SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İnternet sayesinde dijital dünyaya açılmak isteyen firmalar, web tasarımlarını yaptırırlar. Hazırlanan ve yayınlanmaya başlayan web siteleri, arama motorlarındaki konumlarına göre daha fazla ziyaretçi çekmeye ve hizmetlerin, ürünlerin tanıtılması sağlanmaya çalışılır. Web sitesinin, arama motorlarında daha fazla görünür olması (SERP) ve ilk sıralarda yer alması için arama motorları algoritmalarına göre düzenlenmesi gerekiyor. Bu düzenlemeler bütününe ise seo denilmektedir. Bazı firmalar ya da kişiler, web siteleri için kendileri firma içerisinde SEO uzmanı ile çalışmaları yapabiliyor. Ancak seo tekniklerinin uygulanması profesyonellik gerektiren işlerdir. Firmalar, dijital dünyada diğer firmalarla rekabet edebilmek için seo ajansı hizmetleri sunan firmalardan destek hizmeti alabilirler. profesyonel seo ajansı

Firmalar, pazarlama ağlarını genişletmek için rakip firmaların bulunduğu dijital dünyada daha fazla organik trafik alarak önünde yer almalıdır. Profesyonel seo ajansı seçimini yapan ve web sitelerini arama motorları algoritmalarına uyumlu hale getirenler, istedikleri başarıya kısa sürede ulaşabilecektir. Seo hizmetleri sunan ajanslar, aynı sektörde yer alan birden fazla firmaya hizmet verebiliyor. Aynı ajanstan hizmet alan firmalar arasında rekabet fazla güçlü olamayacaktır. Seo ajansları, aynı yöntemlerle hizmet sunduğu için sektördeki firmaların web siteleri yapıları birbirine benzer olacaktır. Rakiplerinin önüne geçmek isteyenler, sektördeki diğer firmalara hizmet veren ajansları değil farklı ve daha iyi ve profesyonel ajansları seçmek daha avantajlı olacaktır. Firmaların, seo hizmetleri için ajans seçiminde dikkat etmesi gereken önemli hususlardan birisi budur.

Dijital pazarlama ajansı firmaları, hizmet talebinde bulunan firmalara gerçekleştirilmesi mümkün olmayan ve akıl dışı vaatlerde bulunabiliyor. Seo ajanslarından alınacak olan hizmetlerle kısa sürede istenilen reklam ve pazarlama hedeflerine ulaşılması bekleniyor. İnternet sistemleri hakkında fazla bilgisi olmayan kişi ve firmaların gözleri süslü ve klişe sözlerle boyanabiliyor. Hedef kitleye ulaşmak için dijital dünyada yer alan firmalar, müşteri gözünde bıraktıkları ilk izlenimler, marka kaliteleri açısından önemlidir. Seo’nun önemini bilenler, en iyi hizmetleri almak istediklerinde, ajans seçimlerinde de nelere dikkat etmeleri gerektiğini bilirler.

Seo tekniklerini kullanarak firmaların dijital dünyadan hedef kitlelere ulaşmasına yardımcı olacak olan ajans firmaları, tüm hizmet ve özelliklerini müşterilerine gösterirler. Bireysel ya da kurumsal web siteleri için seo ajanslarından hizmet almak isteyenler, ajansın yapmış olduğu tüm çalışmaları kontrol etmelidir. Hangi firmalara hizmet verdiği, hangi firmaların uzun süre ajans ile çalışmaya devam ettiği bilgilerine ulaşmak, o ajansın ne kadar güvenilir olduğunu gösterecektir. Dikkat edilmesi ve önemli hususlardan biriside, ajans firmasının, sektöre ve web hizmetlerine ne kadar hakim olduğunun görülebilmesidir. Sektör hakkında bilgisi olmayan ajanslar seo çalışmalarında hedeflenen başarıya kısa sürede ulaşamayacaktır. Sektörel bilgisi olmasa bile seo deneyimlerinin yüksek olması, güvenilir ajansların seçiminde yardımcı olacaktır.

İpucu

SEO kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı SEO Ajansı sayfamız ilginizi çekecektir.

