Kurumsal SEO Nedir ve İşletmenize Ne Gibi Faydalar Sunar?

SEO optimizasyonu yapmak zaten çok kolay değildir lakin sayfalarınız ve bağlantılarınız binlerce olduğunda bu tamamen farklı bir kademedir. Bu noktada riskler daha yüksektir. 

İyi bir kurumsal SEO'ya sahip bir web sitesi, kategorisindeki rekabeti geride bırakır ve çevrimiçi marka algısını geliştirir. Öte yandan, işletme SEO'sundaki başarısızlıklar, gelir ve marka itibarı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. En önemlisi de web sitenize gelen trafiği artırabilir. 

Kurumsal SEO'yu normal SEO’dan ayıran şey budur. Site performansının büyüklüğü ve önemi, geleneksel SEO'nun çok ötesine geçen becerileri gerektirir.

Detaylara geçelim…

İpucu

Kurumsal SEO ile ilgili verdiğimiz hizmetlerle alakalı tüm bilgilere sahip olmak istiyorsanız "Kurumsal SEO Hizmeti" sayfamız ilginizi çekecektir.

Kurumsal SEO Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), hedef kitlenizin sizi bulmasına yardımcı olmak için en uygun dijital içeriği oluşturma sürecini ifade eder. Yaklaşımın doğasında bulunan ek kısıtlamalar nedeniyle, kurumsal SEO çok daha taktik bir yaklaşım gerektirir. Kurumsal SEO, bireyselleştirilmiş SEO uygulamalarını uygulamadan önce işin kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını gerektirir.

Bu yöntemler genellikle küçük işletmeler için geçerli değildir, ancak olabilir. SEO'ya kurumsal düzeyde yaklaşırken, esasen, yalnızca müşteriniz için ileriye dönük içeriğin değil, işin her seviyesinin optimizasyon gerektirdiği paydaş sorununu çözmeye çalışıyorsunuz. Genel olarak kurumsal SEO, çok sayıda çalışanı olan ve içerik optimizasyonu gerektiren büyük bir çevrimiçi varlığı olan büyük işletmelerle ilgilenir.

Kurumsal SEO'da Sonuçlara Ulaşmak İçin Hangi Yaklaşım ve Stratejiler Kullanılır?

Saha incelemesi ve rakip araştırması

Kurumsal optimizasyonun ilk adımı, rekabet ortamını araştırmak ve gelecekte kimin rekabet etmesi gerekeceğini belirlemek olmalıdır. Site analizi ve rakip araştırması el ele gider. Ek iş planlamanın ana faydalarını ve dezavantajlarını belirlemek gerekir. 

Bir web sitesinin internet varlığının optimizasyonu

Site analiz edildiğinde ve rakipler belirlendiğinde, optimize etme zamanıdır. Meta etiketleri, site mimarisini ve genel kullanılabilirliği inceleyin.

Büyük siteler, çok sayıda kaynak ve manuel olarak gerçekleştirilemeyen işlemlerin çoğunu gerektirir. SEO'nun her aşaması için kurumsal SEO araçlarını kullanın. Örneğin, anahtar kelimelerle çalışmak, KeywordTool, Kwfinder, Ubersuggest, Her Yerde Anahtar Kelime ve Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi araçlarla çok daha kolaydır.

Backlink kurma

Bir web sitesinin internette varlığını sağlamak gibi temel görevlere ek olarak kurumsal markalar için iyi bir itibar oluşturmak, kurumsal SEO'nun önemli bir özelliğidir. 

Viral pazarlama kampanyaları yürütmek, uzun vadeli ilişkiler kurmak ve çeşitli medya kaynaklarında hakkınızda geri bildirim almak gibi bağlantılar elde etmek için medya ile çalışmak bu tanıtım çalışmasının önemli bir parçasıdır.

