Etsy SEO İçin Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Müşteriler satın aldıklarında satın almanın birçok adımı vardır. Anahtar kelime, ürünün bulunduğu ürünlerden biridir. Etsy'de anahtar kelime, Etsy için en önemli SEO öğesidir. Doğru kelimeyi kullanmak o kadar önemli değil. Doğru anahtar kelimeler sayesinde hızlı bir şekilde üst sıralara çıkmak mümkün.

Her bir anahtar kelime sizi müşterinize yaklaştıran ve pazardaki satışlarınızı artıran birer araçtır. Müşteriler satın almalarında birden fazla yol seçtiği için müşterinin seçebileceği her yola, yani anahtar kelimelerine dikkat etmelisiniz. Anahtar kelime stratejinizi müşterinin satın alma davranışı ve müşteri tarafından belirlenen trendler doğrultusunda seçerseniz başarılı olmanız kaçınılmazdır.

İpucu

ETSY SEO ile ilgili verdiğimiz hizmetlerle alakalı tüm bilgilere sahip olmak istiyorsanız "SEO Hizmeti" sayfamız ilginizi çekecektir.

Bir mantıksal anahtar sözcük için temel adımlar şu şekilde çalışır:

 1. Adım: Yüksek hacimli anahtar kelimeler bulun. Hedef kategorinizde kısa kuyruklu anahtar kelimeler arayarak başlayın.

      2. Adım: Kısa Kuyruk aracılığıyla bir Uzun Kuyruk anahtar kelimesi oluşturmaya çalışın. Etsy Otomatik Tamamlama sayesinde 1-7 arası anahtar kelimelere odaklanın.

 1. Adım: Analiz programlarından ilgili anahtar kelimeleri arayın.

Peki, bu anahtar kelimeler ne anlama geliyor?

Anahtar kelimeler üç ana türden oluşur:

 • Geniş Anahtar Kelime: Geniş bir kategoriyi kapsayan anahtar kelime türüdür.
 • Kısa Kuyruklu Keyword: 1-3 kelimeden oluşan kısa kelime öbeği türüdür.
 • Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime: 3'ten fazla kelimeden oluşan ve ürünü daha spesifik olarak anlatan bir anahtar kelime türüdür.

Uzun Kuyruk mantığı tamamen ters çalışır. Uzun kuyruklu kelime öbeklerinin aranma hacminin düşük olduğunu söylemiştik. Grafikte de görüldüğü gibi ilgili anahtar kelimenin aranma hacmi ne kadar düşükse dönüşüm oranının o kadar yüksek olduğunu görüyoruz.

İfade, geniş kuyruktan uzun kuyruğa doğru artmaya devam ediyor. Buna göre müşterinin istediği ürün spesifikleşir ve netleşir. Bunlarla birlikte kelimenin aranma hacmi de düşüyor. Bu nedenle Long Tail anahtar kelimeler için sıralama yapmak ve bunlardan trafik almak, short tail'e göre daha kolaydır.

Etsy'de yeni bir satıcıysanız, uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmak sizin için harika bir fırsat olabilir. Bu sayede hızlı indeksleme ve satış yakalama yeni satıcılar arasından sıyrılmanıza ve ivme kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Long tail anahtar kelime kullanmanın avantajlarını sıralayacak olursak;

 • Ürününüzü daha spesifik olarak tanımlarsınız.
 • Rekabet düşüktür.
 • Satın alma oranı daha yüksektir.
 • Uzun Kuyruk anahtar kelimeleri, Etsy arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanızı sağlar.
 • Reklam stratejilerinde maliyetler düşüktür.
 • Hedeflemeye yardımcı olur.

Kelime Tekrarları ETSY SEO'ya Zarar Verir Mi?

