SEO Uzmanı Nedir? Nasıl SEO Uzmanı Olunur?

SEO Uzmanı, Google gibi arama motorlarının pazara hakim olması nedeniyle son yıllarda hepimizin bildiği önemli bir meslek dalı olarak ortaya çıkmıştır. 

Şirketinizin web sitesini, görsel ve tasarımsal boyutta harika olarak değerlendirebilirsiniz.

Sizce bu web sitesi, hedeflenen potansiyel müşterileri, kullanıcıları veya okuyucuları çekmiyorsa, en önemlisi satışa dönüştürmüyorsa işini yapıyor mudur?  

SEO Uzmanı

İşte bu yazımızda, şirketinizin hedefleri doğrultusunda hedef kitlenize olan yolculuğu tasarlayan uygulayan “SEO Uzmanı” konusunu ele alacağız.

Çünkü onlar İstanbul trafiğine benzer organik trafiği, web sitenize getirebilecek bakış açısıyla bakarlar.

Peki, seo uzmanı kimdir?

Hemen baştan belirtmiş olalım...

SEO uzmanı olmak istiyorsanız veya bu alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, bu hazırlamış olduğumuz rehber tam size göre.

İpucu

SEO kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı SEO Ajansı sayfamız ilginizi çekecektir.

SEO Uzmanı Nedir? 

Rekabet halindeki şirketler, arama motoru sonuç sayfalarında sıralamalarını yükseltmeye çalışıyorlar. Şirketlerin, pazarlama hedefine ulaşmak için SEO uzmanlarına yönelimleri artmaktadır.  

SEO, herhangi bir çevrimiçi işletmenin başarısı için oldukça gereklidir. Müşteri kazanmanız ve marka bilinirliğinizi oluşturmanız için internet sitenizin arama sonuçlarında doğru bir şekilde sıralanabilmesi gerekir.

Pazarlama stratejilerinin ve dijital pazarlama ekiplerinin ayrılmaz bir parçasıdır onlar. 

SEO uzmanları, hem arama motorunun diğer ucundaki insanları hem de diğer ucundaki Google algoritmasını memnun edecek şekilde hareket ederler. 

SEO uzmanları bu düşünce yapısıyla hareket ederek sitenizi arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) en üstüne çıkarmayı hedefler. Bu hedefin arkasında daha fazla potansiyel müşteri ve gelir elde etme stratejisi yatmaktadır. 

SEO uzmanı "SEO danışmanı" olarak da bilinmekle birlikte, daha yüksek arama motoru sıralamaları elde etmek için web sitelerini optimize eden daha fazla trafik almayı bilen kişidir.

Her şeyden önce bir SEO danışmanı mesleğindeki gelişmelerden daima haberdar olmalıdır. Google yönergeleri, SEO danışmanı için çok önemlidir.

SEO danışmanı, bir web sitesinin yapımında ve optimizasyonunda önemli bir yer tutar. Web'deki en popüler mesleklerden biridir. Nitekim, bugün bu pozisyon iş ilanlarında yüksek talep görmektedir. SEO danışmanı mesleği birkaç internet mesleğini bir araya getirir: bir yandan web pazarlaması ve diğer yandan iletişim meslekleri. Arama pazarlamacılığı ve web içeriği yazmadan bahsetmiyorum bile. İnternet ve e-ticaretin kesintiye uğramasıyla popülaritesi artan yeni bir meslektir.

SEO Uzmanı Kimdir?

SEO uzmanı, arama motoru optimizasyonu konusunda uzmanlaşmış bir profesyoneldir. SEO zaman alan bir şeydir, ancak web sitenizi daha fazla kişinin görmesine yardımcı olur.

Profesyoneller, SEO tekniklerini bilerek işletmelerin arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer almasını sağlama ve organik/doğal trafik sağlama konusunda yeteneğe sahip olan kişilerdir.

SEO uzmanı çok yönlüdür. Misyonu, bir web sitesinin organik trafiğini yani görünürlüğünü iyileştirmektir. Bu nedenle, trafik oluşturmak için bir internet sitesini arama motorlarının ilk sonuçlarında konumlandırmaktan sorumludur.

