Yalın Dönüşüm Danışmanlığı

Yalın düşünce müşteriden başlar, bu sebeple statik üretim bandı gibi değişiklik yapılmayan bir üretim sistemi yerine, daha esnek pazarda değişebilecek taleplerin karşılanabileceği sistemi nasıl kurarız? Buna gidebilecek en verimli yol nedir sorusunun cevabı aranmaktadır. Bu düşünceyle, her şeyi tekrardan sorgulayarak ezber bozuyor, bu sebeple ezberlenecek hiçbir şey olmadığından işin sonuna odaklanıyor.

Yalın Düşüncenin Temel İlkeleri

  • Değer
  • Değer Akışı
  • Sürekli Akış
  • Sürekli Çekme
  • Mükemmellik

Yalın Düşünce Sisteminin İşletmeler İçin Önemi ve İşletmelere Olan Katkısı Nedir?

En önemli yapılması gereken, temel prensiplere göre düşünülmesidir. Ezbere öyle yapılması gerekiyor, biz de öyle yapalım değil, tüm yapılan işleri kökten sorgulamak gerekir. Sorgulayıp günün sonunda eğer işin böyle yapılması gerekir sonucu çıkıyorsa, aynen devam edilir. Bu noktada bu sorgulamalar yapıldıkça enteresan sonuçlar ortaya çıkmaya başlar. Günün sonunda yapılan işlerin, neden yapıldığı bilinmeden yapıldığını, aslında yapılmasa da işlerin gayet iyi gidebileceği anlaşılır. Bu noktada orada verimsizlik ve değer yaratmayan süreç vardır. Yalın düşünce bunları sorgulamamızı bize sağlayacak ve operasyonları, yönetimi bu ilkeye göre hizalandığında daha verimli, etkili ve hızlı yanıt verebilen, hızlı geliştirmeler yapabilen bir şirket yapısına kavuşacaktır.

Üretim şirketi iseniz darboğazın olmaması için, önleyici bakım sistemleri vardır. Önleyici bakım, Toyota yalın felsefe  düşüncesinden çıkmıştır. Sistemler sürekli geriler Kaizen. Süreç ve operasyonlarda sürekli iyileştirme sağlayalım, 5S sistemleri vardır. Temel olarak aslında tertip, düzen, aranılanı bulalım, koyduğumuz yeri unutmayalım. Operasyon tarafında da olabildiğince verimliliği sağlayalım ve kayıpların önüne geçelim. Bunlar temel olarak çok önemli konulardır. Dolayısıyla darboğazları görmek önemli bir  konudur.

Yalın Düşünce Sisteminde Albert Solino Yaklaşımı

Albert Solino olarak yönetim danışmanlığı noktasında, yalın düşünce hem bizim yönetim danışmanlığı şirketimizde, hem de müşterilerimizdeki tüm projelerimizde uyguladığımız bir sistemdir. 

Yalın düşünce; danışmanlık noktasında ayrı bir konudur. Albert Solino olarak daha çok operasyonel mükemmellik olarak kurguluyor ve operasyonel mükemmellik olarak adlandırıyoruz. Operasyonel mükemmellik; yalın düşüncenin beş temel ilkesine dayanır. Öncelikle değer, talep yaratma ve talep yaratımında çekme sistemi, talep yönetimiyle beraber talebin şekillenmesine göre sürekli değeri tespit etmek ve operasyon. 

Örneğin muhasebe sisteminde yalın düşünce nasıl olabilir. Muhasebe kısmında sözleşmeler ile ilgili bir sıkıntı olduğunu varsayalım. Burada sözleşmeyi ıslak imzalı göndermek yerine, dijital ortamda elektronik imza ile yollayalım, hukuki olarak bu şekilde oluyor dedikleri anda, burada yalın yönetime geçiş oluyor. Operasyonu kolaylaştırmış, birkaç basamağı orada elimine etmiş oluyorlar. 

Bu noktada Albert Solino olarak, temel değere odaklanıp, değerleri bir anlamda ortaya koyuyoruz. Operasyonel olarak bu değerlerin, değer yaratmayan süreçleri elimine etmekteyiz. Operasyonlarda onları ortadan kaldırmak ve olabildiğince bu noktada değer akışına odaklanarak verimliliği sağlama şeklinde danışmanlık veriyoruz.

Şirketin tüm departmanlarını gözden geçiriyoruz. Yönetimden tutunda, muhasebe, finans, pazarlama, satış, operasyon, idari işler, bilgi sistemleri, İK da dahil olmak üzere tüm departmanlar ile alakalı değer akışlarını ortaya koyuyoruz. Bu değer akışlarında elimine edilecek adımları tespit ediyor,  tespit ettiğimiz adımları şirketin de uygun görmesi noktasında elimine ediyoruz. Bu noktada, Albert Solino olarak  kendi yazılımımızda dahil olmak üzere çeşitli yazılımlar kullanıyoruz. İlla yazılım kullanmak gerekmez. 

 

Operasyonel olarak olabildiğince verimli, çevik, pazardaki taleplere daha hızlı yanıt verebilen bir şirket yönetim yapısını oluşturmaya katkı sağlıyoruz.

İLETİŞİM

Yalın Dönüşüm Danışmanlığı

Yalın Düşünce Sistemi konusunda daha fazla bilgi almak

için buradaki formumuzu doldurabilir; veya

+90 216 680 06 77 - +90 531 700 4515

numaralı telefonlar üzerinden bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

[email protected]

Barış Karol

Yönetim Danışmanı

Albert Solino Danışmanlık