İnternet dünyasının hızla gelişmesi ve tüm firmaların bu dünyada yer almaya çalışması çok sayıda seo ajans firmasının sektörde yer almasına neden olmuştur. Her ajans firmasının sunduğu hizmet kaliteleri birbirinden farklıdır. Doğru ve güvenilir firma seçimleri için deneyimleri sorgulanmalıdır. Faklı sektörlerdeki firmalara sundukları hizmetler sayesinde arama motorlarındaki sıralamalarda elde ettikleri başarılar, size sunacakları hizmetlerde sağlayabilecekleri avantajları görmenizi sağlayacaktır. Firmalar, kendi kadrolarını oluşturarak seo çalışmalarını yapmaya çalıştıklarında maliyetlerin yüksek olduğunu görebiliyor. Seo ajanslarının sunduğu hizmetler, firmaların daha uygun fiyatlarla en iyi hizmetleri almalarını sağlıyor.

Bir SEO Ajansı Şirketlere Nasıl Yardımcı Olabilir?

Kurumsal seo ajansı, web sitelerinin tüm yapısının seo tekniklerine uyumlu hale getirilmesini sağlayan ve yeni içerikler üreterek, dijital platformlarda yayınlanmasını sağlayan ajanslardır. Web siteleri, arama motorları sonuç sayfalarında ilk sıralarda yer aldığında, dijital reklam ve pazarlamaların daha etkili olarak yapılmasını sağlayacaktır. Arama motorları algoritmalarında sürekli güncellemeler yapıldığı için web siteleri bu güncellemelere uyumlu hale getirilmelidir. Seo ajanslarının, hizmet verdikleri firmalara sağladıkları katkılar çok fazladır. Yapılması gereken ilk işlem, doğru ajansın seçilmesi ve seçim yapılırken nelere dikkat edileceğinin bilinmesidir.

Arama motoru optimizasyonu sayesinde web siteleri daha fazla fark edilir olur ve ziyaretçi sayısı düzenli bir şekilde artmaya başlar. Web sitelerinin arama motorlarına uyumlu olabilmesi, hedef kitleye yönelik etkili içeriklerin oluşturulabilmesi için seo danışmanlık hizmetlerinin alınması önemlidir. Dijital pazarlama ajansı alanında uzman ve tecrübeli danışmanları ile tüm müşterilerine en iyi hizmetleri sunuyor. Seo çalışmaları yapan ajanslarla yapılan çalışmaların firmalara sağlayacağı faydalar şunlardır.

 • Arama motorlarında anahtar kelime ile arama yapan ziyaretçiler karşısına siteniz çıkacaktır.
 • Hizmet ve ürün türlerine göre uygun anahtar kelimeler kullanılarak içerik üretilir,
 • Ziyaretçi trafiği artar ve hedef kitleye ulaşmanız kolaylaşır,
 • Arama motorları üst sıralarında yer alır, marka tanınırlığınız artar,
 • Dijital reklamları daha kolay ve düşük maliyetlerle yaparsınız.

seo hizmeti veren ajanslarSeo danışmanları ile şirketlere hizmet sunan ajanslar, sadece web sitesi değil sosyal medya platformlarında da yardımcı olur. Online alışveriş sistemlerinin geliştiği ve tercih edildiği son yıllarda, tüm firmalar, pazarlamalarını web üzerinden yapmaya çalışıyor. Satış oranını artırabilmek için hizmet ve ürünlerin doğru yöntem ve içeriklerle hedef kitlelere ulaştırılması gerekiyor. Seo ajansları, bu aşamada şirketlere yardımcı oluyor, sektördeki rekabet güçlerinin artmasını sağlıyor. İnsanlar, internet üzerinden ürünlerle ilgili aramalarını anahtar kelime kullanarak yapıyor. Seo hizmetlerinde içerik üretilmesine yardımcı olan ajanslar, sektör ve ürün türüne göre en çok kullanılan anahtar kelimeleri belirliyor ve seo tekniklerine göre analizlerini yapıyor. Yapılan tüm analizler, kaliteli içeriklerin üretilmesini, web sitesi üzerinden yayınlanmasını sağlıyor. Bu çalışmalar, dünyanın her yerindeki hedef kitlenin web siteniz üzerinden size ulaşmasını sağlayacaktır.

