SEO Danışmanlığı Nedir, SEO Danışmanı Ne İş Yapar?

SEO, profesyoneller ve bireyler arasında hala nispeten bilinmeyen bir uygulamadır, peki bir SEO danışmanı ne yapar?

SEO'nun ilerlemesiyle, artan sayıda SEO danışmanlığı ortaya çıkmıştır. Ancak, profesyoneller arasında hala nispeten bilinmeyen zorlu bir meslektir. Ancak, bir SEO danışmanının görevlerinin ne olduğunu ve iyi bir SEO danışmanını neyin tanımladığını anlamak gerekir çünkü iyi bir SEO bir şirketin performansını büyük ölçüde artırabilir.

Bugünkü makalede sizlere SEO danışmanlığı ile ilgili tüm detayları anlatacağız.

Okumaya devam edin!

İpucu

SEO Danışmanlığı ile ilgili verdiğimiz hizmetlerle alakalı tüm bilgilere sahip olmak istiyorsanız "SEO Danışmanlığı" sayfamız ilginizi çekecektir.

SEO Danışmanlığı Nedir?

"Danışmanlık" terimi, kelimenin tam manasıyla şu anlama gelir: “Danışmanlık, profesyonel olduğu bir alanda danışmanlık verilmesi, öneriler sunulması ve yardım edilmesidir”. SEO Danışmanlığı, bir kişiye veya bir şirkete bir konuda tavsiye verdiğinde ücret alır. SEO veya Arama Motoru Optimizasyonu ile ilişkilendirilen "danışman" kelimesi, SEO konusunda uzmanlaşmış herkesi ifade eder. SEO Danışmanlığı hizmeti veren şirketlerin uzmanlıkları çok çeşitli konuları kapsar. Ancak her çalışmanın ortak amacı, Google'da daha yüksek arama motoru sıralamaları ve mükemmel görünürlük elde etme sorumluluğunda yatmaktadır. SEO danışmanları, bir web sitesinin içeriğini mümkün olduğunca görünür hale getiren SEO denetim uzmanlarıdır. Bu görünürlük bu nedenle trafik oluşturacak ve müşterilerin dönüşüm oranını artıracaktır. SEO danışmanlarının mesleği, bir sitenin yalnızca Google'da değil, sosyal ağlarda da varlığını iyileştirmek için analitik, taktik, stratejik ve bütünleştirici düşünmeyi gerektirir.

SEO Danışmanlığı Almanın Faydaları

SEO görünürlüğünüzü artırır.

Günümüzde profesyonel araştırmaların çoğu internet üzerinden yapılmaktadır. Şirketiniz ve işiniz için alakalı anahtar kelimeler seçerek SEO üzerinde çalışmak, ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgilenen kişilere görünür olmanızı sağlar.

Daha iyi hedeflenmiş trafik elde edersiniz. 

SEO’ya dayalı bir editoryal stratejisi kullanırsanız hedef kitlenize ulaşırsınız. SEO danışmanlığı alırsanız yazım çizginiz tutarlı olur ve şirketinizin tüm yönleriyle alakalı içerik üretmiş olursunuz.

Sonuç olarak, internet kullanıcılarının gözünde kendini alanınızda uzman olarak konumlandırılırsınız.

Daha yüksek dönüşüm oranına sahip olursunuz.

SEO, potansiyel müşterilerinizin aradığı sorguları hedeflemenizi sağlar. Bu sorgularda referans verilen sayfalara sahip olarak, ürünlerinize veya hizmetlerinize gerçekten ilgi duyan kişilere görünür olmanızı sağlarsınız.

Kullanıcı deneyimi geliştirilir.

Kullanıcı, SEO için optimize edilmiş içeriğe sahip bir siteye göz atmaktan hoşlanır, çünkü SEO’su iyi yapılmış bir makale kullanıcının da tam olarak istediği bir içerik olur. 

Google, internet kullanıcılarının sorularına en iyi yanıt veren sitelere öncelik verir; bu nedenle, siteniz optimize edilmişse, okuyucular okumaya devam etmek, gelecekteki yayınlarınızı okumak veya hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyecektir.

SEO Danışmanı Ne Yapar? SEO Danışmanlığı Nedir ve Nasıl Yapılır?

SEO Danışmanlığı Nedir ve Nasıl Yapılır?

