Dijital Pazarlama Danışmanlığı

Kobiler, İşletmeler Stratejik Olarak Dijital Pazarlama Danışmanlığına Neden İhtiyaç Duyarlar?

Günümüzde yeni bir trend, mecra vardır. Bu mecra teknoloji ve internettir. Ülkemiz genelde gayrimenkul ve arsa yatırımını sever. Geçmişten gelen şöyle düşünceler vardır: “X yerler çok değerlenecek!”, “X yerden keşke bir arsa alınsaydı...” . Bir kısım öngörülü kesim arsa alır. “Dedem almış.”, “Babaannem Y zamanda Z miktara satın almış, şimdi fiyatı A kadar.” gibi sözler söylenir çünkü burada geleceğe dair bir potansiyel söz konusudur. Şu an küçük çapta bir yatırımla, gelecekte iyi bir konum elde etme imkânı bulunmaktadır. Dijital mecrayı da biraz böyle düşünmek gerekir. Tarlalar, arsalar ve bahçeler var ama önemli nokta bu yerlerin değerlenecek olmasıdır. O arsayı satın alıp içine bina dikmek geleceğe dair bir yatırımdır. Dijital pazarlamada da, internet sitesini yapmak arsa satın almak gibidir çünkü gelecekte değerlenecektir. Trafik internet sitesine çekilmelidir. Tanıtım faaliyetleri ile trafik ve gelirde artış yaşanır. Kobilerin, yurtiçi-yurtdışı pazarlarda dijital durumlarını görmesi gerekir. Mevcut oldukları sektörlerde rakiplerin yaptıklarını, dijital olarak varlık derecelerini ve potansiyel müşterilerin olası ziyaretlerinin tespiti yapılmalıdır. Dolayısıyla, mevcut durumdan yola çıkmaları gerekir. Gün geçtikçe internet kullanımı artmaktadır. Gelecekte trafik internette de var olacaktır. Şimdiden oradaki temellerin sağlam bir şekilde atılması ve ayrı bir şekilde enerji ayrılması gerekmektedir.

           “İnternet sitesi yapıldı, sosyal medyadan paylaşımlar yapıldı, buna rağmen etkileşim alamıyoruz!”  denilmesini tavsiye etmiyoruz. Bu işi özümsemek gerekir. Enerji sarf etmek gerekir. Bu bağlamda, dijital pazarlama eğitimleri de vermekteyiz, eğitimlerimize katılabilirsiniz. Dijital pazarlama tekniklerini sadece eğitimlerimizden değil, internetteki kaynaklardan da öğrenebilirsiniz.

          Dijital pazarlamanın tercih edilmesinin başka sebeplerinden biri de ölçülebilir olmasıdır. Özel oluşturulan reklamın tüm istatistiklerine ulaşılmasını sağlar. Maliyeti, zaman aralığı, hedef kitle, ilgi alanları, yaş, şehir vs. gibi tüm ayrıntılar size en uygun şekilde belirlenmelidir. Başka tercih sebepleri ise, arayan kişinin bilgilerinin edinilebilmesi ve böylece hedef kitleli pazarlamanın gerçekleştirilebilmesidir. Ayrıca, müşteriler ile daha kolay iletişim sağlanabilir ve hedefe göre optimizazyon gerçekleştirilebilir.

          Dijital pazarlama herkesin gündeminde önemli bir yer tutmalıdır. Bizim insanımız fırsat kaçırmayı hiç sevmez; bu fırsatı da kaçırmayalım, ilklerden olalım, dijital dünyada yerimizi alalım ve oradaki varlığımızı aynen ofisimize gelen müşterilerin varlığı gibi görelim. İnternet sitemize gelen ziyaretçi sayısını gördükçe mutlu olalım. Bu kişiler yarın size iş olarak gelecektir.

