E Ticaret SEO Rehberi 

SEO, “arama motoru optimizasyonu” anlamına gelir. Basit bir ifadeyle, insanlar işletmenizle ilgili ürün veya hizmetleri Google, Bing ve diğer arama motorlarında aradığında görünürlüğünü artırmak için sitenizi iyileştirme süreci anlamına gelir. Sayfalarınız arama sonuçlarında ne kadar iyi görünürse, dikkat çekme ve potansiyel ve mevcut müşterileri işletmenize çekme olasılığınız o kadar artar. Peki, e ticaret SEO nedir?

İşte cevabı...

İpucu

Albert Solino olarak SEO Danışmanlığı Hizmetimizin detaylarının ve püf noktalarının açıklandığı SEO Danışmanlığı sayfamız ilginizi çekecektir.

E-Ticaret SEO Nedir?

E ticaret SEO hedef kitleniz tarafından organik trafiği, ziyaretçi sayısını ve dönüşüm oranını artırmak için yapılan optimizasyon çalışmalarıdır.

Çoğumuz bir şey almadan önce Google'da araştırmasını yapmaktayız. Bununla birlikte fiyat karşılaştırma ve oturduğumuz yerden alışverişin kolaylığına alıştığımız için birçoğumuz da alışverişimizi buradan girdiğimiz sitelerden tamamlamaktayız.

Bu sebepten, küçük-büyük fark etmeksizin işletmecilerin e-ticaret sitesi kurması zorunlu hale gelmiştir.

Buradaki en önemli nokta doğru online pazarlama stratejilerinizle ve SEO teknikleri ile markanızı öne çıkarmaktır.

 

E Ticaret SEO Neden Önemlidir?

E-ticaret sitesi için SEO Optimizasyonu oldukça önemlidir.

SEO kısa süreli bir yatırım değildir. Siz ücretli bir reklam verdiğinizde ve bütçeyi kestiğinizde kısa bir sürede Google geliriniz düşer. SEO bir stratejidir ve oluşturmak zaman aldığından kısa sürede bu başarıyı kaybetmezsiniz.

SEO, e-ticarette diğer pazarlama faaliyetlerine göre daha ucuz bir seçenektir. Diğer kampanyalar çok etkili olabilir ancak maliyet ile desteklemediğinizde sonuç vermeyecektir.

SEO'da durum bu şekilde değildir, doğru stratejilerle yapıldığında uzun vadeli sonuçlar verir.

SEO yapmanın amacı, kullanıcıların arama motorlarında web sitenizi hızlı ve kolay bir şekilde bulmasını sağlamaktır. Bunun yanında kullanıcı deneyimi de çok önemlidir, Google algoritması ve SERP bunu anlayabilecek şekilde geliştirilmiştir. Bunun sonucunda da ziyaretçilerin memnuniyetini anlar ve sizi üst sıralara çıkarır. Sizler de bu memnuniyeti ayrıca güveni SEO ile sağlayabilirsiniz.

Doğru kurgulanmış ve oluşturulmuş SEO stratejileri birçok pazarlama biçiminin aksine gün geçtikçe daha da güçlenir. Önceki yaptıklarınızın üstüne koyarak ilerleyebileceğiniz sağlam bir yapı oluşturur.

Hatta bir süreliğine ara vermiş bile olsanız önceki SEO çalışmaları ile hedef kitlenizin sizi takip ettiğini gözlemleyebilirsiniz.

E Ticaret SEO Çalışması

E ticaret SEO çalışmasının adımları aşağıdaki gibidir;

 • Anahtar Kelimeler Araştırması
 • Site İçi Optimizasyon
 • Yapılandırılmış Veri
 • Kopya Sorunu
 • Sayfalandırma
 • Site Hızı
 • Mobil Uyumluluk
 • HTTPS

 

 1. Öncelikle içerik bakımından faydasız sayfaların keşfedilmesi (varsa temizlenmesi) akabinde SEO çalışmalarına başlanması gerekmektedir.
 2. E-ticaret sitesinin kapsamına göre belli araçlar kullanarak site taramanızı gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu tarama araçlarıyla sitenizin hatalarını, yönlendirmelerini, görsellerle ilgili sorunları, kırık bağlantılarla ilgili bilgi alabilirsiniz.
 3. HTTPS  protokolü kullanmalısınız. E-ticaret siteleri kullanıcılarından kişisel bilgi, banka bilgileri gibi verileri ister ve bu bilgilerin şifrelenmiş olması gerekmektedir.
 4. E-ticaret siteleri için SEO ekstra önemlidir. Kullanıcılar tarafından 3 tip arama mevcuttur: araştırma, işlevsel ve gezinme niyetleri

Sitenizde bu arama amaçlarına göre gruplandırma yapmak önemlidir. Hangi anahtar kelimeleri kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Buna göre bir site mimarisi oluşturmamız gerekir. Örnek olarak buhar makinesi nedir ile buhar makinesi fiyatlarını aratan kişiler farklı amaçlarla Google gibi arama motoru sonuç sayfalarında bulunmaktadır.

