Yerel SEO Nedir?

Yerel SEO, ulusal düzeyden ziyade bölgesel düzeyde faaliyet gösteren küçük işletmeler için gereklidir. Ulusal SEO, ülke genelinde aramalarda sıralamaya daha fazla odaklanırken, yerel SEO, belirli bir konumdaki SERP'lerde görünmeye öncelik verir. Bu strateji, markanızı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi yerel potansiyel müşterilere ve müşterilere pazarlamaya dayanır.

Peki, yerel SEO nedir?

İşte tüm detaylar...

İpucu

Yerel SEO kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı Yerel SEO Hizmeti sayfamız ilginizi çekecektir.

Yerel SEO: Yerel Aramanızı Geliştirme Rehberi

Yerel SEO baktığınızda iki farklı kelimeden oluşuyor. Birincisi yerel, diğeri SEO. SEO; ürün, sayfa, içerik veya hizmetimizin arama motorlarında daha üstte çıkmasını sağlayan çalışmaların tamamı olarak adlandırılabilir. 

Yerel SEO çalışması, bulunduğumuz bölgede aramalarımızın üste çıkmasına sağlayan çalışmalardır.  Kullanıcılar lokasyonda arama yaptığında sizin, SERP (Arama Motoru Sonuç Sayfalarında) içeriğinizin daha üstte çıkmasını sağlar. Örneğin, Mecidiyeköy'desiniz ve eczane arıyorsunuz. Yazacağınız şey “Mecidiyeköy'deki eczaneler” veya “Mecidiyeköy eczane” gibi kelimeler olacaktır. Arama yaptığınızda üstte çıkan sonuçlar daha fazla kullanıcıya ulaşıyor. Üstte çıkmasını sağlayan çalışmaların tamamına biz genel SEO diyoruz. “Mecidiyeköy'deki eczaneler” diye arattık ve karşımıza üç tane işletmenin yer aldığı sonuçlar çıktı. Karşınıza hızlı erişim alanı çıktı. Hızlı erişim alanında, işletmenin temel bilgileri yani adı, adresi, web sitesi, iletişim numarası, çalışma saatleri gibi işletmenin bilgileri yer alıyor.

SEO çalışmaları sayesinde işletmelerimiz daha üste çıkarak daha fazla kullanıcıya erişmiş oluyor.

yerel seo

Yerel SEO Neden Önemlidir?

Diğer SEO çalışmalarıyla kıyasladığımızda yerel SEO Türkiye'de nispeten daha geniş bir alan kaplıyor. Türkiye'de bilgisayardan internet erişimi olanların 100'de 95'i yerel aramalarla istediği ürün veya hizmete ulaşabiliyor. Google'da yapılan aramaların yarısına yakını yerel aramalardan oluşmuş oluyor. 

Yerel olarak bir ürün veya hizmet arayan kişilerin %70’i yerel işletmeleri bulmak için gidip de bilboardlara, broşürlere falan bakmıyor. Onun için arama motorlarını kullanıyor. Arama motorlarında üst sıralarda olmanız daha fazla kullanıcıyı çekmenize neden olacaktır.

Ford servisin yaptığı bir araştırmaya göre akıllı telefon kullanıcılarının 100'de 95'i telefonlarını yerel aramalar yapmak için kullanıyor ve bunların %60’ı oraya ziyaretle sonuçlanıyor.
Yukarıda verdiğimiz örnekten devam edecek olursak “Mecidiyeköy'deki eczaneler” diye arattığınızda muhtemelen yukarıda çıkan ilk üç eczaneden veya arama sonuçlarında yukarılarda çıkanlardan birisine gideceksiniz. %60 oranda bu aramayı yapan kişiler  ziyareti gerçekleştiriyor. Üst sıralarda çıktığınızda bir müşteri veya kullanıcı elde etmiş oluyorsunuz. 

yerel seo neden önemli

Yerel SEO Nasıl Yapılır?