SEO danışmanının ilk önceliği firma web sitesinin Google arama sonuç listelerinde en üst sıralarda yer alması için gerekli çalışmaları yapmaktır.

 1. Sitenin teknik iyileştirmeleri yapılır.
 2. Site hızı, mobil uyumluluk, meta açıklamalar, başlıklar gibi önemli konuların optimizasyonu yapılır.
 3. Hedef anahtar kelime ve rakip analizleri yapılır.
 4. Pillar Page'ler ve içerik haritası belirlenir.
 5. Kaliteli, özgün ve okunabilir ve ilgili içerikler üretilir.

Bir SEO uzmanının birincil sorumluluğu, işletmelerin web sitelerini arama sonuçlarında daha görünür hale getirmek için optimize etmelerine yardımcı olmaktır. SEO danışmanı, dijital pazarlama ve SEO uzmanıdır. Web sitenize gelen trafiği artırır. Bir SEO danışmanının amacı, bir internet kullanıcısı müşterisinin web sitesiyle ilgili bir sorgu yazdığında, ilk olarak veya en azından sonuçların ilk sayfasında görünmesini sağlamaktır. SEO danışmanı, hangi faktörlerin referans vermesini engellediğini belirlemek için web sitesini denetler.

Ayrıca rakiplere nasıl atıfta bulunulduğunu, hedeflerinin ne olduğunu ve zayıf ve güçlü yönlerinin neler olduğunu görmek için inceleyecektir. Bu, sitenin kendi hedefini belirlemede yardımcı olacaktır. Danışman, denetim sonucunda içeriğe dahil edilecek anahtar kelimeleri belirleyebilecektir. 

SEO danışmanı, SEO önerileri sunan ve SEO denetimleri gerçekleştiren bir profesyoneldir. Bu profesyonel, arama motorları için SEO'nun temellerini anlayan bir web ve yeni teknoloji uzmanıdır. Ayrıca, bu düzenleyici standartlar, web sitelerini arama sonuçlarının en üstüne çıkarmak için bir kaldıraç görevi görür. Sonuç olarak, bu yerleşim, trafik hacminde ve dönüşüm oranında bir artışı garanti eder. Ayrıca bu pozisyon, yeni SEO tekniklerine ve dijital pazarlama stratejilerine aşina olmayı gerektirir.

SEO danışmanının uzmanlığı, bir web sitesinin arama motoru konumlandırmasını iyileştirmektir. Bir web sitesinin seo’sunun kalitesi, hedef kitlesini belirler. Eğer bir internet kullanıcısı anahtar kelimeleri yazdığında listenin en üstünde görünüyorsanız iyi bir SEO yapılmış demektir. Arama motoru sıralaması, site denetimi, engelleme faktörlerinin analizi, site hedeflerinin ve rakiplerin belirlenmesi, anahtar kelime seçimi, sayfaların oluşturulması vb. içeren bir SEO edinme stratejisine göre hesaplanır ve düzenlenir. SEO danışmanı, arama motorlarında SEO (SEO - Arama Motoru Optimizasyonu), anahtar kelime satın alma (SEM - Arama Motoru Pazarlaması) ve/veya sosyal medyada (SMO - Sosyal Medya Optimizasyonu) çalışabilir.

İnternet ve e-ticaretin yükselişinden bu yana, SEO danışmanı mesleği büyüdü. Bu aktivite, iletişim ve web pazarlamasından türetilen web ile ilgili çeşitli meslekleri kapsar.

SEO uzmanı, kendisini doğal bir arama motoru optimizasyonu uzmanı olarak konumlandırır. Bu uzman, SEO ve dijital pazarlama stratejilerinin tüm temel ilkelerini anlar. Sonuç olarak, müşterilerinin web sitelerini arama motoru sonuçlarının (SERP) ilk sayfasında nasıl konumlandıracağını anlar.

Bir SEO danışmanının görevi, SEO tamamlandıktan sonra bitmez. Kullanıcı sorguları her zaman değiştiğinden, SEO danışmanı anahtar kelimelerin her zaman verimli olduğundan emin olmalıdır.

Bir SEO danışmanı ile çalışmak, sitenin hem içeriğinde hem de işlevselliğinde bir iyileştirme anlamına gelen bir site tasarımı elde etmenizi sağlar. Bu, arama motorunun kurallarını ihlal eden bir şey olursa Google cezasını önlerken daha görünür olmanızı sağlar.

