Yerel SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Hepimiz Google'da bir cafe, kuaför veya çilingir aramışızdır. Bu arama türü, Google gibi arama motorlarında genellikle yerel SEO olarak bilinen yerel referansları tetikler. Motorun algoritmaları sizi konumlandırır ve size yakın olan en uygun şirketleri veya işletmeleri görüntüler. Ancak yerel SEO tam olarak nasıl çalışır? Yerel SEO çalışması nedir? İşte tüm bu soruları yanıtlıyoruz!

İpucu

Yerel SEO ile ilgili detaylı tüm bilgilere sahip olmak için "Yerel SEO Nedir?" blog yazımız  ilginizi çekecektir.

Yerel SEO Çalışması Nedir?

Yerel SEO, SEO’nun bir bileşenidir ve arama motorlarında görünürlüğünüzü artırmanızı sağlar. 

Google, kullanıcılara mümkün olan en iyi yanıtı sağlamak için, IP adresinize veya aramanızla ilişkili coğrafi kriterlere göre sonuçlarını coğrafi olarak konumlandırır.

İyi optimize edilmiş, gezinme sırasında görünen Google My Business fotoğraflarının %5'i, işletmenin web sitesine bir ziyaretle, aramayla veya rotanın görüntülenmesiyle sonuçlanır. Çevrimiçi kullanıcıların ortalama yüzde 56'sı siteyi ziyaret eder, yüzde 20'si yola bakar ve yüzde 24'ü ise arama yapar. Bu sebeple, yerel seo çalışmaları çok önemlidir. Örneğin, yakınında dövme stüdyosu bulmak isteyen biri “dövme stüdyosu kadıköy” yazarak bulabilir ve bulduğunda da muhtemelen en üstte çıkan sonuçlardan birini tercih edecektir.

yerel seo çalışmasıYerel SEO size özel olarak nasıl yardımcı olabilir diye kendi kendinize sorabilirsiniz. Öncelikle bu yerel SEO tekniğinin, coğrafi konumlu verilerle (cep telefonları tarafından verilen) yerel işletmeler ve hizmetler, serbest meslekler, bir marka ağına sahip kuruluşlar vb. için tamamen idealdir. 

Yerel SEO, kısa sürede bu sektörler için oldukça etkili bir pazarlama aracına dönüşebilir. Nispeten kolaydır. Diyelim ki Kadıköy Moda’da bir bakkal işletiyorsunuz. Vitrininizin önünde duran potansiyel ziyaretçilere ek olarak, yeni müşteriler çekmek için de mücadele ediyorsunuz. Yerel SEO, bir bakkal arayan hizmet bölgenizdeki internet ziyaretçilerini gerçek zamanlı olarak hedeflemenize yardımcı olacaktır.

Yerel arama motoru optimizasyonunu yapabilmek için diğerlerinin yanı sıra aşağıdaki faaliyetler gerçekleştirilmelidir:

 • Lokatif anahtar kelime araştırması
 • Şirketin Google hesabında daha önce "Google Benim İşletmem" olarak bilinen "Google İşletme Profili"nin optimizasyonu
 • Yerel web dizinleri ve yıllıklara kayıt yönetimi
 • Müşteri incelemeleri ve çevrimiçi itibarı yönetmek

Yerel SEO'nun Anlamı

Yerel SEO, 2006 yılında ortaya çıkmıştır ve bir tür SEO’dur. Prensip olarak, her ikisi de arama motorlarını kullanarak şirketinizi ve hizmetlerinizi çevrimiçi olarak "kaydettirmek" için size yardımcı olmayı amaçlar, böylece daha geniş çapta tanınır hale gelebilirsiniz.

Ancak yerel SEO, adından da anlaşılacağı gibi, işletmenizin veya kuruluşunuzun bulunduğu bölgedeki SEO'nuza daha fazla odaklanır.

Adından da anlaşılacağı gibi, yerel SEO, yerel işletmelere arama motoru sonuç sayfalarında marka varlıklarını geliştirmelerinde yardımcı olmaya çalışan bir SEO alt kümesidir. Bu, yakınlardaki bir kişi hizmetlerini çevrimiçi olarak aradığında SERP'lerde yüksek oranda görünmek isteyen bir bakkal, hukuk bürosu veya bir oto tamircisi olabilir.

Aynısı, bölgeyi ziyaret etmeden önce yakındaki işletmeler hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen turistler veya sıradan ziyaretçiler için de geçerlidir.

