Pazarlama Otomasyonu

Pazarlama otomasyonu bir asistan ve iletişim aracıdır. Müşteri ilişkileri yaşam döngüsünde bütün iletişimleri kayıt altına alabilir ve yönetebiliriz. Aynı zamanda, müşteriler ile olan ilişkilerde kurumsal hafıza oluşturmanızı sağlar.

Şirketler Neden Pazarlama Otomasyonu Ürününe İhtiyaç Duyar

Şirketlerde her zaman benzetme örneklerine başvurulur. Örnek vermek gerekirse, bireysel olarak ürün yaptığınızda, bir üretim ortaya koyduğunuzda, bunları göstermek ya da söylemek gerekir. Üretimi bilen hiç kimse yok ise o zaman bir satışa ve işe dönüşmez.

Bu noktada kişinin bireysel olarak kendisini duyurması gerekir. Bir kişisel üretimi işe dönüştürme noktasında pazarlama kampanyası oluşturulmalıdır. Pazarlama kampanyası, çevrenize söyleyerek,  resmini göndererek ya da sosyal medyada yayınlayarak, olabildiğince fazla insana ulaşmasını sağlayarak gerçekleştirilir. Bu noktadan başlayıp yapılan, kendini duyurma işi toplamına pazarlama faaliyeti denir. 

Şirketler için de süreç bu şekilde olur. Şirketler gelir elde etmek için müşterilerine ürün, hizmet ya da servis sağlar. Bu ürün ve hizmetleri potansiyel olarak alıcılarla buluşturma noktasında kendisini duyurması gerekir. Kendini duyurmasının çeşitli (konvansiyonel) geleneksel pazarlama yöntemleri vardır. Geleneksel pazarlama stratejileri televizyon, radyo, yazılı basın, el broşürleri, reklam panoları gibi araçlar ile reklam kampanyaları düzenlenerek geniş kitlelere ulaşan faaliyetlerdir. Bunlara örnek;

 • Televizyon reklamları,
 • Dergi reklamları ,
 • Sosyal medya da tanıtım faaliyetleri, 
 • Fuar katılımları, potansiyel alıcıların ziyaret ettiği firmaların ürünlerini pazarladığı platform
 • Kişisel satış, kapıdan kapıya satış , pazarlamacı

Bu şekilde kampanyalara reklam vererek daha fazla alıcı kitlesine ulaşmak hedeflenir.

Pazarlama kampanyalarında kendi ürün ve hizmetleri tanıtmak, daha fazla kitleye ulaşmak için yapılan tüm faaliyetler pazarlama olarak nitelendirilir.

Günümüz Trendlerinde Pazarlama Faaliyetleri Nelerdir ve Nasıl Yürütülmeli

Günümüz trendlerinde kitlelere ulaşma hedefi dijital kanallarla çok daha hızlı ve etkili olmaktadır. Eskiden çok yüksek maliyeti olan, sadece tv reklamları vererek ulaşılan kitlelere, günümüzde dijital pazarlama yöntemi ile hiçbir ücret ödemeden daha fazla kullanıcıya ulaşma imkanı sağlamaktadır. Örneğin; sosyal medya platformlarından Twitter’da viral gündem yaratmak. Tweet atıldığında internet ortamında hızla yayılıp, büyüyecek bir mesaj yaratıldığında hiçbir ücret ödemeden kitlelere ulaşma imkanı vardır. Günümüz teknolojileri ile pazarlama faaliyetlerini dijital pazarlama ortamına yönelik tekrardan düşünmek gerekir.

Günümüz pazarlaması için her bir şirket bir medya şirketi gibi davranmalı. Medya şirketlerinin televizyonları, gazeteleri, dergileri, editörleri, metin yazarları, baskı yaptıkları yer gibi bu tarz mecraları vardır. Eğer televizyon ise lisansı olmalıdır. Televizyon lisansı yayıncılık tarafında, programları hazırlayan organizasyondan tutunda, altyapı sistemlerine kadar bir takım yapıların olması gerekir. 

