Etsy SEO için En İyi Başlangıç ​​Kılavuzu 

Etsy'nin arama sistemi, Google'ınkine benzer şekilde çalışır. Bu, sonuçlar sayfasında daha yukarılara çıkmak için mağazaların belirli SEO tekniklerine başvurması gerekebileceği anlamına gelir. Ancak bu sürecin daha teknik ayrıntılarına girmeden önce, en başa dönelim ve Etsy'nin nasıl çalıştığını anlayalım. 

Burada, anahtar kelimelerinizden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi ve platformda nasıl alakalı kalabileceğinizi öğreneceksiniz. Bu konuda yeni olsanız bile endişelenmeyin, çünkü size yolun her adımında yardımcı olacağız.

İpucu

ETSY SEO ile ilgili verdiğimiz hizmetlerle alakalı tüm bilgilere sahip olmak istiyorsanız "SEO Hizmeti" sayfamız ilginizi çekecektir.

Anahtar Kelime Eşleştirme

Etsy arama süreci basit bir temel ilkeye göre çalışır. "Anahtar kelime eşleme" olarak bilinen bu ilke, müşteriler ihtiyaç duyduklarını girdiklerinde sonuç sayfasının sonuçları alaka düzeyine göre eşleştirdiği fikrini ifade eder. Ancak alaka düzeyi, bir web sitesinin aradığı tek özellik değildir. Daha önce baktığınız tüm ürünlerin en güncel arama sonuçlarınızda göründüğünü daha önce görmüş olabilirsiniz. Bunun nedeni, Etsy'nin kişiselleştirilmiş sayfalarda çalışmasıdır; bu, her müşterinin önceki satın alımlarına göre o kişi için özelleşmiş bir sonuç sayfasına sahip olduğu anlamına gelir. Örneğin, Etsy'de yakın geçmişte belirli bir TV şovu ürününe baktıysanız, en son arama sonuçlarınız aynı TV şovundan ürünleri içerecektir.

Anahtar Kelime Eşleştirme İşletme Sahipleri için Ne Anlama Geliyor?

Etsy SEO'ya yeni başlayanlar için nihai rehber, Etsy'deki işletme sahipleri için süreci basitleştirmeyi amaçlamaktadır. Etsy'nin arama algoritmasının işletme sahiplerini nasıl etkilediğine bakalım.

Etsy'nin eşleştirme ve sıralama sistemi, işletme sahiplerinin web sitesinde çalışma şeklini şekillendirir. İşletme sahipleri olarak, bu sistemi alıp kendi yararınıza kullanmak için Etsy'nin arama motorunu iyice anlamalısınız. İyi bir SEO çalışması ile sadece web sitesinde değil, arama motoru sonuç sayfasında da görünürlüğünüzü artırabilirsiniz.

İşletme Detayları

Öncelikle SEO çalışmasına başlamadan önce mağazanızın kimlik detaylarını kontrol etmelisiniz. Örneğin, mağazanızın başlığı sattığınız ürün türüyle alakalı değilse, onu işletmenizin türünü yansıtan bir adla değiştirmek isteyebilirsiniz. Ayakkabı mağazasından pasta alır mısınız? Aynen öyle.

Dil ve Fiyatlandırma

Başlamadan önce bir diğer önemli nokta, fiyatlarınızın ve dilinizin hedef kitlenize uygun olup olmadığını kontrol etmektir. Mağazanızda kullandığınız para birimi ile hedef kitlenizin kullandığı para birimi arasındaki farkları anlamak isteyebilirsiniz. Bu şekilde daha uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz.

Ürün Kalitesi

Bu durum kimseyi şaşırtmasa da daha kaliteli bir ürün, daha iyi müşteri yorumları anlamına gelir. Daha iyi müşteri incelemeleri, işletmenizin Etsy arama sonuçlarındaki sıralamasını etkiler. Yorumlarınız ne kadar güzel olursa, o kadar yüksek görünürsünüz.

Etsy için Anahtar Sözcükler

Anahtar kelimeler, çoğu insanın bildiği Arama Motoru Optimizasyonunun bir unsurudur. Rehberimizin başında bile bahsedilmişti. Ancak Etsy, işletme sahiplerinden ürünlerinde anahtar kelimeler kullanmasını nasıl bekler?

 • Belirli bir kelimeden ziyade tümce: Bu yeterince açık. Örneğin “macera metinleri” arıyorsanız, “kitaplar” veya “macera” aramazsınız. Benzer şekilde Etsy, tek tek kelimelerden ziyade “macera kitaplarına” öncelik veriyor.
 • Kelime düzenlemesi: Anahtar kelimenin başındaki kelimeler, arama motoru sonuçları için sonundaki kelimelerden daha önemli olma eğilimindedir. Örneğin, “çocuklar için macera kitapları”, “çocuk macera kitapları”ndan daha üst sıralarda yer alacaktır.
 • Etiketler: Ürün başlığınız anahtar kelimeyi içerebilir, ancak etiketlerinizde de olması daha iyidir. Bu durum, anahtar kelime hem başlıkta hem de etiketlerde göründüğünde ürünlerinizin daha sık görünmesi içindir.

