SEO Uyumlu Makale Nedir? SEO İçin İçerik Oluşturma Kılavuzu

Günümüzde SEO uzmanlığı, SEO uyumlu içerik yazarlığı ya da SEO uyumlu makale yazarlığı hedeflemiş olduğumuz anahtar kelimelerinizi içeriğinizin belli bölümlerinde birkaç kez kullanmaktan çok daha fazlasıdır.

Peki, SEO uyumlu makale nedir? SEO uyumlu içerik nedir? SEO uyumlu makale nasıl yazılır? SEO makale nedir?

İşte tüm detaylar...

İpucu

SEO kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı SEO Ajansı sayfamız ilginizi çekecektir.

SEO Uyumlu İçerik Nedir? 

SEO uyumlu makale yazmak, Google'ın sıralamasında (SERP) başarılı olmak için önemli faktörlerinden biri olduğu belirtilmiştir. Google'ın iş ortağı geliştirme müdürleri “SEO dediğimiz zaman içerik hala önemli değerlendirme kriterlerinden biridir.”  diyor. 

SEO uyumlu yazı; okuyuculara, müşterilere ve arama motorlarına hitap edecek şekilde planlanmış, insanların okumak veya paylaşmak istediği içerikleri üretme çalışması olan SEO tekniğidir. Arama motorlarında üst sıralara çıkması hedef alınmış, doğru bir içerik planlamasıyla oluşturulan ve SEO ile optimize edilen yazılara SEO uyumlu makale denir. 

İlgi çekici bir içerik ve SEO bir araya geldiği zaman SEO makale olmuş olur. 

Peki, SEO uyumlu makale neden bu kadar önemli?

İnsanlar sayfalarımızı ziyaret ettiğinde iki ihtimali gerçekleştirirler; hemen ayrılırlar ya da okumaya devam ederler. İnsanların içeriğinizi okumaya devam etmesi sizi üst sıralara çıkaracaktır. Google’da üstteki 4 sayfa daha çok okunur. Google en faydalı içeriği ön plana çıkarmayı hedefler bu yüzden içeriğiniz özgün ve dikkat çekici olmalıdır. 

Şunu soruyor olabilirsiniz; “Ben zaten çok iyi bir yazarım. Neden SEO’ya dikkat edeyim ki?”

Rekabetin yüksek olduğu noktalarda üst sıralara çıkma her zaman aynı şekilde gerçekleşmez. Sayfanızın üst sıralarda çıkmasının sebepleri aşağıdakiler de olabilir;

 • daha fazla backlink almak, 
 • daha düşük sayfadan çıkma oranı, 
 • yüksek sırada kalma, 
 • çok sayıda sosyal paylaşım almak, 
 • yorum almak, 
 • ortalamanın üzerinde tıklanma oranına sahip olmak

Eğer sadece Google algoritmasına hitap edecek şekilde bir içerik planlarsınız, yukarıda saymış olduğumuz parametreler nedeniyle içeriklerimiz bulunduğumuz yeri korumayabilir. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak için güzel bir içerik planlaması ve içeriğin okuyucunun ilgisini çekecek anlatıma sahip olması gerekir. 

İçeriğin doğru bir anlatımla ve arama motoru optimizasyonu ele alınarak gerçekleştirilmesi yetenek ister.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

İçerik pazarlanmasında hedefinize ulaşmak istiyorsanız önce yazmak istediğiniz konuda hedef kitlenizin ilgisini çekecek sorunlara ışık tutan bir içerik oluşturmanız gerekir. 

Bir bu konu seçmemiz gerekiyor. Konuyu netleştirmek gerekiyor. Yazacağımız konuya hakim olmamız için önce bir konunun çerçevesini bilmemiz gerekiyor. Doğru bir konu bulmak ve o konuya odaklanmak sadece bizim değil, hedef kitlemizin de dikkatini çekecektir. 

