BING SEO: Basit (Ama Eksiksiz) Bir Kılavuz

Arama motoru Bing için masaüstü aramalarının pazar payı ABD'de %13,5 ve Almanya'da %9,5'tir ve bu, onu batı dünyasında Google'ın ardından ikinci en popüler arama motoru haline getirir. Bing kullanıcıları, Google kullanıcılarından daha yaşlı ve daha zengin olduğundan, Bing, çevrimiçi pazarlama karmasında göz ardı edilmemelidir. Bu blog makalesinde Bing, Bing kullanıcıları, Bing ve Google arasındaki temel farklar ve Bing sıralama öğeleriyle ilgili önemli ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

İpucu

Bing SEO ile ilgili verdiğimiz hizmetlerle alakalı tüm bilgilere sahip olmak istiyorsanız "SEO Hizmeti" sayfamız ilginizi çekecektir.

Bing SEO Nedir?

Bing SEO, herhangi bir belirli anahtar kelime araması için ilk sayfada ve Arama Motoru Sonuç Sayfasının (SERP) en üstünde yer alacak arama motoru optimizasyonu etkinlikleri anlamına gelir. Diğer bir deyişle; hedefiniz Google yerine Bing aramalarında en üstte yer almaksa; Web sayfanızı Bing için optimize etmek için üstlenilen çabalara Bing SEO denir.

Bing'in arama motoru optimizasyonunu kullanma şekli Google'ınkiyle karşılaştırılabilir. Bing'de ayrıca düz yanıtları, vurgulanan snippet'leri, bilgi panellerini ve diğer SERP özelliklerini keşfedebilirsiniz.

Microsoft'un arama motoru, ana rakibinden çok daha az işlevsel değildir. Örneğin, arama sonucu sayfaları ( SERP ) yalnızca ayrıntılarında farklılık gösterir. Bing'de, arama sonuçları Google'dan çok daha kolay filtrelenebilir. Microsoft arama motorunu daha önce hiç kullanmamış olanlar bile çabucak alışacaktır. Parçacıkların birçok özelliği vardır ve birbirine oldukça benzerdir.

Bir web sitesinin arama motorları için optimize edilip edilmediği hala önemsizdir. Web sitelerini Bing için optimize eden web yöneticileri Google tarafından "cezalandırılmaz". Bu alanda iki işletme arasında rekabet yoktur. Bu nedenle, Bing için SEO üzerinde çalışmak her zaman iyi bir fikirdir. Web sitesi sahiplerine yardımcı olmak için Bing, kullanıcı dostu, ücretsiz bir SEO aracı olarak ücretsiz Bing Web Yöneticisi Araçları'nı sağlar.

Bing SEO Yatırım Yapmaya Değer Mi?

Bing'in Cortana sanal asistanında varsayılan olarak kullanılması gibi, Bing'in Windows 10 ekosistemine entegrasyonu sayesinde Bing, özellikle masaüstü aramalarında önemli pazar payları elde etti. Edge tarayıcısındaki varsayılan arama motoru. StatCounter'a göre Bing, Ağustos 2020'de ABD'deki tüm masaüstü aramalarının yüzde 13,5'inden fazlasını, İngiltere'de yüzde 11,5'ini ve Almanya'da yüzde 9,5'ini oluşturdu.

Bing, masaüstü konsantrasyonuna sahip bir arama motorudur; mobil aramalarda tamamen yoktur.

Ancak, bu noktada bir şey de açıklığa kavuşturulmalıdır: Bing gerçekten yalnızca masaüstü arama sorgularına katkıda bulunur; arama motorunun mobil alanda kayda değer bir pazar payı yoktur.

Google, varsayılan olarak Google aramayı kullanan Android mobil cihazlarda baskınken, iPhone'lardaki Safari tarayıcısında varsayılan arama motoru olarak listelenmesini sürdürmek için Apple'a önemli miktarda para ödemeye devam ettiği için bu en az değil. Google'ın Apple'a önemli ödemeler yaptığına dair söylentiler var; CNCB'ye göre 2018'de yaklaşık 9,5 milyar ABD dolarıydı. Yatırım Yapmaya

Bing SEO Yapmaya Değer Mi?