Eskiden ve günümüzde geleneksel medya şirketlerinde sistem bu şekilde yürütülür. Ancak, günümüzde geleneksel medya şirketleri dahil olmak üzere, dijital pazarlama tarafında inanılmaz dönüşüm söz konusudur. Medya şirketlerininde mutlaka dijital pazarlama platformlarında olması gerekir. Artık gazeteler basılı olmaktan ziyade okuyucusuna dijital ortamlarda ulaşıyor. Aynı şekilde bugün bir televizyon kanalı yerine video izleme kanalı kullanıyor. Çünkü televizyon geçerliliğini kaybediyor, daha çok bilgisayardan, cep telefonundan izlenir hale geldi. Sırf büyük ekrandan izlemek için televizyondan yayınlanıyor. Normal tv istasyon kanalından ziyade, internet üzerinden verilen yayınları televizyondan izleme gibi trend var. Klasık medya şirketleri de dijital pazarlama yöntemlerine yatırım yapmak zorunda kaldı, yapmayanlar geçerliliklerini yitirmiş durumda. Bu noktada eskiler de dijitalleşmeye ayak uydurmaya çalışıyor.

Klasik medya şirketlerinin haricinde, aslında şirketlerinde elinde bir fırsat var. Firmalar kendi içinde çok küçük de olsa medya yapısı kurmalıdır. Eskiden klasik anlamda pazarlama departmanı olarak adlandırılan yapı. Her bir şirket kendi medya şirketini, medya yapılanması sağlar durumunda olmalıdır. Medya yapılanmasının nominal, reel maliyeti hemen hemen sıfır noktasındadır. İnternet varsa, bilgisayar varsa ki olmazsa olmazdır. Sadece birkaç yeni personel alımı ile bu noktada kendi medya yapılanmasını, sadece personel maliyeti ile yapabilir hale gelir.

Örneğin; bir video oluşturmak, tanıtım, bilgi verme videosu çekme, maliyeti açısından bakıldığında sadece zamandır. Bunun haricinde içeriği yayınlamak için youtube ya da var olan internet için bir bedel ödenmez. Bedel ödenmediği için medya şirketinin pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirmek adına fırsat sunar. Eskiden olsaydı medya şirketinin alt yapı sistemine sahip olması gerekirdi. Günümüzde ise bu altyapıların hiçbirine sahip olması gerekmez. Çünkü bu altyapılar halihazırda elimizde mevcut yapılardır. Dolayısıyla şirketler  kendi medya yapılanmasını kurmalıdır.

Pazarlama departmanını ve pazarlama stratejisini bu medya şirketinin, yani içimizdeki medya yapılanmasıyla düşünmek ve kurgulamamız gerekir. Medya yapılanmasından kasıt, kendilerini ifade etmeleri noktasındaki yapıdır. Şirkette ürünleri ve hizmetleri tanıtacak, müşterilerin o şirketin kendi ürün ve hizmetini neden almaları gerektiğini, x rakipten değilde neden kendilerinden almaları gerektiğini anlatmaları gerekir. Aynı zamanda rakiplerden önce müşterilerine ne şekilde, ne tarz ürünler ve ne sunduğunu da anlatması gerekir. Tabi bu durum kimsenin kolay kolay ne ürünlerim var hadi bana anlat şeklinde olmuyor.

Günümüzdeki istekler, kendi açımızdan bakıldığında reklam istenmemekte, bilgi istenmektedir. Çünkü her taraftan reklam, tanıtım faaliyetleri var, televizyondan tutunda internete kadar bombardıman halindeyiz. Aranılan bilgiyi veren şirketler ya da firmalar varsa bunları dinlemeyi tercih etmeliyiz.

Pazarlama faaliyetlerini direk reklam, direkt reklam değilde, indirek reklam şeklinde bilgiye odaklamak lazım.  Bu pazarlama faaliyetleri noktasında hem görsel olarak, hem dijital baskı olarak, e-bülten, e-mail ya da oralarda yayınlanabilecek reklam olabilir, müşteriler ile pazarlama noktasında bu şekilde buluşmayı düşünmeliyiz. 