Bir SEO uzmanı, günlük çalışmaları bir web sitesinin iyileştirilmesine yardımcı olan tekniklerin uygulanmasına odaklanan, internet sitelerinin önemli arama motorlarının en üst sıralarına yerleştirmek amacıyla web sayfalarının optimizasyonunda kapsamlı deneyime sahip bir profesyoneldir.

SEO alanında girişimler başlatmak, çok sayıda alanda çalışmayı gerektiren bir şeydir. Bu nedenle, SEO uzmanı farklı konuları bilmeye ve bu konularda ustalaşmalıdır. SEO stratejileri geliştirebilmek ve bunları verimli bir şekilde yürütebilmek için programlama, tasarım, reklamcılık ve hatta pazarlama kavramlarına sahip olması gerekir.

Bir SEO uzmanı üç düzeyde çalışır:

 • Teknik SEO: SEO uzmanı site performansını, yükleme hızını ve meta etiketleri inceler.
 • İçerik:  Bir SEO uzmanı, anahtar kelimeleri, anlam alanını, kelime sayısını ve metinlerin yapısını analiz eder.
 • Net Bağlantı: SEO uzmanı, bağlantıların sayısını ve kalitesini inceler.

SEO uzmanı, müşterilerinin web sitelerini Google dahil arama motorlarında daha iyi konumlandırmak için çeşitli tekniklerin uygulanmasıyla ilgilenir. SEO uzmanı, çok sayıda eylem aracılığıyla sitenin teknik yapısını tanımlayacak, sitenin doğal SEO stratejisini tanımlayacak ve dahili ve harici net bağlantıları gerçekleştirecektir. İkincisi, SERP'lerde müşteri sitelerine yüksek görünürlük sağlamak için diğer web siteleriyle bağlantılar kurmayı içerir.

SEO uzmanı, doğal referanslama konusunda uzmandır. SEO'nun işi, web sitelerinin web üzerindeki görünürlüğünü artırmak için bir SEO stratejisi belirlemektir. SEO uzmanının amacı, web sayfalarına gelen trafiği artırmaktır. SEO danışmanı, web sitelerinin SEO denetimini gerçekleştirmek için web analiz araçlarını kullanır. SEO danışmanı bir web ajansında, işletmede veya serbest olarak çalışır.

Web geliştirmede ve djital pazarlamada sağlam teknik bilgi ile SEO uzmanı (arama motoru optimizasyonu için) bir web sitesinin doğal veya organik referansına katılır. Başka bir deyişle, Google gibi arama motorlarından bir siteye veya bloga trafik çekmeye yardımcı olur. Aynı zamanda Google araçlarından biri olan Google Search Console verilerini iyi analiz eder. Genellikle bir şirket için oldukça nitelikli olan bu trafik, kaliteli bir dijital stratejide temel olmaya devam ediyor.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

Bir SEO uzmanı yada SEO Ajansı tam olarak ne yapar?

 • Hedef Anahtar Kelimeler İçin SEO Konumlarını İyileştirme,
 • Rakip Analizi Gerçekleştirme,
 • Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Bağlantı Kurma Stratejisi Oluşturma,
 • Başlık Etiketlerinin Anahtar Kelime Optimizasyonu ve Organik TO Optimizasyonu Çalışmalarını Gerçekleştirme, 
 • Yerel SEO, Uluslararası SEO, Teknik SEO ve Youtube SEO' su Gerçekleştirme, 
 • Şirketin Ürün ve Hizmetlerinin Yer Aldığı Web Sitelerinin Arama Motoru Sonuç Sıralamasını Artıracak Optimizasyon Stratejileri Geliştirme,

