İnsan Kaynakları Planlaması – Stratejik İş Gücü Planlama

Albert Solino

İnsan Kaynakları Planlaması Danışmanlığı

Şirketinizin insan kaynağı yönetimini ciddiye alıyor ve stratejik insan kaynakları planlamasını uzman ekibimiz ve metodolojimiz ile farklılaştırıyoruz.

Albert Solino insan kaynakları hedefli danışmanlık hizmetleriyle şirketinizi, performans değerlendirme ya da işe alım prosedürlerinin ötesine taşır.

Verimlilik modellerine yönelik analizler ve sürdürülebilir insan kaynakları için
Albert Solino Danışmanlık hizmetinizde. 

Albert Solino Danışmanlık

İnsan Kaynakları Planlama Süreci Nasıl İşler?

Albert Solino Danışmanlık kurumunuz içerisinde stratejik İnsan Kaynakları Planlama sürecini sizlerden aldığı verilerle gerçekleştirir ve nokta atışı geri dönüşlerle optimum verim almanızı sağlar.

6 Madde ile İnsan Kaynakları Planlama Aşamaları

Durum Analizi

Var olan kadro yapısını analiz ederek işgücü ihtiyaçlarının belirlenmesi, iyileştirme amaçlı araştırmalar yaparak bu araştırmaların raporlanması.

Akış Planı

Teknolojik altyapı, araçlar, performans yönetimi ile gibi değişkenlerin işgücü planlaması kapsamında nasıl ele alınacağının belirlenmesi.

Sürdürülebilirlik

İş gücünü etkileyen dönemsel değişkenlerin tespit edilip, iş planlamasının yıl içerisine yayılarak performansların dengeli ve sürdürülebilir planlanmasını sağlamak.

Kadro Belirleme

Tespit edilen iyileştirme noktalarının ve proje hedeflerinin iş gücü oranında hesaplanması ve insan kaynağı yönetimi açısından en verimli çalışacak kadronun belirlenmesi

Rotasyon

Kadroların ve departmanların durumunu değerlendirerek süreç içerisinde rotasyona uygun pozisyon ve görevlerin belirlenmesi.

Norm Kadro Belirleme

Uzun vadeli sürdürülebilirlik için norm kadronun belirlenmesi ve zaman, iş hacmi vb. gibi olası değişkenlere göre norm kadro hesaplama aracının ortaya çıkarılması

Albert Solino, stratejik insan kaynakları yönetimini en ince ayrıntısına kadar ele alır ve şirketinize somut katkılar sunar.

Albert Solino Danışmanlık

Stratejik İnsan Kaynakları Planlaması Nasıl İşler?

Bir şirketin ihtiyaçlarına yönelik stratejik insan kaynakları yönetimi tasarlanırken belli planlama aşamaları takip edilir: 

Analiz & Değerlendirme

Araçlar

Çıktılar

Albert Solino olarak İnsan Kaynakları Planlaması projelerimizde temel olarak amaçladığımız kazanım; şirketinizin hedeflerine paralel olarak ideal kadro sayısı, yapısı ve departman modeline ulaşabilmektir.

Albert Solino Danışmanlık

Albert Solin, İnsan Kaynakları Planlamasında Size Ne Fayda Sağlar?

Albert Solino şirketiniz özelinde insan kaynakları yönetim sürecinde tüm yapı taşlarını yerinde inceleyerek; 

Albert Solino Danışmanlık, uzman kadrosunun yönettiği insan kaynakları planlaması ile şirketinize stratejik insan kaynakları yönetimi açısından özelleştirilmiş ve devamlılık sağlayan çözümler sunar.

Albert Solino Danışmanlık

İnsan Kaynakları Planlaması Danışmanlığı

İnsan Kaynakları Planlaması Danışmanlığı süreçlerine dair tüm sorularınız için uzman danışmanlarımız ile hemen iletişime geçebilir, danışmanlık paketlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

İnsan Kaynakları Planlaması Danışmanlığı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İnsan kaynakları yönetimi ile insan kaynakları planlamanın farkı nedir?

İnsan kaynakları yönetimi; insanları işe alma, eğitme, ilgili politikalar geliştirme ve onları elde tutmak için stratejiler geliştirme sürecidir. İnsan kaynakları planlaması ise çok daha geniş bir çerçeveye ve zamana yayılan, şirketlerin pek çok değişkenine göre derin analiz, değerlendirmeler ve öneriler sunan bir yapıdır.

İnsan Kaynakları Planlamasında İşletme Süreçleri Nelerdir?

  • İşe alım, yönetim süreci, kadro yapısı gibi noktalarda mevcut verinin doğru parametrelerle Alberto Solino’nun uzman kadrosu ile paylaşılması. 
  • Çalışanlar ile toplantı, anket vb. araçlar kullanarak somut data toplanmasına destek olunması. 
  • İyileştirme önerileri ortaya çıktıktan sonra optimum kadro stratejisinin uzmanların yönlendirmeleriyle belirlenmesi ve uygulanması
  • Albert Solino’nun danışmanlığında düzenli toplantıların organize edilmesi ve alınan kararlar ekseninde gelişimin takip edilmesi
  • Departmanlara sağlanacak sürdürülebilirlik eğitimlerine çalışanların teşvik edilmesi.