Peki, konuyu nasıl bulacağız? İçerik fikirleri için dört yol vardır;

 • Forum sitelerindeki tartışma sayfaları, 
 • Google Trend, 
 • Rakip site, blog ve haber kanalları, 
 • Vikipedi 

Rakiplerinizin bloglarına veya haber kanallarına bakarken en çok izlenen videolara, okunan yazılara bakarak bu içeriklerle ilgili kendinize uygun olanı düşünüyorsunuz. Sonrasında bir anahtar kelime bulmanız gerekiyor. Anahtar kelime planı araştırması SEO uyumlu makale yazma sürecinin en önemli aşamalarından biridir. Yazdığınız içerikleri birileri okuyacak mı, okumayacak mı bunu belirliyor oluyorsunuz. Anahtar kelimede nokta atışı yapmamız gerçekten önemlidir. Elbette anahtar kelimeleri optimize etmek önemli, ama yeterli değil. Anahtar kelimenizi arayan birine istediklerini vermesi gerekiyor.

Okuyucuyla arama motoru algoritmasını mutlu etmek gerekir. Okuyucu olsun, hizmet almak isteyen müşteri olsun hiç fark etmez, o neyi merak ediyorsa içeriği de ona göre oluşturmalısınız. 

SEO uyumlu makale yazmak isteyen bir kişi Google'da “SEO uyumlu makale yazmak” diye sorguladığında görmek istediği kendisini yönlendirecek bir kılavuz olur. Listeler görmek ister, uygulamalı örnekler görmek ister. 

Özetle, mevcutta Google'ın faydalı olarak üst sıralarda çıkardığı sonuçla görmek istediği sonuç ona yakın olacaktır. Hem Google için faydalı, hem de okuyucu için faydalı noktaları doğru SEO ile birlikte planladığınız zaman makaleniz ilk sayfalara doğru adım adım yürüyecektir. Bu noktada, makalenizin SEO'yla uyumlu olduğundan ve yazım veya anlatım hatası olmadığına dair seo uyumlu makale kontrolü yapmak oldukça önemlidir.

Google’da “SEO nedir” diye arattığımda karşıma SEO uzmanları, SEO danışmanlığı veya SEO Ajansı gibi sonuçlar çıkabilir. Trend olan sorguları Google bize an listeler. Anahtar kelime (uzun veya kısa farketmez) bulmada bu kısmı kullanabilirsiniz. İnsanları o anda merak ettiği anahtar kelimeleri Google zaten bize gösterir. Ayrıca, ultra düzeyde yüksek bir rekabet olmadığını da ortaya koyar. 

Örneğin, Google’a “milli maç” yazdığımda o gün oynanacak bir milli maç varsa onu sorgular ve karşımıza çıkartır. Dolayısıyla, rekabet düzeyini de buradan anlayabiliriz. 

İkinci olarak Google Keyword Planner kullanarak ayda kaç kişinin konumuzla ilgili anahtar kelimeleri arattığını yine görebilirsiniz. Bunun haricinde ücretli olan anahtar kelime araştırma uygulamaları da var.

Vikipedi'deki içindekiler bölümü size fikir verebilir. Orada ele alınan konu başlıkları planımıza doğrudan katkı sağlar. Dijital pazarlama hakkında bir blog yayınlayacağımızı düşünelim. Vikipedi'deki dijital pazarlama sayfasına giderseniz orada yer alan içindekiler bölümü çok sayıda anahtar kelime fikrini size verecektir. Bu bilgiler çerçevesinde anahtar kelimenizi belirleyebilirsiniz ve artık içeriğinizi de yazma başlayabilirsiniz. 

Google SEO uygulamaları, kapsamlı ve özgün içerikleri daha iyi sıralama yapma eğilimindedir. İçeriğinizin Google'da iyi bir konuma gelmesini istiyorsanız en iyi olmayı hedeflemeli ve o şekilde içeriğimizi yazmalıyız. Tabii, uzun içerik de tek başına yeterli değildir. Eğer bu kısmı basite alırsanız sıralamaya girmekte zorlanabilirsiniz. 

