Semantik SEO: Daha İyi Sıralamalar için Nasıl Kullanılır?

Semantik SEO, bir konu hakkında tek bir soruya cevap vermeyi değil, kullanıcının ihtiyaç duyabileceği ve aynı konuya ait tüm soruları cevaplamayı ve gerekli bilgileri hiyerarşik bir yapıda sunmayı amaçlar. Peki, semantik SEO nedir? SEO’dan farkı nedir?

İşte cevaplar...

Semantik SEO Nedir?

Semantik SEO, anlamsal arama, anlamsal SEO olarak da karşınıza çıkabilir. Semantik SEO yalnızca anahtar kelimelerle değil, konular etrafında SEO'ya uygun hale getirilmiş içerik oluşturma uygulamasıdır.

Google arama motoru, 2013 yılına kadar sadece anahtar kelimeleri kullanarak sayfa içeriğinin ne ile ilgili olduğunu anlıyordu. Başka faktörleri de kullanmaktaydı ama anahtar kelime ağırlıklıydı. Bu çalışma 2013 yılında çıkan algoritmadan sonra sadece kelimelere değil, konu bütünlüğüne göre de sayfaları değerlendirmeye başladı.

semantik seo nedir

Anahtar kelimeye yönelik sayfalar oluşturan siteler bu algoritmadan sonra sıralamada aşağılara düşmeye başladılar. Aslında, bu güncellemeler sonrasında Google, kullanıcıları istedikleri ve en iyi arama sonuçlarıyla karşılaştırmaya başladı. Yani, Google semantik ve varlıksal bir arama motoru haline geldi. Böylelikle kalitesiz içerikleri artık daha kolay tanımlamaya başladı. Sayfalar anahtar kelimelere göre değil de sayfanın odaklandığı anahtar kelimeyle ilgili konuya göre en kapsamlı anlatan sayfalara odaklanmaya başladı.

Eskiden bir odak kelimeyi sıkça geçirdiğinizde Google bu içeriğin o odak kelime ile ilgili olduğunu anlıyordu. Günümüzde de semantik SEO ile birlikte o kelimeyi sıkça geçirmeseniz dahi içerikleri konu olarak değerlendirebiliyor.

semantik seo

Örneğin, tekrar tekrar “stresin etkileri” anahtar kelimesiyle bir sayfa yazdıysanız Google bunu “Bu anahtar kelime sayfada sürekli görünüyor, demek ki stresin etkileri hakkında…” diyebiliyordu. Google algoritması sürekli kendini güncellemekte ve değişmektedir.  Google, yalnızca anahtar kelimeye bakmak yerine artık sayfanın genel konusunu bakıp anlamaya çalışıyor. Yani, siz iş hayatındaki stresin insan yaşamı üstüne etkileri için bir arama yaptıysanız Google size tam olarak bu ifadeyi kullanan sayfaları gösteriyor.

Tabii ki hala anahtar kelimelere bakıyor ama tam olarak güvenmiyor. Bu nedenle yalnızca anahtar kelimeler için sayfayı taramıyor, bunun yerine iş hayatı ve stresin insan yaşamındaki etkilerini en iyi kapsayan sayfayı arıyor..

Bu sebepten semantik SEO teknikleri ile oluşturduğunuz sayfalarınızda Google arama motorunda daha uzun süre üst sıralarda kalarak organik trafiğinizi artırabilir ve bu sayede doğru kullanıcılarla müşteri potansiyelinizi çoğaltabilirsiniz..

İpucu

SEO Danışmanlığı Nedir? kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı SEO Danışmanlığı sayfamız ilginizi çekecektir.

Semantik SEO Nasıl Yapılır?

1- Öncelikle konu ana hatlarını belirleyin ve listeleyin.

Birinci sırada yer alan sayfamızdan örnek vermek gerekirse; Dijital pazarlama danışmanlığı sayfamızın içeriğinde tüm alt konuları listeledik.

  • Dijital pazarlama danışmanlığı nedir?

Semantik SEO nasıl yapılır

  • Dijital pazarlama danışmanlığı hizmetlerimiz

Semantik makale nasıl yazılır

  • Dijital pazarlama danışmanlığı şirketinize nasıl fayda sağlar?

semantik seo ne demek

  • Dijital pazarlama danışmanlığını nasıl yapıyoruz?

google seo semantic

  • SEO uzmanı nedir?
  • SEO Ajansı nedir ve nasıl seçilir?..

Bununla alakalı arama sonuçlarında “kullanıcılar bunları da soruyor” kısmına da dikkat edebilirsiniz. İçeriğinizde bu soruları yanıtladığınızda, yalnızca hedef anahtar kelimeniz için daha iyi bir sıralama elde etmekle kalmayacak, aynı zamanda bu “Kullanıcılar da Soruyor” kutularının içinde görünebileceksiniz.

2- Anahtar kelimeleri yok saymayın. Google artık konu bütünlüğüyle sayfaları ele almakta ama yine de sayfada doğru anahtar kelimeleri kullanmanızı önermektedir. Bu nedenle, anahtar kelimeleri hedeflemeye devam edin ve içeriğinizi bu terimler çerçevesinde optimize edin. Tek fark, artık tek bir sayfada birden çok anahtar kelimeyi hedefleyebiliyoruz

3- İçeriklerinizin uzun olmasına dikkat edin

Bin ve üstü kelimelerle içerik oluşturmanız semantik SEO ve SERP için önemlidir. İçeriklerinizin uzun olması bütün bir konuyu ele almanız konusunda yardımcı olacaktır.

Ayrıca kullanıcılar tek bir sayfada konuyla alakalı istedikleri her şeyi bulabildikleri için mutlu olacaktır. Tabii Google da bu kullanıcılarının tüm sorularını yanıtlayan yüksek kaliteli bir sayfa değeri taşıdığını düşünecektir.

4- Anlamsal olarak ilgili kelime ve kelime öbeklerini kullandığınıza dikkat edin böylece daha daha uzun kuyruklu aramamlar içinde de sıralanabilirsiniz.

5- İçeriğinizde doğal dil kullanın. İçeriğinizin anlamsal SEO'suna yardımcı olur. Ayrıca içeriğinizi büyüyen bir arama segmenti için  (özellikle sesle google aramalarında) optimize eder.

6- Yapılandırılmış veri kullanın. Yapılandırılmış veriler, Google'ın içeriğinizi anlamasına yardımcı olur.

7- Sayfanıza gelen kullanıcıları uzun süre orada tutmak için bazı medyalar kullanarak sayfanızı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. 

Daha Fazla Bilgi İçin...

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir? Güncel Google SEO Rehberi: SEO ile ilgili tüm ayrıntıların yer aldığı SEO kılavuzunda; SEO ile İşinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz? Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır? Önemli SEO Kuralları ve Uygulamaları Nelerdir? SEO ile Performansınızı Nasıl Ölçebilirsiniz? Albert Solino SEO Danışmanlığı ve Hizmetleriyle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hizmetlerimizle ilgili daha fazla bilgi edinin...

SEO Ajansı Hizmetlerimiz: Anahtar Kelime Araştırma Stratejisi, Google Search Console Analizleri, Site İçi SEO, Site Dışı SEO, E-ticaret SEO, YouTube SEO, Semantik SEO, Vertical SEO, ve İçerik Planlama.