Dijital Pazarlama Kapsamında Albert Solino Danışmanlık Olarak Müşterilere Olan Yaklaşımımız

Yaklaşımımız daha çok eğitim temelinde yatmaktadır. Verdiğimiz eğitim ile firmaların dijital pazarlamayı kendi kendilerine yapabilmesini amaçlamakla beraber, bu yönde bir danışmanlık yürütüyor olmaktayız. Dijital pazarlama danışmanlık faaliyetlerinin outsource olarak, belirli bir destek alınarak yapılması çok önemli bir konudur. Bu dünyada da dış kaynak şeklinde yapılmaktadır. En azından, belirli seviyedeki işlerin firmanın kendi bünyesinde yapılması gerekmektedir. Firmalarımızdan internet sitesi tasarımı yapmalarını, çeşitli dijital araçları kullanmalarını ve kod yazmadan korkmayıp bunların üzerine gitmelerini istemekteyiz. Danışmanlığımızı bu temel üzerine oturtmaktayız. Örneğin, günümüzde küçüklerimize mutlaka bir veya iki dil öğrenmelerini söyleriz. Gelecekte “Hangi internet teknolojisini biliyorsun?” sorusu sorulabilir. “Kaç yabancı dil biliyorsun?” sorusunun yanına artı olarak “Teknolojik kabiliyetlerin nelerdir?” sorusu gelebilir. Bu soru er ya da geç kesin gelecektir. Ne kadar zaman alacağını kimse bilemez. Şimdiden buna hazırlık yapma konusunda çeşitli eğitim temelli adımları atacak şekilde danışmanlık faaliyetlerimizi yönlendiriyoruz. Bir internet sitesi yapılıyorsa konuya hâkim olunmasını sağlıyoruz. İnternet sitesi başka bir firmaya da yaptırılmış olabilir. Belirli zamanlarda kontrol yapmaları ve belirli noktaları kendilerinin yapabileceği vaziyete gelmeleri çok önemli bir konudur çünkü bunlar hep kendilerinin hazırlaması gereken konular olacaktır. Bazı konularda dışarıdan yardım alınabilir ama çoğu konu bu şekilde ilerlenmemelidir. Bu şekilde ilerlenirse etkileşim olmaz ve hızlı reaksiyon gösterilemez. 

          İnternet sitesine hâkimiyet derecesinin tespiti ile başlarız. Sonrasında, rakiplerin neler yaptıkları üzerinde araştırmalar yaparız, yani mevcut durum analizi gerçekleştiririz. Mevcut durumda bulundukları sektörde, rakiplerinin dijitallik seviyeleri ve mecradaki etkilerini buluruz. Buna karşılık, mevcut firmamızın bu kapsamdaki etkilerini ve sıralamalarını elde ederiz. Analiz gerçekleştirirken sorduğumuz sorulardan bir kaçı şu şekildedir;

  • Adwords, Google arama motoru optimizasyonu yapıldı mı?
  • İnternet sitesinin genel yapısı nasıldır?
  • İnternet sitesini ziyarete gelen insanlar doğru şekilde etkileşim alabiliyor mu?
  • İnternet sitesine gelen potansiyel alıcı telefona, maile vs.’ye kolay ulaşabiliyor mu?
  • İletişim kutusu çalışıyor mu?

          Herkese önerim, iletişim kutularını kontrol etmeleri olacaktır. Çalışmayan birçok nokta yatırım kaybı olmuş olur. Şirketlerin kendi internet sitelerini sık sık kontrol etmeleri gerekir. Mevcut durum analizinde, şirketin ve rakiplerin durumunu öğreniriz. Buna karşılık da, minimum maliyetle en hızlı alınabilecek aksiyonları belirleriz. Bu aksiyonlar, internet sitesinin iyileştirilmesi ve içerik oluşturma şeklinde olabilir. Gelecekteki politikayı ve uygulanacak faaliyetleri dijital pazarlama departmanında söyleriz. Dijital pazarlama departmanı yoksa da kurulumunu gerçekleştiririz. Bir kişinin Dijital pazarlamadan mutlaka sorumlu olması ve şirketin en yetkilisinin de gerçekten sıkı takipte kalması gerekir. Dijital pazarlama yaparken öğrenilmelidir. Danışmanlığımız; Dijital Pazarlama Eğitimi, kendi içinde yapabilecek şekilde Dijital Pazarlama Kurulumu ve Dış Destek’den oluşmaktadır. Dijital pazarlamadaki seviye ölçümü, endeks ölçümü, gelişim alanları tespiti, rakip analizi gibi alanlarda birçok çalışma gerçekleştirmiş olup, bu çalışmalara halen devam etmekteyiz. 

İLETİŞİM

Dijital Pazarlama Danışmanlığı

Dijital Pazarlama Danışmanlığı konusunda daha fazla bilgi almak

için buradaki formumuzu doldurabilir; veya

+90 216 680 06 77 - +90 531 700 4515

numaralı telefon üzerinden bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

[email protected]

Alkan Balkaya

Partner

Dijital Pazarlama

Albert Solino Danışmanlık