Öncelikle işletmenin Google My Business kaydını yapmanız gerekiyor. Burada kayıt için doğru bilgileri girmeniz, yüksek çözünürlüklü profil fotoğrafı kullanmanız, ürün/hizmetlerinizi yüksek çözünürlüklü fotoğraflarla tanıtmanız gerekir. Ayrıca telefon bilgisini, adres bilgisini, çalışma saatlerini kesinlikle girmelisiniz. Bu bilgileri girmezseniz çok üst sıralarda çıkmamalısınız. İyi biçimlendirilmiş bağlantılar içeren uzun bir açıklama yazmanız gerekiyor. İşletmenizi iyi bir şekilde tanıtmalısınız. Girdiğiniz bilgilerin doğru olduğundan emin olmalısınız.

 

Backlink

Önemli bir diğer konu ise diğer internet sitelerinden backlink almak. Backlink nedir, başka sitelerden kendi sitenize gelen linkler demektir. Başka web sitesinin sizi referans olarak göstermesi web sitenizin itibarını artıracak faaliyetlerdir. 

Ayrıca, başlık, etiket, anahtar kelimeler geçiyor mu? Bir etiketiniz var mı? Bu bölge veya şehirle alakalı mı? Web siteniz bölgeyle ilgili anahtar kelime içeriyor mu? Açılış sayfasında bu bilgilerin olması gerekiyor. Odaklanmak istediğimiz yerleri web sitenizde göstermelisiniz. 

Sayfanızda farklı telefon numaraları, adresleri vesaire olmamalıdır. Hepsi aynı şekilde olmalıdır. 

backlink

Mobil Uyumluluk Testi

Mobil uyumluluk testi de bu noktada oldukça önemlidir. Google mobile öncelik veriyor. Google'ın botları vardır. Bu botlar gelir sitenizi kontrol eder, gezinir, bir hata var mı yok mu bakar ve mobil uyumluluğu test eder.

Son yıllarda Google mobil botlarına öncelik veriyor. Eğer mobilinizde bir sıkıntı varsa bot bunu Google'a bildirmiş oluyor. Bu da arama motorları sonuçlarında daha gerilerde çıkmanıza neden oluyor.

Dolayısıyla, web sayfanızı yaptıktan sonra Google Search Console’dan mobil uyumluluk testleri yapmalısınız.

mobil uyumluluk testi

Anahtar Kelime

İlgili anahtar kelimelerde aranmak istediğiniz kelimelerde çıkıyor musunuz veya hangi kelimeleri anahtar kelimelerinize eklemişsiniz gibi işlerin gerçekleştirilmesi çok önemlidir. 

anahtar kelime

Puanlama / Yorumlar

Son olarak işletmemizin yukarı çıkmasını sağlamak için eş-dost, arkadaştan yıldız, puan veya yorum istemeyin. Yalnızca doğal puanlama olduğu sürece en üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Google'da arama yapan diğer insanların işletmenizi gördüğünde, yorumları okuduğunda samimi ve dürüst olduğunuzu anlamaları oldukça önemlidir. Yorum ve puanlama eş, dost, akrabalara yaptırılmamalıdır.

puanlama

Daha Fazla Bilgi İçin...

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir? Güncel Google SEO Rehberi: SEO ile ilgili tüm ayrıntıların yer aldığı SEO kılavuzunda; SEO ile İşinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz? Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır? Önemli SEO Kuralları ve Uygulamaları Nelerdir? SEO ile Performansınızı Nasıl Ölçebilirsiniz? Albert Solino SEO Danışmanlığı ve Hizmetleriyle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hizmetlerimizle ilgili daha fazla bilgi edinin...

Dijital Pazarlama Ajansı Hizmetlerimiz: SEO ve Web Sitesi Yönetimi, Marka Konumlandırma ve Marka Stratejisi, Kreatif Hizmetler, Sektör ve Rakip Analizi, Sosyal Medya ve Google Ads Yönetimi, İçerik Pazarlama ve E-mail Pazarlama.

SEO Ajansı Hizmetlerimiz: Anahtar Kelime Araştırma Stratejisi, Site İçi SEO, Site Dışı SEO, E-ticaret SEO ve İçerik Planlama.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Hizmetlerimiz: İşinizi Google Ads ile Büyütüyoruz, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) İle Arama Sonuçlarına Hakim Olmanızı Sağlıyoruz, Kişiye Özel E-Posta Pazarlama Çalışmalarını Uyguluyoruz, Sosyal Medya Yönetimi ve İçerik Pazarlama Çalışmalarını Gerçekleştiriyoruz.