Etsy Sıralama Algoritması Nasıl Çalışır?

Etsy’de daha çok satış yapmak isteyen herkes ürünlerinin üst sıralarda çıkmasını ister. Peki bu sıralama nasıl çalışır? Hadi hep beraber inceleyelim.

İpucu

ETSY SEO ile ilgili verdiğimiz hizmetlerle alakalı tüm bilgilere sahip olmak istiyorsanız "SEO Hizmeti" sayfamız ilginizi çekecektir.

Etsy Algoritması Nedir?

Etsy'de hangi listelemelerin hangi konumda görüneceğini seçen yönteme Etsy algoritması denir. Listeleme başlığı ve etiketlerindeki anahtar kelimeler, nakliye hızı ve maliyeti, önceki satışlar, aramada bulunduktan sonra beğeniler ve tıklamalar gibi listelerdeki etkinlikler ve satın alma geçmişi gibi müşteriyle ilgili özellikler Etsy'nin algoritması üzerinde etkilidir.

Çoğu Etsy satıcısı, tek bir doğrusal formülün bir listelemenin arama sonuçlarında nerede görüneceğini etkilediğine inanıyor gibi görünmektedir, ancak gerçekte bu daha çok çok adımlı bir süreçtir.

Etsy Algoritmasının Parçaları Nelerdir?

Sırasıyla Etsy algoritmasının temelde iki ana bileşeni vardır:

  • İlan Seçimi
  • Mağaza Sıralaması

Etsy tüccarlarının, seçim bölümünde yer almadıkları takdirde sıralama bileşeninin alakasız olduğunun farkında olmaları gerekir çünkü bu süreçlerin her ikisi de farklı algoritmalar olarak görülebilir.

İlan seçimi

Algoritma, kullanıcının arama alanına girdiği terimleri, kullanıcıya aramasıyla alakalı görünen listelerin bir listesini sunmak için kullanır. Alakalı anahtar kelimeleri bulmak için Etsy'nin algoritması, listelerinize eklediğiniz başlıklar, etiketler, kategoriler ve özellikler arasında arama yapar.

Mağazanızdaki ürünler müşterinin aramasıyla bir şekilde ilgiliyse, algoritma liste listelerinizi aramayla eşleştirir. Platform, tüm satıcılara tüm etiketleri kullanmalarını, sık sık yeni etiketler eklemelerini ve listelemelerde ilgili özellik seçeneklerini sağlamalarını tavsiye eder.

Eşyalarınızı ne kadar kesin bir şekilde kategorilere ayırırsanız, listelemelerinizden bazılarının bir aramayla eşleşme olasılığı o kadar artar. Temel olarak bu, envanterinizi çeşitlendirmenin ve etiketlerinize çeşitlilik sağlamanın, öğelerinizi daha fazla sorguyla eşleştirmek için Etsy'nin algoritmasını etkilediği anlamına gelir.

Mağaza sıralaması

Etsy El Kitabında, şirket algoritmayı şu şekilde açıklıyor: Etsy, bir alıcının sorgusuna karşılık gelen tüm listeleri topladıktan sonra, listeleri sıralamak için her bir listeleme ve mağaza hakkında sahip oldukları verileri kullanır, böylece Etsy'yi arayan müşterilerin sahip oldukları malları görürler. sonuçlarda daha erken satın alma olasılığı yüksektir.

Her bir listelemenin sıralaması, Etsy'nin algoritmasının bir alıcının sorgulamasıyla ilgili tüm listeleri topladıktan sonra her bir listeleme ve işletme hakkında sahip olduğu bilgiler kullanılarak belirlenir. Algoritma, müşterilerin satın alma olasılığı daha yüksek olan listeleri ilk birkaç sonuca yerleştirmek için bunu gerçekleştirir. Aşağıdaki değişkenler algoritmayı etkiler:

Alaka düzeyi

Etiketleriniz, başlıklarınız, kategorileriniz ve diğer nitelikleriniz aramayla ilgili görünüyorsa, algoritma bir alıcının sorgusunu liste kayıtlarınızla eşleştirir. İlanlarınız, bir alıcının aramasıyla tam olarak eşleşirse, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alır.

Kalite

Etsy'nin algoritması, yüksek dönüşüm oranına ve müşteri çekme geçmişine sahip listelere öncelik verir. Bir listelemenin kaç kez görüldüğünü ve yapılan satın almaların sayısını belirler. Bir listelemenin kalite puanı ve arama sonuçlarındaki konumu algoritma tarafından bu şekilde belirlenir.

Yenilik

Yeni listelemelerin alıcılar için ne kadar cazip olduğu hakkında bilgi toplamak için Etsy, onlara arama sonuçlarında bir öncelik artışı sağlar. Müşterilerin şu anda aradığı ürünlere bağlı olarak, bu kısa artış genellikle birkaç saatten birkaç güne kadar sürer.

Tüketici ve pazar deneyimi puanı

Etsy, müşterilerin sitelerinde olumlu bir alışveriş deneyimi yaşamalarını sağlamayı amaçladıkları için mağazaları müşteri ve deneyim puanıyla da ödüllendiriyor. Bu, Etsy'nin kapsamlı Hakkında ve Politika bölümleri, bir dizi etiket ve olumlu müşteri geri bildirimi olan mağazaları tercih ettiğini gösterir.