Backlink’ler, herhangi bir SEO stratejisinin önemli bir bileşenidir, ancak büyük bir işletme ve bir web sitesi için birkaç bağlantı istenen sonuçları vermeyecektir. Sonuç olarak, sistematik bir yaklaşım ve büyük hacimler sağlayabilecek belirli bir strateji gereklidir.

"Medyayla çalışmak" geniş bir terim olduğundan, kiminle işbirliği yapabileceğinizi düşünmelisiniz. Hedefinize karşılıklı yarar sağlayacak şekilde ulaşmanıza yardımcı olabilecek yayıncıları, etkileyicileri ve ortakları listeleyin. Mevcut ilişkileri sürdürürken yenilerini de yapın.

Yayıncılar yani blog yayınlayan sayfalarla çalışmak genellikle daha basittir. Genellikle iyi içerik arayışındadırlar. Bu, özellikle içeriğinizi optimize ettiyseniz ve iyi blog yazdıysanız, onlara sunacak bir şeyiniz olduğu anlamına gelir. İçerik karşılığında geri bağlantılar alınabilir.

İçerik ile çalışma

İçerik, kurumsal SEO da dahil olmak üzere herhangi bir promosyonun önemli bir bileşenidir. Optimizasyonu içeren bir diğer adım, web sitenize trafik oluşturmaya yardımcı olacak yüksek kaliteli ve etkili içeriğin oluşturulmasıdır.

İçerikle çalışırken yapılan en yaygın hatalar, anahtar kelimeleri hedefleme sorunları ve içerik ile arama amacı arasındaki tutarsızlıklardır. Gelin bu sorunların bazı çözümlerine bakalım.

İçerik pazarlama stratejinizi geliştirmeye başlamadan önce satış hunisini düşünün ve potansiyel müşterinizin istek ve ilgi alanlarına göre her aşamayı analiz edin. Satış hunisinin her aşaması, içerikle benzersiz bir etkileşim gerektirir. Dikkat ve tutarlılığı koruyun.

Kaliteli içerik, alakalı anahtar kelimelere dikkat çeker ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler için sıralamada size yardımcı olabilir. İstatistikler, web seminerleri, videolar ve müşteri incelemeleri gibi önemli görsel bilgilerin yanı sıra metin içerikli kendi blogunuzu oluşturmayı düşünün. Bir blog, mevcut bir kitlenin ilgisini çekmeye ve soruları yanıtlamaya ve yeni bir kitleyi çekmeye yardımcı olacaktır. Bir bloga sahip olmak, çevrimiçi medya ve sosyal ağlarla daha kolay etkileşim kurmanıza yardımcı olabilir. Blogunuzu SEO'yu göz önünde bulundurarak tasarlamayı, her zaman yeşil kalan içeriği dahil etmeyi ve gelecekteki büyüme için bir planınız olmasını unutmayın.

Anahtar kelime seçimi

Ortak bir paydaya ulaşmak için rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimelerin yanı sıra sıraladığınız anahtar kelimeleri de incelemek çok önemlidir.

Arama motorları, kullanıcıların sorguları için alakalı arama sonuçları almasını sağlamak için sürekli olarak gelişmektedir.

Yinelenen (duplicate) içerik, SEO çabalarınızı doğrudan tehlikeye atar.

Yinelenen içerik, çok sayfalı büyük sitelerde oldukça yaygındır. Google'ın sayfaları doğru şekilde dizine eklemesini engeller ve arama botlarının kafasını karıştırır. Sonuç olarak, SEO kullanıcı deneyimine zarar verebilir. Bunu önlemek ve bu tür sayfaları belirlemek için bir içerik denetimi yapmalı ve bir 301 yönlendirmesi kullanmalısınız.

İçeriklerinizde çeşitli konuları kapsamaya çalışın.