Günümüz trendleri hem risk barındırmakta, hem de çok büyük fırsatlar sunmaktadır. Şirketler bu fırsatları yakalayabilirse kendilerini tanıtmak için çok büyük bir şans elde eder. Ancak bunu rakipleri yaparken, kendileri yapmaz ise rakipleri çok hızlı bir şekilde rekabette öne geçer. Günümüz trendlerinin bu şekilde, ülkemizde söylenen bir tabir ile ifade etmek gerekirse bu treni kaçırmamak lazım denir.

Dijital pazarlama, dijital mecralarda pazarlama yapma trendlerini kaçırmamak için bu noktada bir aksiyon almalıdır. Şirketler sadece dışarıdan alınacak hizmet gibi değil, firmalar kendi iç bünyelerinde de bu departmanları, bu yapıları kurmaları en sağlıklısı olacaktır. Dışarıdan yine destek alabilir, ama en temelinde bu bilgiyi kendi içinde geliştirmesi daha önemlidir. Önümüzdeki yıllarda artarak devam edecek bir pazarlama mecrası olarak karşımıza gelecektir.

Pazarlama Otomasyonu ve CRM 

CRM  türkçesi müşteri ilişkileri yönetimidir. Bu noktada, pazarlamayı dahil ettiğimiz için henüz müşteri olmayan, potansiyel müşterilerde CRM sistemi yönetiminde kullanılan bir kitledir. Dolayısıyla CRM de,  hedef müşteriler ve potansiyel müşterilerin bilgileri tutulur.  CRM, bir katman olarak baktığımızda şirketimizde daha yakın temas kurduğumuz, iletişimde olduğumuz müşterilerdir. Pazarlama ise onun üstünde dış dünya ile daha fazla temas sağlamaktadır.

Pazarlamayı huni şeklinde ele alırsak, bizim müşteri ilişkileri yönetim sistemimizle (CRM)  ilgili ve alakalı müşteri kitlesini dahil edebilmeyi sağlamaktadır. Talep yaratıp olabildiğince potansiyel kitleye ulaşmaktır. Bu noktada  ( CRM )  müşteri ilişkileri yönetim sistemi de henüz müşteri olmamış kişileri müşteri yapmak, halihazırdaki müşterilerimiz ile ilgili de daha fazla ürün ve hizmetlerimizi satabilmeyi sağlamaktır.     

Pazarlama otomasyonu ile CRM birbirine kenetlenmiş iki yapı olarak düşünmek gerekir. Pazarlama otomasyonu, ülkemiz için yeni bir kavramdır. Dolayısıyla ülkemizde çok fazla kullanılan tüm şirketlere, ekonomiye yansımış bir araç değildir. Henüz CRM sisteminin ülkemizdeki firmalar tarafından etkin bir şekilde kullandığı araçlar değildir. Etkin kullanan firmalarda var ama nüfus etmesi çok az seviyededir. Ülkemizde istatistikler CRM sistemini etkili kullanma noktasında %10-20 seviyesindedir. Bu nedenle CRM sistemleri bu seviyedeyken, pazarlama otomasyonu çok daha az kullanılan bir araçtır.

Dünya da baktığımızda pazarlama otomasyonun geçmişi, CRM sistemleri ve bulut bilişim yazılımları vs. daha fazla etkinleşmesi ile pazarlama otomasyonu araçlarının on yıllık geçmişinden bahsedebiliriz. Daha öncesinde daha eski sistemlerde var, ama yayılım insanların bu sistemleri tanıması on yıl öncesinden başlamaktadır. Bugün bulut bilişim dahil olmak üzere popülerliği de 2000 li yıllardan sonra ortaya çıktı. İnsanlar çoğu zaman bulutta bilgimi nasıl güvenli addederim gibi endişelerini hala taşımaktadır. Bunların tüm firmalara yayılması sadece ülkemizde değil, dünyada da zaman almaktadır.

