Anahtar Kelime Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey (Ve Daha Fazlası)

Google'ı veya başka bir arama motorunu kullandığınızda, aradığınızı bulmak için arama kutusuna kelimeler yazarsınız. Google'ın gösterdiği sonuçlar (organik sonuçlar veya ücretli reklamlar) arama kutusundaki kelimelerle alakalı oldukları için oradadır. Reklamlarınızın sayfada görünmesini istiyorsanız, o anahtar kelimeyi kullanmalısınız.

Peki, anahtar kelime nedir? Anahtar kelime analizi nasıl yapılır? Anahtar kelime araçları nedir?

İşte cevaplar...

İpucu

SEO kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı SEO Ajansı sayfamız ilginizi çekecektir.

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelime; arama motorlarında aradıklarımızı bulmak için girdiğimiz kelime veya kelimelerdir. İngilizcesiyle keyword, aslında bir internet sayfasının ne hakkında olduğunun kısa ve öz biçimde tarif edilmiş halidir. 

Anahtar kelime seçimi hazırladığımız SEO uyumlu içeriklerin doğru kullanıcılara erişebilmesi için oldukça önemlidir. Doğru anahtar kelime seçimleriyle içeriklerimizi arama motorlarına daha iyi tanıtırız ve bu sayede içeriğimizi hedef kitlemize daha uygun kullanıcılarla buluşturmuş oluruz.

 

SEO Anahtar Kelime Analizi Nedir?

Anahtar kelime analizi kullanıcıların ve SEO uzmanlarının bir bilgi, hizmet veya ürün ararken aramalarında hangi keyword yani anahtar kelimeleri kullandıklarının, arama motoru barına hangi keyword’leri yazdıklarını bulmak için yaptıkları araştırmalardır. SEO Anahtar kelime analizi yaparak hangi keyword'lerin arandığını bulduktan sonra içeriklerinizi araştırma sonuçlarınıza göre revize edebilir, gerekli değişiklik ve iyileştirmeleri yapıp daha fazla sayıda doğru kullanıcının SERP (Arama Motoru Sonuç Sayfalarında) bizi bulmasını sağlayabiliriz. Bu çeşit çalışmaları bireysel olarak veya iyi bir araştırma sonucu birlikte çalışacağınız SEO Ajansları ile gerçekleştirebilirsiniz.

 

Anahtar Kelime Neden Önemlidir? 

Kullanıcılar Google’da arama yaparken arama kısmına aratmak istedikleri kelime veya kelime grubunu girer. Sayfamızın çıkmasını istediğimiz anahtar kelimeyi belirlemek, içeriğimizin daha fazla kullanıcıya ve içeriğimizle, ürünümüzle veya hizmetimizle alakalı daha fazla kişiye ulaşmamızı sağlar.

Tabiki, tek bir kelimede keyword kullanmak arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almak için tek başına yeterli değildir.

Arama motorları, arama sonuçlarında çıkacak olan sayfaları sıralarken öncelikle sayfaların içeriklerine bakar. Örneğin, dijital pazarlama ile ilgili bir sayfa düşünelim. Bu sayfa dijital pazarlama hakkında ve “dijital pazarlama” keyword’ü içerikte yalnızca üç defa yer alıyor. Bu durumda “dijital pazarlama”nın Google için içerikte üç defa yer alan başka bir kelimeden pek bir farkı olmayacaktır. Dolayısıyla, eğer bir anahtar kelimede çıkmak istiyorsak içeriğimizde o anahtar kelimeye yeterince yer vermeliyiz.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime analizi ve sonrasında kurulacak olan strateji ve yapılacak iyileştirmeler doğru anahtar kelimede doğru kullanıcılara ulaşmamızı sağlar.

Anahtar kelime analizinde yaparken bilmemiz gereken bazı terimler vardır;

Head keyword 

Aranma hacmi fazla ve rekabetin yüksek olduğu keyword’lerdir. Örnek olarak dijital pazarlama verilebilir.

Body keyword

İyi bir arama hacmine sahip ancak head kadar geniş olmayan ifadelerdir. Örnek olarak dijital pazarlama analizi verilebilir.

Long Tail Keyword

Head ve Body anahtar kelimeleri short tail kabul edilir. Long tail anahtar kelime ise, daha niş ve dar bir alana hitap eden arama kelimeleridir. Örnek vermek gerekirse, “dijital pazarlama analizi nasıl yapılır?” 

Long tail anahtar kelimelerin dönüşüm oranı (conversion rate) daha yüksektir ve aranma hacmi düşük olduğu için rekabet de daha azdır.

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Anahtar kelime seçiminde özellikle iki yöntem çok etkilidir. Birincisi çıkmak istediğiniz anahtar kelimeyi Google’da aratın. Sayfanın en altında, hepimizin bildiği “İlgili aramalar” kısmı var. Bu kısımda yazmış olduğumuz anahtar kelimeyle ilgili diğer keyword’ler, anahtar kelimeyi arayan kullanıcıların başka hangi kelimelerle arama yaptığı gibi sonuçlara erişebilirsiniz. Bu kısım yeni anahtar kelimeler bulma açısından oldukça etkilidir.

Bir diğer önemli araç ise Google Adwords’te yer alan Anahtar Kelime Planlayıcı’dır. Bu planlayıcıyı kullanarak öğrenmek istediğiniz anahtar kelimelerin aylık arama hacimlerini, rekabet düzeyini ve o anahtar kelimede görünmek için ödenen Adwords ücretlerini görebilirsiniz.

