Shopify SEO için Eksiksiz Kılavuz (2023)

Popüler CMS'lerden biri olan Shopify, insanların e-ticaret için web siteleri oluşturmasına olanak tanır. Dolayısıyla, envanter yönetimi, ürün sayfaları ve blog entegrasyonu gibi bir e-ticaret web sitesinin parçası olmasını beklediğiniz işlevler aslında Shopify'ın bir parçasıdır.

Öte yandan Shopify, kullanıma hazır bir e-ticaret sitesidir, ancak mağazanızı öne çıkarmak için bazı ince ayarlar gerektirir. Bu noktada Shopify SEO devreye giriyor çünkü SEO başta Shopify olmak üzere tüm web siteleri için en hayati bileşenlerden biri. Bu nedenle, 2023'de Shopify SEO'nun eksiksiz kılavuzuna bakarak mağazanız için en iyi Shopify SEO ipuçlarını öğrenebilirsiniz. 

İpucu

Shopify SEO ile ilgili verdiğimiz hizmetlerle alakalı tüm bilgilere sahip olmak istiyorsanız "SEO Hizmeti" sayfamız ilginizi çekecektir.

Shopify SEO Nedir?

Perakende şirketleri çevrimiçi bir şeyler satmak istediğinde en popüler e-ticaret platformlarından biri Shopify'dır. Shopify ile satıcılar çok daha hızlı ve pratik bir şekilde satış yapabilir. Ancak Shopify'ın sağladığı tüm bu kolaylıklar elbette mağazanızın öne çıkması için yeterli değil. Bunun için arama motoru optimizasyonu ipuçlarından faydalanmanız gerekiyor. Bu sayede mağazanız arama sonuçları sayfasında öne çıkabilir ve daha fazla kişiye ulaşabilir.

Öte yandan, bu Shopify SEO kılavuzu ile Shopify mağazanızın arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmanın yanı sıra mağazanızın trafiğini de iyileştirebilirsiniz. Ancak bu işte yeniyseniz hangi Shopify SEO önerilerini kullanmanız gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Peki, Shopify SEO için hangi ipuçlarını kullanmalısınız? Gelin bunları birlikte inceleyelim.

Yararlanabileceğiniz 10 Shopify SEO İpucu 

Shopify'da işletmeniz için bir mağaza kurduktan sonra, SEO tekniklerini uygulamak için bazı ipuçlarına ihtiyacınız olacak. Shopify yerleşik SEO öğelerine sahip olsa da, gelişmiş seçeneklerden yararlanmak için bazı ayarlamalar yapmanız gerekebilir. Bu nedenle SEO parametrelerinin Shopify için nasıl çalıştığını belirlemek ve buna göre aksiyon almak önemlidir. Önerilen Shopify SEO ipuçlarından faydalanmak, mağazanızın başta Google olmak üzere birçok arama motorunda öne çıkmasını sağlayacak ve bu da müşteri edinme oranınızı artıracaktır.

Yinelenen İçeriği Mağazadan Kaldırın

Yinelenen içerik, tamamen farklı bir web sayfasındaki içerikle tam olarak eşleşen metindir. Ek olarak, intihal sayfası web sitenizde veya başka bir kişide olabilir. Ancak içerik tekrarlanırsa Shopify mağazanızın geleceği olumlu olmaz. Bu durum, başta Google olmak üzere tüm arama motorlarının harici kopyalamaya toleranslı olmamasından kaynaklanmaktadır. Böyle bir durum tespit edildiğinde arama motorları mağazanızı yaptırımla cezalandırır.

Öte yandan, birçok Shopify sitesinde sorunlu olan yinelenen materyaller bulunabilir. Ancak merak etmeyin, yinelenen içerik sorununu çözebilirseniz performansınız olumlu yönde etkilenecektir. 

Peki, Shopify'da yinelenen içeriği nasıl tespit edebilirsiniz? Makalenizi bir intihal denetleyicisinden geçirmek, tamamen orijinal olmasını sağlayacaktır. Bunun için, Quetext gibi çevrimiçi olarak kullanılabilen birçok başarılı araç vardır. Böylece mağazanızda herhangi bir harici veya dahili mükerrer içerik olup olmadığını tespit edip müdahale edebilirsiniz.