E ticaret sitelerinde anahtar kelime çalışması yapılırken öncelikle optimize edilmesi gereken sayfalar, kategori ve ürün sayfalarıdır. Eğer çok fazla ürün ve kategori sayfanız varsa önceliğiniz en çok kazandıran ve en iyi sayfalarınızda olması gerekmektedir.

Bu sayfalar için anahtar kelime çalışması yaparken ilk olarak kısa ve uzun anahtar kelimeler listesi yapmak doğru olacaktır. Odak kelime sonuçları genelde kategori sayfalarında, uzun anahtar kelime sonuçları ise ürün sayfalarında karşımıza çıkabilir.

Kategori ve ürün sayfalarında hangi anahtar kelimeleri kullanacağımızı bilmiyorsak arama motorunda ürün ismini aratarak rakiplerimizin neyi ve nasıl kullandığını inceleyebiliriz.

Eğer odaklandığınız kelime ürün sayfaları yerine blog sayfalarında yer alıyorsa bu anahtar kelime ile ürün sayfasına odaklanmak doğru bir yöntem olmayacaktır.

Rakip sitelerin anahtar kelimeleri ve kendi anahtar kelimelerinizin karşılaştırmasını yapabilirsiniz. Bunun için bulunan belli araçlardan da yararlanabilirsiniz. Rakibin sıraladığı anahtar kelimeleri, en iyi sayfaları gibi detayları da inceleyebilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması yaparken büyük e-ticaret siteleri kendi arama motorlarından da yararlanabilir.

Bir başka bakabileceğiniz şey ise Google anahtar kelime planlayıcısında oluşturduğunuz listedeki kelimelerin rekabet  değerlerini kontrol etmektir. Burada değerler yüksek ise kazanılan bir şeyler var demektir.

Site mimarisini oluşturmak e-ticaret siteleri için çok önemli demiştik. Site mimarisi oluşturulurken dikkat edilmesi gereken nokta yapının basit ve ilerde site büyüdüğünde buna uyum sağlayabilir şekilde yapılmasıdır.

E ticaret sitelerinde genellikle bağlantı değerleri ana sayfada toplanır. Bunların diğer sayfalara dağıtılması için  kurallara uymak önemlidir.

Örnek olarak ana sayfa, kategoriler, onların altında alt kategoriler ve ürün sayfaları olmalıdır.

Peki, e-ticaret siteleri için sayfa içi SEO çalışmaları nasıl yapılır?

Başlık etiketi, cta mesajları eklemek harekete geçiricidir. Yani; en ucuz, en kaliteli, bedava kargo gibi mesajlar sizin sayfanızda tıklama oranını artırabilir.

Diğer bir konu, kategori ve ürün sayfalarınıza içerik oluşturun. Bu içeriklerin kaliteli olmasına dikkat etmeli, rakipleri incelemeli ve gereksiz kelime ve uzatmalardan kaçınmalısınız.

URL yapısı açıklayıcı ve kısa olmalıdır.

E-ticaret sitelerinde doğru menü yapısı, dâhili bağlantı stratejisi için kolaylık sağlar. Site dışı SEO Backlink sayısı fazla ve yüksek trafik alan farklı sayfalarınızdan önemli kategori ve ürün sayfalarına site içi linkleme yaparak bu sayfaların sıralamasını artırabilirsiniz.

Şema işaretlemeleri ile zengin sonuçlar özelliği ekleyebilirsiniz.

Ürün arama sonuçlarına yıldız puanlama gibi sonuçlardan faydalanarak tıklanma oranlarını artırabilirsiniz. Ancak bunun gösterilme garantisi yoktur. Site hızınızı iyileştirmelisiniz, rakip sitelerle aranızdaki farkı inceleyerek daha iyisi için çalışmalar yapmalısınız. Bu, e-ticaret siteleri için ekstra önemlidir. Dönüşüm oranlarını da yüksek oranda etkiler.