Dijital reklam ajansı hizmet sözleşmesi yaptığı kişi ve kurumların reklamlarının doğru yerde ve doğru zamanda yapılmasını sağlar. Pazarlama ağının genişletilmesi, internet dünyasında hedeflenen başarıya ulaşabilmek için doğru yöntemlerle reklam yapılması her zaman önemlidir. Seo ajansları, tam bu aşamada şirketlere yardımcı olur ve kazançlarının artmasını sağlar. Dijital reklam çalışmalarında asıl hedef, ürün reklamı ile birlikte satış oranının artmasını sağlamaktır. İşletmeler, hizmet ve ürünlerini pazarlayabildiklerinde hedefledikleri başarıya ulaşabilecek ve büyümeye başlayacaktır. Bunun için her firma, web sitesine ve web hizmetlerinin geliştirilmesi için seo danışmanlık ajansına ihtiyaç duyar. Seo danışmanlarının, şirketlere neler kazandırdığı konusu ise sunulan hizmetlerin kalitesine, iş deneyimine bağlıdır. İnternet üzerinden reklamların yapılabilmesi için daha fazla görünür olmak ilk kuraldır. Daha fazla görünür olmak ise arama motorlarının sonuç sayfalarında ve YouTube'da ilk sayfada ve üst sıralarda yer almakla sağlanır. Çünkü çeşitli aramalar yapan ziyaretçiler, karşılarına ilk çıkan yani sonuç sayfasındaki en üst sıradaki linkleri seçerek web sitelerine erişim sağlar. Bu ilk sıralarda yer alan sitelerin ziyaretçi trafiğinin ve marka bilinirliğinin artmasını sağlayacaktır.

İşletmeniz İçin Doğru SEO Ajansını Nasıl Seçersiniz?

Google ve diğer arama motorları parametreleri sürekli güncelleniyor ve bu internet dünyasındaki rekabetin kızışmasına ve artmasına neden oluyor. İşletmeniz için seo hizmeti sunan doğru ajansın seçimini nasıl yapmanız gerektiği hususunda bilgi sahibi olmalısınız. Dijital medya ajansı seçimlerini yapmaya başlamadan önce beklentilerinizin neler olduğunu belirlemelisiniz. Daha sonra sektör bilgisine sahip ve başarılı çalışmaları bulunan deneyimli ajansları tespit ederek görüşmeler yapmaya başlayabilirsiniz. Yapacağınız görüşmelerde, firmalarda olması gereken kriterleri belirlemiş olmalısınız. Alacağınız hizmetin kaliteli olabilmesi için doğru soruları sormalı ve mantıklı cevaplar alabildiğinizi gözlemlemelisiniz. Danışmanlık hizmeti alarak doğru ajansı seçmeye çalışmak daha doğru bir karar olacaktır. Yapılan görüşmelerde öncelikli soruların danışman tarafından sorulması, ajans firmasının iş deneyimleri, kadrosu, sunduğu ve sunacağı hizmetler hakkında detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Dijital ajansı seçerken ön bilgi sahibi olmanız ve firmayı tanımazın önemlidir. Bu soracağınız soruları belirlemeniz ve ajansın olumlu ve olumsuz yönlerini tespit etmenize yardımcı olacaktır. Yapılan görüşmelerde şu sorular sorulabilir.

 • Seo deneyimleriniz nelerdir? E-Ticaret SEO'su, YouTube SEO'su gibi farklı alanlarda çalıştınız mı?
 • Referanslarınız var mı ve hangi firmalar?
 • Seo sektöründeki hizmet süreniz nedir?
 • Müşterilerinizle çalışma süreniz ne kadar?
 • Sektörümüz ve hizmetlerimiz hakkında neler biliyorsunuz?
 • Seo çalışmaları yapan ekipler kendi kadronuz mu?
 • Seo çalışmaları sonucunda hedeflerimize ne kadar sürede ulaşabiliriz?
 • Çalışmalar kalıcımı ve fiyatları nelerdir?

