Amazon SEO Nedir?

SEO çalışmalarının arama motorlarında öne çıkmayı amaçlar. Ancak Amazon SEO, Amazon'daki arama sonuçlarındaki organik sıralamanızı iyileştirmek için listeleri optimize etme çalışmasıdır. Amazon SEO, ürünleriniz için daha iyi sıralamalar, daha fazla görünürlük sağlar. Bu, daha fazla tıklama ve daha fazla satışla sonuçlanır. Tıpkı Google'da olduğu gibi Amazon'da da alıcılar aradıkları ürünü bulmak için anahtar kelimeler giriyor ve Google'da olduğu gibi genellikle sonuçlar arasında ilk sıraya tıklıyorlar: Amazon Aramalarında Daha İyi Nasıl Sıralanır.

İpucu

Amazon SEO ile ilgili verdiğimiz hizmetlerle alakalı tüm bilgilere sahip olmak istiyorsanız "SEO Hizmeti" sayfamız ilginizi çekecektir.

Ürünlerimi Amazon'da Nasıl Daha Görünür Yapabilirim?

Ürünlerinizin Amazon'da daha üst sıralarda görünmesi için doğru anahtar kelimeleri seçmek çok önemlidir. Ürünlerinizi listelerken, tahmin etmeniz ve alıcıların arama yaparken kullanabilecekleri anahtar kelimeleri seçmeniz gerekir. Amazon, bir arama sonucunda hangi ürünlerin listeleneceğine karar verirken bu anahtar kelimelere çok dikkat eder. Bunun nedeni, tüketicilerin arama çubuğuna belirli anahtar kelimeleri yazması ve ilgili ürünleri hemen görmek istemesidir. Anahtar kelime araştırması yapmak için Amazon'da en çok ne arandığını söyleyen uygulamaları kullanabilirsiniz. KeywordTool.io, MerchantWords, Sonar, Viral Launch gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

Sırada ne var?

Amazon'da üst sıralarda yer almanın bir başka yolu da, sizi ürüne çektikten sonra insanları satın almaya ikna etmektir. Bunu, ürün özelliklerini ve faydalarını net bir şekilde açıklayan ürün sayfaları oluşturarak yapabilirsiniz. Amazon her zaman çok satan satıcıları öne çıkarır.

Amazon, ürünleri için birçok olumlu yorum alan satıcıları da öne çıkarır. Çok sayıda incelemeniz varsa, bu Amazon'a insanların ürününüzü beğendiğini ve sizi faydalı bulduğunu gösteren bir işarettir.

Amazon SEO Odaklı Ürün Adı Nasıl Belirlenir?

Ürün başlıkları en önemli anahtar kelimelerdir. Bu yüzden ürünle en alakalı kelimeleri seçmelisiniz. Başlıklar açık, anlaşılır ve ilgi çekici olmalıdır. Başlıkta bir kelime birden fazla kullanılmamalıdır. Ürünün tercih edilen özellikleri vurgulanmalıdır.

Amazon SEO Odaklı Ürün Görseli Nasıl Yüklenir?

Ürün görsellerinin kalitesi, müşteriler için olduğu kadar Amazon için de önemlidir. Arama sonuçlarından ürününüze tıklama olasılığını ve satın alma davranışını etkileyen faktörler arasındadır. Amazon, ürünleri listelerken resimlerin veya fotoğrafların kalitesini inceler. Ürün karenin %85'ini doldurmalıdır. Ürünü beyaz zemin üzerine çizerek detayların daha fazla öne çıkmasını sağlayın. Görselleriniz ürün başlığı ile eşleşmelidir. Bulanık, pikselli veya kesik kenarlı olmamalıdır. Görsel, ürünle ilgili tüm detayları verebilmeli ve müşterinin kafasında soru işareti bırakmamalıdır.

Ürünlerimi Amazon Aramalarında Nasıl Daha Yüksek Gösterebilirim?

Yukarıdaki kriterlere ek olarak ürün sayfalarında seçeceğiniz ifadelerin orijinal olması da oldukça önemlidir. Aynı ürünü satan satıcılarla benzer ifadeler kullanmak aramalarda geri kalmanıza neden olabilir. Amazon'un belirlediği kriterlere uyarsanız, ürünleriniz aramalarda daha üst sıralarda yer alır ve daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz.