E-ticaret siteleri işlevsel arama sayfalarına göre arama üretir ancak kullanıcılar tarafından yapılan aramaların büyük çoğunluğu bilgilendirici aramalardır

Burda potansiyeli kaçırmamak, marka bilinirliği oluşturmak daha fazla backlink almak için SEO Uyumlu blog ve makale sayfaları oluşturup içerik  pazarlama  stratejileri de uygulamalısınız. Önemli olan taklit olmaması ve özgün içerikler olmasıdır.

E-ticaret siteleri için en önemli konular kullanıcı deneyimi ve dönüşüm oranını artırmaktır. Bu alanda yapılan çalışmalar bütününde SEO çalışmaları için doğru ve olumlu sonuçlar yaratacaktır.

Günümüzde arama motorlarında üst sıralarda yer almak tüm siteler için önemlidir fakat e-ticarette bu daha farklıdır. E-ticarette SEO satış yapmak yani gelir elde etmek için kullanılmaktadır. Bir blog sayfası tıklama başına para kazanıyorsa sayfa tıklaması ve trafiği önemlidir fakat bunu farklı yollarla da yapabilir. E ticarette ise SEO etkisi direkt görülmektedir.

E-ticarette en önemli amaç kullanıcıların satışa yönelmesidir. Bu sebeple SEO, e-ticaret siteleri için hayati bir önem taşımaktadır.

E Ticaret SEO Teknikleri

Seo yapmadan önce site yapınızın doğru tasarlanmış olması gerekmektedir. Site yapınız diğer tüm teknik SEO süreçlerinizi etkilemektedir. Özellikle e-ticaret siteleri için bu yapının doğru kurgulanması çok önemlidir. Doğru SEO uzmanı ve doğru SEO ajansı ile çalışmak bu bakımdan çok önemlidir.
Doğru oluşturulmuş bir site yapısı arama motorlarının site sayfalarının tümünün taraması için yardımcı olacaktır. URL yapınızın doğru kurgulanması da site yapınızı desteklemek açısından faydalı olacaktır. Sitenizi içerik anlamında zenginleştirmeniz gerekmektedir.
Her sayfanızı benzersiz ve orijinal içeriklerden oluşturun bu noktada belli araçlardan yararlanarak yinelenen içerikleriniz varsa bunları tespit edebilir ve güncelleme yapabilirsiniz.
Aynı şekilde bu araçlardan bazıları diğer sitelerden kopyalanan içerikleriniz varsa bunların tespitini de gerçekleştirebilir. Kaliteli ve benzersiz içerikler oluşturmanız, anahtar kelimelerin doğru kullanımı ile ürettiğiniz benzersiz ve kaliteli içerikler seo’nuza yardımcı olacaktır.

Site hızınızı artırın

Özellikle e-ticaret sitelerinde kullanıcının sitenizde kalmasını etkileyen önemli bir faktör,  tabii ki site sıralamanızı da doğrudan etkilemektedir. Yine de tek başına amaçladığınız noktaya gelmenize yardımcı olmayabilir.
Bu noktada backlink (geri bağlantılara) da ihtiyacınız bulunmaktadır. Yapılandırılmış veri, FAQ’lardan yararlanın. Bunlar organik tıklanma oranınızı büyük oranda artırabilir.

Mobil uyumluluğunuzu kontrol edin
Günümüzde kullanıcıların %60’ı mobil cihazlar üzerinden arama motorlarını kullanıyor. Sitenizin mobil uyumluluğunu belli araçlar kullanarak tespit edebilir, hatta bu araçlar sayfalarınızda yanlış olan şeyleri gösterir. Böylece, düzeltmeniz gereken ana noktalara ulaşmanız kolaylaşır.
Yerel SEO ile kullanıcılar “yakınımda” özelliğini kullanarak coğrafi olarak yakın olanı arar. Yol tariflerinizi ve konumunuzu internet sitenize eklemeniz bu noktada size yardımcı olacaktır.

Sitenizde kullanıcı deneyimlerine yer vermeyi ihmal etmeyin

Bu sitenizin ilgi çekmesini ve kullanıcıların site içerisinde daha fazla vakit geçirmesini sağlayarak arama motoru algoritmaları tarafından algılanması ile birlikte üst sıralara çıkmanızı kolaylaştıracaktır. 

Başlık ve açıklamayı doğru kullanın
Tıklanma oranlarınızı artırmanız için başlık ve açıklamanızı doğru kullanmanız da önemli bir noktadır. Arama motorlarında kullanıcılar tarafından aratılan kelimelerde siz daha alt sıralarda yer alsanız bile doğru başlık ve açıklamalarla sitenizin ziyaret edilmesini sağlayabilirsiniz.