Nadir Sayfa Başlığı Oluşturma & Meta Açıklama Yazın

Sayfa başlıkları ve meta açıklamaları SEO için en önemli unsurlardır. Hem meta açıklama etiketi hem de başlık etiketi, içerikle ilgili anahtar kelimeler veya kelime öbekleri içermelidir. Böylece arama motorları metadata yardımıyla sayfanızın ne hakkında olduğunu kolayca anlayabilir. Aslında, arama motorları sizi ve sayfanızı ne kadar iyi anlarlarsa, sayfanızı arama sonuçları sayfasında o kadar iyi konumlandırabilirler.

Öte yandan sayfanızdaki tüm başlıklar ve açıklamalar SEO kurallarına göre yazılmalıdır. Yani başlık 60 karakterden, meta açıklama ise 160 karakterden fazla olmamalıdır. Bu nüanslara dikkat ederseniz sayfanızın SEO dostu olmaması için hiçbir sebep yoktur.

Son olarak, özellikle Shopify'da yeniyseniz meta başlıkları ve açıklamaları nasıl düzenleyeceğinizi bilmiyor olabilirsiniz. Bunun için "Online Mağaza" sekmesinde "Tercihler" kategorisine tıklamanız gerekiyor. Ancak bunları doldururken dikkat etmeniz gereken ama pek çok kişinin bilmediği bir püf noktası var. "Veya", "ve", "ama", "böylece" ve "eğer" gibi bitiş sözcüklerinden kaçınmalısınız. Bu sayede daha profesyonel bir anlatıma sahip olabilirsiniz.

Shopify'da Mağaza Görsellerini Optimize Edin

Mağazanız için Shopify fotoğraflarını optimize etmek, arama motoru sıralamalarınızı yükseltmek için başka bir tekniktir. Arama motorları web sitelerindeki resimlerin içeriğini anlamak için alt etiketleri kullandığından optimize etmek için görsel alt etiketleriyle başlamalısınız. Bu nedenle, sayfanızdaki tüm resimlerde anahtar kelimeler içeren uygun alt etiketler bulunmalıdır. 

Örneğin, birisi mağazanızda mor göz kalemi arıyorsa, ürününüzün resminin de uygun bir açıklaması ve alt etiketi olmalıdır. Bu durumda, arama motorlarının sayfanızı fark etme olasılığı daha yüksektir.

Resimlerin kullanılabilirliği de birincil bir unsurdur. Örneğin, görme engelli kullanıcılar ekran okuyucu kullanarak sitenizi daha kolay inceleyebilir. Bir ekran okuyucu ile görsel işitsel olarak algılanabilir. Ancak bunun için iyi bir alt etikete ihtiyaç vardır. Bu nedenle, alt etiketiniz ne kadar iyi ve açıklayıcı olursa, potansiyel bir müşteriyi satın almaya o kadar teşvik edersiniz.

Resim Alt Etiketi Oluştururken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Öncelikle alt etiket eklemek için Shopify'da nasıl alt etiket ekleyeceğinizi öğrenmeniz gerekir. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz: 

 • "Ürünler" sekmesine gitmeniz ve "Tüm Ürünler" sekmesine tıklamanız gerekiyor. 
 • Düzenlemek istediğiniz ürünü seçtikten sonra, görsellerinin üzerine gelin ve üç nokta ikonundan "Alt metni düzenle" seçeneğine tıklayın.  
 • Görünen resim alternatif metin kutusuna metninizi ekleyin.
 • Son olarak, "Kaydet" düğmesine basın.

Artık alt etiketi nasıl ekleyeceğinizi bildiğinize göre, alt etiketi eklerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini inceleyebilirsiniz. Alt etiketi için en hayati tavsiyeler aşağıda listelenmiştir.

