Bing'in Arama Sıralaması Faktörleri: Bing’de Nasıl Görünürlük Elde Ederim?

Bing, Google'ın yanı sıra en popüler arama motorlarından biridir. İlk sayfada görünmek zor olabilir ama Bing'de de var olmak önemli olduğu için denemeye değer. 

Ama bunu tam olarak nasıl yapabilirsiniz?

Açıklayalım…

İpucu

Arama motorlarındaki görünürlükler ile ilgili verdiğimiz hizmetlerle alakalı tüm bilgilere sahip olmak istiyorsanız "SEO Hizmeti" sayfamız ilginizi çekecektir.

Microsoft Bing Nedir?

Bing, Microsoft tarafından oluşturulan ve işletilen bir arama motorudur. MSN Search, Live Search ve Windows Live Search gibi eski arama tekliflerinin yerini aldı. Microsoft Bing, web, resim, video ve harita arama işlevleri sağlar. Bing ilk olarak Mayıs 2009'da tanıtıldı. Bugün dünyanın en büyük ikinci arama motoru ve %7'lik küresel pazar payına sahip olan

Microsoft, Google'ın aksine algoritmasını 2016 yılında açık kaynak kodlu hale getirdi, böylece herkes görebilir ve hakkında bilgilere ulaşabilir. Bing için sıralamaya ne giriyor.

Bir kullanıcıya hem Google hem de Bing deneyimi verebiliriz. Belirlenen anahtar kelimelerle kullanıcının Google SERP'deki sıralaması, Bing'in sıralamasından daha fazla zaman aldı. Bing'de daha az rekabet olduğundan, üst sıralarda yer almak için daha fazla fırsat var. Bu örnekte, kullanıcı ayrıca Bing trafiğinin gerçekten iyi dönüşüm sağladığını belirtti. Bu, ziyaretçi demografisinin nedeni olabilir. Bing kullanan kullanıcıların çoğunun 35 yaş üstü ve yüksek gelirli olduğu belirtiliyor.

Bing Sıralama Faktörleri

Bing web yöneticisi yönergelerine göre sıralama faktörleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • tıklama oranı
 • kullanıcı katılımı
 • sosyal sinyalleri 

Bing aramasında sıralamak istiyorsanız bunlar önemli faktörlerdir.

Bing Sitenizi Nasıl Bulur ve Dizine Ekler? 

Site Haritası : Site Haritası, URL'ler, sayfalar ve diğer içeriklerle ilgili bilgilerle dolu bir dosya olarak kabul edilebilir. Site haritası, web sitenizde hangi dosya ve sayfaların önemli olduğunu gösterir ve ayrıca arama botlarına web sayfası güncellemesi ve kullanılabilir dil sürümleri hakkında bilgi sağlar. Bing Site Haritası aracını kullanarak web sitenizi gönderebilir ve bundan sonra Bing düzenli olarak tarar.

İçerik Gönderme API'si: Bu veya Bing URL dizinini sitenizde yeni, güncellenmiş veya silinmiş içeriği kullanabilirsiniz. URL'leri site haritanıza ekleyerek veya Bing Web Yöneticisi Araçları aracılığıyla gönderebilirsiniz.

Bing SEO hakkında tweet: Robotları hariç tutma standardı veya robots.txt, Bingbot'lara tarayıcının sitenizde hangi URL'lere erişebileceğini söyleyen bir standarttır. Esas olarak tarayıcı trafiğini yönetmek için kullanılır. Örneğin, Bingbot'a sitenizdeki üyelere özel sayfaları taramamasını söylemek.

Bağlantılar: Tarayıcılar, sitenizde yeni içerik bulmak için sitenizdeki dahili bağlantıları ve diğer web sitelerinden gelen harici bağlantıları takip eder. Bing, her sayfanın en az bir taranabilir sayfaya bağlanmasını önerir.