Amazon'da Satışları Arttıracak Diğer Faktörler Nelerdir?

Bildiğiniz gibi Amazon dünyanın en büyük pazar yerlerinden biri ve milyonlarca üyesi ve çok sayıda satıcısı var. Her gün tüm dünyada milyonlarca ürünün satılması Amazon'daki rekabet ortamını ve başarı şansını da güçlendiriyor. Amazon, satışlarını artırmak için satıcıların dikkat etmesi gereken bazı noktalara dikkat çekiyor. Amazon SEO nasıl yapılır? Bu noktalar;

  • Net ve kaliteli görseller,
  • Dikkat çekici ürün detayları ve açıklamaları,
  • Etkili yerleştirme, yani ürünlerin doğru kategoride sınıflandırılması,
  • Benzer ürünler üzerinde rekabetçi fiyatlar ve kargo kampanyaları,
  • Müşteri hizmet kalitesi,
  • Rakiplerin analizi,
  • Amazon'un hedeflenen reklam hizmetlerinden yararlanma.

BAZI İPUÇLARI:

S: Aslında bir yöntem varyasyonu denediğinizi varsayalım : 1000 / Toplam arama sonucu sayısı x 1. sayfa BSR sayısı <300.000, 3'ün üzerinde bir olasılık. Biraz belirsiz olduğunuz bir şey, "Tüm Departmanlar" içinde arama yaparken ve 300.000'den az BSR'yi sayarken, kitap olmayanları görmezden mi gelmelisiniz?

C: Evet, kitapları yok sayıyorsunuz. Yaratacağınız kitap için bir pazar olup olmadığını görmek için nişinizdeki kitapların satış yapıp yapmadığını görmek istiyorsunuz.

S: Çevrimiçi yayıncılık işim için takma ad mı yoksa gerçek adım mı kullanmamı önerirsiniz?

C: Her ikisi de tamam ama biz takma adları tercih ediyoruz.

S: Düşük rekabetin sadece kimsenin bu konuyla ilgilenmediği için olmadığını nasıl bilebilirim? Örneğin "Helenistik Çağ" ve "Klasik Çağ" gibi kelimeler yazdım ve düşük rekabet rakamları elde ettim. Ama bunun sadece Dünya'daki hiç kimsenin Helenistik Çağ veya Klasik Çağ ile ilgilenmediği için olmadığını nasıl bilebilirim?

C: Bu örneklerde durumun muhtemelen böyle olacağından eminiz. Bunu ancak Amazon'daki gerçek aylık arama sayılarının bir tahminini verecek olan Publisher Rocket veya Helium 10 gibi ücretli araçları kullanarak kesin olarak öğrenebilirsiniz.

S: Bir markam var ve bazı insanlar bunu biliyor. Önce marka adını mı yoksa ana anahtar kelimeyi mi koymayı önerirsiniz? Amazon'da ürün başlığında marka adımı nereye koymalıyım?

C: Marka adınızı her zaman ilk sıraya koyun. Tavsiye edilir.

S: Yalnızca agresif bitler koyduğumda sipariş alıyorum. Ancak Otomatik kampanya, bir satış yapmadan birkaç saat içinde bütçeyi aştı. Ne yapmalıyım?

C: İlk noktanızdan çok rekabetçi bir pazarınız olabilir. Çok büyük bir bütçeniz ve çok iyi bir ürününüz olmadıkça asla rekabetçi bir pazara girmek istemezsiniz. Otomatik kampanya, her şeyden çok veri toplamak için var. Kaçırmış olabileceğiniz anahtar kelimeleri topluyorsunuz ve iyi performans gösteren anahtar kelimeleri hedefliyorsunuz. Dönüştürmüyorsanız, fiyat veya listeleme açısından daha iyi bir seçenek vardır. Ancak büyük olasılıkla, içinde olabileceğiniz rekabetçi pazar, bunu zorlaştırıyor çünkü sizden çok fazla incelemesi ve bütçesi olan büyük satıcılarla karşı karşıyasınız.