Google My Business’da Dikkat Etmeniz Gerekken Altı Faktör

 • Dosyanızı (zamanlar, konumlar vb.) çok dikkatli bir şekilde tamamlayın.
 • İlgi çekici ve yüksek kaliteli görüntüler sunun.
 • Müşterilerinizi yorum bırakmaya teşvik edin (Google'da ilk 3'te yer almak için minimum 8 yorum gerekir) ve yorumlarına düşünceli ve güven verici bir şekilde yanıt vererek ziyaretçilerle etkileşime geçin.
 • İşletmenizin 360 derecelik sanal bir turunu sunmak, daha fazla müşteri çekmenize yardımcı olacaktır.
 • Müşterilere işletmenizle daha kolay iletişim kurma şansı verin (chat, telefon vb. aracılığıyla).

yerel seo çalışması nedirGoogle Benim İşletmem (Google My Business) Nedir?

Google My Business aracılığıyla daha zengin ve daha dikkat çekici arama sonuçları elde edilebilir. Bunlar, masaüstünde genellikle organik arama sonuçlarının sağında gösterilen Bilgi Grafiği'nde gösterilir.

Yerel SEO'nuz için Google My Business, dikkate alınması gereken önemli bir faktördür.

Araç, Google'daki varlığınızı yükseltmek için fırsatlar sunan yeni olanaklarla sık sık güncellenir.

Bir Google My Business Sayfası Nasıl Oluşturulabilir?

Tek ihtiyacınız olan bir Google e-posta adresi ve Google My Business sayfanızı oluşturmak için bu sayfadaki talimatları takip etmektir.

Google My Business'ın, çeşitli görevleri arama sonuçları sayfasından hemen gerçekleştirmenize olanak sağlaması, çekici özelliklerinden biridir. Sayfanızı, ziyaretçilerin sizinle bir toplantı planlayabilmesi, fiyat alabilmesi, konumunuza ulaşmanın en iyi yolunu bulabilmesi veya size e-posta gönderebilmesi için ayarlayabilirsiniz.

Google My Business profilinizi olabildiğince eksiksiz doldurun. Şirketiniz, teklifiniz ve diğer önemli ayrıntılarla ilgili tüm bilgileri ekleyin.

Sizi öne çıkaran film ve fotoğrafları eklemeyi unutmayın. Eklemezseniz, Google, coğrafi etiket veya Sokak Görünümü yakalamaları içeren fotoğrafları kullanarak bunu otomatik olarak dahil eder.

Yerel SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

1. Google Business for Business

İlk adım olarak şirketiniz için Google Business girişi talep edin. Web sitenizin adresinin, çalışma saatlerinin, posta adresinin ve iletişim bilgilerinin doğruluğunu doğrulayın. Ek olarak, konum türünüze gerekli kategorileri verin ve şirketinizin anahtar kelime açısından zengin bir açıklamasını oluşturun.

2. Google+Yerel SEO

Google Business for Business girişinizi talep ettikten sonra, şirketiniz hakkında durum güncellemeleri, incelemeler ve resimler, videolar ve incelemeler dahil olmak üzere daha fazla ayrıntı ekleyebilirsiniz. Profilinizi doldurmanıza yardımcı olması için alakalı anahtar kelimeler kullanın ve bunu olabildiğince şirketinizle alakalı hale getirin.

Müşterileri ve ziyaretçileri inceleme göndermeye teşvik eder ve onlarla etkileşim kurmak için de harika bir yöntemdir. İyi yorumlara sahip adresler ve yakındaki listeler genellikle arama sonuçlarında en üst sıralarda yer alır.

3. Yerel Site İçi SEO

Bir diğer önemli bileşen de web sitenizin adresidir. Suite gibi tüm kısaltmaların web sitenizde, Yerler ve yerel profillerinizde aynı şekilde yazıldığından emin olun. Marka adınız ve hedeflemek istediğiniz yerleşim, sayfa başlık etiketinde görünmelidir. Son olarak, iletişim sayfanıza bir Google haritası eklemek yerel SEO'ya yardımcı olacaktır.

4. Mobil uyumlu olun

Siteniz mobil uyumlu olmalı çünkü insanlar sizi mobil cihazlarında arayacaktır. Bir tablette veya akıllı telefonda kendi web sitenize göz atmayı deneyin. Yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak veya ileri geri kaydırmak istiyorsanız, duyarlı bir mobil web sitesi oluşturmanız gereklidir.

