SERP Nedir ve SEO İçin Neden Önemlidir?

Web'de milyonlarca sayfa var, ancak hiçbiri dijital pazarlamacılar için arama motoru sonuç sayfalarından veya SERP'lerden daha önemli değil.

Peki, SERP nedir?

İşte cevap...

SERP Nedir?

SERP (Açılımı: İngilizce: Search Engine Results Page), Türkçeye "Arama Motoru Sonuç Sayfası" olarak çevrilmiştir. Herhangi bir arama motorunda anahtar kelimeyi yazıp aradığınızda karşınıza çıkan sonuç listesidir. Sayfa içerisinde farklı internet siteleri, reklamlar, zengin Snippet'ler, grafikler, SEO uyumlu makaleler ve diğer sonuçlar farklı algoritmalara göre listelenir. Arama motoru sonuç sayfası, Google algoritmasına göre online görünürlük başta olmak üzere birçok açıdan çok önemlidir. 

SERP Özellikleri Nedir?

SERP özellikleri, Google arama sonuç sayfasında (SERP) karşımıza çıkan özelliklerin genel adıdır. Kullanıcılar için arama deneyimini iyileştirmek için geliştirilmiştir. Bölgelere, ülkelere ve hatta internete girdiğimiz cihaz marka modeline göre farklılıklar göstermektedir.

SERP özellikleri, kullanıcıların ve SEO uzmanlarının arama deneyimini iyileştirmeye ek olarak web siteleri için de birçok yarar sağlar.

SERP özellikleri olarak isimlendirdiğimiz özellikler, sayfanızın arama sonuç sayfasında (SERP) daha fazla ve daha efektif yer kaplamasını sağlar. Ayrıca, sitenizin veya sayfanızın görüntülenme ve tıklama oranlarını artırmada da faydalıdır.

Bununla birlikte bazı SERP özellikleri, Google tarafından oluşturulur ve tıklamasız sonuçlar dediğimiz bu sonuçlar sayesinde kullanıcılar bir web sitesine girmeye ihtiyaç duymadan ihtiyaçları olan cevabı SERP’’ten alabilirler.

 

SERP Özellikleri

 1. Web sayfası URL’si: Sonucun en üst kısmında kısaltılmış bir şekilde ilgili sonucun web site URL’si yer almaktadır.
 2. Web sayfası başlığı (title tag): Oldukça önemli bir SEO kriteridir ve web sayfasının içerisinde ne bulacağınız ile ilgili genel bir beklenti yaratır.
 3. Meta açıklaması: Web sayfanızın içeriği ile ilgili 70 ile 160 karakter arasında hazırlanabilen bir özet niteliğindedir. Açıklamada anahtar kelimelerin bulunması tercih edilir.

 

Ücretli SERP Özellikleri

 • Adwords Top
 • Adwords Bottom
 • Shopping Ads (Product Listing Ads)
 • Google Flights
 • Adwords Sitelinks Extension
 • Adwords Call Extension
 • Adwords Message Extension

 

Ücretsiz Organik SERP 

Google böcekleri tarafından seçilip gösterilen SERP özellikleridir.

Bu özellikler genelde sıfırıncı sonuç olarak isimlendirilen özelliklerdir. Ancak bunlara ek olarak bir çok farklı ve faydalı organik SERP özellikleri de vardır.

Featured Snippet

Featured snippet, üç farklı çeşidi bulunan ve sıfırıncı sıra dediğimizde ilk akla gelen SERP özelliklerindendir. Featured snippetler metin, liste veya tablo olarak arama sonuç sayfalarında yer alabilirler.

Kullanıcılar Şunları da Sordu

İçeriğinizin soru-cevap şeklinde olması ve FAQ schema kullanmanız bu alanda yer alma şansını artırabilir.

Knowledge Panel

WIKIPEDIA  genellikle SERP ekranında sağ tarafta gördüğümüz, ünlü kişi, tanınmış kurum veya popüler konularla ilgili olarak bize bilgi sunan bir SERP özelliğidir. 

Akademik Makaleler

Akademik makaleler özelliği, Google tarafından sunulan Scholars hizmetiyle bağlantılı çalışan bir SERP özelliğidir.

Çok sık karşılaşılan bir özellik olmasa da, aranılan sorgu Google Scholars veri tabanındaki akademik makalelerle eşleştiğinde karşımıza çıkmaktadır.