Bazı insanlar okumaktan, video izlemekten veya komik fotoğraflar arasında gezinmekten hoşlanır. Tüm bu insanlar sizin müşteriniz olma potansiyeline sahiptir. Bu, tek bir içerik türüne odaklanmanın akıllıca olmadığı anlamına gelir. Podcast'ler, videolar, e-kitaplar vb. gibi mevcut tüm kaynaklardan yararlanmanız gerekir. Bu bilgilerin bir kısmının evergreen olması gerektiğini de unutmayın. Bu, mevcut hedef kitlenizin ve yeni müşterilerinizin özel ihtiyaçlarının zaman içinde karşılanacağı anlamına gelir.

Sonuç değerlendirmesi

Herhangi bir stratejinin uygulanmasının son aşaması, sonuçlarını değerlendirmektir. Bu, dönüşüm oranlarını test etmeyi, yatırımları optimize etmeyi, yatırım getirisini izlemeyi ve tüm site çalışmalarının genel bir analizini yapmayı içerir.

Çalışmanın sonuçları soyutlanamaz ve ölçülebilir olmalıdır. Yalnızca elinizde sayılara sahip olarak ve belirli teknolojileri tanıtma sürecini analiz ederek, elde edilen sonuçların kapsamlı bir analizini (ve ardından karşılaştırmalı bir analizini) gerçekleştirebilir ve bir gelecek stratejisi oluşturabilirsiniz.

Kurumsal SEO'nun İşiniz İçin Faydaları

İşletmeniz öncelikle çevrimiçi olarak yürütülüyorsa (örneğin e-ticaret), geliriniz arama motoru sıralamanızla doğru orantılı olacaktır. Her geçen gün daha fazla internet kullanıcısı çevrimiçi alışveriş yapmaktadır. Siz de kendinizi onların aramalarında doğru konumlandırarak satışlarınızı artırabilirsiniz. Sitenizi bulmaları ne kadar kolay olursa, o kadar çok ziyaretçi ve sipariş alırsınız. Ayrıca; etkili konumlandırma, potansiyel müşterilerin ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında bilgi edinmelerini sağlayacaktır.

SEO'nun bir diğer avantajı da site trafiğini organik olarak artıran erdemli bir döngü oluşturmasıdır. Arama sonuçlarında ne kadar üst sıralarda yer alırsanız, o kadar çok ziyaretçiye sahip olursunuz. Ziyaret sayısı arama motoru tarafından kalitenin ve kötü şöhretin bir göstergesi olarak kabul edilir. Web siteniz ne kadar tanınırsa, sonraki aramalarda da o kadar çok görünür. Eğer zaten az görüntülenme alırsa Google sayfanızı “görüntülenmek istenilmeyen, kullanıcının görmek istemediği” bir sayfa olarak algılayıp daha az gösterebilir. Sonuç olarak, SEO, genel pazarlama stratejinizde güçlü bir araçtır.

Kurumsal SEO daha birçok sayıda avantaj sunar. Birkaç faydadan daha bahsedecek olursak:

Artan Trafik: Müşteriler, şirketinizi bir arama motoru aracılığıyla bulurlarsa müşteri olma olasılıkları daha yüksektir. Neden? Çünkü tam olarak aradıklarını keşfederler. 

Kurumsal SEO, şirketinizle halihazırda ilgilenen müşterilerin size yönlendirilmesini sağlayabilir.

Artan Satış: SEO'ya yatırım yapmak, dönüşüm oranınızı artırabilir ve bu da daha fazla satışa yol açar.

Uzun Vadeli Müşteriler: SEO, güveni ve müşteri memnuniyetini teşvik eder. Bu önemlidir, çünkü şirketinizin hizmetlerine düzenli olarak geri dönecek müşteriler yaratır.

Artan Web Sitesi Tavsiyeleri: Kurumsal SEO sonucunda arama motoru tavsiyeleri artacaktır. Güçlü bir SEO varlığı, şirketinizin her alanda büyümesine yardımcı olacaktır.