SEO Danışmanı

 • Reklamlarda, Maksimum Yatırım Getirisi Elde Etmek İçin Testler Gerçekleştirme, Analiz Etme, Eğilimleri Ve Öngörüleri Belirleme,
 • ROI Hesaplama,  Aylık SEO Kampanya Raporları Hazırlama ve SEO Kampanya Bütçelerini Yönetme, 
 • Sürekli Anahtar Kelime Araştırması, Keşif Ve Optimizasyon Gerçekleştirme, İçerik Pazarlama, İçeriği Optimize Etme,
 • Web Sitesi Arama Sonuçlarını İyileştirmek İçin SEO Uyumlu Blog/Makale Gibi İlgi Çekici Ve Yüksek Kaliteli Web Sitesi İçeriği Yazma
 • SEO Stratejisi Performansını Anlamak için Google Analytics Gibi SEO Araçlarıyla Günlük Performans Ölçümlerini İzleme, SEO Araçları ve Yazılımını Doğru Kullanmak,
 •  Web Sitesi Performansını İyileştirmeye Yardımcı Olmak İçin Kullanıcı Deneyimi (UX) Ve Dönüşüm Oranı Optimizasyon Yöntemlerini Kullanma

Bir SEO uzmanının ana görevi, şirketlerin internet sitelerini arama motorlarında daha görünür olacak şekilde optimize etme konusunda rehberlik etmektir. Bir SEO danışmanı, dijital pazarlama ve doğal referanslama konusunda uzmandır. Sitenize daha fazla trafik çekmenizi sağlar.

SEO uzmanı, bir SEO stratejisi geliştirmekten sorumludur. Dahili bir siteyi en iyi arama motoru sonuçlarında konumlandırmak için gereken tüm becerilere sahiptir.

Bir SEO danışmanının işi, Google tarayıcılarının işini kolaylaştırmaktır. SEO uzmanı, SEO denetimi adı verilen web sitelerinin teknik, editoryal ve pazarlama denetimini gerçekleştirir. SEO analizinin sonunda, SEO uzmanı doğal referansları optimize etmek için önerilerde bulunur. Bu birleşik eylemler, Google'daki her sayfanın kötü şöhretini artırır.

Bir SEO uzmanının ana görevi, şirketlere internet sitelerini arama motorlarında daha görünür olacak şekilde optimize etme konusunda rehberlik etmektir. Bir SEO danışmanı, dijital pazarlama ve doğal referanslama konusunda uzmandır. Sitenize daha fazla trafik çekmenizi sağlar. Bu nedenle, bir SEO danışmanının amacı, bir İnternet kullanıcısı müşterisinin web sitesiyle ilgili bir istek yazdığında, o sitenin sonuçların ilk veya en azından ilk sayfasına gelmesini sağlamaktır. Bunun için SEO danışmanı web sitesinin denetimini yapar ve SEO'sunu engelleyen faktörlerin neler olduğunu belirler. Ayrıca rakiplerin kendilerine nasıl referans verildiğini, hedeflerinin neler olduğunu, güçlü ve zayıf yönlerinin neler olduğunu belirlemek için analiz edecektir. Bu, sitenin kendi hedefini belirlemeyi mümkün kılacaktır. Denetim sayesinde danışman daha sonra içeriğe dahil edilecek anahtar kelimeleri belirleyebilecektir.

Anahtar kelimeler, kullanıcıların arama motorlarında sorgularını yazarken kullandıkları kelimeler ve kelime öbekleridir. Bu nedenle amaç, kullanıcılar tarafından yazılan kelimelerle en yakından eşleşen anahtar kelimeleri bulmaktır. Web sitesinin dahili gelişimi için bir SEO danışmanı çağırmak da gereklidir: web sitesini biçimlendirecek, yeni sayfalar oluşturacak, yükleme hızını iyileştirecek ve hatta tasarımını iyileştirecektir.

SEO Uzmanı Neler Bilmeli?

SEO, herhangi bir çevrimiçi işletmenin başarısı için gereklidir. Müşteri kazanmanız ve marka bilinirliğinizi oluşturmanız için internet sitenizin arama sonuçlarında doğru bir şekilde sıralanabilmesi gerekir.

Günümüzde en çok talep gören mesleklerden biridir. SEO danışmanı, işi Google, Yahoo gibi arama motorlarındaki internet sitelerinin sıralamasını iyileştirmek olan kişidir.