Pazarlama otomasyonu ile CRM ikisini bir arada kullanmak şirketlere inanılmaz bir güç sağlar. Pazarı çok iyi bir şekilde analiz etmeyi sağlar. Aynı zamanda ürün ve hizmet gelişimine de yansır, hemde rekabet avantajı yaratır. Pazarlama otomasyonu CRM i direk besleyen bir sistem olmak durumundadır. Pazarlama otomasyonu, hedef kitle için tanıtım yapsak potansiyel müşteri mi, marketing could fell lead denir , yani pazarlama yapma noktasında pazarlama yapılabilir kitle, bizden haberi olmayan pazarlama yapılabilir kitle, pazarlama ile marketing could fell lead yaptıktan sonra, oradan bir tepki gelirse, ilgili olan kitleyi seals could fell lead e çevirmek gerekir, yani satış yapılabilir düzeydeki müşteri kitlesi için  tespit yapmamız gerekir. 

Marketing could fell lead den, seals could fell lead e geçme noktasında pazarlama otomasyonu kullanılır. Satış yapılabilir kitleye geçtikten sonra CRM sisteminde, artık her biri kayıtlı müşteri ve  potansiyel müşteridir. Dolayısıyla satış departmanımız, pazarlama departmanı bu sistem üzerinde çalışabilir. Marketing could fell lead den, sales could fell lead e geçişte pazarlama otomasyonu çok ciddi bir değerdir. 

Pazarlama otomasyonu, halihazırdaki müşterimiz ya da aktif müşterimiz, tüm sahip olduğumuz aktif ve potansiyel müşteri olan kesmede kendimizi tanıtabilmek, ürünlerimizin detaylarını daha fazla verebilmek, fırsatları yakalamak adına çapraz satış ( cross selling ) yapabilmek, yine onların çeşitli ihtiyaçlarına ne tarz çözümler üretebiliriz diye sürekli dokunabileceğiniz araç olmaktadır.

Pazarlama otomasyonun neticelerini CRM sisteminiz ile baraber yönettiğiniz takdirde, pazarlama otomasyonu size bilgiyi, istihbaratı verir, müşteri ilişkileri yönetimi sistemi de bilgileri orada tutar. Buna görede siz müşterinin ne durumda olduğunu, sizin ürün ve hizmetlerinizle satışlarının ne derecede olabileceğini, aynı zamanda müşteri İlişkileri sisteminde satış sonrası destek ve müşteriniz ile olan bağınızı hepsini yönetmenizi sağlar.

Pazarlama otomasyonu şirketinizin basın sözcüsüdür. Kurumsal iletişim dediğimiz, yani siz kendinizi ifade ediyorsunuz ama şirketinizinde müşterilere ifade edilmesi, pazarlama otomasyonunu araçları ile olmaktadır. Pazarlama otomasyonu hem kampanyayı, hem iletişiminizi yürütmeyi, hemde iletişiminizin neticesindeki feedbackleri istihbaratı alıp, analiz edip, bunları yönetmemizi sağlar. Pazarlama otomasyonu, gözümüz, kulağımız olmaktadır. Pazarlama otomasyonu ve CRM  bu şekilde ikisi bir arada olduğu zaman sağladığı rekabet avantajı çok ciddi seviyeye yükselmektedir. 

Pazarlama otomasyonu hedef kitlenin parçası olarak gelen formlar doğrultusunda daha kaliteli ve nokta atışı yapmamızı sağlayan çıktılar almamızı sağlamaktadır. Çıktıların daha net olduğu, müşteri talep yapısını daha yakın takip ettiğimiz için bir dijitalleşmeden  pazarlama süreçlerinin dijitalleşmesinden bahsedilmektedir.

 Pazarlama Otomasyonunda Dijitalleşme 

Pazarlama otomasyonu şirkete birçok aksiyon yaratır. Pazarlama otomasyonu neticesinde, şirketin satışlarını daha da artırması ya da müşteri kitlesini daha iyi tanıması noktasında bir sürü yapılacak listesi oluşur. Bu sayede müşterilere yeni bir ürünle ilgili tanıtım yapıldığında kimse açmıyor ve tıklamıyorsa o zaman bu noktada bir bilgi vermektedir. Burada şirketin hizmet ve ürününde bir yanlışının mı olduğunu sorgulaması gerekir. 