Sorularınızı, hem firmanın hizmetleri hem de seo çalışmaları ile ilgili olarak detaylandırarak sorabilirsiniz. Doğru seo medya ajansının seçilebilmesi için dikkat etmeniz gereken hususları bilmeli ve kontrollü hareket etmelisiniz. Firmanın, ajans ekiplerinin kendi kadrosu olması ve size sunulacak destek hizmetlerinin uzun süreli kesintisiz olabileceğini gösterir. Birçok firma, farklı firmalarla işbirliği yapabiliyor ve dışarıdan destek alarak müşterilerine hizmet sunuyor. Bu yöntem bazı durumlarda destek hizmetleri sunumunda kesintilere neden olabiliyor. Doğru ve güvenilir ajans firmalarında, tüm çalışmalar senkronize bir şekilde yürütülmeli ve bütünlük sağlanmalıdır.

seo ajansıDijital pazarlama ajansları geleneksel reklam döneminin son bulmaya başladığı günümüzde, dijitalleşmeniz ve pazarlama alanında gelişmenize yardımcı olacaktır. Pazarlama ajansları, potansiyel müşteri kitlelerinin sürekli online sistemler üzerinden alışverişler yaptığını bilir ve hizmetlerini ona göre şekillendirirler. Dijitalleşme ve dijital pazarlama tanımlarının doğru yapılması, doğru ajansın seçilmesini sağlayacaktır. Sadece sosyal medya platformlarında yer almak dijitalleşme ve pazarlama açısından yeterli değildir. Seo hizmetleri için doğru ajans seçimi yaptığınızda, markanızı ve ürününüzü daha iyi tanıtacak, algı yönetimini başarılı bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz. Bu çalışmalar, kurumsal kimliğin oluşmasını, markanın dünya genelinde tanınmasını, potansiyel müşteri zihninde yer edinmeyi ve dijital pazarlamanın hızla artmasını sağlayacaktır.

Doğru ajans seçimi yapmaya çalışırken, pazarlama ajansından ne istediğinizi bilmelisiniz. Dijital dünya büyük bir okyanustur ve bu okyanusta hangi yöne doğru yüzeceğinize karar vermiş olmalısınız. Dijital pazarlamadan beklentilerinizi belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Sektörde farklı olabilmek ve hızla büyüyebilmek için yeni pazarlama stratejileri oluşturabilmelisiniz. Bu konuda size destek sunan SEO ve dijital pazarlama danışmanları yardımcı olacaktır. Danışmanlarınızı doğru seçtiğinizde, hedef kitleyi belirleme ve ulaşma hiçte zor olmayacaktır. Dijitalleşme sayesinde yerel pazar ile sınırlı kalmayıp küresel pazarlara açılabilirsiniz. Bu hedef kitlenizi genişletmenizi ve daha fazla ürün pazarlamanızı sağlayacaktır. Üretmiş olduğunuz, ürün ve hizmetler hangi kitlelere yönelik ise ajans tercihlerinizi de ona göre yapmalısınız. Bu hem alanında uzman ajansları bulmanızı hem de sunulacak hizmetin hedef kitleye yönelik ve daha kaliteli olmasını sağlayacaktır.

Ajans portföyünü kontrol etmek, doğru seçim yapmanın adımlarından birisidir. Ajansın kurumsal kimliği, sektördeki hizmet süresi ve hizmet verdiği alanları bilmek, yol haritasını belirlemeye yardımcı olur. Seçmiş olduğunuz ajansa güven duymalısınız. Bunun için anlaşma yapmadan önce kimlerle çalıştığını ve çalıştığı firmaların kurumsal kimliklerini bilmek gerekiyor. Doğru ajans seçimlerinde, çok sayıda firma ile çalışıyor olmasına değil çalıştığı firmalarla uzun süre çalışıp çalışmadığına bakılmalıdır. İşletmeniz için doğru reklam ve pazarlama ajansı seçimi yaptığınızda, dijital dünyada tanınırlığınız hızla artmaya başlayacaktır.

SEO Ajansı Seçerken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Seo terimi, internet ile ilgilenen herkesin duymaya ve ilgi göstermeye başladığı terimlerden birisidir. Seo hizmeti veren ajanslar sayesinde, birçok firma kısa sürede hedeflerine ulaşabiliyor. Hedeflere ulaşma, doğru reklam yöntemlerinin kullanılması, marka bilinirliğinin arttırılması ve doğru pazarlama stratejilerinin hazırlanması ile gerçekleşiyor. Seo, web sitesinin, arama motorları algoritmalarına uyumlu hale getirilmesi, oluşturulan içeriklerle aramalarda ilk sıralarda gösterilmeyi sağlamaktır. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarıdır ve site içi, site dışı olarak farklı tekniklerle yapılır. Web sitesi yönetimini yapan her kullanıcı seo çalışmalarını sınırlı olarak yapabilecektir. Profesyonel destek almak, hem marka hem de reklam ve pazarlama açısından önemlidir. Seo hizmetlerine güvenilen ajanslar ile birlikte çalışmak, başarıya ulaştıracaktır. Bunun için seo ajanslarının neler yaptığını bilmek ve doğru seçimler yapmak gerekiyor.