İlgi çekici olmak SEO başarısının altın anahtarıdır. Anahtar kelime arayan birisine ihtiyaç duyduğu her şeyi verebileceğiniz bir içerik planlamanız gerekir. 

Peki, Google neden uzun ve kapsamlı içerikleri iyi sıralamaya koyar?

Yayınlamış olduğumuz blog sayfasının konusu hakkında daha fazla bilgi veririz. Böylece Google'ın sayfanızı hedeflenen anahtar kelime için gerçekten alakalı sonuç olduğundan emin olmasını sağlıyoruz. 

Doğru bir planlama ile yazıldığı zaman sosyal paylaşım da fazla oluyor. Ayrıca yazmış olduğunuz uzun makaleler doğru bir şekilde oluşturulduğunda Google bunlara kısa içerikten daha iyi yanıt verir. Uzun nitelikte bir içerik yazmak sizin için rekabet avantajı sağlar.

seo

Sonraki aşama okuyucular için optimize etmektir. Ortada bir içeriğimiz var, bu içeriği kullanıcılar, okuyucular, müşteriler ve Google algoritmaları için optimize etmek gerekir. İçeriğinizin değer bulması ve okunması için de tabii ki anlaşılabilir olmalıdır. Eğer içeriğiniz düz yazıdan ibaretse ve anlaşılması kolay değilse rekabet seviyesi yüksek olan kelimelerde organik trafikte üst sıralarda yer alma eylemi daha zor olacaktır. SEO’yu çok iyi yapsanız dahi belli bir noktaya kadar yükselecektir. 

Peki neden?

Google, hangi sonucun ilk sıralarda yer almayı hak ettiğini bulmak için backlink gibi geleneksel sıralama sinyallerine ek olarak kullanıcı deneyimi sinyallerini (sayfada kalma süresi vs.) de kullanır. Ziyaretçinizin içeriğinizi okumasını sağlarsanız sıralama artışı elde etmeniz kaçınılmazdır. Bir sıra yüksek olmanın bile tıklanma oranına çok etki ettiğini düşünürsek bu konu üzerinde ciddi ciddi düşünmeliyiz. 

Yıllar önce bir araştırma yapılıyor. Bir paragraftaki ortalama cümle uzunluğu 8 kelimeden az olduğunda okuyucular anlatılan hikayenin veya verilmek istenen bilginin yüzde yüzünü anlıyorlar. Paragrafta yer alan cümle uzunluğu 14 çıktığında bilginin %90’ına yakınını anlıyorlari. Ancak paragrafta yer alan 43 kelimelik cümleler olduğunda anlama oranı %10’un altına düşüyor.

Özetle, araştırmalar cümleleri uzun bırakmayın demek istiyor. Cümle ne kadar uzun olursa, okuyucular tarafından da o kadar düşük seviyede anlaşılır oluyor. Okuyucu daha sayfanızın başında uzun uzun cümlelerle karşılaşırsa sayfanızdan çıkacaktır. Uzun ve sıkıcı yazılardan hiçbirimiz hoşlanmayız. Bu yüzden sitenizdeki her makalenin en başından başlayarak kısa cümlelerle okuyucuyu tutarak hazırlaması gerekir. Ayrıca yazıyı geniş olarak yazmalısınız. Böylece, insanların gözleri sağ sol şeklinde hareket etmek zorunda kalmaz.

Son olarak içeriğinizi bölmek için alt başlık etiketlerini de mutlaka kullanın. Bu özellikle uzun yazılan içerikler için oldukça önemli bir kıstastır. Genelde 200-250 kelimede bir alt başlık kullanabilirsiniz.

Yine içeriğinizi kullanıcılar için optimize etmek adına başka sayfalara ve kaynaklara bağlantı vermenizi öneririz. Google, arama yapanların istediği her bilgiye erişebileceği içeriğe göndermeyi seviyor. Bizi güçlendirecek sitelere bağlantı vermek, kullanıcı optimizasyonu açısından önemlidir. SEO uyumlu makale de bunun bir parçasıdır. Başka sayfalara link vererek “Bakın burada bağlantı var, ziyaret edebilirsiniz” diyebiliyorsunuz. Kullanıcı böylece daha fazla bilgiye erişebiliyor. Site içi bağlantıya dahili bağlantılar diyoruz ve dahili bağlantılar vermek de önemlidir.