Hedef pazarınız, SEO ve internet pazarlamacılığı için belirli Bing optimizasyon taktiklerine ihtiyacınız olup olmadığını belirleyecektir. 

Google, 2021'in dördüncü çeyreğine kadar ABD'de arama motorları pazar payının %85,55'ine sahipken, onu %7 ile Bing ve %2,85 ile Yahoo izledi.

ABD'de Bing, 2022'nin ilk çeyreğinde %7,61'e yükseldi ancak Google ve Yahoo değişmedi.

Alman internet kullanıcılarının %9,5'i arama motorlarını bilgisayarlarda kullanırken, yalnızca %0,6'sı bunu akıllı telefonlarda yapıyor. Ek olarak, Bing kullanıcıları Google kullanıcılarından daha eğitimli, erkek, yaşlı ve daha iyi gelire sahip.

Web sitenizin ne kadar Bing trafiği aldığını belirlemek için Google Analytics'i kullanın. Veriler, "Edinme" ve ardından "Kaynak/Araç" seçilerek raporlarda bulunabilir. Dönüşüm hedeflerine ulaşmak söz konusu olduğunda, Bing trafiğinizin Google trafiğine kıyasla nasıl performans gösterdiğini de görebilirsiniz. 

Bu rakamlar cesaret vericiyse ve web siteniz çoğunlukla gün boyunca çalışan yaşlı, erkek, masaüstü meraklısı bir kitle tarafından ziyaret ediliyorsa, Bing Ads'e ve Bing'e özgü SEO'ya yatırım yapmak karlı olabilir.

Bing SEO ve Google SEO Arasındaki Fark Nedir?

Her zaman Bing kullanan bazı insanlar vardır; Google'ı asla Bing'i tercih ettikleri için değil, Bing'in Microsoft'un varsayılan tarayıcısı olduğu için kullanmazlar; sonuç olarak, yeni bir bilgisayar satın alırlarsa her zaman Bing'i kullanırlar.

Web sitenizi Bing veya Google için optimize etmek isteseniz de bazı temel SEO yöntemleri aynıdır:

 • İçeriğinizin alaka düzeyi hala çok önemlidir.
 • Her iki arama motorunda da sıralanmak için mükemmel içerik üretmeye devam etmelisiniz.
 • H1 ve H2 başlıklarınızın hala optimize edilmesi gerekiyor.

Öte yandan, google ve Bing SEO sıralama faktörleri arasında birkaç fark vardır:

 • Yeni kayıtlı bir alan adı olarak, ilk sayfada Google'a kıyasla Bing'de sıralama yapmak çok daha kolaydır

Daha önce gözlemlemiş olabileceğiniz gibi, yeni bir web sitesi sıralamada yer alabilir. Bing'in ilk sayfasında. Google'da imkansız olan. Google'ın yeni bir alan adını sıralamayı son derece zorlaştıran "Korumalı Alan dönemi" nedeniyle, orada yeni bir alan adını sıralayamazsınız. Ancak, Bing'de bu kısıtlama yoktur. Bu, Bing'in bir özelliğidir; rütbeyi anında elde edebilirsiniz.

Öte yandan, Google yeni alan adlarından nefret eder, bu nedenle Google'da sıralamaya girmeye veya Google SEO yapmaya çalışırsanız, alan adınız yeniyse bunu yapmanın inanılmaz derecede zor olduğunu keşfedeceksiniz. Dolayısıyla, yaygın inanışa göre bu, "Google'da Korumalı Alan Dönemi" olarak bilinecek. Google'ın tüm yeni alan adlarına bir korumalı alan dönemi vermesinin bir sonucu olarak, alan adınız yeniyse Google'da sıralama yapmak son derece zordur. Ancak Bing, benzer bir korumalı alan dönemi kullanmaz.