SEO uzmanı aşağıdaki maddeleri bilmeniz gerekir;

 • Anahtar kelime araştırması
 • İçerik pazarlama
 • Rekabet analizi
 • İçeriğinizde doğru anahtar kelimeleri ve başlık etiketlerini nasıl kullanabilirsiniz?
 • Web sitesi analizi
 • SEO içerik stratejisi
 • Web geliştirme ve temel HTML anlayışı
 • Çevrimiçi pazarlama
 • Posta listelerinin oluşturulması ve e-posta pazarlaması.
 • Sosyal medya stratejisi

Özellikle, HTML, PHP, CSS, Javascript gibi teknikler hakkında iyi bir bilgi birikimine sahip olduğunu göstermelidir. Ek olarak, çeşitli kişisel nitelikler önemlidir:

 • merak
 • pragmatizm
 • bir organizasyon duygusu
 • web meslekleri için bir tutku
 • dinleme ve analiz duygusu
 • bir takımda çalışma yeteneği
 • dinamizm ve yaratıcı bir ruh

SEO Uzmanlarının Görevleri

SEO danışmanı, bir internet sitesinin görünürlüğünü ayarlamada ve optimize etmede önemli bir rol oynar. Arama motorları ve özellikle Google algoritmalarını daha karmaşık hale getirdiğinde bu meslek şirketlerde giderek daha fazla talep görmeye başladı. Gereksinimlerini karşılayabilmek ve her şeyden önce web sayfası görünürlüğü açısından etkili sonuçlar elde etmek için yapıların bir SEO danışmanının becerilerini edinme konusunda çıkarları vardır.

SEO uzmanının rolü, şirketin profesyonel sitesinin arama motoru sonuçlarının ilk sayfalarında görünmesini sağlamaktır. Bu bağlamda, misyonları çeşitli yönleri kapsamaktadır;

 • SEO ve interneti takip etmek,
 • Müşterileri ve kullanıcıları eğitmek,
 • Semantik SEO, Vertical SEO gibi teknikler ile stratejiler geliştirmek,
 • Denetimler yapmak,
 • Bir SEO stratejisi tanımlamak, uygulamak ve takip etmek,
 • Web içeriği yazmak, optimize etmek ve temizlemek,
 • Bir backlink stratejisi oluşturmak,
 • Yapıyı ve iç ağı optimize edin,
 • Teknik takip yapmak,
 • Kod optimize etmek (şema, yükleme süresi vb.),
 • Günlük analizi yapmak, bir site ağı oluşturmak veya pazarlama yönleri hakkında tavsiyelerde bulunmak

SEO Uzmanı Ne Kadar Kazanır?

Brightlocal sitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bir SEO uzmanının maaşındaki artış 2019'da oldukça arttı.

Bir SEO deneyimi için maaş belirlerken dikkate alınması gereken üç şey; eğitim, kıdem, deneyim ve statüdür. Örneğin, serbest çalışanın maaşı ile bir ajansta çalışanın maaşı farklıdır. Ayrıca, fiyatlandırma tabanları çeşitlidir. Bazıları saat, hizmetli veya proje ile ödenir. Bir SEO uzmanı ortalama olarak Türkiye'de ayda 6900 TL alır. Tabii bu miktar şirketten şirkete farklılık gösterebilir.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur? 

Sadece SEO Danışmanı olarak görmezsiniz iş ilanlarında. İş arama sitelerinde,  işin niteliğine ve amacına göre artık çeşitlenmeye başlamıştır bile. 

SEO Uzmanı Nerelerde Çalışabilir?

2 sektör örneğinden yola çıkalım.
Yazılımın küreselleşmesi ve patlama yapması için SEO çalışması olmazsa olmaz bir çalışmadır.  

B2B makine üreticileri gibi sektörler için bulunma alanı artık arama motorları hâline geldi. Dolayısıyla, artık makine üreticileri için de SEO vazgeçilmez bir olanak olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Web sitesi SEO alanında çalışmak için gerekli olan nitelikler işvereninize ve SEO odak alanınıza bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Buradan hareketle

SEO Uzmanı İş İmkanları Nelerdir? 