Orijinal ve ilgi çekici içerikler üretin
Bir kullanıcının sitenizi ziyaret ettikten sonra sayfanız ve sitenizde geçirdiği süreyi uzun tutmanız gerekir. Böylece, seo sıralama faktöründe avantaj sağlayabilirsiniz. Kaliteli, farklı ve kullanıcının ilgisini çekebilecek içerikler bu noktada önemli bir unsurdur.
Metinlerinizde görsel kullanmalı, uzun içeriklerinizde kullanıcıların sıkılmasını engelleme açısından faydalı bir yol olacaktır. Bunun yanında video kullanımı da son yıllarda önemini artıran bir faktör halini aldı. İçeriğiniz okunmasa bile videonuzun izlenmesi etkileşiminizi artıran bir faktör olacaktır. Bu nedenle Youtube SEO çalışmaları önem taşımaktadır. 

Sosyal medya kullanın
Sosyal medya kullanımı marka bilinirliği açısından faydalı olacak ve buradan etkileşim almanız sizin yararınıza olacaktır. Arama motoru algoritmaları kandırılması mümkün olmayan bir çalışma sistematiğine sahiptir. Bu noktalarda kullanıcı deneyimleriniz, tıklanma oranlarınız, site içerisinde kullanıcıların durma süreleri, sayfalarda geçirilen süreler sitenizin üst sıralara çıkmasında önemli faktörleri oluşturmaktadır.
Yani, kullanıcılara kaliteli içerik ve sayfalar sunmak arama motorlarına yardımcı olacak ve SEO çalışmalarıyla üst sıralara çıkmanız kolaylaşacaktır. Bu da organik trafiğinizi artırarak gelmek istediğiniz noktaya ulaşmanızı sağlayacaktır.

 

 

Seo yapmadan önce site yapınızın doğru tasarlanmış olması gerekmektedir. Site yapınız diğer tüm teknik SEO süreçlerinizi etkilemektedir. Özellikle e-ticaret siteleri için bu yapının doğru kurgulanması çok önemlidir.
Doğru oluşturulmuş bir site yapısı arama motorlarının site sayfalarının tümünün taraması için yardımcı olacaktır. URL yapınızın doğru kurgulanması da site yapınızı desteklemek açısından faydalı olacaktır. Sitenizi içerik anlamında zenginleştirmeniz gerekmektedir.
Her sayfanızı benzersiz ve orijinal içeriklerden oluşturun bu noktada belli araçlardan yararlanarak yinelenen içerikleriniz varsa bunları tespit edebilir ve güncelleme yapabilirsiniz.
Aynı şekilde bu araçlardan bazıları diğer sitelerden kopyalanan içerikleriniz varsa bunların tespitini de gerçekleştirebilir. Kaliteli ve benzersiz içerikler oluşturmanız, anahtar kelimelerin doğru kullanımı ile ürettiğiniz benzersiz ve kaliteli içerikler seo’nuza yardımcı olacaktır.

Daha Fazla Bilgi İçin...

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir? Güncel Google SEO Rehberi: SEO ile ilgili tüm ayrıntıların yer aldığı SEO kılavuzunda; SEO ile İşinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz? Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır? Önemli SEO Kuralları ve Uygulamaları Nelerdir? SEO ile Performansınızı Nasıl Ölçebilirsiniz? Albert Solino SEO Danışmanlığı ve Hizmetleriyle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hizmetlerimizle ilgili daha fazla bilgi edinin...

Dijital Pazarlama Ajansı Hizmetlerimiz: SEO ve Web Sitesi Yönetimi, Marka Konumlandırma ve Marka Stratejisi, Kreatif Hizmetler, Sektör ve Rakip Analizi, Sosyal Medya ve Google Ads Yönetimi, İçerik Pazarlama ve E-mail Pazarlama.

SEO Ajansı Hizmetlerimiz: Anahtar Kelime Araştırma Stratejisi, Google Search Console Analizleri, Site İçi SEO, Site Dışı SEO, E-ticaret SEO, YouTube SEO, Semantik SEO, Vertical SEO, ve İçerik Planlama.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Hizmetlerimiz: İşinizi Google Ads ile Büyütüyoruz, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) İle Arama Sonuçlarına Hakim Olmanızı Sağlıyoruz, Kişiye Özel E-Posta Pazarlama Çalışmalarını Uyguluyoruz, Sosyal Medya Yönetimi ve İçerik Pazarlama Çalışmalarını Gerçekleştiriyoruz.