Seo hizmeti veren ajanslar arasından seçim yapmaya çalışırken dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu unutulmamalıdır. Güvenilir ajans seçimi yapılırken üzerinde durulması ve sorgulanması gereken hususlar şunlardır.

 • Geçmiş tecrübe ve deneyimleri,
 • Seo çalışmalarının tamamının mı ya da bir kısmının mı ajans içerisinde yapıldığı,
 • Çalışmalar için sizden hangi bilgileri isteyeceği,
 • Çalışmaların ne kadar zamanda sonuçlanacağı,
 • Sonuçların etkisinin ne zaman ve nasıl görüleceği,
 • Anahtar kelime analiz çalışmaları,
 • Seo haricinde sundukları hizmet türleri,
 • Seo çalışmaları raporlama süreçleri,

dijital pazarlama ajansıSeo hizmetlerinden faydalanmaya karar verdiğinizde, ajansların deneyimleri ve sektörel tecrübelerinin ne olduğunun bilinmesi önemlidir. Bu geçmiş dönemlerde yaptıkları çalışmalar ve elde ettikleri başarılar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Seo çalışmaların başlayacak olan ajanslar, sizden beklentileri olacaktır. Bu beklentilerin neler olduğunu sorgulamanız ve istedikleri bilgileri hazır etmeniz, çalışmaların kısa sürede başlaması ve hedefe ulaşma açısından önemlidir. Sizden talep edilecek bilgilerin neler olduğunu ve hangi aşamalarda isteneceğini bilmelisiniz.

Seo hizmetleri için ajans seçerken, önceki yapılan çalışmalarda hangi süreçlerden sonra sonuç alındığını bilmek gerekiyor. Arama motorları algoritmaları herhangi bir zaman içerisinde değiştirildiği için ajans firmaları, çalışmaların sonuçlanması için kesin zaman veremezler. Çalışmaya başladıklarında çok kısa sürede çalışmaları tamamlayacağını ve istenilen sonuçların alınacağını belirten ajanslar güven vermeyecektir. Seo için ajans seçimi yaparken, çalışmaların uzun soluklu olabileceğini biliyor olmanız gerekiyor.

Seo reklam ajansı hizmetlerinde, hedef kitle her zaman önemlidir. Tüm çalışmalar hedef kitleye göre planlanır ve yeni stratejiler oluşturulur. Sizi ve ürünlerinizi tanımayan kullanıcılar, internet üzerinden anahtar kelime ile arama yaparak size ulaşabilir. Bunun için ajans seçiminde dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi de çalışmalarda anahtar kelime seçimlerini ve analizlerini nasıl yaptığını öğrenmektir. Web sitenizde yer alacak içeriklerde kullanılacak anahtar kelimelerin doğru belirlenmesi, analiz edilmesi, doğru yerlerde, yeterli sayıda kullanılması, internette daha fazla görünmenizi ve erişimlerin yapılmasını sağlayacaktır. Sadece anahtar kelime analizleri yapmak başarı için yeterli olmayabiliyor. Seo ajansları, rakip analizlerini de yapabilmelidir.

kurumsal seo ajansıSeo ve reklam ajansı seçimi yaparken, başka hangi alanlarda uzmanlıklarının olduğunu öğrenmek, talep edeceğiniz hizmetler açısından önemlidir. Seo odaklı yapılan çalışmalar dışında dijital pazarlama alanında da uzman olan firmaları tercih etmek, ürün satış oranını artırmanız açısından sizlere avantaj sağlayacaktır. Başka uzmanlık alanlarının olması, farklı hizmetleri birlikte ve daha uygun fiyatlara almanızı sağlayacaktır. Hizmetleri farklı firmalardan farklı zamanlarda almak hem maliyetli hem de zaman kaybına neden olabilir. Kaliteli ve güvenilir hizmetler sunan ajanslar, yaptıkları tüm çalışmalar sonunda raporlama yapabilmeli ve sizinle veri paylaşmalıdır. Bu hususlara dikkat ettiğinizde, işletmeniz için doğru ve güvenilir ajansı seçerek en iyi hizmeti almaya başlayacaksınız.