SEO Danışmanının Görevleri

Site Optimizasyonu Yapar.

SEO danışmanının birincil sorumluluğu, sorumlu olduğu sitenin arama motoru konumlandırmasını optimize etmektir. Bu görev, stratejilerin yanı sıra çok sayıda faktörün dikkate alınmasını gerektirir. Aynı zamanda güçlü bir SEO stratejisi ve gelişmiş SEO teknikleri gerektirir. Böylece, mevcut en iyi SEO araçlarını kullanmak için SEO danışmanı SEO'yu izleyerek yeni gelişmelerden haberdar olmasını sağlar.

Özellikle Google'ın çalışma yöntemleri sürekli değiştiği için SEO uzmanlarının saldırı stratejilerini sürekli güncellemeleri gerekiyor. İlk olarak, SEO, anahtar kelime ve meta etiketi optimizasyonunu (özellikle meta açıklamasını) gerektirir. İkincisi, profesyonel iç ve dış bağlantıların, pazarlama kampanyalarının, net bağlantıların, ortaya çıkan SEO trendlerinin ve sosyal medyanın önemini anlamalıdır. SEO danışmanı ayrıca PPC'yi de dikkate alır. Ayrıca uzman, site içi SEO ve site dışı SEO'yu da inceler.

Hedef ve Analiz Yapar.

Konumlandırma iyileştirmesi birkaç hedefe bölünmüştür. Trafiğin iyileştirilmesi, optimizasyon açısından ulaşılması gereken hedeflerden biridir. İş hacmindeki artış da doğal arama uzmanlarının endişelerinden biridir. Ayrıca, bu SEO uzmanı mevcut site içi ve site dışı içeriği inceler. Bir SEO danışmanından yararlanmak, bu nedenle bir güvenilirlik ve sonuç testidir. Bunun için bir web sitesine sahip olmak kesinlikle gereklidir.

Tahmin Stratejileri Sunar.

SEO danışmanının ikinci görevi, önleme ve tahmin stratejileri geliştirmektir. Gerçekten de, bu stratejiler, ortaya çıkabilecek herhangi bir değişiklikle başa çıkmanıza izin verecektir. Web sitesini yeniden tasarlamaktan ve içeriğini planlamaktan bahsediyoruz. Bir SEO danışmanı, bunu web sitenizin görünürlüğünü artırmak için yapar. Özellikle reklam kampanyaları, anahtar kelime tanımlama ve düzenli güncellemeler sayesinde görünürlüğünüz oldukça fazla artabilir.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Yapar.

Sitenizin iyi bir SEO’ya sahip olması ve büyük trafik alması çok iyidir. Satış yapabilmek ise en iyisidir. Günümüzde, SEO danışmanlarından dönüşüm oranlarını optimize etme (müşteriye dönüşen ziyaretçilerin yüzdesi) üzerinde çalışmaları giderek daha fazla talep edilmektedir.

SEO Danışmanı ile SEA Danışmanı Arasındaki Fark Nedir?

Uzman olmayanlar için SEO ve SEA arasındaki farkı açıklamak gerekir. Böylece SEO danışmanı ile SEA danışmanı arasındaki ayrım netleşecektir.

SEO, Arama Motoru Optimizasyonunun kısaltmasıdır. SEO hakkında konuştuğumuzda, arama motorlarındaki doğal (= "organik") sonuçlara atıfta bulunuyoruz. SEO'da, Google'da ilk sırada yer alan site, arama motoru algoritmasının internet kullanıcılarının aramasıyla en alakalı olduğuna inandığı sitedir.

SEA, Arama Motoru Reklamcılığının kısaltmasıdır. Bu, Google sonuçlarında görünmenin alternatif yöntemidir. Bunlar "doğal" sonuçlar değil, daha çok Google reklamlarıdır.

Sağdaki "Venedik gezisi" anahtar kelimesiyle ilgili aramalar için ilk Google sayfasının bir örneğini burada bulabilirsiniz.

Sonuç olarak, SEO danışmanı doğal sonuçlardan sorumludur. Adwords reklamları, SEA danışmanı tarafından yönetilir. Bu teori. Aslında birçok SEO danışmanı Adwords kampanya uygulamasını da sağlar, bu nedenle hem SEO hem de SEA şapkaları takarlar.