Google botlarının sitenizin sayfalarını dizine eklemesi sitenizin mimari yapısını anlamalarına da yardımcı olduğu için arama motorları için son derece faydalıdır.

Kullanıcı optimizasyonunda, içeriğimizde görsel unsurlar da kullanmak önemlidir. Görseller içeriğimizi daha ilgi çekici hale getirir. Bu yüzden içerik planlamamız da konuyla bütünleşebilecek ve destekleyecek ekran görüntüleri, çizelgeleri veya şablonları kullanmanızı öneririz. 

Sitenizde gömülü YouTube videoları da kullanıcılar için faydalı bir unsurdur. Burada bakış açımız, bir konsept ortaya çıkarmak, içeriğinizde kaliteli görseller eklemek ve böylece Google'dan sitemize gelen kullanıcıları da memnun etmiş oluyoruz. Videolarımızı seven insanlar YouTube videolarını izler, okumayı seven insanlar da zaten akıcı bir şekilde yazılmış blog yazımızı okurlar. 

Bir sonraki aşama anahtar kelimeyle içeriğimizi optimize etme aşamasıdır. Bu adım SEO dostu haline getirmeyle alakalıdır. İçeriğimize anahtar kelimeler eklemek SEO uyumlu makale yazmanın büyük bir parçası oluyor. 

Peki, anahtar kelimeler nedir? Ne sıklıkla kullanılmalıdır? 

Anahtar kelime kullanmanın bir formülü yoktur. Mükemmel bir anahtar kelime yüzdesi yoktur.  Anahtar kelimenin kaç kez kullanıldığından daha çok anahtar kelimenizi kullandığınız yer daha önemlidir. Google için fazla kullanılması değil, alakasız kullanım sorun teşkil ediyor. Anahtar kelimeleri alakalı şekilde kullanmalısınız. Peki, temel olarak nerelerde anahtar kelime kullanmalıyız? Başlıkta ve ilk paragrafta kullanmanızı öneririz. Alt başlıklarda da olması yine gereklidir. 

Tüm çalışmayı yaptık, bitirdik. Yayınla düğmesine bastıktan sonra SEO uyumlu makale işlemi tabii ki bitmez. Optimize etmeye devam etmek gerekir. Bunun haricinde tıklamalar için de başlık ve etiketleri optimize etmemiz önemlidir. Organik tıklama oranı altında Google değerlendirme kriterlerinden (daha doğrusu sorunu) biridir.

İlgi çekici yazmak her zaman doğru olandır. İçeriğimizde “meta description” dediğimiz alan da etkileyicidir. Bir başlık açıklaması yazmak önemlidir. Meta açıklamalar Google sıralamasını doğrudan etkileyen faktör bir değildir. Bizim amacımız burada tıklama oranını artırmak olduğu için bunlara yönelik bir kıstas gerçekleştiririz. Göze hoş gelen bir meta açıklamayla organik gözükme oranınızı artırıcı hamlede bulunmuş oluyoruz. Bu nedenle her blog yazısı ve hizmet sayfası için özgün bir meta açıklaması yazmanızı öneriyoruz. 

Peki, tüm bu çalışmaları yaptık. Başka neler yapılması gerekiyor?

seo uyumlu

Sosyal medyada paylaşılması gerekiyor. Özellikle siteniz yeniyse ve henüz fazla backlink yapısına sahip değilse Google’da sıralanması için tanıtım gerekiyor. Buradan sosyal medyada paylaşım olarak tanıtmanızı öneririz.

Yayınlamadan önce içeriklerimizle ilgilenecek kişilere ulaşabilirsiniz. E-mail gönderebilirsiniz. Sosyal medyanızın küçük bir kitleye sahip olması problem değil. 