 • Tam eşleşme alan adları Bing'de verilir, oysa Google bunları manipülatif bulabilir

. İkincisi, Bing'in tam eşleşme alanlarını tercih etmesidir, bu nedenle "nasıl kilo verilir" gibi bir ifadeyi sıralamaya çalışıyorsanız ve "nasıl kilo verilir" alan adını güvence altına alabilirsiniz. .com," önemli bir avantaj elde edeceksiniz. Çok kısa bir süre içinde SERP'in en üstünde görüneceksiniz.

Bing, tam eşlemeli bir etki alanına sahip olmanın size önemli bir avantaj sağladığını belirtir: Dolayısıyla, Bing'de düşük rekabete sahip bir anahtar kelimeyi hedeflemek istiyorsanız, yapabileceğiniz tek şey bir etki alanı kaydettirmektir. Bir ".net" etki alanı, ".org" etki alanı veya "herhangi bir şeyi noktala" etki alanı elde edebilirsiniz. Genişletme, Bing'i ilgilendirmiyor gibi görünüyor.

Tek yapmanız gereken, teriminizin alan adında görünmesini sağlamak.

Öte yandan Google, bunu önemsemiyor çünkü kişiler arama motoruna eşleşme alan adlarını kullanarak spam gönderiyordu.

 • Google'da bağlantı kalitesi önemlidir, ancak Bing için o kadar önemli değildir.

Bing için SEO ile Google için SEO arasındaki diğer bir fark, ikincisinin bağlantıların kalitesine çok fazla ağırlık verme eğiliminde olmasıdır. Temel olarak, bağlantıların kalitesi ne olursa olsun, blog yorumları ve hatta dizinler gibi yerlerden Bing'e çok sayıda geri bağlantı gönderebileceğiniz ve web sitenizi çok hızlı bir şekilde sıralayabileceğiniz anlamına gelir.

Google SEO kullanıyorsanız, Google'ın bağlantı kalitesine ne kadar önem verdiğini bilirsiniz. Bu nedenle, web sitenizi Google'da sıralamak için rastgele bloglara yorum yapamazsınız veya web sitenizi rastgele dizinlere gönderemezsiniz.

 • Google için geri bağlantılar çok daha hızlı keşfedilir.

Google ve Bing, analizlere göre çok farklı backlink sonuçları sağlıyor. Bunun nedeni, Bing'in sayfaları daha az taradığı çoğu ülkede (ABD hariç) düşük pazar payıdır. Bu nedenle, geri bağlantı bulmak daha fazla zaman gerektirir. Örneğin, Google'ın 24 saat ile 2 hafta arasında bir zamana ihtiyacı vardır, ancak Bing'in yeni bir geri bağlantı keşfetmesi 6 aya kadar sürebilir.

Bing SEO'nun Avantajları

 • Bing, Windows 10 tarafından desteklenmektedir

Windows arka plan görüntüsünün her gün değiştiğini biliyor muydunuz? 

Tek bir tıklama ile daha fazla bilgi alabilir ve hemen ilgili Bing arama sonucu sayfasına yönlendirilebilirsiniz. Ek olarak, bu anahtar kelime için sıralamaya giren bir web sitesi, organik trafikte bir artış öngörmelidir. Google Doodle'a benzer, ancak genellikle mesai saatleri içinde göz atan internet kullanıcıları için.

Örneğin, Windows 10'un bir parçası olan Microsoft'un konuşma hizmeti Cortana, arama sonuçlarını sunmak için Bing'i kullanır. Cortana'ya bir soru sorduğunuzda, arama motoru size yanıtlarını iletecektir. Bu, A noktasından B noktasına bir yol bulmak gibi daha karmaşık sorgulamalar için de geçerlidir. Yine de Cortana, Alexa veya Siri'den çok daha düşük bir işleve sahiptir.

 • Bing'de, çok aranan şartlar için rekabet çok daha az şiddetlidir.

Açıkça Bing anahtar kelimeleri için oluşturulan SEO'nun başarı olasılığı oldukça yüksektir. Özellikle web sitesi sahiplerinin Google'da çok az şansı olan veya hiç şansı olmayan anahtar kelimeler için, Bing optimizasyonu daha az iş ile yapılabilir. Uygun koşullar altında, küçük işletmeler bu pazarda artık Google tarafından hizmet verilmeyen bir konum elde edebilirler.