 

Anahtar Kelime Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle içeriğimizin ne olduğu ve yapılacak çalışmadan bizim ne beklediğimiz net bir şekilde belirlenmelidir. İçeriğimizin daha fazla kişi tarafından okunmasını mı istiyoruz yoksa ürünümüzü mü satmaya çalışıyoruz? Anahtar kelime seçiminde ilk adım amacımızı belirlemek olmalıdır.

Amaç belirlendikten sonra bir checklist oluşturabilirsiniz. Bu checklist’te anahtar kelime belirlerken sormamız gereken “Rekabet seviyesi düşük mü?”, “Arama hacmi iyi mi?”, “Maliyeti düşük mü?” gibi sorular yer alacaktır;

Google Anahtar Kelime Planlayıcı kullanarak anahtar kelimelerinizi analiz edin, hazırlamış olduğunuz soruların cevaplarını kaydedin.

Sonuçları analiz ederek, amacınıza, bütçenize ve stratejinize en uygun anahtar kelimeleri seçin. Bunları yaparken sadece arama hacmine odaklanmayın, long tail anahtar kelimelerin dönüşüm oranının daha fazla olduğunu unutmayın ve içeriğinizde o anahtar kelimeye yeterince yer verdiğinizden emin olun. 

Burada belki de en önemli nokta, anahtar kelimelerin başlıklarda yer almasıdır. Anahtar kelimelerinize mümkün olduğunca başlıklarınızda yer vermeye çalışın.


Düşük Rekabetli Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Yer almak istediğiniz anahtar kelimeleri Google’da aratarak ilgili aramaların da olduğu bir liste çıkartın. Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanarak bu anahtar kelimelerin arama hacmini, rekabet düzeyini ve maliyetini görebilirsiniz. Düşük rekabet seviyesine sahip anahtar kelimeleri bu şekilde bulabilirsiniz. 

Burada unutulmaması gereken nokta, düşük rekabetli anahtar kelimelerin genelde long tail yani uzun anahtar kelimeler olmasıdır. Bu anahtar kelimelerin arama hacimleri düşük olmasına rağmen dönüşüm oranları çok daha fazladır.

Anahtar Kelime Araçları

Google Arama Sonuçları

SEO Teknikleri ve stratejimize, müşteri kitlemize ve bütçemize göre uygun anahtar kelimeleri bulabilmek için çeşitli araçlardan faydalanabiliriz. Bu anahtar kelime araçlarından ilki Google arama sonuçlarıdır.

Seçtiğimiz anahtar kelimeyi Google’da arattıktan sonra arama sonuçlarında çıkan “kullanıcılar bunları da sordu” kısmından ilgili anahtar kelimeyle alakalı en çok nelerin merak edildiğini görebilirsiniz. Sayfanın en altında yer alan ilgili aramalar ise anahtar kelimeyle alakalı diğer aramaları size gösterecektir. Anahtar kelime seçiminde kullanmamız gereken ilk araç Google arama sonuçlarıdır.

 

Google Adwords Keyword Planner (Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı)

İkinci aracımız Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı. Bu aracı kullanarak 1 ila 10 arasında anahtar kelime girebilir, bunların aranma hacimlerini, dijital pazarlama trendlerini ve maliyetlerini görebilirsiniz. Buradaki sonuçlara göre anahtar kelime seçimi yapabilirsiniz.

 

Google Search Console

Üçüncü aracımız yine Google’ın bir aracı olan Google Search Console. Bu araçla beraber sitenizin ve sayfalarınızın hangi arama sonuçlarında ne kadar göründüğünü, hangi anahtar kelimeden ne kadar tıklama aldığını, tıklanma oranlarını görebilirsiniz. Search Console’da ayrıca hangi anahtar kelimede kaçıncı sırada yer aldığınızı görebilir, düşük performans sergilediğiniz keywordler için iyileştirme çalışması yapabilirsiniz.

Ahrefs Keywords Explorer

Dördüncü aracımız Ahrefs Keywords Explorer. Ahrefs kullanarak sadece kendi sitenizin değil, rakiplerinizin de hangi arama sonuçlarında, anahtar kelimelerde yer aldığını öğrenebilirsiniz. Bu sayede rakibinizin olduğu ama sizin olmadığınız keywordleri bulup içeriklerinizde bu sonuçlara göre iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi İçin...

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir? Güncel Google SEO Rehberi: SEO ile ilgili tüm ayrıntıların yer aldığı SEO kılavuzunda; SEO ile İşinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz? Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır? Önemli SEO Kuralları ve Uygulamaları Nelerdir? SEO ile Performansınızı Nasıl Ölçebilirsiniz? Albert Solino SEO Danışmanlığı ve Hizmetleriyle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hizmetlerimizle ilgili daha fazla bilgi edinin...

Dijital Pazarlama Ajansı Hizmetlerimiz: SEO ve Web Sitesi Yönetimi, Marka Konumlandırma ve Marka Stratejisi, Kreatif Hizmetler, Sektör ve Rakip Analizi, Sosyal Medya ve Google Ads Yönetimi, İçerik Pazarlama ve E-mail Pazarlama.

SEO Ajansı Hizmetlerimiz: Anahtar Kelime Araştırma Stratejisi, SEO Uyumlu Makale Yazma, Site İçi SEO, Site Dışı SEO, E-ticaret SEO, YouTube SEO, Semantik SEO, Vertical SEO ve İçerik Planlama.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Hizmetlerimiz: İşinizi Google Ads ile Büyütüyoruz, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) İle Arama Sonuçlarına Hakim Olmanızı Sağlıyoruz, Kişiye Özel E-Posta Pazarlama Çalışmalarını Uyguluyoruz, Sosyal Medya Yönetimi ve İçerik Pazarlama Çalışmalarını Gerçekleştiriyoruz.