İlk Sayfada Sıralanmanıza Yardımcı Olacak 8 Etsy SEO İpucu

Etsy SEO, çevrimiçi mağazanın Google veya Etsy'nin kendi arama sistemi gibi arama motorlarında görünürlüğünü artırma işlemidir. Özellikle arama motorları tüketicilerin arama şeklini sürekli değiştirdiği için SEO zorlayıcı olabilir.

Bu nedenle, satıcılar, Etsy SEO en iyi uygulamaları hakkında temel bir anlayışa sahip olmalıdır. Bu, işletmelerini arama için optimize etmeye ve ürünlerini daha fazla potansiyel müşteriye ulaştırmaya yardımcı olur.

Etsy mağazanızı SEO için nasıl optimize edeceğinizi bilmiyor musunuz? Bu makalede, Etsy aramasının nasıl çalıştığını öğrenmek ve bir Etsy satıcısının müşterilerin listelerini bulmasına yardımcı olabileceği sekiz basit yolu keşfetmek için gerekli bilgileri sizinle paylaşıyoruz.

İpucu

ETSY SEO ile ilgili verdiğimiz hizmetlerle alakalı tüm bilgilere sahip olmak istiyorsanız "SEO Hizmeti" sayfamız ilginizi çekecektir.

Etsy Arama Nasıl Çalışır?

Etsy araması, alıcıları aradıkları ürünlerle buluşturan ve satın almalarını kolaylaştıran bir araçtır.

Nasıl çalıştığının iki aşaması vardır: sorgu eşleştirme ve sıralama. Bunlar karmaşık faktörlerdir ancak bunları anlamak, nasıl etkilenebileceklerini öğrenmenize ve mağazanıza daha fazla ziyaretçi çekmenize yardımcı olacaktır.

Sorgu eşleştirme: Bir alıcı bir arama terimi girdiğinde, Etsy envanterde bu terimle eşleşen listeleri kontrol eder. Bir müşteri bir arama terimi girdiğinde, Etsy en iyi eşleşmeyi bulmak için listelerin başlıklarını, etiketlerini, kategorilerini ve özniteliklerini sıralar. Ardından, arama sonuçlarındaki listelemelerin sırasını belirlemek için Etsy, alışveriş yapanların daha önce satın alma olasılığının en yüksek olduğu ürünleri sonuçlarda göstermek için her bir listeleme ve satın alma hakkındaki bilgileri kullanır. İşte Etsy'nin arama sıralaması için kullandığı 8 faktör:

Alaka düzeyi: Etiketler, başlıklar, kategoriler ve öznitelikler bir kullanıcının arama terimiyle eşleştiğinde listelerin arama sonuçlarında görünme olasılığı daha yüksektir. Tam olarak eşleşen anahtar kelimeler daha yüksek sıralamalarda görünür.

Listeleme kalite puanı: Bu aslında bir listelemenin ne kadar iyi dönüşüm sağladığı anlamına gelir. Etsy, bir listelemenin ne kadar çekici olduğuna karar vermek için ipuçları arar. Bu nedenle, bir listeyi ne kadar çok kişi inceler ve satın alırsa, kalite puanı o kadar yüksek olur.

Yenilik: Öğe listesinin ne kadar yakın zamanda oluşturulduğunu ifade eder. Yeni bir listeleme oluşturulduğunda Etsy, listelemenin kalite puanını belirlemeye yardımcı olmak için onu arama sonuçlarında geçici olarak yükseltir. Bu, kalite puanını belirlemeye yardımcı olmanın etkili bir yoludur.

Müşteri ve pazar deneyimi puanı: Her mağazanın, müşteri incelemelerine, mağazanızın "Hakkında" bölümünün ne kadar eksiksiz olduğuna ve olumsuz geri bildirimlere dayalı olarak konumunu etkileyen bir puanı vardır.

Nakliye fiyatı: Nakliye fiyatı, kullanıcının satın alma kararını büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle Etsy, ücretsiz gönderim sunan mağazalara veya ABD'li alışveriş yapanlara ücretsiz gönderim garantisi sunan mağazalara öncelikli arama yerleşimi verir.

Tercüme ve dil: Tek tek listelemelerin başlıkları ve etiketleri dahil olmak üzere tüm mağaza bilgileri, Etsy hesabınızı başlattığınızda seçtiğiniz dilde olmalıdır.

Mağaza konumu: AB, Avustralya ve Kanada'da satıcının konumu dikkate alınır ve yerel öğeler arama sonuçlarında biraz daha belirgindir. Konum, diğer ülkelerde yapılan aramalarda bir faktör değildir.

Müşterinin alışkanlıkları: Arama sonuçları, alışveriş yapanlar için özelleştirilmiştir. Etsy, alıcıların neyle ilgilendiğini ve satın alma olasılıklarının en yüksek olduğu ürünleri en başta gösterir.

Bu faktörlere ek olarak Etsy SEO, listeleri derecelendirmek için Bağlama Özel Sıralama (CSR) teknolojisini de kullanır. CSR teknolojisi ile Etsy'nin arama aracına bir başkası ile aynı terimi girerseniz muhtemelen aynı sonuçları alamayacaksınız, arama sonuçlarınız size özel olacak.