Kurumsal SEO'nun en önemli avantajlarından biri, şirketinizin reklamlar için ödeme yapmak zorunda kalmamasıdır. SEO, maliyet etkin kalırken sonuçlar üretir.

Artan Sosyal Medya Takipçileri: Müşteriler web sitenizi ziyaret ettiğinde, sosyal medya bağlantılarını tıklama olasılıkları daha yüksektir. Bu, daha fazla takipçi ve daha fazla satış anlamına gelir.

Güvenlik: Kurumsal SEO, web sitenizi virüslerden ve dolandırıcılıktan koruyarak güvenliğini artıracaktır.

Kurumsal SEO Neden Önemlidir?

Geleneksel çözümler her zaman etkili değildir.

İş web siteleri zaman zaman bariz ve düzeltilebilir görünen sorunlarla karşılaşır. Ancak, bu "basit" problemlerin karmaşıklığı, onları çözmeyi çok daha zor hale getirir. Değişiklik yapmak, bir gemiyi döndürmeye benzer. Örneğin, mevcut içeriği değiştirmek için yeni sayfalar oluşturmak isteyebilirsiniz. Ancak, bu değişikliklerin, bu sayfaların zaman içinde biriktirdiği gelen bağlantıları ve etki alanı yetkilisini nasıl etkileyeceğini düşünmelisiniz. 

Bir işletme web sitesi iki ucu keskin bir kılıçtır. İnanılmaz otoriteye sahip bir markanın avantajlarından sık sık yararlanırlar. Ancak içeriği ve SEO'yu taze tutarken onu tehlikeye atmamaya dikkat etmelidirler. Bazen değişimin önündeki örgütsel engellerle karşılaşılabilir. İçerik iyileştirmeleri yapmak sıklıkla IT, pazarlama, ürün ve konu uzmanlarının katılımını gerektirir. 

Kurumsal SEO, değişikliklerin uygulanması için gereken kaynakların ve zamanın maliyet-fayda analizini gösterebilmelidir. Ele alınması gereken çok sayıda sayfa, bağlantı veya teknik sorun olabilir. 

İç işbirliği çok önemlidir.

Bir şirketin web sitesini sürdürmek için tedarikten halkla ilişkilere kadar çeşitli paydaşlarla çalışmak gerekebilir.

Sitenin sadece finansal sonuçlardan daha fazlası üzerinde etkisi vardır. Bazı çalışanların iş performansı üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Bir alışveriş kategorisi yöneticisi, ürünleri için optimize edilmiş sayfalara sahip olmakla kişisel olarak ilgilenir. Bir halkla ilişkiler yöneticisi, basın bültenlerinin arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlamak ister.

Öte yandan, eylemleri (veya eylemsizlikleri) site performansı üzerinde etkisi olan ancak sonuçlarından habersiz olan paydaşlar olabilir.

Rekabet şiddetlidir.

Ticari web siteleri, sofistike SEO kullanan tanınmış markalarla rekabet etmelidir.

Airtel örneğini düşünelim. Bu şirket bir telekomünikasyon endüstrisi lideridir, ancak ulusal ve yerel rakiplerinin önünde olması nedeniyle ilk üç arama sonuçlarında yer almamıştır.

Airtel rekabeti yenmek için, 2.000'den fazla anahtar kelime ve 440 yerel site için içeriği optimize etmeyi içeren kurumsal bir SEO stratejisi uyguladı. 2.100 anahtar kelimenin ilk üçe girmesi ve yerel arama sorgusu trafiğinde %3500 artışla cesur strateji meyvesini verdi.

Kurumsal SEO’nun Farkı Nedir?

Kısaca, kurumsal SEO, geleneksel SEO'dan daha fazla strateji, planlama ve sabır gerektirir.

Otomasyon ve Ölçeklenebilirlik

Bir şirketin web sitesinde, bağlantılar oluşturmaktan ürün listelemeleri için mikro veriler oluşturmaya kadar iş katlanarak çoğalır. Bu rakam bir satın alma veya yeni bir ürünün piyasaya sürülmesinden sonra daha da yükselmiştir.

