SaaS SEO Nedir?

SaaS (hizmet olarak yazılım), hem işletmelere hem de kullanıcılara karşılıklı olarak fayda sağlayan bir dizi uygulamadır. Hizmet olarak yazılım anlamına gelen SaaS, bulut tabanlı bir hizmettir. Hem kullanıcıların hem de işletmelerin çıkarları için çalışan profesyonel bir SaaS SEO, küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyümesine katkıda bulunur.

İpucusaas

Saas SEO ile ilgili verdiğimiz hizmetlerle alakalı tüm bilgilere sahip olmak istiyorsanız "SEO Hizmeti" sayfamız ilginizi çekecektir.

Yazılım hizmeti olarak bilinen SaaS, sunucuları, depolamayı, ağ güvenlik duvarlarını ve veri merkezi alanını içerir. Çeşitli işletim sistemleri, geliştirme araçları, veritabanı yönetimi ve iş analizi gibi ek hizmetler sunan SaaS, her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılan bir uygulamadır. SaaS SEO, klasik SEO hizmetlerinde olduğu gibi bir dizi çalışma ile yazılımınızı ön plana çıkararak ürününüzün daha fazla kişi tarafından tanınmasını sağlar.

SaaS SEO, işletmelere ve kullanıcılara birçok fayda sağlar ve büyümelerine önemli ölçüde katkıda bulunur. SaaS'ın en yaygın kullanım alanları; e-posta hizmetleri, elektronik takvimler ve çeşitli ofis uygulamaları. İnternet üzerinden erişim sağlayan ve tek merkezden yönetilen bulut tabanlı bir sistemdir. Bu nedenle yatırımlarınızın rakip yazılımlar arasında öne çıkması için SaaS SEO hizmetleri hayati önem taşımaktadır.

SaaS SEO'nun gerçekten birçok yönü ve yönü vardır. Sayfa içi, sayfa dışı ve teknik SEO - hepsi önemlidir. Ancak teknik yönü, diğer tüm SEO uygulamalarının temelidir.

Sonuçta, web siteniz teknik olarak sağlam değilse, web tarayıcıları içeriğinize ve alakalı anahtar kelimelerinize bile ulaşamayabilir. Bu nedenle teknik SEO her zaman başlangıç noktanız olmalıdır. Web sitenizin teknik yönlerini hallettikten sonra, bağlantı kurma ve SEO içerik oluşturma gibi diğer şeylere geçebilirsiniz. Ayrıca, web sitenizi optimize etmek yalnızca web tarayıcıları için faydalı değildir. Ayrıca, web sitenizin ziyaretçileri için harika bir kullanıcı deneyimi sağlar. Günün sonunda, potansiyel müşterileri çekmek, dahil etmek ve umarız dönüştürmek için onlar için yapıyorsunuz.

Yazılım firmaları arasındaki rekabet her geçen gün daha da çetin bir hal alıyor. Bir yazılım şirketi olarak sektörün zirvesinde kalmak istiyorsanız SEO açısından rakiplerinizi tanımalı ve analiz etmelisiniz. Bu sayede odaklanılacak içerik stratejilerini, hedeflenecek anahtar kelimeleri ve oluşturulacak geri bağlantı türlerini analiz etme fırsatına sahip olabilirsiniz.

En güçlü SEO rakiplerinizi yakından takip etmezseniz, SERP'de (Arama Motoru Sonuç Sayfası) ilk sıralarda yer almaya başladıkları için çok şey kaçırıyor olabilirsiniz. Unutmayın, internet aramalarında ön sayfalarda yer almak düşündüğünüzden çok daha önemlidir.

Bugün ihtiyaçlarımızın çoğuna Google aracılığıyla ulaşıyoruz. Kendi stratejinizi belirlerken rakiplerinizin hedeflediği anahtar kelimeleri ve backlinklere nasıl ulaştığını iyi analiz etmelisiniz. Şirketinizle rekabet eden diğer yazılım şirketlerini incelemek, hedefledikleri anahtar kelimeleri öğrenmenize yardımcı olabilir. Bu sayede kaliteli site trafiği oluşturabilecek ve yazılım şirketiniz için kullanıcı kayıtlarını artırabilecek anahtar kelimelere odaklanabilirsiniz.

Ayrıca bu araştırma şirketiniz için gerçekleştirebileceğiniz anahtar kelime analizi sürecini kolaylaştırabilir. Ayrıca SEO alanında rakiplerinizi bilmek de boşluk analizi (GAP analizi, durum analizi demektir) yapmanın etkili yollarından biri olarak kabul edilir. Bu sayede rakiplerinizin aldığı backlink türlerini ve nereden aldıklarını öğrenebilirsiniz. Böylece siz de kendi işinizde bağlantı verme olasılığı daha yüksek olan ilgili web sitelerini belirleyebilirsiniz.

Rekabet ettiğiniz yazılım şirketlerini tanımıyorsanız, onların oldukça gerisinde kalabilir ve olası iş fırsatlarını kaçırabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere bir yazılım markası olarak en güçlü SEO rakiplerini belirlemenin üç etkili yolunu aktarmaya çalıştık. Kısaca özetleyelim:

  • Rakiplerinizi bulmak ve hedefledikleri anahtar kelimeleri analiz etmek için Moz gibi SEO yazılımlarını kullanabilirsiniz.
  • Yeni ve potansiyel müşterilerinize önceki yazılım şirketi deneyimlerini sorabilir, karşılaştıkları sorunları ve çözümlerini size anlatmalarını sağlayabilir, rakiplerinizin durumlarını analiz edebilirsiniz.
  • Geliştirdiğiniz yazılım türünün özelliklerini ve kullanım örneklerini Google'da arayabilirsiniz. Bu size SERP'lerde (Arama Motoru Sonuç Sayfaları) markanızla rekabet edebilecek şirketleri gösterecektir.