 • Genellikle optimizasyon için daha az iş gerekir ve bu da işletmeler için maliyet tasarrufu sağlar.

Microsoft'taki arama motoru optimizasyonu, önemli bir olgudan yararlanır. Profesyonel firmaların ve özel web yöneticilerinin çoğu pazar liderine odaklanır. Bu sınırsızdır ve daha uzun yıllar Google'da kalacaktır. Kaçınılmaz olarak, bir SEO her zaman endüstri titanını ilk sıraya koyacaktır. Bu nedenle, web sitesi sahipleri Google SEO'nun karmaşıklığı ile başa çıkmak zorunda kalacaklar. Bing genellikle bu tartışmaların dışında tutulur veya gözden kaçırılır. Buradan; Google yerine Bing için SEO yapmak çok daha az karmaşıktır. Daha az komplikasyon, SEO uzmanları için harcanan zaman ve verilen para açısından daha az maliyet anlamına gelir.

 • Google SEO'dan çok fazla fark olmadığı için geçiş yapmak uzun sürmez.

Bing, diğer arama motoru operatörlerinin portföyüne dayanmaktadır. Arama yapanlar böylece web sitelerinden web sonuçları için sorgularıyla İnternet'te arama yapabilirler. Ancak program aynı zamanda görsel sıralama, videolar, haberler, alışveriş teklifleri veya haritalar içeren bir görsel arama içerir. Kendi harita hizmeti Haritalar, Google'ın rakibine benzer şekilde çalışır ve ayrıca rota hesaplayabilir, farklı görünümler gösterebilir ve çok daha fazlasını yapabilir. Arama motoru tüm cihaz türleri ve sınıflarında ve tüm tarayıcılarda mevcuttur. Arama sonuçları diğer arama motorlarına benzer.

Web sitesi sahipleri, Microsoft'un arama motoru teklifini dikkate almak için genellikle geçmiş SEO uygulamalarında çok fazla ayarlama yapmak zorunda kalmazlar.

Bing ile Google ile aynı şeyi yapabilir ve tıklamalar, gösterimler vb. gibi aynı metrikleri kontrol edebilirsiniz. Bu sadece farklı bir arama motorudur.

Artan kullanıcı sayısına rağmen, Bing çoğu ülkede Google kadar sık ​​optimize edilmiyor. Bu, Google ve Bing'den gelen sonuçları karşılaştırdığınızda belirgindir. Ayrıca SEO açısından Bing ile neleri optimize edebileceğinizi ve Google ve Bing'deki arama sorgularının tam olarak aynı olmadığını, ancak kullanıcıların ilgi alanlarının farklı olduğunu görebilirsiniz. Bunu her zaman göz önünde bulundurmalısınız.

Tıpkı diğer SEO'lar gibi, Bing'in neyle ilgili olduğunu anlamanız gerekir. Bing'in web sitenizi derecelendirirken hangi faktörleri dikkate aldığını öğrenin, ardından bu standartlara göre kontrol edin ve gerekli ayarlamaları yapın.

Bing SEO Nasıl Arama Algoritması Nasıl Çalışır?

Bing algoritması şu şekilde çalışır:

Dizin oluşturma, Bing tarafından açıkça belirtildiği gibi, Bing'den trafik oluşturmanın ilk aşamasıdır. Bing'de sıralamak istiyorsanız, Bing'in web sitenizin tüm önemli sayfalarını dizine eklediğinden emin olmak ilk adımdır.

Bunu doğrulamak için bir site:siteniz.com araması yapın. Web sitenizdeki kaç sayfanın dizine eklendiğini hemen kontrol edebilirsiniz.

Google ile dizine ekleme sorunları yaşamadığınız sürece, Bing'in sitelerinizin çoğundan da haberdar olduğunu sık sık keşfedeceksiniz. Ancak, siteniz yepyeniyse, Bing'in sitenizi tanımlaması ve taraması biraz zaman alabilir. Süreci hızlandırmak için web sitenizi Bing'e kendiniz gönderin.