Ürünlerinizi açıklayan bir mağaza başlığı seçin.

Mağaza unvanınız, müşterilerinizin ne yaptığınızı ve sattığınızı bilmesini sağlayan işletmenizin kısa bir açıklamasıdır. Bu başlık, mağaza sayfanızın sayfa başlığı olacak ve bir kullanıcının mağazanızı ziyaret ettiğinde gördüğü ilk metin olacaktır. Sattığınız şeylerin türünü yansıtan bir başlık düşünmelisiniz, bu, mağazanızın Etsy SEO'yu etkilemek için bir yönüdür.

Alışveriş yapanların gerçek adınızı arayarak ürünlerinizi bulma olasılığının yüksek olduğunu biliyorsanız, kolayca bulunabilmeniz için mağaza başlığına adınızı ekleyin. Mağaza başlığınız en fazla 55 karakter uzunluğunda olabilir.

Etsy Aramada Anahtar Kelimeler Nasıl Çalışır?

Öncelikle, Etsy SEO'nun hangi listelerin arama sonuçlarında görüneceğini nasıl hesapladığını anlamanız gerekir. Etsy'deki öğeler, bir kullanıcının arama ifadeleriyle eşleşmelidir ve tam eşleşmeler, arama sonuçlarının en üstünde görünür.

Örneğin, birisi köpek ayakkabıları için arama yaparsa, arama algoritması hem "köpek" hem de "ayakkabılar" ile eşleşen tüm öğeleri bulur. Algoritma daha sonra öğeleri en alakalı sıraya yerleştirmek için anahtar sözcükleri kullanır.

Etsy Listelemeleriniz İçin Anahtar Kelimeler Bulma

Arama listeleriniz için hangi anahtar kelimelerin en iyi performansı göstereceğini seçerken, kendinizi potansiyel müşterinizin yerine koymalısınız. Belirli bir ürün veya hizmeti satın almak isteseydiniz, onu aramak için hangi terimleri kullanırdınız? Uygun olup olmadığını belirlemek için neyin geldiğini görmek için bu anahtar kelimeleri Etsy'nin arama aracına yazarak test edin.

Başka bir Etsy SEO ipucu, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri veya belirli terimleri de göz önünde bulundurmanız gerektiğidir. Bu anahtar kelimeler üç veya daha fazla kelime içerir ve daha az rekabet vardır ve tam olarak istediklerini arayan kullanıcıların satın alma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca doğrudan satışla bağlantılıdır.

Potansiyel anahtar kelimeleri değerlendirirken, öğenizin boyutu veya rengi gibi fiziksel öğe açıklamalarına güvenmek kolaydır. Ürününüzü ne olduğu açısından açıklamaya ek olarak, potansiyel alıcılarınızın kullanabileceği diğer arama terimlerini de göz önünde bulundurun.

En çok hangi anahtar kelimelerin arandığını araştırmak için SEO araçlarını kullanın. Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi popüler bir araç kullanabilirsiniz. Etsy satıcılarının özellikle mağazaları için anahtar kelimeleri bulmasına ve analiz etmesine yardımcı olan Marmalead gibi Etsy'ye özgü arama araçları da vardır.

Aynı anahtar kelimeyi tekrarlamaktan kaçının

Bir alıcı Etsy'de bir şey aradığında, arama algoritması, listelerin kullanıcının aramasıyla ne kadar iyi eşleştiğine bakılmaksızın bir satıcının yalnızca bir veya iki listesini gösterir. Bu, kümeleme olarak bilinir ve Etsy bunu, arama sonuçlarında çeşitli farklı mağazaların görünmesini sağlamak için yapar.

Örneğin, mağazanızda çeşitli ayakkabılar satıyorsanız, satılan her ürün için "ayakkabılar" anahtar kelimesini kullanmanız size bir fayda sağlamayacaktır. Örneğin, mağazanızda çeşitli ayakkabılar satıyorsanız, satılan her ürün için "ayakkabılar" anahtar kelimesini kullanmanız size bir fayda sağlamayacaktır. Bunun yerine, "ayakkabılar" kelimesini birkaç kez kullanın ve ardından anahtar kelimelerinizi değiştirin ve kullanıcı aramaları için özelleştirin.

Her listedeki 13 etiketin tümünü kullanın

Ürün listeleme oluştururken listeleme başlığı, kategori ve açıklama gibi bazı alanları doldurmanız gerekecektir. Bu alanlar, yanlarında yıldız işareti (*) bulunan şekilde zorunludur ve Etsy, arama sonuçlarını görüntülerken tüm bu alanlarda verilen bilgileri dikkate alır.