SEO Ajansı Seçerken Kaçınılması Gereken En Önemli Hatalar

Seo ajanslarını seçerken dikkat edilmesi ve kaçınılması gereken hususlar vardır. Dijital reklam ve pazarlama hizmeti sunan çok sayıda ajansın olması hizmetlerin farklı kalitelerde sunulmasını sağlıyor. Seo hizmetlerinde sorunlarla karşılaşmamak için hatalar yapmamalı ve kaçınılması gereken hususlara dikkat etmelisiniz. Piyasada çok sayıda, freelance seo ajansı bulunuyor. Freelance olarak sunulan hizmetlerde devamlılık sorunu yaşanabilecektir. Kişisel ya da kurumsal web siteleri için seo danışmanlık ajansı seçmek isteyenler şu hususlara dikkat etmeli ve o firmalardan kaçınmaya çalışmalıdır.

 • Birinci sıraya çıkma garantisi veren ajanslardan uzak durulmalı,
 • Kısa sürede istedikleri sonuçları alacağını söyleyenler,
 • Web sitesine çok sayıda link göndereceğini söyleyenler,
 • Çok ucuz hizmet vaadinde bulunanlar,
 • Sunulan hizmetlerle ilgili telif hakkı isteyenler,
 • Google’a tanıdığı ve istediği yardımı alacağını söyleyen,

Google seo ajansı seçimlerini yaparken bunları söyleyen ajanslardan uzak durmak gerekiyor. Seo çalışmalarının tüm çeşitlerinde kısa sürede sonuç almak çok zordur. Uzun vadeli yatırımların yapılması gereken çalışmalardır. Kendisine müşteri bulmak isteyen ajanslar, gerçekleşmesi mümkün olmayan vaatlerde bulunarak kısa sürede sonuç alacaklarını anlatmaya başlar. Bu firmalarla iş sözleşmesi yapmak, yapılacak en büyük hatalardan birisidir. Bu ajansların, web sitenizle ilgili yapacağı seo çalışmaları, arama motorlarındaki performansını artırmayacak tam tersine düşmesine ve daha kötü sonuçlar almaya neden olacaktır.

dijital reklam ajansıİşletmeniz, sektörde rakip firmalarla yarıştığı gibi seo ajansları da kendi arasında yarışıyor. Web sitelerinin amacı, arama motorlarında birinci sıraya yükselmektir. Güvenilirliği sorgulanabilen ajanslar çoğu zaman kısa sürede birinci sıraya çıkma garantisi verirler. Google parametrelerine göre kısa sürede üst sıralara ve birinci sıraya çıkmak zordur. Google arama motoru botları, web sitesinin url yapısı, bağlantı linkleri, içerik kalitesi, anahtar kelimelere göre bazı kriterleri göz önünde bulundurarak puanlama yapıyor ve sıralamayı oluşturuyor. Yeni kurulmuş bir web sitesini sıfırdan üst sıralara taşıyacağını söyleyen ajans firmalarından uzak durmak gerekiyor.

Seo reklam hizmetleri için ajanslar çeşitli çalışmalar yapar ve yapılacak olan çalışmaların türüne göre hizmet fiyatları değişebiliyor. Seo hizmetleri fiyatları hakkında kısa araştırma yaparak ortalama fiyatlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ajanslarla görüşmeye başladığınızda, her firma kurumsal yapısı ve sunduğu hizmet kalitesine göre farklı fiyat seçenekleri sunacaktır. Piyasa ortalamalarına göre çok ucuz hizmet fiyatları sunan ajansların hizmet kaliteleri düşük olacak ve istenilen sonucu getirmeyecektir. Tüm işlerde olduğu gibi seo çalışmalarında da ucuz işin kalitesinin düşük olacağı bilinmelidir. Seo ile ilgili ucuz hizmet aldığınızda, beklentilerinizin eksiksiz olarak karşılanacağı beklentisine girmemelisiniz. Yapılacak her hizmetin bir bedeli vardır ve güvenilir firmalar, kaliteli sunulacak hizmetler için ortalama ya da yüksek fiyat isteyecektir. Çok ucuz teklifler sunan firmalar, sizin için zaman kaybından başka bir şey olmayacaktır.