Pazarlama otomasyonu sadece satış yapmayı değil, kendi ürün ve hizmet geliştirme sürecine dahi bilgi sağladığından ona göre iç operasyonunuzu değiştirebilir ya da geliştirebilirsiniz. Bu süreçle ilgili danışmanlıkta şöyle bir tabir vardır. Satış ve operasyon planlama kavramı satışla beraber operasyonun aynı hizada gitmesi demektir. 

Firma bir ürün üretiyor ve satışa yönlendiriliyor. Bu noktada müşterileri satışa zorluyorsa buna ingilizcede push ( itme ) stratejisi denir. Firmaların ürün ve hizmetleri müşterilere doğru ittikleri pazarlama stratejisi olarak tanımlanır. Push strateji ile zorunlu bir satış, yüksek maliyet ve günün sonunda müşterinin ürün hakkında memnuniyeti önemsenmez. Bunun yerine pull strateji dediğimiz, müşteriden gelen taleplerin, bilgilerin, verilerin operasyon süreçleri ile beraber, yani tedarik zincirinden tutun ürün ve hizmetin müşteriye ulaşma noktasına kadar olan sürecin hizalanmasıdır. Pull (çekme) strateji ile, yani müşteriyi çekmesi  ile en doğru yapı kurulmakta. Pull strateji ile müşteri hangi ürün ve hizmeti alması gerektiğini bilir. 

Müşteriyi çekip çekmediğini anlamak ise müşteri ile konuşmak ile sağlanır. Burada hedef yüzbinlere ulaşmak ya da hiç müşterimiz olmayan kitleleri yönetmek olmalıdır. Pazarlama otomasyonunun verdiği sinyalleri doğru okuyup, operasyon süreçlerimizi buna göre düzenlemek durumundayız. Satış ve operasyon planlama, dediğimiz yapı bu anlamda pazarlamanın dijitalleşmesi sayesinde çok daha verimli ve etkili bir hale gelebiliyor. Pazarlama otomasyonu ile birçok görev ve aksiyon çıkmış oluyor.

En önemli aksiyonda bu müşteriler ilgili satış yapılabilir. Pull strateji, ilgili olan müşterileri süzmekte. Zaten ilgili olan müşteriler, kampanyayı tıklamış, zaman geçirmiş vs satış sürecindeki kişiler. Satış sürecinde ilgili kitleye gidilmekte, yani satış personeliniz bin tanesini değil de yüz tanesini hedeflemekte. Biliyoruz ki ilgili kitle için satış gerçekleşecektir. Bunun sonucunda satış sürecinin verimliliği artmaktadır. 

Satış personeli eski sistemde bin müşteriye gitmesi gerekirdi, hem maliyet artmakta, hem de motivasyonu etkilenmektedir. Artık müşteri tarafında o kişinin nelerden hoşlandığını ve ilgi duyduğunu biliyor.  Pazarlama otomasyonu sayesinde verimliliği artıra biliyoruz. Bunun dışında özellikle yeni ürün ya da yeni hizmet geliştiriyorsanız, daha onları geliştirmeden ilk pazar araştırmasını, pazarlama otomasyonuyla yapmanız mümkün olmakta. Yani hiç ürün ve hizmet geliştirme zahmetine girmeden, sadece planlamasını yaptığınızda, müşteriler tarafında herhangi bir karşılığı olup olmadığını pazarlama otomasyonu ile tespit etme imkanına sahip oluyorsunuz. Örneğin, müşterilere bu ürünümüzde yeni bir özellik geliştiriyor, bu noktada ilk kullanıcı olmayı ister misiniz diyebiliriz. Böylece daha ürünü üretmeden talep topluyoruz.

Bunu genelde Amerikalı şirketler yapmaktadır. Örneğin, Tesla ürün geliştirmeden, henüz ortada araç yok iken, bu araçların talebini topluyor, her talep edenden kapora alıyor. Dolayısıyla müşterisinden finansman sağlıyor. Bizim ülkemizde bu satış marketten ev satın almak gibidir. Güvenilir inşaat şirketleri, maketlerini göstererek, satış yapar. Müşteriler inşaat firmasına ön ödemesini verir ve anlaşmaya göre bir iki yıl sonra da evini teslim alır. 