Kimi ilanlarda en çok duyduğumuz SEO Uzmanı,
Kimi ilanlarda web sitesi PHP üzerinden oluşturuluyor ise PHP SEO Uzmanı,
Öncelik sadece pazarın hakimi Google arama motoru ise Google SEO Uzmanı,
Daha yüksek rekabet gücü elde edilmek isteniyor ise Kurumsal SEO Uzmanı,
Online alışverişte ön plana çıkmak ve e-ticaret SEO çalışmaları yapılmak isteniyorsa E-Ticaret SEO Uzmanı,
Güvenilir bir uzmana siteyi ve şirketin hedefleri teslim edilmek isteniyorsa Profesyonel SEO Uzmanı,
Girişimini yaptığı pazarda outsource olarak hizmet almak istiyorlarsa Freelance SEO Uzmanı,
Yine çoğu sitenin yer aldığı altyapı olan WordPress üzerinden site inşa ediliyorsa WordPress SEO Uzmanı olarak ilanlarda görebilirsiniz. 

Bunun yanında SEO Uzmanına yakın olan yaygın iş tanımlarını yine belirtmek gerekir.

 • Dijital Pazarlama Müdürü 
 • Sosyal Medya Yöneticisi 
 • E-Ticaret Pazarlama Uzmanı 
 • Arama Motoru Pazarlamacısı 
 • Pazarlama Yöneticisi
 • İçerik Pazarlama Sorumlusu
 • Pazarlama Danışmanı 
 • Dijital Pazarlama Yöneticisi
 • Medya ve Tasarım Sorumlusu

SEO Uzmanı Olma Şartları Nedir?

 • CMS sistemine hakim olmak
 • Dijital pazarlama platformlarına aşina olmak
 • WordPress, Prestashop, Squarespace, Wizishop vb. sitelerden oluşturucuları kullanmak
 • Doğal referansla ilgili araçları kullanmak

Ancak, yalnızca eğitimi deneyimle birleştirerek sonuçta başarılı bir SEO danışmanı olabilir. Daha önce de söylediğimiz gibi, her site benzersizdir. Ama hepsinden öte, internet dünyası dinamiktir. SEO uzmanı, her gün üstesinden gelmeyi öğrenmek zorunda kalacağı yeni sorunlar ve zorluklarla karşı karşıya kalacaktır. Bu çeşitli sorunları çözdükçe, SEO dünyasına giderek daha aşina hale gelecektir.

 

 

Seo Uzmanı Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

 • Online veya uygulamalı eğitimlere ve kurslara katılarak bilgi sahibi olabilir,
 • Kendi web sitenizi oluşturarak ve optimize ederek uyguladığınız strateji deneyimleri sonucu teknik seviyenizi geliştirebilir, 
 • Bir dijital pazarlama ajansında çalışarak müşteri boyutunda deneyim sahibi olabilir, 
 • İçerik yazarlığı eğitimi alarak içerik pazarlama konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. 

SEO Uzmanı Olmak İçin Hangi Alanlarda Lisans Derecesine Sahip Olmak Gerekir?

Bu soruyla çokça karşılaşıyoruz. 

Pazarlama kapsamındaki diplomaları ayrı tutarsak, SEO çok özel bir alan olduğu için size ihtiyacınız olan becerileri kazandıracak üniversite dersi yoktur. 

Buradan hareketle:

 • İşletme
 • Mühendislik
 • Pazarlama
 • Gazetecilik / İletişim
 • Bilgi sistem
 • İstatistik
 • Bununla birlikte diğer alanlardan mezun olan herkes kendi yetkinliklerini genişletirse SEO Uzmanlığı yapabilirler..

Bir SEO Uzmanı Hangi Becerilere Sahip Olmalıdır?

