Etsy'de Başarılı Bir Başlık Nasıl Yazılır?

Etsy'ye bir ürün eklemeye başladığınızda, her öğeyi bir başlıkla listelemenin başarınız için çok önemli bir unsur olduğunu bilmelisiniz. Başlıkları neden çok önemli bir unsur olarak etiketlediğimiz bu blogda açıklanacak.

Bir müşteri, benzersiz, el yapımı, orijinal ürünlerinizi satın almak için Etsy'yi seçiyor, bu nedenle belirli bir ürünü aradıklarında ana hedefiniz, ürünleri ilk bulunacak satıcı olmalıdır. Arama sonuçlarında üst sıralarda yer alırsanız, ürünlerinizi sık sık satacağınız ve diğer satıcılarla kolayca rekabet edeceğiniz açıktır. Bu husus göz önünde bulundurularak yapılan aramalarda 1. sayfada çıkmak için Etsy başlığı gerçekten önemlidir.

Etsy'deki başlık algoritması, ürününüz hakkında bilgi sağlar. Her öğe için bir başlık oluşturma kararı da önemlidir, çünkü bir öğe olmadan satışa çıkaramazsınız.

İpucu

ETSY SEO ile ilgili verdiğimiz hizmetlerle alakalı tüm bilgilere sahip olmak istiyorsanız "SEO Hizmeti" sayfamız ilginizi çekecektir.

Öğe Başlığınıza Neleri Dahil Etmelisiniz?

İyi işleyen bir başlık oluşturmak için bahsetmek istediğimiz bazı noktalar var. Madde maddelerini vermeden önce, başlığınızda nelere yer vermeniz gerektiği konusunda kısaca bilgi vermek istiyorum.

Listeleme başlıklarının ilk birkaç kelimesinin Etsy Search üzerinde özellikle güçlü bir etkisi vardır. Müşteriler için doğru kelimeleri ve cümleleri yerleştirmelisiniz. Ayrıca, diğer arama motorlarının öğelerinizi başlığınıza uygun olarak bulacağını ve sunacağını da unutmamalısınız. Bu tıpkı bir web sayfası için SEO gibidir.

Hedef müşteriniz belirli bir ürünü arayacak olduğundan, temel düşüncelerle başlamalı ve günlük dilde açıklama yapmalısınız. Karar verirken kelime öbeklerine ve terimlere karar verirken temel amacınız aşağıdaki soruları cevaplamak olmalıdır.

- Ürününüz nedir?

- Ne için kullanılabilir?

- Nasıl kullanabilirim?

- Nerede kullanabilirim?

Bunlar basit ve sıradan sorular. Bu nedenle, dikkat çekmek için prosedürü aşırı karmaşık hale getirmenize ve garip kelimeler kullanmanıza gerek olmadığını belirtmek isteriz. Açık ve basit olmalısınız. Bu süreçte, kullanabileceğiniz ve benimseyebileceğiniz öneriler bulmak için Etsy aramasını da kullanabilirsiniz. Ancak Etsy aramasını kullanarak öneriler ararken, sonuçların size en çok aranan öğeleri değil, yalnızca son aranan öğeleri sağlayacağını unutmayın.

Etsy, bir başlık için 140 karakter alanı verir. Tamamını kullanmayı tercih edebilirsiniz, ancak tüm alanı kullanmayı seçerseniz yukarıdaki bilgileri göz önünde bulundurun; basit, sade, sıradan ve yalın olmak. Yukarıda da belirtildiği gibi, alakalı ve uygun olmak kilit faktördür.

Başlıkta Kullanabileceğiniz Karakterler Nelerdir?

Temel olarak bir mum satıyorsanız, başlığınızda bunun el yapımı bir mum olduğunu belirtmeniz gerekir. Soruda başka ne kullanılabilir?

Sadece bir örnek vermek gerekirse, bir mum üreticisi ve satıcısı olduğunuzu göz önünde bulundurarak doğa, içerikler, esanslar, koku, “elle dökülmüş”-”ev yapımı” terimleri, organik yapı, mum kalitesi (bal mumu, soya mumu, parafin, jel veya avuç içi). Bu terimler doğrudan ürününüzle ilgilidir. Mumuna NUSA DUA Mumu adını verdiysen mumuna NUSA DUA Mumu yazman yeterli olmayacaktır çünkü Etsy'de kimse "nusa dua mumu" diye aramaz.

Başlığınızı Nasıl Dağıtabilirsiniz?

Bazı satıcılar, başlığı aşamalara ayırmak için virgül kullanır, bazıları ise düz çizgi ( | ) kullanır. Cümleleri virgül veya satırlara ayırmak, başlığınız müşteriler tarafından okunamayacak olsa bile pek bir anlam ifade etmez.

Son karardan sonra büyük ve küçük harflerin kullanılması da önemlidir. Harfleri doğru kullanmak, müşterilerin başlığınızı okumasına, anlamasına ve değerlendirmesine yardımcı olabilir. Bu şekilde önemli kısımları da vurgulayabilirsiniz.

Bir mum için örnek olarak aşağıdaki başlığı alalım

el yapımı mum kokulu ev yapımı mum kokulu soya mumu soya mumu bambu fitili ile mum lavanta mum iç dekorasyon nesnesi

Görüldüğü gibi yukarıdaki başlığın ana ürününü okumak ve anlamak bir müşteri için kolay değildir. Ancak aşağıdaki başlığı kullanmak onu daha koordineli ve rasyonel hale getirir. Bu ayrıca; SEO dostu.