 

Bir SEO Danışmanının Sahip Olması Gereken Özellikler

SEO danışmanı, çeşitli alanlarda bilgili olmalı ve görevlerinin başarısı için kritik görünen belirli özelliklere sahip olmalıdır.

SEO'ya özgü teknik yetenekler

 • Tabii ki, SEO tekniklerinde ustalık temel olmaya devam ediyor:
 • Bir web sitesinin referansı için en önemli anahtar kelimeleri nasıl seçersiniz?
 • En alakalı anahtar kelimeler nelerdir (= potansiyel müşteriler Google aramalarını nasıl ifade ederler)?
 • Bu anahtar kelimeler her ay ne sıklıkla aranıyor?
 • Rekabet ortamına bağlı olarak, bu anahtar kelimeler için Google'da ilk sırada yer almak mümkün müdür?
 • Bir site nasıl düzenlenmeli (hangi ağaç yapısı kullanılmalı)?

Web geliştirme yetenekleri

Webmaster olmasa bile (herkesin kendi işi vardır), web koduna aşina olmalıdır. Düzgün kodlanmış bir web sitesi, hızlı yüklenen sayfalar... Bunlar iyi bir SEO'nun temel bileşenleridir. Google, düşük performans gösteren veya kötü bir kullanıcı deneyimi (UX) sağlayan siteleri önermez.

Yazma yetenekleri

Belirli anahtar kelimeler kullanıyoruz. Google kelimelere takıntılı. Google ayrıca resimlere, videolara ve hoş ve akıcı bir kullanıcı deneyimine değer verir... Ancak, hey, kelimeler bugün arama motorları için hala önemlidir. SEO danışmanı, büyük dosyalar veya büyük yapılar üzerinde editörlerle işbirliği yapar. Ancak, bir VSE - SME için bir görev gerçekleştirirken, sıklıkla yazmak gerekir.

Mükemmel analitik yetenekler

Google Analytics, Google Arama Konsolu, anahtar kelime öneri yazılımı, trafik izleme yazılımı, backlink analiz yazılımı... SEO danışmanı çeşitli veri kaynakları kullanır. Tüm bu verileri yorumlamak ve nasıl kullanılacağını bilmek için güçlü analitik becerilere sahip olmalısınız.

İlişki yetenekleri ve özellikleri

SEO danışmanı, daha sonra göreceğimiz gibi, artık oldukça büyük bir ekosistemin parçası. Hem teknik hem de yaratıcı profillerle işbirliği yapmaya yönlendirilir. Farklı muhatap türlerine uyum sağlayabilmelidir.

Mükemmel pazarlama ve iletişim fikirleri

Uygulanan SEO stratejisi, şirketin pazarlama ve iletişim stratejileri ile tutarlı olmalıdır. Sitenin referansı için seçilen öncelikli anahtar kelimeler, sağlanan ürün veya hizmetlerin "ayırt edici becerilerini" yansıtmalıdır. Sitenin ağaç yapısı, şirketin ürün/hizmet teklifinin yapısıyla da eşleşmelidir. Sonuç olarak, bir SEO'nun iletişim ve pazarlama kavramlarını anlaması çok önemlidir.

Neden SEO Danışmanlığı Almalıyım?

Bir işletme olarak, karınızı artırmak istiyorsanız SEO Danışmanlığı hizmeti almak çok önemlidir. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır ve her şirketin bir web sitesine sahip olması gereklidir. Ancak sitenizin SEO’su yetersiz ise, çok az trafik üretebilir ve belki de o trafik de doğru kitle olmayabilir. Belki sitenizde birkaç ürün satmak için bunları yayınlayacaksınız ve ama bazıları görünmeyebilecek ve bu nedenle talep yüksek olmasına rağmen satın alınmayacaktır. İyi bir SEO, ne tür bir ürüne odaklanmanız gerektiğini size bildirir. SEO, bir şirketin gelişimi için çok faydalıdır çünkü büyümesine, gelişmesine ve geleceğe yatırım yapmasına yardım eder. SEO, bu sebeple göz ardı gelinmemesi gereken ve yatırım yapılması gereken çok önemli bir araçtır.