Bir SEO Uzmanı, çalışmalarında gerçekten başarılı olmak istiyorsa içerik pazarlamasının yanı sıra tüketici psikolojisini de çok iyi anlaması gerekir. Çünkü SEO Uzmanlığının iç dinamiklerinde, bir web sitesinde meta etiketleri, meta açıklamaları optimize etmekten çok daha fazlası yatar.

Google, kullanıcının kafasındaki niyeti en iyi şekilde okuyup, bilgi setlerinden yani internet sayfalarından en alakalı olanları en kısa sürede ve doğru sıralamada kullanıcının karşısına getirmeyi hedefler. 

En iyi SEO uzmanı Google'ın peşinden giden kişi demektir. Oyunun kuralını Google belirler. Google’ın dışarıya açıklamadığı araçları ve stratejileri çözmek ve bu stratejilere en uygun şekilde müşterisinin web sitesini yönetmek anlamına gelir. 

SEO, stabil bir kavram değildir. Örneğin, önünden geçtiğiniz bir binanın duvarı 30 sene önce de aynıdır çünkü o değişmez, zaten uzun soluklu olsun diye böyle yapılır. SEO ise günlük olarak değişir. Dolayısıyla, SEO uzmanına göre SEO bir yaşam biçimidir. 

SEO’yu takip etmek ve gelişmelerden haberdar olmak en önemli konulardan biridir. Google devamlı olarak senede bir ya da iki kere SEO taktiği değiştirir ve her ay da küçük küçük iyileştirmeler yapar. Dolayısıyla, SEO uzmanı da bu tarz geliştirmeleri takip eden, bunları müşterisi için uygulanabilir hale getiren ve sahada da bunu uygulayıp müşterisinin sayfasını Google’da ilk sayfada çıkartan kişi veya kişiler demektir. 

Bu kişi veya kişiler çok çeşitlidir. Bir bankanın CEO’su, bir yazılım firmasının pazarlama müdürü, bir hastane zincirinin yöneticisi bile doğru eğitimleri aldığında ve en önemlisi uygulama tecrübesi kazandığında SEO Uzmanı olabilir. 

Temelinde yazma ve web tasarımı gibi diğer dijital pazarlama becerilerini de bilmesi gerekir.

Bu bilgilerden hareketle bir SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Uzmanında olması gereken temel özellikler şunlardır:

 • Mutfağı çok iyi anlamak adına içerik yazarlığı becerisine, 
 • Tüketici veya kullanıcı psikolojisini anlama yeteneğine
 • Pazara girişte yüksek hacimli ve düşük rekabetli anahtar kelimeler bulma yeteneğine,
 • Temel HTML bilgisine,
 • Rekabet analiziyle güçlü ve zayıf yönleri görebilme,
 • Bir web sayfasında anahtar kelimelerin nereye ve nasıl eklenmesi gerektiğine
 • Konuyla ilgili, orijinal, eşsiz ve katma değerli içerik üretebilme,
 • Video ve infografikler gibi görsel içerikleri hazırlama,
 • Önemli sayfalardan backlink alma yeteneği ve sayfaları tanıtma stratejisine
 • Teknik SEO'nun Google sıralamaları nasıl etkilediğini anlama kabiliyetine,
 • SEO trendleri ve Google algoritma değişikliklerinde gündemi yakından takip etme,
 • Tüketici veya kullanıcı psikolojisini anlama yeteneği,
 • Müşterinin arama eğilimlerini, amaçlarını, sektördeki rekabet konumunu, marka bilinirliğini ve marka rekabet avantajlarını kavrama kabiliyeti,

Bir SEO Uzmanı Ne Yapmamalıdır?

Evet yanlış okumadınız, SEO Uzmanı yönettiği projelerde ne yapmamalıdır, bunu da belirtmek gerekir.

1.sıra garantisi vermemelidir. 

Garantili SEO Uzmanı şeklinde kendilerini tanıtmamalıdır. SEO orta ve uzun vadeli bir yatırımdır. Büyük pazarlarda yer almak istiyorsanız çalışmalarınızın sonuç vermesi aylar alır. Google manipülasyona izin vermeyecek şekilde algoritmaları düzenler. Bu nedenle 1. sıra garantisi vermemesi gerekir. Ayrıca rekabetin yüksek olduğu pazarda rakiplerin de seo çalışması yaptığını unutmamalıdır.