Seo hizmetlerine olan ihtiyacın artması ile birlikte ajanslar kendilerini pazarlamaya çalışır. Bunun için kısa sürede istedikleri sonuçları alabileceklerini, Google’da tanıdıkları olduğunu söyleyenlere rastlamak mümkündür. Farklı yollarla Google çalışanları ile iletişimi olan firmalar, seo çalışmalarından herhangi bir destek alamazlar. Google çalışanları, web siteleri arama motoru sorgulamalarına müdahale edemez ve tüm sorgulama değerlendirmeleri çok sayıda kriterin bir araya getirilmesi ile sistem tarafından gerçekleştirilir. Yukarıda sayılan söylemlerin birkaçı ya da tümünü söyleyen firmalardan uzak durmalı, maddi ve zaman kaybına uğramamalısınız.

Birlikte Çalışmadan Önce Herhangi Bir SEO Ajansına Sorulması Gerekenler

En iyi dijital pazarlama ajansı ile birlikte çalışmaya karar verdiğinizde, hizmet sözleşmesi yapmadan önce bazı sorulara cevap bulmalısınız. Soracağınız sorular, ajansların yapacakları seo çalışmaları ile ilgili olabilir, analiz için kullanılan araçlar hakkında olabilir. Seo firmalarını yakından tanıyacak araştırmalar yaptıktan sonra güvenilir olanlarla görüşmeye başlayabilirsiniz. Seo hizmetleri ile ilgili sorulması gerekenlerden bazıları şunlardır.

Eksiklerimizi nasıl tespit edeceksiniz?

Web sitemizin, arama motorunda önemli bir sıralamaya yükselebilmesi için eksiklerinin tespit edilmesi önemlidir. Google araçlarından biri olan Search Console yardımı ile öevcut durum analizi ile birlikte, kodlama hataları, url hatası, link bağlantıları ve içerik kalitesi incelenerek tüm eksikler tespit edilir.

Anahtar kelime seçini neye göre yapılıyor?

Seo hizmetleri için anahtar kelime seçimi için belirlenen stratejiler her zaman önemlidir. En iyi seo ajansı anahtar kelime seçimlerini sadece bir noktaya odaklanarak değil geniş kapsamlı olarak yapar. Site ve rakip site analizleri yapılarak anahtar kelimeler belirlenmelidir. Rakip sitelerin kullandığı anahtar kelimeler hakkında bilgi olmak doğru çalışmalar yapılmasını sağlayacaktır.

Çalışma stratejisini neye göre belirliyorsunuz?

Seo ajansı çalışma stratejisini belirlerken, arama motoru algoritma güncellemelerini takip eder. Arama motoru algoritma güncellemelerinin takip edilmemesi yapılan çalışmalarda istenilen sonuca ulaşmayı engelleyecektir. Seo hizmetleri sürekli güncelleme yapılması gereken bir hizmettir ve çalışma stratejileri, eksikler belirlenerek, algoritma güncellemelerine göre yapılmalıdır.

Seo uyumlu içerik üretmeyi nasıl yapacaksınız?

Web siteleri için en önemli çalışma içeriklerin oluşturulmasıdır. İçerikler, seo çalışmaları için atılması gereken önemli adımlardan birisidir. Kaliteli içerikler, arama motorları, indeksleme işlemini daha kolay yapmalarını sağlar. Ürün ya da hizmet ile ilgili içerikler seo tekniklerine uyumlu ve hedef kitlenin dikkatini çekecek şekilde üretilir. İçerik üretimlerinde anahtar kelime analizlerine önem verilir ve içeriğe uyumlu anahtar kelimeler kullanılarak üretilir.

Backlink Kullanıyor musunuz? Neler Yapıyorsunuz?