 • Bir alt etiketi yazarken, anahtar kelimeyi kalabalıklaştırmadan uygun bir tanım yazın.
 • Daha önce kullanmadığınız bir alt etiketi kullanın.
 • Kısa, öz ve görseli açıkça tanımlayan bir alt etiketi kullanın.
 • Daha küçük resimler ve düğmeler için alt etiketleri eklemekten kaçının.

Yukarıda verilen tavsiyeleri takip ederek kolayca SEO dostu bir alt etiket oluşturabilirsiniz.

Ana Sayfaya "Ürünler" Kategorisi Ekleyin 

Ana sayfanız, web sitenizin merkezi olduğu için en etkili sayfadır. Bu nedenle, ana sayfanız için gezinme bağlantıları oluşturmanız neredeyse zorunludur. Bu şekilde, kullanıcılar web sitenizin düzeninden bağımsız olarak mağazanızı hızlı bir şekilde keşfedebilir ve alışveriş yapabilir.

Ancak, ana sayfanızdan kategori içeriğinize bağlantı vermemek, mağazanız için yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir. Bu durum, kategori içeriğinizin sitenizin derinliklerinde kaybolması ve kullanıcıların bu sayfaları bulmasını zorlaştırmasından kaynaklanmaktadır.

Çok fazla ürününüz olmadığını ve bunun bir sorun olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Profesyonel bir e-satıcı olmak istiyorsanız, ana sayfanıza kategori eklediğinizden emin olmalısınız. Bu sayede tüm sayfalarınıza ana sayfadan ulaşılabilecek ve kullanıcı deneyiminiz iyileşecektir.

Teknik SEO Kullanımı

Sadece içeriğiniz için SEO düzenlemeleri yapmanız yeterli değildir. İçerik dışında da SEO desteği almalısınız. İşte bu noktada teknik SEO yardımınıza koşacaktır. Aşağıdaki ipuçlarına dikkat ederek sayfanızı SEO uyumlu hale getirebilirsiniz:

 • Robots.txt dosyasını düzenli aralıklarla kontrol ederek botların siteyi taramasını sağlamalısınız
 • Sitemap.xml dosyasına sahip olmak ve bu dosyayı Google Search Console'a ekleyin
 • Doğrulanmış Google Search Console hesabına sahip olmalısınız
 • Google Analytics oluşturun ve kurun
 • HTML ve CSS programlama dillerini doğrulayın
 • Yönlendirme sorunlarını ve tarama hatalarını düzeltin
 • H1, H2 ve H3 gibi hiyerarşik başlık etiketlerini kullanın
 • kullanarak GTMetrix ve PageSpeed ​​Insights gibi araçları kullanarak tüm cihazlar için site hızını analiz edin

Bu şekilde, teknik SEO'yu sitenize uyarlayabilir ve sitenizi sadece içeriğiniz için değil baştan sona SEO uyumlu hale getirebilirsiniz.

Sitemap.xml'yi Google Arama Konsoluna Ekleyin

Bir site haritası, başta Google olmak üzere tüm arama motoru örümceklerine bir web sitesinde nelerin taranması veya dizine eklenmesi gerektiğini söyler. Ürünleri de dahil olmak üzere web sitenizin içeriğinin bir özetini sağlayan bir site haritası dosyası, Shopify mağazaları tarafından otomatik olarak oluşturulur. Doğal olarak, yalnızca kusursuz ve SEO dostu bir sayfa isteyen kişiler bunu kullanmalıdır.

Ancak bunu yapabilmek için site haritanızı Google Search Console'a yüklemeniz gerekmektedir. Bu sayede siteniz başta da belirttiğimiz gibi rahatlıkla taranabilir ve dizine eklenebilir. Site haritanızı Google Search Console'a göndermek için aşağıda listelenen yöntemler kullanılabilir:

 • Öncelikle, Google Search Console hesabınızda oturum açın.
 • Ardından web sitenizin URL'sine tıklayın.
 • Son olarak, sol taraftaki site haritasına tıklayın ve "Site Haritası Ekle/Test Et" seçeneğine tıklayın. 

Ancak, talebinizin işlenmesinin birkaç gün sürebileceğini unutmayın. Ayrıca Shopify site haritası mağazanın kök dizininde yourwebsite.com/sitemap.xml olarak yer almaktadır.