El Yapımı Mum, Kokulu Ev Yapımı Mum, Kokulu Soya Mum, Bambu Fitilli Soya Mum, Lavanta Kokulu Mum, İç Dekorasyon Objesi

Etsy'nin başlığınızdaki ilk üç veya dört kelimeye çok önem verdiğinin altını çizmek isteriz.

Madde İşaretleri:

Yukarıdaki bilgileri göz önünde bulundurarak, kazanan bir başlığı nasıl hazırlayabileceğiniz ve düzenleyebileceğiniz sonucuna varabiliriz;

  • Birincil anahtar kelimenizi başlığın başına ekleyin.
  • Başlığı, anahtar kelimelerle dolu değil, okunması kolay ve keyifli hale getirin.
  • Alışveriş yapanların kolayca okuması ve ilişki kurması için kısa yapın
  • Etsy, sanat eseri satıyorsanız, listeleme açıklamanıza başlığınızı değil eserin adını koymanızı önerir. Başlığınızı, çalışmanızın adını bilmesi gerekmeyen arama yapanlar için optimize edilmiş halde tutun.
  • Aşağıdaki karakterler bir başlıkta yalnızca bir kez kullanılabilir: % : &
  • Aşağıdaki karakterler kullanılamaz: $ ^ `
  • Başlıklar tamamı büyük harflerle üçten fazla kelime içeremez.
  • Google Shopping için sendikasyona katıldıysanız, başlıklarınızın Google'ın bu hizmet için belirlediği yönergelere uyduğundan da emin olmalısınız.

Etsy'de Başlık Oluştururken Karar Vermenin Önemi

Etsy'de ürününüze bir başlık yazmak, marka başvurusu yaparken sınıflandırma konusunda verdiğiniz karar olarak da görülebilir ve kabul edilebilir. 5 yılı aşkın bir süredir Fikri Mülkiyet alanında çalıştığım için, müşterilerimiz için doğru sınıfları ve mal ve hizmetleri seçmek, bir marka başvurusunun en önemli kısımlarından biri olmuştu. Başvuruyu yapmadan önce, çalışmayı seçtiğiniz marka ile müşterinize ne sunacağınıza, üreteceğinize, satacağınıza ve sunacağınıza karar vermelisiniz. Bazı müşteriler kapsamlı koruma elde etmek ve tüm sınıfları kapsamak ister veya bazıları sınıf başlıklarıyla gitmeyi seçebilir. Her iki seçenek de alakalıdır ancak ayrıntıları özelleştirmek ve sınırlamak da önemli bir faktördür çünkü geniş ve belirsiz ayrıntılarınız nedeniyle bir ret kararı veya itiraz(lar) ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle USPTO'daki uygulamam bu konunun bu sektör için ne kadar önemli olduğunu gösterdi. USPTO, ret kararları verir çünkü sınıf, geniş ve kapsamlı bir şekilde dosyalanmışsa, ticari marka başvurularının neredeyse %90'ını detaylandırır. Muayene pilotları, başvuru için daha spesifik ve yerinde sınıf ayrıntıları talep eder. Örneğin bir tekstil sektöründe çalışıyorsanız ve gelinlik üretiyorsanız uygulama detayınızda ilgili alanı ve ürünü görmek isterler. Başka bir örnekte, bir yayıncı olabilirsiniz ve sınıf 09 “elektronik yayınlar, indirilebilir” için başvuruda bulunmuş olabilirsiniz, USPTO uygulamalarına göre belirsiz olma riski vardır. Bir ret kararıyla karşılaşabilirsiniz ve denetçi sizden ticari markanız altında ne tür yayınlar yapacağınızı belirtmenizi isteyebilir. Bu romanlar, kitaplar, dergiler veya gazeteler olabilir. İşaret etmek istediğim şey, başlığınızın, tıpkı sınıf ayrıntınız gibi, spesifik olması, birincil anahtar kelimeler içermesi, basit ve optimize edilmiş olmasıdır.

Etsy Başlık Oluşturma Prosedürü için Gelecekte Neler Var?

Özellikle COVID 19 pandemi krizinden sonra dijitalleşmenin gelişmesi ve yükselişiyle birlikte ister büyük ister küçük olsun işletmeler ve işletme sahipleri için online reklamlar, dijital pazarlama, online alışveriş, e-ticaret çok fazla önem kazandı. Dijitalleşmenin işletmeler üzerindeki bu gelişimi ve etkisini göz önünde bulundurarak Etsy'nin bir online pazar yeri olarak ön plana çıkacağına inanıyorum. Eşsiz, el yapımı, orijinal ürünlerin imalatçıları ve üreticileri bu pazarda görünürlüklerini korumalıdır. Bu uzun vadeli görünürlüğü ve başarılı satışları sürdürmek için geleceğe yatırım da şarttır. Başlık kararıyla ilgili yukarıdaki bilgileri göz önünde bulundurmak ve bir ürün için iyi geliştirilmiş bir başlık oluşturmak, işinizin geleceği hakkında da fikir verebilir. Bir kez iyi organize edilmiş bir başlık geliştirdikten sonra, öğrendiklerinizi Etsy'deki gelecekteki etkinlikleriniz için kolayca uygulayabilirsiniz.