Bu noktalara ek olarak ürün açıklamalarınızı da düzenlemek isteyebilirsiniz. Açıklamaların tüm anahtar kelimeleri içermesi gerekmez, ancak müşteriye ne sattığınızı söyleyecek kadar açık olmaları daha iyidir.

Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

SEO konusunda daha önce herhangi bir deneyiminiz yoksa, ürünleriniz için tutarlı anahtar kelimeler bulmaya çalışmakta zorlanabilirsiniz. Etsy SEO'ya yeni başlayanlar için nihai rehberde size bu konuda yardımcı olmak için buradayız.

Algoritma

Algoritmanın nasıl çalıştığını anlamak önemlidir, ancak benim ve sizin gibi insanlara mal sattığınız için tüketicileriniz sadece algoritmalar değildir. Bu nedenle, web sitesiyle ilgili kendi deneyimlerinizi tekrar düşünün. Bir ürün ararken Etsy'de hangi terimleri arıyorsunuz? Ürünlerinizi aramak isteseydiniz arama çubuğuna ne yazardınız? Bu soruları yanıtlayarak, anahtar kelimelerinizin sattığınız ürünle en alakalı olmasını sağlayabilirsiniz.

Kategoriler

Ürünlerinizi zihninizde kategorilere ayırın. Renklerini, demografiklerini, türlerini, materyallerini vb. düşünün. Bu kategorileri anahtar kelimelerinizde nasıl kullanabilirsiniz? Örneğin, “kolye” yerine “altın kolye” kullanmak daha iyi olabilir. Anahtar kelimelerinizin ürünlerinizi mükemmel bir şekilde tanımladığından emin olun.

Ücretsiz Araçlar

Ek olarak, web sitelerinin ve yazılım sağlayıcıların anahtar kelimeler oluşturmak için kullandığı birkaç ücretsiz araca bakabilirsiniz. Örneğin, Google'ın ücretsiz aracı popüler seçeneklerden biridir. Ücretsiz araçlardan hiçbiri ihtiyaçlarınıza uygun değilse, Etsy listelemeleri için özel olarak tasarlanmış araçlar sizin için işlevsel olabilir.

Anahtar Kelimeler için İpuçları

Burada çalışılacak çok şey var. Ancak fazladan yardıma ihtiyacınız varsa, burada,Etsy SEO için nihai başlangıç ​​kılavuzunda, size anahtar kelimeleri bulma konusunda yardımcı olabiliriz. İşte beş küçük ama etkili ipucu ve püf noktası:

 • Aynı anahtar kelimeyi tekrar tekrar kullanmaktan kaçının. Her seferinde farklı ürünler için kullanıyor olsanız bile.
 • Etiketler seçeneğinden en iyi şekilde yararlanın. Tamamı ürününüzle alakalı en fazla on üç etiket ekleyin.
 • Daha anlaşılır olmaları için uzun anahtar kelimeleri tire ile ayırın.
 • Tek bir anahtar kelime kullanmayın. Açık ol.
 • Yazım hatası yapmayın. Anahtar kelimelerinizi her zaman iki kez kontrol edin.

Anahtar kelimeleriniz, arama motoru optimizasyonunuzun en önemli parçasıdır. Bu nedenle, onlara ihtiyaç duydukları önemi verdiğinizden emin olun. Doğru anahtar kelimeleri bulmak size çok zor geliyorsa endişelenmeyin. Zamanla daha iyi olacaksın. Ayrıca, zorlu çalışmalarınız sayesinde işinizin nasıl büyüyeceğini düşünün. Kendinize minnettar olacaksınız!

Mağazanızı Düzenli Olarak Güncelleyin

Arama motoru optimizasyonunu düşünmüyorsanız bile, mağazanızı güncellemek her zaman önemlidir. Bunun nedeni, güncelliğin, Etsy arama sonuçları sayfasının mağazanızla ilgili olarak dikkate aldığı ana ayrıntılardan biri olmasıdır. Son ürünler, platform tarafından eski ürünlere göre önceliklendirilme eğilimindedir. Ayrıca, yenilenen ürünler, kullanmak isteyebileceğiniz bir destek alır.

Etsy SEO'ya yeni başlayanlar için en iyi rehber olarak size sadece mağazanızı düzenli olarak güncellemenizi değil, aynı zamanda mevcut trendlerle ilgili güncellemeleri de söylemeliyiz. Örneğin, yılın belirli zamanlarında bazı renkler diğerlerinden daha iyi olabilir. Yani yaz trendleri kış trendlerinden çok farklı. Aynı şey sonbahar ve ilkbahar için de geçerli.

Mağazanızı güncellerken trafik süresi de dikkate alınması gereken çok önemli bir faktördür. Örneğin, gecenin çok geç saatleri veya sabahın erken saatleri, güncellemeler için en ideal zaman olmayabilir. Günlerinizi ve saatlerinizi dikkatli seçmek isteyebilirsiniz.