Amerika da, Tesla bunu ürünlerinde yapmaktadır. Müşterilerden avans alın demiyoruz, ama müşterilerinizden geliştirmeyi planladığınız ürün ve hizmetlerin karşılığının var mı yok mu olduğunun sinyalini alabilirsiniz. Buda pazarlama otomasyonun pusula gibi firmalara yön verecek sistem ve önemli çıktı yaratmaya olanak sağlar.

Albert Solino Olarak Pazarlama Otomasyonu

Albert Solino olarak, işin yönetim danışmanlığı boyutunda, pazarlama stratejisinin oluşturulması, müşteri segmentasyonu, hedef ve potansiyel müşteriler ve mevcut müşterilerimizi nasıl yönetebileceğimiz tarafında danışmanlık faaliyetlerimiz var. Bunlarla ilgili ciddi çalışmalar yürüttük ve yürütmeye devam ediyoruz. 

Albert solino olarak kendi yazılım ürünlerimiz var. Müşteri ilişkileri yönetim sistemimiz CRM olduğu gibi, aynı zamanda pazarlama otomasyon sistemimizde var. Pazarlama otomasyon yazılımımızı da öncelikle stratejiden başlamaktayız. Stratejik olarak pazarlama süreçlerini oluşturup, kendi pazarlama otomasyonu araçlarımızla sistemi firmalara kurup, ilk denemelerini firma ile beraber yapıp, somut olarak onlara tattırdıktan sonra, bu süreci şirketlere devrediyoruz. 

Bunun adına, dijital pazarlama mı, normal pazarlama mı, medya şirketi mi, medya departmanı mı deriz?  Ne denilecekse, bu faaliyetleri günümüzün yeni teknolojilerine, yeni trendlerine uyarak, hatta kendimizde trendlerin bir kısmını geliştirerek, yenilikçi bir şekilde firmalara kurmaktayız. 

Müşteri tarafında özellikle müşteri segmentasyonu, pazarlama tarafındaki hem potansiyel müşteriler, hemde mevcut müşteriler tarafındaki yapay zeka algoritmalarını da kullanarak analizi otomatik hale getirmekteyiz. Yapay zeka algoritmasını kullanarak müşterileri firmalarımızın kendi müşterilerini segmente etmelerini algoritmamız ile sağlamaktayız. Bu da onlara önemli güç sağlamaktadır. Manuel olarak analiz edilmesi gereken verileri sistem otomatik olarak analiz edebilmektedir. 

Pazarlama otomasyon yazılımımızda, kampanya oluşturma, özellikle e-mail altyapısında kişilere özgü, müşterilerinin kendi kontaklarına özgü e-maillerin oluşturulması, o e-maillerin genel olarak istatistikleri gibi durumları dahil ederek kampanyaların daha etkin ve etkili şekilde kampanyalar oluşturulması tarafında hizmet vermekteyiz. Firmaların CRM sistemleri varsa, kendi CRM sistemleri ile entegre ediyor, yoksa Albert Solino nun CRM sistemi ile pazarlama otomasyon sistemini birlikte çalışacak şekilde kurmaktayız. 

Müşterilerimiz arasında çok büyük şirketler olduğu gibi orta ve küçük ölçekli şirketlerde bulunmakta. Bu sistemlerin, küçük ölçekli şirketler için çok büyük bütçe diye düşünmekten vazgeçmelerini tavsiye ediyoruz. Bu nokta da müşterilerimiz ya da bizi izleyenler bizimle iletişime geçsinler. Bu trendlerle, bu teknolojilerle, bu metotlarla tanışsınlar, bu bizim işimiz bunun danışmanlığını vermekte ve sistemlerini kurmaktayız. Bu noktada halihazırda sistemleri varsa, firmamızın ürünlerini kullanmak zorunda değiller. Ancak, Albert Solino’nun bakış açısı mutlaka fayda sağlayacaktır. Firmamız ile kendi pazarlama süreçlerini değerlendirme adına iletişime geçebilirler. 