İşletmenize karşı açılan davalar ve Etsy'nin fikri mülkiyet ihlali konusunda bilgilendirildiği durumlar, mağazanızın sıralamasına zarar verebilecek şeylerdir.

Nakliye

Ücretsiz teslimat veya ucuz nakliye sağlayan satıcılar Etsy tarafından tercih edilir. Platform, bir satın alma işlemini etkileyen en önemli unsurlardan birinin teslimat maliyeti olduğunu keşfettiği için bu eylemi gerçekleştirir.

Bu, ABD'ye ücretsiz gönderim sağlayan mağaza listelerinin, bunu sağlamayan mağaza listelerine göre arama sonuçlarında daha üst sıralarda görüneceği anlamına gelir. Bu ayrıca, sitenin sosyal medyada reklam yayınladığında ve e-posta pazarlamasını kullandığında bu listelere öncelik verdiği anlamına gelir.

Dil ve çeviri

Yabancı müşterilerden işletmenize dikkat çekmek istiyorsanız, etiketlerinize özel çeviriler eklemek sıralamanızı yükseltebilir. Etsy'nin etiketleri otomatik olarak çevirmesine rağmen, kendi etiketlerinizi eklemek etiketlerin daha doğal görünmesini ve daha fazla tüketicinin sorgusuna daha iyi uymasını sağlayacaktır.

Tüketici davranışları

Ayrıca Etsy, arama sonuçlarını tüketicilerinin eylemlerine ve satın alma modellerine göre uyarlar. Platform, müşterileri inceleyen ve ilgilerini çeken ürün türlerini belirleyen CSR (Bağlama Özel Sıralama) teknolojisini kullanır. Tamamen müşterinin tercihlerine bağlı olsa da bu yönü de sıralamanızı etkiler.

Etsy Hakkındaki Efsaneler – Arama Algoritmasında Olmayan Şeyler

Yaygın inanışın aksine, aşağıdaki noktalar Etsy'deki arama sıralamalarını doğrudan etkilemez (bazıları bir müşteriyi tıklamaya veya satın almaya ikna edebilir, bu da sıralamayı dolaylı olarak yükseltebilir):

  • başlığın ön kısmına yakın terimlere ekstra vurgu yapılması
  • virgüllü başlıklar (noktalama işaretlerinden sonra oluşan eksik boşluklarla ilgili sorunu 10 yıl önce düzelttiler)
  • listedeki resim sayısı
  • listeye kaç etiket dahil edildiği
  • dükkanın bölümleri

Sonuç ve Etsy Algoritmasının Geleceği

Özünde, arama algoritmasının iki ana bileşenini de dikkate almalıyız. Seçim algoritmasındaki en önemli unsur, listeleme hakkında Etsy'ye verdiğimiz ve üzerinde kontrole sahip olduğumuz bilgidir. Sıralama sisteminin etkileyebileceğimiz unsurları var, ancak etkileyemeyeceğimiz başkaları da var.

Anahtar kelime seçiminizde kesin ve çağrıştırıcı olun. Etsy'ye ne kadar fazla ayrıntı sağlayabilirseniz, arama motorunun listelemenizin ne olduğunu ve kime gösterilmesi gerektiğini belirleme yeteneği o kadar artar.

Başlıklarınızı yazarken listeyi tanımlamaya dikkat edin. "Ona en iyi doğum günü hediyesi önerisi" ifadesi pek çok listede yer almakta ve bu apaçık görünmektedir. Bunu okuduktan sonra ne arama motoru ne de ben listelemenin ne olduğunu bilemeyeceğim.

Liste kayıtlarınızdaki incelemeler, gönderimle ilgili hususlar ve videolar gibi sıralama algoritmasının üzerinde kontrol sahibi olduğunuz öğelerini geliştirmek için neler yapabileceğinizi düşünün.

Mağazanıza yapılan tıklamaları ve beğenileri teşvik eden birinci sınıf listeleme fotoğrafları seçerek, alışveriş yapanların listelerinizle nasıl etkileşim kurduğunu da bir şekilde etkileyebilirsiniz.

Sıralama algoritması söz konusu olduğunda, konumumuz ve bir müşterinin geçmişteki satın alımları gibi faktörlerin bizim kontrolümüz dışında olduğu açıktır.

Bunların artık önemli arama değişkenleri olduğu gerçeğini kabul etmeliyiz. Etsy'nin araştırması daha da geliştikçe ve kişiselleştirilmiş sonuçlar göstermeye devam ettikçe, iki yıl önce işe yarayan stratejilerin aynı şekilde çalışmayacağının bilincinde olmamız gerekiyor.

Algoritma zamanla değişecek, bu nedenle, kur ve unut SEO kullanmaya ek olarak, müşterileri mağazalarımıza çekmek için yeni stratejiler uyarlamamız ve uygulamamız gerekecek.

Etsy algoritmasının sürekli iyileştirme ve performans yönetimi süreci gibi olduğunu söylersek tamamen yanlış olmaz. Etsy, müşteri memnuniyetini sağlamak ve satıcılar arasında daha adil bir ortam yaratmak için algoritmasının parametrelerini periyodik olarak gözden geçirmekte ve geliştirmektedir. Buradan hareketle yukarıda bahsedilen konularda hem SEO çalışmaları hem de mağazanız ile sürekli iyileştirme sağlanmalıdır.