Soru Cevap Sayfaları

Özellikle Stackoverflow ve Quora gibi platformları kullananların SERP’te sıklıkla karşılaşabileceği bir özelliktir.

Sitelinks

Görsel Sonuçlar

Videolar

 

En Çok Okunan Haberler

Özellikle internette haber konusu olan aramalar yaptığınızda karşılaşabileceğiniz ve çoğunlukla güncel haberlerin yer aldığı bir SERP özelliğidir.

 

Neden SERP Özelliklerinden Faydalanmalısınız?

 

Daha önce de bahsettiğimiz gibi SERP özellikleri, hem arama sonuçlarında daha fazla yer kaplamanız hem de tıklama oranını artırmanız için oldukça önemlidir.

Birçok organik trafik ve reklam sonucunun yer aldığı arama sonuç sayfasında fark yaratabilmek, e-Ticaret SEO, YouTube SEO çalışmalarınızda ve tıklama oranlarınızı artırabilmek için siz de SERP özelliklerinden faydalanmalı ve siteniz için hatta ayrı ayrı sayfalarınız veya sayfa tipleriniz için stratejiler belirlemelisiniz.

Biz SEO olarak, birlikte çalıştığımız tüm markalarımız için bu stratejileri özenle belirliyor, uyguluyor ve takip ediyoruz. Birlikte çalıştığımız markalar birbirinden oldukça farklı sektörlerde olsa da, iyi tanıdığımız SERP özellikleri arasında mutlaka her marka için uygun özellikler bulunuyor.

SERP Neleri İçerir? SERP Liste Türleri Nelerdir?

 • Öne çıkan Snippet,
 • Organik arama sonuçları,
 • Yapısal veri FAQ ilintili sorular,
 • Ücretli arama sonuçları (reklamlar, Google Ads sonuçları),
 • Videolar,
 • Site bağlantıları,
 • Makaleler,
 • Haberler,
 • Yerel işletmeler

İpucu

SEO Danışmanlığı kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı SEO Danışmanlığı sayfamız ilginizi çekecektir.

SEO - SERP İlişkisi

SEO, SERP için neden önemlidir?

SERP’te organik sonuçlar önemli yer kaplamaktadır. Organik içerikler de bilindiği üzere Google’ın örümcek veya böcek denilen botları tarafından sıralanır. Bu böcekler sizin sayfanıza gelerek içeriğinizi inceler, başlık yapınız, linklemeleriniz varsa yapısal veriniz gibi diğer unsurları değerlendirir. Bu değerlendirmeler ve diğer rakip sayfalarla kıyaslamalar neticesinde organik sıralamalar oluşmuş olur. 

Yani doğru ve etkin bir SEO çalışması sayesinde SERP’te üst sıralarda yer alarak online görünürlüğünüzü, tıklanmalarınızı ve satışlarınızı artırırsınız.

Daha Fazla Bilgi İçin...

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir? Güncel Google SEO Rehberi: SEO ile ilgili tüm ayrıntıların yer aldığı SEO kılavuzunda; SEO ile İşinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz? Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır? Önemli SEO Kuralları ve Uygulamaları Nelerdir? SEO ile Performansınızı Nasıl Ölçebilirsiniz? Google Search Console ile performans ölçümü nasıl yapılır? Albert Solino SEO Danışmanlığı ve Hizmetleriyle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hizmetlerimizle ilgili daha fazla bilgi edinin...

Dijital Pazarlama Ajansı Hizmetlerimiz: SEO ve Web Sitesi Yönetimi, Marka Konumlandırma ve Marka Stratejisi, Kreatif Hizmetler, Sektör ve Rakip Analizi, Sosyal Medya ve Google Ads Yönetimi, İçerik Pazarlama ve E-mail Pazarlama.

SEO Ajansı Hizmetlerimiz: Anahtar Kelime Araştırma Stratejisi, SEO Teknikleri, Semantik SEO, Vertical SEO Site İçi SEO, Site Dışı SEO, E-ticaret SEO ve İçerik Planlama.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Hizmetlerimiz: İşinizi Google Ads ile Büyütüyoruz, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) İle Arama Sonuçlarına Hakim Olmanızı Sağlıyoruz, Kişiye Özel E-Posta Pazarlama Çalışmalarını Uyguluyoruz, Sosyal Medya Yönetimi ve İçerik Pazarlama Çalışmalarını Gerçekleştiriyoruz.