Hiç pazarlamaları olmayabilir, ya da pazarlamaları var ama buna pazarlama demiyorlar, dolayısıyla her şirket mutlaka pazarlama yapıyor. Pazarlama departmanım yok, ne pazarlama otomasyonu falanda demesinler, her şirketin pazarlaması var, onları beraber tespit edelim ve ona görede güzel yapılar kuralım düşüncesindeyiz .

Albert Solino olarak Prosoftly ve Corvisio adında ürünlerimiz var. Bu bağlamda e-mail otomasyonu ürünümüz, pazarlama otomasyonu ile birlikte devreye aldık. Firmalarımız pazarlamalarını, Albert Solino’nun e-mail otomasyonu ile hizmetlerini sürdürebilirler. Albert Solino CRM Yazılımı(Satış Süreçlerinin Yönetimi) tarafında, müşterilerimiz hangi satış safhasında ise çeşitli iletişim listelerini otomatik olarak oluşturarak bunlarla ilgili yine rutin otomatik e-mail faaliyetlerinde bulunabilirler.

Hizmet şirketlerine yönelik proje yönetimi yapıldığını varsayarsak ERP sistemimiz mevcut. Müşterilerimiz, proje yönetiminde düzenli yapılması gereken süreçleri bu sistem üzerinden e-mail otomasyonunu kullanarak yapabilirler. Peki bu sistem üzerinden müşteri şirketlerimiz neler yapabilir?

 •       E-mail draft larının oluşturulması
 •       Çeşitli eklentilerin eklenmesi
 •       Haftalık, aylık düzenlemelere sahip bir e-mail otomasyonu
 •       Müşteri yaşam döngüsünü e-mail tarafında yönetebilecekleri ve müşterilere ne derece etki ettiğini analiz edebilecekleri bir arayüz

Üst kalitede sunduğumuz e-mail otomasyonumuzun şirketinize sundukları;

 •       Müşterileriniz ve potansiyel müşterilerinize toplu bir şekilde belirlediğiniz tarih ve saatte mail gönderimi
 •       Kazandığınız müşterileriniz ile iletişiminizi kuvvetlendirebileceğiniz maillerin gönderimi
 •       Satış süreçlerinde tahsilat hatırlatma maillerinin gönderimi
 •       Proje yönetiminde müşterileri filtreleyerek istenilen müşterilerin kolaylıkla bulunması
 •       Müşteri bilgilerinin kayıtlı tutularak aynı işlemlerin defalarca yapılmaması
 •       Şirket içinde çalışanlarınızın doğum günlerini kutlama mailleri
 •       Performans değerlendirme mailleri
 •       Potansiyel müşterileriniz çekmek için tanıtım ve hoş geldin mailleri
 •       Mevcut müşterileriniz ile tekrar iş anlaşması sağlamanız için kampanya mailleri
 •       Kolay iş takibi
 •       Zaman kaybını en aza indirme
 •       Hata oranını sıfıra yaklaştırma
 •       Müşterileriniz ile iletişim sağlamaya çalışırken yaşadığınız yoğunluğu en aza indirerek mevcut iş performansınızı başka işlere yöneltebilme

Her alanda olduğu gibi şirketlerde de artık birçok şey yazılımlar sayesinde hatasız ve akıcı bir şekilde ilerletilmektedir. Şirketiniz, çalışanlarınız ve müşterileriniz için işleri kolaylaştırarak potansiyel enerjinizi kara çevirmek e-mail otomasyonu ile mümkün. Albert Solino olarak, bu alanda birçok farklı sektördeki firmaya hizmet vermekteyiz.

İLETİŞİM

Pazarlama Otomasyonu

Pazarlama Otomasyonu Ürünümüz konusunda daha fazla bilgi almak

için buradaki formumuzu doldurabilir; veya

+90 216 606 06 42 - +90 531 700 4515

numaralı telefonlar üzerinden bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

[email protected]

Barış Karol

Yönetim Danışmanı

Albert Solino Danışmanlık