıracak video çalışmalarından da oluşmalıdır. Bugün Instagram Reals içerikleri en etkileşimli içerik olarak görünüyor. Bu sadece bir örnek. İçeriğiniz; Markanızın rengine, karakterine ve iletişim tarzına uygun olmalıdır. Ayrıca sosyal ağlarınız basit bir içerik anlayışıyla değil, farklı bir içerik anlayışıyla canlı tutulmalı ve ajandayı kullanan zengin bir içerik anlayışına sahip olmalıdır. Yaratıcı olmak, işletmeniz için güçlü bir marka olmanın ve etkileşim oranını yüksek seviyede tutmanın ilk şartıdır.

Sosyal Medya Yönetimi Özellikleri Nelerdir?

Çoğu insan bu iki tanımı karıştırır. Sosyal medyayı yönetmek söz konusu olduğunda, bazı insanlar takipçileri ve dönüşümleri artırmayı düşünüyor. Bu fikir tamamen yanlıştır. İkisi arasında ciddi farklar var. Sosyal medya yönetimi; Sosyal ağlardaki işletme hesaplarının marka iletişim diline, karakter ve imajına uygun olarak yönetilmesi, içeriklerinin oluşturulması, tasarlanması ve planlanması sürecidir.

Medya Yönetiminin Sosyal Medya Pazarlamasından Farkı Nedir?

Sosyal medya pazarlaması; Kampanyaların oluşturulması, yaratıcı bir şekilde oluşturulması, hedef kitlenin belirlenmesi, pazarlama stratejilerinin belirlenmesi ve tüm bu süreçlerin belirlenen stratejilere uygun olarak belirli bütçeler ile şirketin dönüşüm elde etmek istediği şekilde reklamının yapılması sürecidir.

Burada elde edilen istatistikler de değerlendirilen ölçümler olup, hangi kampanyaların yüksek etkileşimli, hangi kampanyaların düşük etkileşimli olduğu değerlendirildikten sonra iyileştirmeler yapılarak hedeflenen potansiyel dönüşümler doğrultusunda kampanyaların devam ettirilmesi sürecidir. Sosyal medya pazarlaması başlı başına kapsamlı bir süreçtir.