Son aşama olarak da sonuçları analiz etmek gerekiyor. Yayınladıklarımızın nasıl performans gösterdiğini gözlemlemeliyiz. Bunu yapmak için de sayfanızın SERP'lerde iyi bir şekilde takibe almak gerekiyor. Bunu yapmak için de birçok kullandığımız araç bulunuyor; Google Analytics aracını kullanarak analiz, değerlendirme ve sürekli iyileştirme çalışmaları yaparak SEO uyumlu bloğunuzu üst sıraya taşıyabilirsiniz.

İlk sayfaları çıkma süreci bir günde, bir haftada olmaz. SEO zaman alan bir süreç olduğunu lütfen unutmayın. Her adımı mükemmel yapsanız dahi ilk sayfalara çıkmanız üç-dört ayı bulabilir. O nedenle, yeni canlıya almış olduğunuz içeriğin ertesi gün veya bir hafta sonrasında Google'da ilk sıralarda yer almasını beklememek gerekir. Bir haftalık süreçte Google'ın içerikten haberi olmayabiliyor. 

İçeriklerinizi cansız nitelikte olan anahtar kelimelerde sıralama yapmak amacıyla yazmak ile okuyucuları düşünerek yazmak farklıdır. Bu dengeyi oturtmak en güzel olanıdır. İçeriğin öncelikle okuyucu dostu olması gerekir.

SEO Uyumlu İçerik Örnekleri 

SEO dostu içerik sadece bir zorunluluk değil, hangi sektörde faaliyet gösteriyor olursanız olun büyümenize yardım olan mekanizmadır. Kaliteli içerik; müşteri kaybını aza indirmeye, katılımı artırmaya, dijital topluluklarla sohbetleri teşvik etmeye ve markanızı yeni potansiyel müşterilere genişletmeye yardımcı olabilir. İster proje yönetimi yazılımlarını tanıtmak isteyen birinci sınıf bir şirket olun, ister yeni bir e-ticaret girişimi olun, bir noktada çabalarınızda muhtemelen bir SEO stratejisi düşünmeniz  gerekmiştir.

Arama motoru dostu bir blog yazısı oluşturmak, birkaç kelimeyi bir araya getirip bunları web sitesi içeriğine dönüştürmekten çok farklıdır. Arama motoru için optimize edilmiş bir makale oluşturmaya giden birkaç adım vardır.

SEO makale örnekleri olması adına bir SEO uyumlu içerik hazırlarken mutlaka olması gereken detaylara birlikte göz atalım;

 • Anahtar Kelime Stratejisi

Anahtar kelime araştırması, uzun ve karmaşık bir süreçtir, ancak mümkün olduğunca fazla zaman harcamaya değerdir. Seçtiğiniz anahtar kelime sektörünüze ve markanıza uyumlu olmalıdır. Hacmi yüksek olan anahtar kelimeler seçmelisiniz çünkü hacmi yüksek olan kelimeler makalenize daha çok trafik çeker. Henüz diğer markalar tarafından alınmamış anahtar kelimeler yani rekabeti düşük anahtar kelimeler size artı puan kazandırır.

 • Optimize Edilmiş URL

URL'ler, kullanıcıların okuması ve arama motorlarının dizine ekleyebilmesi için basit olmalıdır. Bunun için url'nizi kısa ve basit tutun. Yalnızca küçük harfler, sayılar ve kısa çizgiler kullanın. Türkçe harfler kullanmayın. Alan adını hedeflediğiniz coğrafi konuma göre seçin. Son olarak, atıfta bulunulan sayfanın anahtar kelimesini url'nize ekleyin.

