2024'de Trafiğinizi Artıracak Etkili SEO Teknikleri

SEO (search engine optimization) arama motoru optimizasyonu, web sitelerinin arama motorlarından organik trafik alarak üst sıralarda yer almasını sağlayan çalışmalardır.

Kısaca, içeriğinde yaygın olarak, özgün ve kaliteli ve SEO uyumlu içerik oluşturma, anahtar kelimeler çerçevesinde içeriği optimize etme ve geri bağlantı oluşturma bulunmaktadır.

SEO neden önemli? Araştırmalara bakıldığında web sitelerinin trafiğinin %50’den fazlası arama motorlarından geliyor. Yani sosyal medyadan çok daha fazla etkili. Ayrıca web siteniz ne kadar iyi olursa olsun teknik anlamda SEO’nuz iyi değilse arama motorlarında üst sıralarda yer alamayacaksınızdır.

Peki, SEO uzmanlarına önerilen SEO teknikleri nelerdir?

İpucu

SEO kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı SEO Ajansı sayfamız ilginizi çekecektir.

SEO Teknikleri

SEO yapmadan önce site yapınızın doğru tasarlanmış olması gerekmektedir. Site yapınız diğer tüm teknik SEO süreçlerinizi etkilemektedir. Özellikle e-ticaret siteleri için bu yapının doğru kurgulanması çok önemlidir.
Doğru oluşturulmuş bir site yapısı arama motorlarının site sayfalarının tümünün taraması için yardımcı olacaktır. URL yapınızın doğru kurgulanması da site yapınızı desteklemek açısından faydalı olacaktır. Sitenizi içerik anlamında zenginleştirmeniz gerekmektedir.
Her sayfanızı benzersiz ve orijinal içeriklerden oluşturun bu noktada belli araçlardan yararlanarak yinelenen içerikleriniz varsa bunları tespit edebilir ve güncelleme yapabilirsiniz.
Aynı şekilde bu araçlardan bazıları diğer sitelerden kopyalanan içerikleriniz varsa bunların tespitini de gerçekleştirebilir. Kaliteli ve benzersiz içerikler oluşturmanız, anahtar kelimelerin doğru kullanımı ile ürettiğiniz benzersiz ve kaliteli içerikler seo’nuza yardımcı olacaktır.

Site hızınızı artırın

Özellikle e-ticaret sitelerinde kullanıcının sitenizde kalmasını etkileyen önemli bir faktör,  tabii ki site sıralamanızı da doğrudan etkilemektedir. Yine de tek başına amaçladığınız noktaya gelmenize yardımcı olmayabilir. Ayrıca çalışmalarınız için size SEO ajansları da destek olabilir.
Bu noktada backlink (geri bağlantılara) da ihtiyacınız bulunmaktadır. Yapılandırılmış veri, FAQ’lardan yararlanın. Bunlar organik tıklanma oranınızı büyük oranda artırabilir.

Mobil uyumluluğunuzu kontrol edin
Günümüzde kullanıcıların %60’ı mobil cihazlar üzerinden arama motorlarını kullanıyor. Sitenizin mobil uyumluluğunu belli araçlar kullanarak tespit edebilir, hatta bu araçlar sayfalarınızda yanlış olan şeyleri gösterir. Böylece, düzeltmeniz gereken ana noktalara ulaşmanız kolaylaşır.
Yerel seo ile kullanıcılar “yakınımda” özelliğini kullanarak coğrafi olarak yakın olanı arar. Yol tariflerinizi ve konumunuzu internet sitenize eklemeniz bu noktada size yardımcı olacaktır.

Sitenizde kullanıcı deneyimlerine yer vermeyi ihmal etmeyin

Bu sitenizin ilgi çekmesini ve kullanıcıların site içerisinde daha fazla vakit geçirmesini sağlayarak arama motoru algoritmaları tarafından algılanması ile birlikte üst sıralara çıkmanızı kolaylaştıracaktır. 

Başlık ve açıklamayı doğru kullanın
Tıklanma oranlarınızı artırmanız için başlık ve açıklamanızı doğru kullanmanız da önemli bir noktadır. Arama motorlarında kullanıcılar tarafından aratılan kelimelerde siz daha alt sıralarda yer alsanız bile doğru başlık ve açıklamalarla sitenizin ziyaret edilmesini sağlayabilirsiniz.


Orijinal ve ilgi çekici içerikler üretin
Bir kullanıcının sitenizi ziyaret ettikten sonra sayfanız ve sitenizde geçirdiği süreyi uzun tutmanız gerekir. Böylece, seo sıralama faktöründe avantaj sağlayabilirsiniz. Kaliteli, farklı ve kullanıcının ilgisini çekebilecek içerikler bu noktada önemli bir unsurdur.
Metinlerinizde görsel kullanmalı, uzun içeriklerinizde kullanıcıların sıkılmasını engelleme açısından faydalı bir yol olacaktır. Bunun yanında video kullanımı da son yıllarda önemini artıran bir faktör halini aldı. İçeriğiniz okunmasa bile videonuzun izlenmesi etkileşiminizi artıran bir faktör olacaktır. 

Sosyal medya kullanın
Sosyal medya kullanımı marka bilinirliği açısından faydalı olacak ve buradan etkileşim almanız sizin yararınıza olacaktır. Arama motoru algoritmaları kandırılması mümkün olmayan bir çalışma sistematiğine sahiptir. Bu noktalarda kullanıcı deneyimleriniz, tıklanma oranlarınız, site içerisinde kullanıcıların durma süreleri, sayfalarda geçirilen süreler sitenizin üst sıralara çıkmasında önemli faktörleri oluşturmaktadır.
Yani, kullanıcılara kaliteli içerik ve sayfalar sunmak arama motorlarına yardımcı olacak ve SEO çalışmalarıyla üst sıralara çıkmanız kolaylaşacaktır. Bu da organik trafiğinizi artırarak gelmek istediğiniz noktaya ulaşmanızı sağlayacaktır.

Daha Fazla Bilgi İçin...

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir? Güncel Google SEO Rehberi: SEO ile ilgili tüm ayrıntıların yer aldığı SEO kılavuzunda; SEO ile İşinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz? Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır? Önemli SEO Kuralları ve Uygulamaları Nelerdir? SEO ile Performansınızı Nasıl Ölçebilirsiniz? Albert Solino SEO Danışmanlığı ve Hizmetleriyle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hizmetlerimizle ilgili daha fazla bilgi edinin...

Dijital Pazarlama Ajansı Hizmetlerimiz: SEO, SERP ve Web Sitesi Yönetimi, Marka Konumlandırma ve Marka Stratejisi, Kreatif Hizmetler, Sektör ve Rakip Analizi, Sosyal Medya ve Google Ads, Google Search Console Yönetimi, İçerik Pazarlama ve E-mail Pazarlama.

SEO Ajansı Hizmetlerimiz: Anahtar Kelime Araştırma Stratejisi, Site İçi SEO, Site Dışı SEO, E-ticaret SEO, Semantik SEO, Vertical SEO, İçerik Planlama.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Hizmetlerimiz: İşinizi Google Ads ile Büyütüyoruz, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) İle Arama Sonuçlarına Hakim Olmanızı Sağlıyoruz, Kişiye Özel E-Posta Pazarlama Çalışmalarını Uyguluyoruz, Sosyal Medya Yönetimi ve İçerik Pazarlama Çalışmalarını Gerçekleştiriyoruz.