Bing, kullanıcı katılımının bir yetki ve güven ifadesi olarak hizmet ettiğini kesinlikle düşünüyor. Bunu "pogo-sticking" adı verilen bir süreçle ölçerler. Birisi arama yaptığında, sonuçlardan birine tıkladığında ve ardından arama sonuçlarına geri döndüğünde, bu gerçekleşir.

Pogo-sticking sık sık olumsuz bir göstergedir ve skor tablolarınızı yok eder. Düşük miktarda pogo-sticking veya ziyaretçilerin arama sonuçlarına geri dönmemesi, sıralamalarınızı yükseltecek güçlü bir arama göstergesidir.

Bing, Web Yöneticisi Yönergeleri'ndeki en önemli altı sıralama faktörünü derlemiştir. Bunlar da şuna benzer:

 • Alaka

Alaka düzeyi, web sitenizdeki bilgilerin arama terimlerine ne kadar uygun olduğunu ölçer. Ancak, karşılaştırılabilir bir arama sorgusunun arkasındaki amacı da göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Bu, hem sayfanın kendisinde hem de ona giden bağlantılarda eşleşen terimleri içerir.

Ek olarak, Bing, benzer anlamlara sahip ancak arama terimleriyle tam eşleşmeyen kısaltmalar ve eş anlamlılar sunar.

 • Kalite ve güvenilirlik

Web sitenizin ne kadar iyi veya kötü derecelendirildiği, içeriğinin otoritesine ve kalitesine de bağlıdır. Örneğin, sitenizdeki alıntı ve referans içeren makaleler, kaynak içermeyenlere göre daha kaliteli bir sıralamaya sahip olacaktır.

Ayrıca, bir materyal parçası kaba veya saldırgan bir dil kullanıyorsa Bing bunu düşürebilir.

 • Kullanıcı katılımı

Bing algoritmasının bir diğer unsurudur. Bing, ziyaretçilerin belirli sonuçları arayıp aramadıklarını, bu sonuçlarda ne kadar kaldıklarını ve bir web sitesini gördükten sonra hemen Bing'e dönüp dönmediklerini izler.

Tüketicilerin sorgularını değiştirip değiştirmemesi Bing için önemlidir. Bu nedenle, arama motoru ve keşfedilen web siteleri ile bağlantı çok önemlidir.

 • Zamanlılık

Özünde, Bing, son güncellemeleri veya bilgileri içeren web sitelerine, esasen dünün karı olanlardan daha fazla öncelik verir. Bu, site yöneticilerinin her zaman güncel bilgilere öncelik vermesi gerektiği anlamına gelir.

 • Mevcut konum

Bing, sıralamaları belirlerken ülke ve şehir dahil olmak üzere kullanıcının mevcut konumunu da dikkate alır. Sonuç olarak, bir sayfanın nerede barındırıldığı, hangi dilde yazıldığı ve diğer site ziyaretçilerinin hangi ülke veya bölgeden olduğu önemlidir.

 • Sayfa yükleme süresi

Birçok internet kullanıcısının dikkat süresi inanılmaz derecede kısadır. Kullanıcılar bu nedenle, yavaş sayfa yükleme hızları nedeniyle materyal tam olarak yüklenmeden web sitesini terk edebilirler.

Bu, Bing tarafından kötü bir kullanıcı deneyimi veya yetersiz bir arama sonucu olarak kategorize edilebilir. Bu nedenle, site yöneticilerinin sayfaları mümkün olduğunca çabuk yüklemeye odaklanması önemlidir.

Bing için SEO Nasıl Optimize Edilir?