Seo çalışmalarında ziyaretçi trafiğinin oluşturulabilmesi için başka siteler üzerinden bağlantılar alınıyor. Web sitelerinin en büyük ihtiyaçlarından birisi backlink kullanımıdır. Arama motorlarında üst sıralarda yer almayı, ziyaretçi ve tıklanma sayısı belirliyor. Bunun için backlink kullanılmalıdır. Backlink kullanımı için benzer içerikleri sahip sitelerden bağlantı oluşturulmalı ve spam url olmamasına dikkat edilmelidir. Spam url bancklink seçenekleri, web sitesine zarar verecektir.

Seo çalışmalarında web sitemizin teknik geliştirmelerini kim yapacak?

Web sitenizin geliştirilmesi için seo hizmetleri alırken, ajanstan işlem süreci ile ilgili yol haritası oluşturmasını istemelisiniz. Yapılacak yol haritası çalışmaları web sitesiniz eksiklerinin ortaya çıkartılmasını sağlayacaktır. Süreci takip ettiğinizde, web siteniz için neler yapmanız gerektiğini öğrenirsiniz. Seo çalışmalarına başlayan ajanslar, profesyonel ekipleri ile sitenizin teknik yönden geliştirilmesini sağlayacak çalışmaları yapmaları gerekiyor. Bu çalışmaların yapılmasını süreç aşamasında sağlayabilirsiniz.

Hangi seo tekniklerini kullanıyorsunuz?

Web sitenizin eksikleri tespit edildikten sonra hedef kitleye ulaşmayı ve arama motorlarında üst sıralara taşınmasını sağlayacak yöntemler belirlenmelidir. Web sitesi için site içi seo ve site dışı seo teknikleri kullanılmalıdır. İkisinin bir bütün olduğu bilinmeli sadece birisinin yapılması web siteniz için yeterli olmayabilecektir. Semantik SEO, Vertical SEO gibi teknikler uygulanabilir. Bazı araştırmaları yaparak seo teknikleri hakkında bilgi sahibi olabilir ve ajans firmasından yapacağı çalışmalarda taleplerde bulunabilirsiniz.

Seo dışında hangi hizmetleri veriyorsunuz?

Profesyonel seo ajansı firması ile seo çalışmaları ile ilgili görüşmeler yaparken diğer uzmanlık alanları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Web sitesi içerik ve bağlantı sorunlarının giderilmesi ile birlikte sosyal medya danışmanlığı, dijital reklam ve pazarlama hizmetlerini de verebilirler. Sosyal medya yönetimi ile ilgili destekler, dijital dünyada daha fazla tanınmayı, marka bilinirliğinin artmasını sağlayacaktır. Dijital reklam ve pazarlama hizmetleri, hedef kitleye ulaşmayı sağlarken, satış oranlarının da hızla artmasını sağlayacaktır.

Birlikte çalışmayı düşündüğünüz seo ajansına sorulması gereken soruları önceden belirlediğinizde, firma ve hizmetleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olabileceksiniz. Seo dışında verilen hizmetler hakkında bilgi sahibi olmak, tek bir firmadan ihtiyacınız olan tüm hizmetlerin güvenilir bir şekilde almanıza yardımcı olacaktır. Tüm hizmetlerin birlikte alınması, işletmenize maliyet ve zaman açısından tasarruf sağlayacak, karlılık oranınız artacaktır.

 

Hizmetlerimizle ilgili daha fazla bilgi edinin...

Dijital Pazarlama Ajansı Hizmetlerimiz: SEO ve Web Sitesi Yönetimi, Marka Konumlandırma ve Marka Stratejisi, Kreatif Hizmetler, Sektör ve Rakip Analizi, Sosyal Medya ve Google Ads Yönetimi, İçerik Pazarlama ve E-mail Pazarlama.

SEO Ajansı Hizmetlerimiz: Anahtar Kelime Araştırma Stratejisi, Site İçi SEO, Site Dışı SEO, E-ticaret SEO ve İçerik Planlama.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Hizmetlerimiz: İşinizi Google Ads ile Büyütüyoruz, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) İle Arama Sonuçlarına Hakim Olmanızı Sağlıyoruz, Kişiye Özel E-Posta Pazarlama Çalışmalarını Uyguluyoruz, Sosyal Medya Yönetimi ve İçerik Pazarlama Çalışmalarını Gerçekleştiriyoruz.