 • Başlık ve Açıklama

-Başlık, ana anahtar kelimeyi içermelidir.
-Başlık, boşluklar dahil 70 karakteri geçmemelidir.
-Örneğin içerik 1000 kelime ise 2-3 H2 yer alabilir, ilk H2 ana anahtar kelimeyi içermelidir.
-Meta açıklama anahtar kelimeyi içermeli ve 160 karakteri geçmemelidir.

seo uyumlu içerik

 • Başlık Yapılandırma

Sayfa başlıkları (H1, H2, H3 vb.), hem arama motorları hem de kullanıcılar için blog gönderilerinizin içeriğini yapılandırmak adına gereklidir.

seo uyumlu içerik örnekleri

 • Backlink

Diğer web sitelerinden gelen bağlantılar, Google'ın itibarını oluşturmak için dikkate aldığı sayfanızın kalitesi üzerinde bir tür "güven oyu" işlevi görür, bu nedenle sizinkine bağlantı veren başka sayfaların olması oldukça önemlidir.

 • Kaliteli İçerik 

Kısa cümleler, paragraflar ve iyi organize edilmiş fikirlerle makalenin okunmasını kolaylaştırın. Madde ve listeler gibi araçlar kullanın. Daha kısa başlıklar ekleyin. Resimler, bilgi grafikleri ve videolar gibi metinsel olmayan öğeleri optimize edin.

 • Yükleme Süresi

Yüklenmesi çok uzun süren sayfalar, kullanıcının hayal kırıklığına uğramasına ve yüksek hemen çıkma oranlarına yol açarak trafik kaybına neden olur.

 • Görsel Kullanımı

Görsellere, sıralamak istediğiniz anahtar kelimeyi içeren bir ad verin ve o şekilde yükleyin. Görüntü dosyalarını hafif ve JPG, PGN veya GIF formatında tutmaya çalışın.

SEO Uyumlu Makale Fiyatları

SEO içerik fiyatları değişkenlik gösterir. Bu fiyatlar genelde; kelime sayısı, içerik tarzı ve adet sayısına göre değişir. Ayrıca SEO içeriklerini hazırlayan işletmenin veya yazarın kalitesine göre de fiyatta artış veya azalış olabilir. En kaliteli içeriğe ulaşmak için detaylı bir araştırma yapmanız gerekebilir. Eğer verimli içerikler üretmeyen yazarlarla çalışırsanız, SEO yazım kurallarına uymamak, mantıksızlık, hatalı noktalı işaret kullanımı veya eksik başlık kullanımı gibi hatalar yapabilir. Ortalama olarak fiyatlar aşağıdaki gibidir;

500 kelimeden oluşan makale: 25 TL

1000 kelimeden oluşan makale: 50 TL

2000 kelimeden oluşan makale: 100 TL

3000 kelimeden oluşan makale: 150 TL

4000 kelimeden oluşan makale: 200 TL

5000 kelimeden oluşan makale: 250 TL

Daha Fazla Bilgi İçin...

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir? Güncel Google SEO Rehberi: SEO ile ilgili tüm ayrıntıların yer aldığı SEO kılavuzunda; SEO ile İşinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz? Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır? Önemli SEO Kuralları ve Uygulamaları Nelerdir? SEO ile Performansınızı Nasıl Ölçebilirsiniz? Albert Solino SEO Danışmanlığı ve Hizmetleriyle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hizmetlerimizle ilgili daha fazla bilgi edinin...

Dijital Pazarlama Ajansı Hizmetlerimiz: SEO ve Web Sitesi Yönetimi, Marka Konumlandırma ve Marka Stratejisi, Kreatif Hizmetler, Sektör ve Rakip Analizi, Sosyal Medya ve Google Ads Yönetimi, İçerik Pazarlama ve E-mail Pazarlama.

SEO Ajansı Hizmetlerimiz: Anahtar Kelime Araştırma Stratejisi, Google Arama Sonuçları Analizi, Site İçi SEO, Site Dışı SEO, E-ticaret SEO  YouTube SEO, Semantik SEO, Vertical SEO, ve İçerik Planlama.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Hizmetlerimiz: İşinizi Google Ads ile Büyütüyoruz, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) İle Arama Sonuçlarına Hakim Olmanızı Sağlıyoruz, Kişiye Özel E-Posta Pazarlama Çalışmalarını Uyguluyoruz, Sosyal Medya Yönetimi ve İçerik Pazarlama Çalışmalarını Gerçekleştiriyoruz.