Google Analytics Entegrasyonu Yapın

Google Analytics entegrasyonu web sitenizin trafiğini takip etmek ve raporlamak için adeta bir zorunluluktur. Ayrıca Google Analytics, kullanıcıların site hareketlerini izlemenize, davranışlarını analiz etmenize ve buna göre işlem yapmanıza yardımcı olan ücretsiz bir araçtır. Örneğin, bir kullanıcının yayınladığınız son blog içeriğine ne kadar süreyle baktığını bilmek istiyorsunuz. Google Analytics size bu verileri verebilir.

Yüksek Kaliteli Backlink’ler Oluşturun

Herhangi bir perakendeci gibi siz de mağazanızın ziyaretçi ve müşteri sayısını artırmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri kaliteli geri bağlantıdır. Geri bağlantıları kullanmak için diğer e-ticaret platformlarında Shopify mağazanız için bir kullanıcı profili oluşturabilirsiniz. Bu, site trafiğini kaliteli bir şekilde artırmak için basit bir tekniktir. Böylece Shopify hesabınız için güçlü geri bağlantılar alabilirsiniz.

Eski Ürün Sayfaları İçin 301 Yönlendirmesi Gerçekleştirin

Bir alışveriş sitesinde karşılaşılabilecek en yaygın durumlardan biri, indirimde olan bir ürünün stokta kalmamasıdır. Ancak bu olduğunda birçok Shopify satıcısı, arama motorlarına ürün sayfasının artık mevcut olmadığını bildirmez. Bunu Google gibi arama motorlarına bildirmek için 301 yönlendirmelerini kullanmanız gerekir. Peki, 301 yönlendirmesi nedir?

Kısacası, 301 yönlendirmesi, arama motorlarını ve kullanıcıları artık var olmayan bir sayfadan otomatik olarak yeni bir sayfaya yönlendirmenin pratik bir yoludur. Bu, insanların ziyaret etmesini istemediğiniz ve artık var olmayan sayfalarla başa çıkmanın harika bir yoludur. Ayrıca 301 yönlendirmesi ile arama motoru veya kullanıcı "404 Bulunamadı" hatası almaz. Bu, kullanıcı deneyimini iyileştiren ve memnuniyeti artıran bir düzenlemedir. Aşağıdaki adımları izleyerek Shopify mağazanıza kolayca bir 301 yönlendirmesi ekleyebilirsiniz:

 • Önce çevrimiçi mağazanızı açın
 • Ardından "Navigasyon" ve "URL Yönlendirmeleri"ne gidin
 • Buradan "URL Yönlendirmesi Ekle"ye tıklayın
 • Yeni URL'yi ve Yönlendirme alanındaki eski URL'yi sırasıyla
 • "Ekle" seçeneğini seçin.

Ancak, yönlendirme yaptığınız URL'nin hala geçerli bir web sayfası varsa yönlendirme çalışmayacaktır. Bunun için sayfayı silmeniz gerekiyor.

Blog Özelliğini Yapılandırın

Shopify'da yeniyseniz, mağazanızla birlikte bir blog özelliğinin geldiğini bilmiyor olabilirsiniz. Mağazanız için blog yazıları oluşturarak hedef kitlenize daha kolay ulaşabilir, görünürlük kazanabilir, organik trafiğinizi artırarak satış oranınızı artırabilirsiniz. Ayrıca, Shopify mağazanız için düzenli olarak içerik paylaşmanın faydaları vardır, örneğin:

 • Sık güncellenen web siteleri, arama motorlarından daha fazla ziyaretçi alır.
 • Kaliteli ve faydalı içerik oluşturmak, sitenizi daha kullanışlı hale getirir çünkü birçok kullanıcı bir web sitesini ziyaret ettiği anda tüm sorularına anında cevap bulmak ister.
 • Arama motorları, ürettiğiniz malzemeye göre hangi konularda bilgili olduğunuzu belirleyebilir.

Bu sayede Shopify mağazanızı yazdığınız içeriklerle daha da ön plana çıkarabilirsiniz.