İşte düzgün bir Bing SEO için pratik bir ipucu listesi. Lütfen Bing için SEO'yu optimize etmek için 7 ipucumuza ve tüyolarımıza göz atın:

 1. Her sayfada, başlıkta ve html öğelerinde anahtar kelimeler ekleyin. Her sayfa, Bing'e göre doğru anahtar kelimeler için tamamen optimize edilmelidir. Siteleriniz doğru şekilde optimize edilmişse, Bing arama sonuçlarında iyi puan alırsınız.
 2. Başlıklarınızın ve açıklamalarınızın içeriğini iyileştirin. Başlık etiketi Bing için çok önemlidir. Bing'in, başlığı doğrudan HTML öğesinden almak yerine, arama sonuçları için başlıkları sıklıkla kendi seçtiğini unutmayın. Bing'in kendisi, istediğiniz başlığın SERP'lerde görüntülenmesini garantilemek için aşağıdaki kılavuzu sunar
 3. Hedef terimlerinizi önemli HTML etiketlerine koymaya çalışın, ancak tek ve aynı arama terimi yerine dar varyasyonlar kullanın.
 4. Anahtar kelime açısından zengin bağlantı metni Bing, "mümkün olduğunda alakalı anahtar sözcüklerin kullanılmasını" ve bağlantı bağlantı metnini düzenlemeyi önerir. SearchMetrics'e göre, Bing'deki en iyi 30 web sitesinin %53'üne kadarı, bağlantı metinlerinde Google'dan %10 daha yüksek terimlere sahiptir.
 5. Sosyal medyada bağlantı kurmak ve tanıtım yapmak. Sosyal ağlar aracılığıyla sitelerinize trafik çekmek, sosyal sinyaller onlar için çok önemli olduğundan, Bing tarafından bir endişe kaynağı olarak görülmez.
 6. Eski Sitelerde Bağlantı Gönderme . Etki alanı yaşı güven verir ve etki alanı yetkisini belirleyen ana faktörlerden biridir.
 7. .org,.gov ve.edu alanlarından gelen bağlantılar, doğal göründükleri ve gerçek ziyaretçileri materyalinize yönlendirme potansiyeline sahip oldukları için tercih edilir.

Bing SEO için Sıkça Sorulan Sorular 

 • Bing’de YouTube Videosu Nasıl Sıralanır?

Her şey, arama motoruna, materyalin ne hakkında olduğunu ve ne zaman görüntüleneceğini anlayabilmesi için yeterli ayrıntıyı sağlamaya gelir. Bu nedenle, makalenin içerik bütünlüğünü makaleye gömülü Youtube videosu ile koyarsanız, Bing'deki Youtube Videolarını sıralamak kolaydır.

 • Google, Bing'i web siteme dahil ettiğim için beni cezalandıracak mı?

Hayır, Google trafiğinde bir düşüş beklememelisiniz. Bunun yerine Bing, yeni bir caddeye erişmenizi sağlar ve seçeneklerinizi artırır. Google Arama Konsolu'ndaki Google sonuçları için yaptığınız gibi, Web Yöneticisi Araçları'nı kullanarak sitenizi daha iyi izleme ve Bing için iyileştirme şansınız var. Google'daki performans etkilenmez.

 • Bing sıralamamı nasıl yükseltirim?

Bing puanınızı yükseltmek istiyorsanız, arama motorunun neye ihtiyacı olduğunu bulmalı ve web sitenizin bu öğeler için optimize edildiğinden emin olmalısınız.

 • Zengin Snippet işlevi, Bing için Google'dakiyle Aynı mı?

Yıldız derecelendirmeleri, Google'da şu anda yalnızca üçüncü taraf sağlayıcılar için mümkün olsa da, Bing tarafından arama sonuçlarında zengin bir snippet olarak görüntülenmeye devam ediyor. Bing'deki meta açıklama, Google'dakinden önemli ölçüde daha uzundur ve snippet'ler genellikle daha uzun ve metin ağırlıklıdır.

 • Bing'i mi yoksa Google'ı mı kullanmalıyım?

Pek çok pazarlamacı, Bing'den gelen trafiğin Google'dan gelen trafiğe göre daha olumlu dönüşüm sağladığını keşfetti; bunun tipik Bing popülasyonunun daha yaşlı olması ve dolayısıyla daha fazla harcanabilir gelire sahip olmasıyla ilgisi olabilir.