Sıralama faktörleri hakkında bilgi edinmek için kaynaklar

SEO Nedir? Google SEO Rehberi: A dan Z ye SEO çalışmasının nasıl yapılması gerektiğini ifade eden yazımız. 

Google Algoritması ve Algoritma Güncellemeleri: Karmaşık algoritma sistemine bakış açınızı değiştirecek değerli yazımız.   

Anahtar Kelime Nedir, Nasıl Araştırılır?: Hep duyduğumuz ancak doğru araştırma eğilimini artırmak adına bilgi veren yazımız.  

Kimler SEO Uzmanı Olabilir?

SEO, artık köydeki Ayşe Teyze tarafından bile bilinen ve kullanılan bir araç hâline geldi. Örneğin, gerçekten köydeki bir Ayşe teyzeden ekmek satışı yaptıklarına dair bize mailler gelebiliyor. Ayşe Teyze bu mail ile dijital pazarlama yapıyor. Tıklayıp sayfasına girebiliyorum veya Google'da “köy ekmeği” diye daha sonra arattığım zaman karşıma Ayşe Teyze çıkıyor. Dolayısıyla, artık köydeki Ayşe Teyze bile arama motoru optimizasyonuna hâkim olabiliyor.

Bugün Türkiye'deki köylerde internete ulaşma oranı yüzde 95’lerdedir. Köydeki Ayşe Teyze de artık köyünde saklı durmuyor. Ayşe Teyze, o il ve hatta o ülke genelinde şu an ekmeğini satabilir durumda bulunuyor.  Köydeki herhangi biri de ürettiği sütü, yaptığı reçelini kavanoza koyup ve paketleyip internette bulunur hâle getirebiliyor. Dolayısıyla, artık köydeki Ayşe teyze için arama motoru optimizasyonu bir ihtiyaçtır. 

Günümüzde organik ve doğal beslenme dünya çapında bir dijital pazarlama trendi hâline geldi. Bundan dolayı, köylerdeki Ayşe Teyzeler, John Amcalar, Hans Dayılar, Clémentine Ablalar vb. artık kendi köyünde hiçbir değeri olmayan, kimseye satamadığı ürünleri bir anda ülkenin geneline satabilir hâle geldi. Eğer sattığı ürün çilek reçeli ise “organik çilek reçeli” gibi benzer sözcükler yazdığında Google'da ilk sayfada çıkarak bunu başarabilir. 

Daha Fazla Bilgi İçin...

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir? Güncel Google SEO Rehberi: SEO ile ilgili tüm ayrıntıların yer aldığı SEO kılavuzunda; SEO ile İşinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz? Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır? Önemli SEO Kuralları ve Uygulamaları Nelerdir? SEO ile Performansınızı Nasıl Ölçebilirsiniz? Albert Solino SEO Danışmanlığı ve Hizmetleriyle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hizmetlerimizle ilgili daha fazla bilgi edinin...

Dijital Pazarlama Ajansı Hizmetlerimiz: SEO ve Web Sitesi Yönetimi, Marka Konumlandırma ve Marka Stratejisi, Kreatif Hizmetler, Sektör ve Rakip Analizi, Sosyal Medya ve Google Ads Yönetimi, İçerik Pazarlama ve E-mail Pazarlama.

SEO Ajansı Hizmetlerimiz: Anahtar Kelime Araştırma Stratejisi, Site İçi SEO, Site Dışı SEO, E-ticaret SEO ve İçerik Planlama.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Hizmetlerimiz: İşinizi Google Ads ile Büyütüyoruz, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) İle Arama Sonuçlarına Hakim Olmanızı Sağlıyoruz, Kişiye Özel E-Posta Pazarlama Çalışmalarını Uyguluyoruz, Sosyal Medya Yönetimi ve İçerik Pazarlama Çalışmalarını Gerçekleştiriyoruz.