Backlink

Backlink son derece önemli olarak kabul edilir , Etsy SEO'ya yeni başlayanlar. Bunun nedeni, yukarıda da söylediğimiz gibi hem Etsy'nin hem de arama motorlarının benzer şekilde çalışmasıdır. Sonuç olarak, platformun içinde ve dışında organik trafik oluşturmak için geri bağlantılar oluşturmak çok önemlidir.

Ancak Backlinkler tam olarak nedir? Gelen bağlantılar olarak da bilinen geri bağlantılar, web sitenize atıfta bulunan bağlantılar oluşturan diğer web siteleri olarak tanımlanabilir. Algoritmalar, geri bağlantılar aracılığıyla web sitenizin güvenilir olduğu sinyalini alır. Sonuçta, web siteniz diğer web sitelerine bağlanacak kadar değerliyse, algoritma neden onu da almasın?

Sonuç olarak, sizi tanıtmak için diğer Etsy satıcılarıyla iletişime geçtiğinizden emin olun. Web sitenizi farklı platformlarda tanıtın. Bağlantınızı ilgili tüm yerlere gönderin. Mağazanızı tanıtmak için Pinterest ve Twitter gibi diğer web sitelerine gidin. Sosyal medya, biraz kullanmak isteyebileceğiniz harika bir güçtür.

Etsy İstatistiklerinizi Kontrol Edin

Tabii ki, Etsy SEO'ya yeni başlayanlar için en iyi rehber çok daha fazlasını içerir. Birkaç ürün sattıktan sonra, hangi ürünlerin daha fazla trafik aldığını ve işletmenizin genel olarak nasıl gittiğini görmek için istatistiklerinizi kontrol edin. Bir kalıbı tanıyabilirsiniz ve bu, kendiniz için bir yol haritası oluşturmanıza yardımcı olabilir. İstatistiklerinizi kontrol ederken kendinize sorabileceğiniz bazı sorular şunlardır:

 • Demografiniz nereden geliyor? Sosyal medyadan, reklamlardan veya organik aramadan mı geliyorlar?
 • Mevcut trendler nelerdir? Mağazanızdaki ürünler trendlere uygun mu?
 • Hangi ürünler beklentilerinizin ötesinde? Aşağıdakiler hangileridir?

Örneğin, kupalarınız tabaklarınızdan daha fazla satıyorsa, durumun tam olarak neden böyle olduğunu anlamak isteyebilirsiniz. Kupalarınızın kalitesinin tabaklarınızın kalitesinden daha yüksek olduğu doğru mu? Kupa reklamlarınız tabak reklamlarınızdan daha mı iyi sonuç veriyor? Kitlenizi ve şovunuzu bilmek, SEO çalışmasında daha iyi stratejiler oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Müşteri Hizmetleri

Etsy SEO'ya yeni başlayanlar için nihai kılavuzunmüşteri hizmetleridir. Müşterilerinizin size ücretsiz yorumlar bırakması ve sıralamanızın yükselmesi için mükemmel bir müşteri hizmetine sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. İşte müşteri hizmet kalitenizi artırmanıza yardımcı olacak dört ipucu: Müşterinizin

 • sorduğu her soruyu açık ve tutarlı bir şekilde yanıtladığınızdan emin olun.
 • Geç cevaplar vermeyin. Müşterilerinizi çok çabuk ikna etmek istiyorsunuz.
 • Ürünlerinizin resimleri, sattığınız ürünleri temsil etmelidir. Satışlarınız için gerçekçi olmayan beklentiler belirlemeyin.
 • Siparişleri zamanında gönderin ve müşterilerinize kargoları için bir takip numarası verdiğinizden emin olun.

Olumlu yorumlar iyidir. Tam olarak ihtiyacımız olan şey bunlar: Ancak bu, olumsuz eleştirilerin tamamen uğursuz olduğu anlamına gelmez. Olumsuz bir yorum alırsanız, bunu iyice anladığınızdan emin olun. Müşterinizin yaşadığı sorunlar, dikkate almanız açısından önemlidir. Onları duyun. Deneyimi müşteri için daha iyi hale getirmek için yapabileceğiniz bir şey olup olmadığını anlayın. Yapıcı eleştirilerini duymak için size kötü yorumlar bırakan müşterilere de ulaşmak isteyebilirsiniz.

Özetle

Etsy mağazanız yeni başlıyorsa veya yalnızca trafiğinizi artırmak istiyorsanız bu kriterleri dikkatlice değerlendirmelisiniz. Etsy performansınızı optimize etmeyi öğrenmek zor değildir, ancak internet pazarlama stratejileri hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız çok zor olabilir. Hedefinize ulaşamama endişeniz varsa üzülmeyin. Alıştırma mükemmelleştirir ve zamanla mağazanız her zamankinden daha popüler olacak!

Anahtar kelimelerinizi dikkatli seçmeyi, mağazanızı düzenli olarak güncellemeyi ve fırsat buldukça istatistiklerinizi kontrol etmeyi unutmayın. Pazarlama stratejiniz için bir yol haritası oluşturun ve plana sadık kalın.