Bir SEO ekibiyle bile tüm bunları manuel olarak yapmak herkes için zaman kaybıdır. Kurumsal SEO, SEO görevlerini ölçeklendirmenize ve otomatikleştirmenize olanak tanıyan araçların kullanılmasını gerektirir.

Birkaç Site veya Alt Alan

Birçok işletme, birden çok mülkün değişen ve bazen çelişen ihtiyaçlarını uygun bir şekilde yönetmelidir.

Örneğin, Wayfair başlı başına büyük bir sitedir, ancak ana şirket ayrıca çevrimiçi olarak dört mobilya markasına daha sahiptir. Joss & Main, Perigold, AllModern ve Birch Lane'in her biri milyonlarca ürün satarken, Wayfair toplamda 18 milyon ürün sattığını dile getirmektedir.

Bunu yaparken, yani birkaç siteye ve alt alanlara sahip olurken dikkatli olmak çok önemlidir. Eğer SEO'ya bütünsel olarak yaklaşılmazsa, yüksek içerik tekrarı, anahtar kelime yamyamlığı ve içerik tutarsızlığı riski vardır.

Yerel Arama

Yerel aramaların %78'inin çevrimdışı satın almayla sonuçlanmasıyla, yerel arama giderek daha önemli hale gelmektedir. SERP'ler, markalarıyla tutarlı bir şekilde konuma özel içerik sunmalı ve franchise veya şube ağı olan daha büyük şirketler için dönüşümleri sağlamalıdır.

Bunu yapmanın en iyi yolu, adresler, saatler ve incelemeler gibi temel kullanıcı sorularına yanıt vermenize olanak tanıyan içerik şablonlarını kullanmaktır.

İtibar Yönetimi

Otorite ne kadar büyükse, zayıf halkla ilişkiler olasılığı da o kadar fazladır. Olumsuz haberler ve konuşmalar, marka arama sonuçlarını hızla ele geçirebilir.

Bir Fortune 500 şirketinin CEO'su olduğunuzu ve adınızın ayda 14.000'den fazla arama aldığını varsayalım. Sonuçların arasında birçok olumsuz hikaye göreceksinizdir.

Daha doğru SERP'ler sunmak için, PR ekibiniz ne kadar iyi olursa olsun, sofistike bir SEO stratejisine ihtiyacınız vardır.

Kurumsal SEO'nun bir başka yönü, yanlış iddiaların verdiği zararı onarmaktır. Bu zararları onarmak için, örnekteki CEO'nun başarılarını vurgulamak için olumsuz hikayeleri sıralarken içerik stratejisi ve teknik SEO'nun bir karışımı kullanılabilir. Ayrıca kişisel web sitesi, Wikipedia sayfası güncellenebilir ve topluluk forumlarında onun hakkında yapılan iddialara yanıt verirler.

Ticari olmayan web sitelerine sahip şirketler de olumsuz basınla karşı karşıya kalabilir. Bununla birlikte, etki ve çözüm genellikle daha küçüktür.

Özetle

Doğru yapıldığında, işletme SEO'su markaların pazar hakimiyeti kazanmasına yardımcı olabilir.

Kurumsal SEO'sunu düzgün bir şekilde yürütmeyen markalar, itibarlarına ve kârlılıklarına zarar verme riskini taşır.

Bu noktada, arama motoru algoritmalarının sürekli değiştiğini ve ticari olmayan sitelerin bu noktada çeviklik açısından avantaj sağladığını belirtmek çok önemli. Eticaret sitenizi SEO kapsamında geliştirmek için biraz daha uğraşmanız gerekebilir. Bu noktada desteğe ihtiyaç duyarsanız bir danışmanlık firmasıyla veya bir ajansla çalışmaktan çekinmeyin.