Etiketler bölümü zorunlu değildir, ancak arama listelerinizi optimize etmek için çeşitli etiketler eklemek son derece önemlidir. En fazla 13 etiket kullanabilirsiniz ve hepsini kullanmak en iyisidir. Etiketlerinizde uzun kuyruklu anahtar kelimeler de kullanılabilir. Etiketler söz konusu olduğunda 2 şeyi unutmayın: Etiketleri tekrarlamayın ve özelliklerde bahsettiğiniz bir etiketi kullanmayın. Ayrıca, etiketler çoğul veya yazım hatası içermemelidir. Etsy, yaygın yazım hataları bulduğunda kullanıcıları yönlendirir. Son olarak, birden fazla dilde etiket eklememeye dikkat edin.

Anahtar kelimeleri ilk birkaç listeye dahil edin

Yeni bir listeleme oluştururken, mağazanız veya öğeniz hakkında en önemli bilgilerle, yani sıralamak istediğiniz anahtar kelimelerle başlayın. Bu yalnızca alışveriş yapanın dikkatini çekmekle kalmaz, aynı zamanda Etsy'nin bir kullanıcının arama terimine hangi öğelerin uyduğunu belirlemesine de yardımcı olur.

Ürün listeleme sayfasında sattığınız ürünleri listelerken, ilk birkaç kelimede öğenizin en önemli özelliklerini nasıl elde edebileceğinize bakmalısınız.

Ürün başlığı: Ürün başlığının başında öğenizi net bir şekilde tanımlayın ve alıcıların bu öğeyi aramak için kullanacağı anahtar kelimeleri kullanın.

Öğe açıklaması: Öğe açıklamanızın ilk 160 karakteri, arama motoru sonuçlarında sayfa başlığınızın altında görünen metin olan meta açıklamanızı oluşturmak için kullanılır. Açıklamanız 160 karakterden uzun olsa bile, ürününüzün hayati anahtar kelimelerini ilk 40 karaktere yerleştirmeniz önemlidir.

Mağaza bölümleri: Mağazanız, her biri kendi açılış sayfasına sahip olacak şekilde 20 adede kadar özel bölüme sahip olabilir. Her açılış sayfasının, bölüm adına göre bir sayfa başlığı olacaktır.

Listelerinizi düzenli olarak güncelleyin

Etsy'nin arama algoritması, yeni bir liste oluşturulduğunda arama sonuçlarında küçük, geçici bir artış görüyor. Etsy araması, alıcıların kalite puanını belirlemek için listelemeyle nasıl etkileşime girdiğini görmek için geçici bir destek alır. Yenilenen listeler de benzer bir destek alır ve bu, birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilir. Bunun nedeni, Etsy'nin, tüketicilerin belirli ürünleri ne sıklıkta aradıklarına bağlı olarak listelerinizi elinde tutmasıdır.

Etsy, sürekli olarak yenilemenin veya yeniden listelemenin uzun vadeli etkili bir SEO stratejisi olmadığı konusunda uyarıda bulunsa da, belirli listeleri belirli zamanlarda yenilemek bazen yararlı olabilir. Örneğin, anahtar kelimeyi zaten optimize ettiyseniz ve anahtar kelime inanılmaz derecede rekabetçiyse, ona destek vermeye değer olabilir. Birçok insanın Etsy'de gezindiği ve alışveriş yaptığı belirli zamanlar seçmelisiniz. Bu zamanlar tatiller veya daha fazla insanın Etsy'de alışveriş yaptığı zamanlar olabilir.

Backlink’ler almak için mağazanızın reklamını yapın

SEO algoritması ve arama motorları alakalı ve ilginç arama sonuçları üretmeye çalışır. Bunu yapmanın bir yolu, genellikle başka kaynaklardan bağlantı verilen sayfaları veya listeleri görüntülemektir. Etsy mağazanızı kişisel web sitenize veya blogunuza bağlayabilirsiniz.

Müşteri deneyimini mükemmelleştirin

Etsy her zaman müşterilerine mümkün olan en iyi alışveriş deneyimini yaşatmak ister. Bu nedenle pazar, bir mağazanın Etsy politikalarına ve mükemmel bir müşteri hizmetleri geçmişine sahip olup olmadığına bakar. Mağaza öyleyse, listelerinin arama sonuçlarında görünme olasılığı daha yüksek olacaktır.

İşletmenizin Etsy standartlarına uygun olduğunu doğrulamak için işletmenizin her alanını tamamlamanız gerekir. Hakkında, Nakliye, Ödeme seçenekleri, İadeler ve Değişimler ve Gizlilik Mağazaları bölümleri olmalıdır. Bu bölümlere sahip mağazalar daha köklü görünür, bu da onlara daha fazla satış potansiyeli ve arama sonuçlarında daha yüksek sıralama sağlar.

Sağladığınız müşteri hizmetlerinin kalitesi, mağazanızın SEO'suna hem yardımcı olabilir hem de zarar verebilir. Müşteri sorularını anında yanıtlamak, iadeleri ve değişimleri işlemek ve olumsuz geri bildirimlere yanıt vermek, harika incelemelere yol açabilir ve arama sıralamalarında olumlu bir etkiye sahip olabilir. Ancak, alıcılarla olan anlaşmazlıklar veya fikri mülkiyet ihlaliyle ilgili sorunlar, arama sıralamalarını olumsuz etkileyebilir.