Kimler Yerel SEO Yapmalıdır?

Daha fazla görünürlük arayan tüm kuruluşlar ve işletmeler, yerel SEO’yu kullanmalıdır. Yerel SEO, ister girişimci, ister zanaatkar veya KOBİ olun, tüketici tabanınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

KOBİ'ler, yalnızca ulusal veya küresel erişime sahip işletmelerin arama motorları tarafından etkin bir şekilde konumlandırılma şansına sahip olduğu gibi yanlış bir varsayımda bulunurlar. Yerel SEO bu teoriyi çürütür. Hatta bu sayede büyük şirketlerle bile rekabet edebilirsiniz.

Arama motorları bir internet kullanıcısının coğrafi konumuna çok fazla değer verir. Bu nedenle arama sonuçlarını gönderirken müşteriye yakın olan firmaları tercih ederler.

Yerel SEO'yu Geliştirmek İçin Öneriler

 • İlk ipucu olarak Google My Business sayfanızı oluşturun ve geliştirin. En önemli adım budur. Aslında, bazı işletmeler, kapsamlı Google My Business sayfalarını sürdürerek web siteleri olmamasına rağmen olumlu yerel referanslar kazanmayı başarır. 
 • 2. ipucu: Yerel SEO anahtar kelimelerinizi geliştirin. 
 • 3. ipucu: Web sitenizin SEO'sunu iyileştirin. 
 • 4. ipucu: Yorum ve beğeni alın.
 • 5. ipucu: iletişim kurmak için sosyal ağları kullanın. Sosyal medya siteleri, yerel SEO'nuzu doğrudan etkilemez. Sosyal medya katılımınız, müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize görünürlüğünüzü artırmanın yanı sıra sizin için önemli olan materyalin oluşturulmasını ve yayılmasını sağlayacaktır. 

Yerel SEO Çalışmasının Faydaları

Organik ve yerel SEO’yu kullanarak arama motorlarında görünürlüğünüzü en etkin şekilde artırabilirsiniz. Hem gerçek hem de sanal mağazalar artık yeni müşteriler çekmek için yeterli değildir. 

İnternet ziyaretçilerinin sizi bulmasını zorlaştıran artan sayıda web sitesi vardır. Bu web sitelerinin yanında ön plana çıkabilmek için yerel SEO, yakın potansiyel müşterilerle bağlantı kurmanızı sağlar. Bu nedenle yerel SEO etkili bir pazarlama stratejisidir.

Ek olarak, yerel SEO, markanızın imajını daha etkili bir şekilde kontrol etmenizi sağlar. Gerçekten de, çevrimiçi dizinlere dahil olmak ve olumlu müşteri geri bildirimlerini vurgulamak, potansiyel müşterilere güvenilirliğiniz konusunda güvence verir.

Küçük İşletmeler için Yerel SEO'nun Avantajları Nedir?

yerel seoİnternet kullanıcılarının yüzde 88'i, yerel aramadan sonraki 24 saat içinde şirketleri ziyaret eder, bu nedenle işletmenizin ilgili yerel aramalarda görünmesi çok önemlidir.

Doğal olarak, bir şirketin yerel SEO optimizasyonunda konum büyük bir rol oynar. Arama motorları, bir kullanıcı o yeri aradığında onu keşfedebilmeleri için şirketinizin tam konumunun farkında olmalıdır.

Ek olarak, aşağıdaki ek avantajları sunar:

İnsanlar kendi bölgelerindeki yerel işletmeleri bulmak için interneti kullanırlar.

Sonuç olarak, sunduğunuz ürünle ilgilenen çok niş bir grup insana erişebilirsiniz. Bunu yaparak, potansiyel müşterilerle bağlantı kurma şansınız çok daha yüksek olacaktır.

Akıllı telefonlarda ve diğer mobil cihazlarda yapılan aramaların sayısı sürekli artmaktadır ve bu sorguların yaklaşık üçte biri konum tabanlıdır. Bu aramalarda görünürlük kazanmış kişilerin kazançlarını artırma olasılığı ancak bu cihazlar kullanılarak yapılan aramaların artmasından kaynaklanabilir.

Google My Business gibi birinci sınıf ücretsiz hizmetlerden veya Tripadvisor gibi tanınmış bir yerel işletme rehberinden yararlanabilirsiniz. 