SEO'nun amacı, mümkün olduğunca çok arama yapmaktır. Bunun yolu ise başlık ve etiketlerde çok sayıda kelime kullanmaktan geçiyor. Başlıkta, etiketlerde ve ürün tanıtımlarında bir kelimeyi gereğinden fazla kullandığınızda yine gereksiz yere spam yapmış olursunuz. "Düğün Kolyesi, Altın Alyans, İnci Alyans Kolye" "bir üründe spam yapılmış ama algoritma spam olarak algılamasa da sadece" Alyans Kolye" aramasında çıkıyorsunuz. Örneğimizden devam edersek ; Ürününüz hem düğün kolyesi hem de günlük kolye olarak kullanılabilecek bir ürün ise “Düğün Kolyesi, Altın Günlük Bijuteri, Parti Takıları…” olsa da farklı aramalarda çıkma şansınız olacaktır. Etiketler, kelime tekrarı ETSY SEO'nuza zarar verir ve başarısız olur.

ETSY satış deneyimi kazandıkça, SEO becerilerinizi geliştirmek ve müşterilerin listelerinizi bulmasına yardımcı olmak için sonsuz fırsatınız olduğunu göreceksiniz. Farklı anahtar kelimelerle denemeler yapıp yapmadığınız. İster müşteri hizmetleri politikanızı geliştiriyor olun, mağazanızı daha aranılan ve başarılı hale getirmek için atabileceğiniz adımlar her zaman vardır. Her zaman müşteri geri bildirimlerini önemseyin. Gelen dönüşler oranınızı artıracaktır. Ürünlerinizi daha ön plana çıkararak sizi her zaman ön sıralara taşıyacaktır.

En Çok Satan Listesi ve SEO

ETSY algoritması ürünleri satıldığında ve olumlu yorumlar alındığında bu faktörleri SEO'ya olumlu olarak yansıtır. Bu nedenle deneyimli mağazaların satışını yapmış ve aramalarda yorum almış ürün listeleri genellikle ilk sayfalarda çıkmaktadır. Ancak tek kriter bunlar değil. Doğru SEO ile onların önüne geçebilirsiniz. Mağazanız yeniyse ve SEO ile rekabetçi bir pazarda rekabet edemeyeceğinizi düşünüyorsanız; Siz de pazarlamaya öncelik vererek ve sosyal medyadan alıcıları mağazaya çekerek ETSY algoritmasında yerinizi alabilirsiniz.

Etsy Otomatik Tamamlama veya otomatik tamamlama, Etsy arama motorunda müşterinin zaten ne yazdığını tahmin eden bir özelliktir. Telefonlarımızda da bulunan bu özelliğin Etsy platformunda olması bizlere pek çok fırsatı beraberinde getiriyor. Otomatik olarak tahmin edilen anahtar kelimeleri detaylı bir şekilde analiz ederek arama hacmi yüksek ve kelime öbekleri uzun olan anahtar kelime tahminlerine ulaşabiliyoruz.

Anahtar kelimeleri ürününüze giden yollar olarak düşünebilirsiniz. Bu yüzden müşterilerinizin bu yolları kullandığından emin olmalı ve müşterilerinizin karşısına doğru anahtar kelimelerle çıkmalısınız. Müşterilerimizle tanışmak detaylı bir strateji ve analizi beraberinde getiriyor. Kullanacağımız analiz programları ve Etsy otomatik tamamlama mantığı ile artık işiniz çok kolay!

Sırada Ne Var?

ETSY için alışverişin yeni Google'ı demek doğru olur. Bu nedenle ürünleriniz ve fotoğraflarınız kadar önemli olan bir diğer konu da ETSY algoritmasına göre listelenmesidir. Potansiyel müşterilere ulaşmak için ETSY mağazanız için doğru anahtar kelime seçimleri ile ürünlerinizin öne çıkmasını sağlayabilir ve daha fazla müşteriye ulaşabiliriz.

Mağazanıza ve ürünlerinize odaklanan doğru anahtar kelimeler ile ürünleriniz daha fazla müşteriye ulaşacaktır.