Web Sitenizi Bing SEO için Optimize Etmek 

 • Bing Places'te İşletmenizi Talep Edin: İşletmenizi Bing Places'te sahiplenmenin temel amacı, alakalı yerel arama sonuçları sunmaktır
 • Doğrulayın: Bing'de listelenmek için bir süre bu işin içinde olmalısınız . Böyle bir dönemden sonra işletmenizi belirli listeye ekleyebileceksiniz ve Bing listenizi yayınlayacaktır.
 • Anahtar Kelimeleri  Kullanmak: Alakalı anahtar kelimeleri kullanmak da Bing'in algoritmasının önemli bir parçasıdır. Bu algoritma Google tarafından geliştirilmemiştir ancak tam eşleşen anahtar kelimelere önem vermektedir. Birkaç kez alakalı anahtar kelimeler eklemeniz, açıklayıcı metinler kullanmanız ve birincil anahtar kelimeyle eşleşen ikincil anahtar kelimeler oluşturmanız tavsiye edilir.
 • Yüksek Kaliteli Görüntüler Ekleyin ve Multimedya İçeriğini Dahil Edin: Kullanıcıların dikkatini çekmek için hizmetinizin, ürünlerinizin yüksek nitelikli görüntülerini, multimedyalarını ve videolarını ekleyin. İçerik oluşturma prosedüründe ilgili görseller ve videolar da önemlidir. Bing, altyazılardan, başlıklardan, transkriptlerden ve yapılandırılmış verilerden bilgi alır. Bu nedenle, görüntünün ne hakkında olduğunu açıklamak için Alt görüntü metnini kullanmayı seçebilirsiniz. Ayrıca başlıklar, başlıklar ve alt yazılar eklemek, Bingbot'lar için bağlam sağlar.
 • Müşterileri İnceleme Bırakmaya Teşvik Edin: İncelemeler her zaman her işletmenin önemli bir parçasıdır. Müşteri incelemeleri, henüz emin olmayan diğer hedef müşterileri etkileyerek web sitenizin ve işletmenizin gelişmesine yardımcı olabilir. Hizmetinizin veya ürününüzün deneyimleri, kalitesi, özgünlüğü incelemeler aracılığıyla açıklanabilir. Tüm 5 yıldızlı mağazalara sahip olmak başkaları için mantıklı olmayabileceğinden, olumsuz yorumlar hakkında endişelenmeyin ve endişelenmeyin.
 • Sitenizi Dizine Eklemek için Bing Web Yöneticisi Araçları URL'sini kullanın: Bing'in Web Yöneticisi Araçlarını kullanarak web sitenizi dizine ekleyebilirsiniz. XML site haritası kullanabilir veya robots.txt dosyasına site haritasına bir bağlantı ekleyebilirsiniz.
 • Sitenizi Etiketleyin ve Kategorilere Ayırın: Belirli endişeleri, ihtiyaçları ve aramaları olan kullanıcılar için, sitenizdeki kategorileri ve etiketleri kullanarak arama yapmak, göreliliği ve ne aradıklarını anlamalarını çok daha kolay hale getirir. Bu içerik organizasyonu ayrıca Bing'in algoritmasına bir içgörü sağlar. 
 • Geri Bağlantı Oluşturun: Bildiğimiz gibi, geri bağlantılar herhangi bir arama motoru için önemlidir. Bing, bağlantıları popülerliğin bir işareti olarak değerlendirir. Bağlantı kalitesini nicelikten önceleyen Google'ın aksine, Bing, kullanıcılar tarafından zaten güvenilen organik ve kaliteli bağlantılara ayrıcalık tanır.
 • Sosyal Medya Profilleri Entegrasyonu: Sosyal işaretler, Bing'deki otorite işaretleri olarak da kabul edilir. Bu nedenle, sosyal medyanın entegrasyonu, Bing SEO stratejisini oluşturmak ve sürdürmek için de önemlidir. Sosyal medya hesaplarınızı birbirine bağlamak için araçlar kullanabilir ve bu entegrasyon sayesinde web sitesi yayınlarınızı Instagram, LinkedIn, Facebook, Twitter vb. otomatik olarak paylaşabilirsiniz. Bu aynı zamanda erişilebilirliğinizi artırabilir ve hedef müşterilerinizi bulmanıza yardımcı olabilir.

Bing ve SEO Hakkında Gelecek Görüşleri

Yukarıda anlatıldığı ve açıklandığı gibi Bing, SEO avantajlarını barındırır ve kullanıcılara sunar. 35 yaş üstü ve gelir düzeyi yüksek kişiler tarafından kullanıldığı için ilerleyen zamanlarda zamanla ve kademeli olarak büyüyebilir. SEO kullanmanın temel unsurlarını ve şartlarını Bing'e erken (her bölümden önce) ekleyerek web siteniz için aradığınız ilgiyi kolayca alabilirsiniz. Gelecekte başka platformlar ve arama motorları olacağına inanıyoruz ama bugün uygulamaları başlatmamız ve diğer kullanıcıların deneyimlerini dinlememiz gerekiyor. Bunu yaparak sitenizi her yönüyle tahsis edebilir ve işletmeniz için güçlü bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Ayrıca, kullanıcı popülasyonu ile birlikte gelecekte de Bing SEO için değişiklikler ve farklı türde gereksinimler olabileceğini biliyoruz. Yaklaşan bu gereksinimlere ayak uydurabilmek için şimdiden yerinizi almaya başlayabilir ve iyi işleyen SEO prosedürlerini etkinleştirebilirsiniz.