İnsanların çoğu online işletme incelemelerine güvenir. Müşteriler, bir satın alma işlemi yapmadan önce, yerel SEO'nun çok önemli bir bileşeni olan incelemelere önem verir. 

Yerel SEO Sıralama Faktörleri

Yakınlık

Bir müşterinin aramasıyla en alakalı olan yerel şirket listelerine SEO aramalarında öncelik verilir. Bir müşterinin şehrine en yakın şirketler, kuru temizleyicileri aradıklarında görünecek, ardından mahalledekiler de ziyaret edecektir.

Popülerlik

Backlinkler bu noktada yerel SEO için çok önemli hale geliyor. Diğer web siteleri sizinkine link veriyor mu? Bunlar güvenilir, yüksek kaliteli backlinkler mi? Bunlar Google tarafından web sitenizi sıralamak için kullanılır.

Müşteri Görüşleri

Müşteriler, yerel arama yoluyla işletmeyi bulduktan sonra kendilerine benzeyen kişilerin işletmeden memnun olup olmadığını bilmek ister. Bir ankete göre, müşterilerin %63,3'ü bir işletmeyi ziyaret etmeden önce sık sık Google incelemelerine baktıklarını söylüyor.

Alaka

Son olarak, Google her zaman kullanıcılara aradıkları sonuçları sağlamayı amaçlar, bu da sorgunun özgünlüğüne bağlıdır. Google, arama yapanlar için ne kadar alakalı olursa, reklamınıza daha fazla öncelik verir.

Yerel İşletmeler Nasıl Yerel SEO Yapabilir?

Müşterileri çekmek istediğiniz konuma odaklanırken web sitenizi ve Google'daki işletme profilinizi optimize etmeye başlayın. Adı, adresi ve telefon numarasının yanı sıra sosyal medya platformlarına bağlantılar gibi diğer ayrıntıları doğru bir şekilde belirttiğinizden emin olun. Kullanıcıların işletmeniz tarafından sağlanan ürün ve hizmetleri bulmak için arama motorlarına yazdıkları yerel anahtar kelimeler için web sitenizi ve profesyonel profilinizi Google'da (eski adıyla Google My Business) konumlandırın.

 • Dişçi İstanbul
 • İstanbul’dakiler dişçiler
 • Yakınımdaki dişçiler
 • İmplant İstanbul

Yerel SEO ve Organik SEO

İki strateji farklı olduğu için önce yerel SEO ve organik SEO arasındaki farkları ve bunların nasıl ilişkili olduğunu inceleyelim.

Organik SEO adı verilen pazarlama stratejisi, web sitenizi arama motorları için kullanıcı dostu hale getirmek ve alakalı anahtar kelimeler için sıralama yapmak için optimize etmeyi içerir. Yerel bir bileşen içerebilmesine rağmen, genellikle gerçek bir firma ile ilgisi yoktur. Esasen, çoğunlukla bir web sayfası etrafında toplanır.

Bu nedenle, organik SEO için çabalayan web siteleri, internet üzerinde fiziksel bir konuma sahip olabilen veya olmayabilen web siteleri olabilir. Sıralamalarını yükseltmek ve daha fazla trafik çekmek için blogger'lar, çevrimiçi pazarlamacılar, bağlı kuruluş pazarlamacıları, web tabanlı şirketler ve bazı gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalar organik SEO kullanır.

Organik ve Yerel SEO: Farklılıkları

Hem organik hem de yerel SEO stratejileri, bunu farklı şekillerde başarsalar da, bir web sitesinin konumunu yükseltmeye çalışır.

Konumsal farklılık

Fiziksel konumu olan veya olmayan web siteler organik SEO kullanabilir. Ancak yerel SEO için konum olmazsa olmazdır.

SERP'lerle ilgili farklılıklar

Yerel SEO'nun temel amacı yerel reklam paketlerinde görünmek olsa da, organik SEO bir siteyi belirli bir anahtar kelime grubu için mümkün olduğunca üst sıralarda yer almaktır.

Link ve backlinkler arasındaki fark

SEO alanında kaliteli bağlantılar, daha üst sıralarda yer almanıza ve daha fazla ziyaretçi almanıza yardımcı olabilecek oylar gibidir. Yüksek kaliteli ve uygun backlinkler, web sitenizin organik arama motoru optimizasyonunda alaka düzeyini ve otoritesini artırmanıza yardımcı olacaktır.