Domain Otoritesi (Domain Authority) Nedir?

Domain otoritesi, Moz tarafından geliştirilen bir metriktir. Kısaca DA olarak da bilinir. 1 ile 100 arasında değişen bir puanı vardır. Bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP'ler) görünümünü tahmin etmeyi amaçlar. Alan yetkilisini analiz ederken, Google'ın bir web sitesinin arama sonuçlarında yüksek oranda görünmesine karar vermek için alan adı yetkisini kullanmadığını bilmek önemlidir. Domain otoritesi otoritesi önemli bir ölçüdür ancak bir sıralama faktörü değildir.  

Konuyu tam olarak anlamak için özellikle bazı genel terimleri bilmemiz gerekiyor. Öncelikle Sayfa Yetkilisi, Alan Adı Yetkilisi ve Spam puanı gibi alan (alan adı / domain name) yetkisi ile ilgili terimleri öğrenerek başlayalım.

DA (Domain Authority): Domain değerinin tamamını kapsayan bir değerdir.

PA (Sayfa Otoritesi): Sadece belirli bir sayfayı kapsayan bir değerdir.

Spam Puanı: Spam puanı birçok kritere göre ölçülür, sitenizden çıkan bağlantı sayısına, içeriğin özgünlüğüne ve Google tarafından alınan cezalara göre puanlama yapılır. Bir site için bu değerin sıfıra yakın olması çok önemlidir.

Domain Otoritesi ve Sayfa Otoritesinin Değeri Nasıl Öğrenilir?

Domain otoritesi Otoritesini ve Sayfa Otoritesini sorgulamak oldukça basit bir işlemdir. Aşağıdaki bağlantılarda şu anda kontrol edebileceğiniz mevcut web siteleri bulunmaktadır:

Domain Otoritesi Neden Önemlidir?

Domain Authority, özellikle Google Pagerank dönemi sona erdikten sonra bir web sitesi değerlendirme kriteri olarak kullanılmaya başlandı. Bu metrik, siteler arası rekabet nedeniyle ortaya çıktı. İki sitenin birbirine karşı güçlü yanlarını belirlemek için oluşturuldu. Yüksek Alan Adı Otoritesine sahip sitelerin Google'da daha üst sıralarda yer alması beklenir. İyi tasarlanmış, modern bir web sitesi olmasa da bazı sitelerin Google'da üst sıralarda yer alması, alan adı otoritesi ile google üst sıraları arasında bir ilişki olmadığını doğrulamaktadır. Alan adınız 1 günde gelişmez. Bu nedenle domain otoritesini arttırmak istiyorsanız domain üzerinde kurduğunuz siteye düzenli ve kaliteli içerik yüklemelisiniz. Bu puan sisteminin google ile bir ilgisi yoktur ve puanlamanın seo çalışmalarına doğrudan etkisi yoktur. Düzenli ve istikrarlı çalışma sonucunda domain otoritesi yükselir.

Kullanıcılar Google için çok önemlidir. Google, ziyaretçilerine doğru ve güvenilir sonuçlar sunmak istemektedir. Bu noktadan hareketle web sitenizin otoritesi, Google'ın gözündeki sıralama sonuçlarınızı etkiler. Google, web sitenizin önemli olduğunu fark etmezse, web siteniz nadiren hedef anahtar kelimeleriniz için arama motoru sonuçlarının en üstünde olur. Böylece, daha fazla yetkiye sahipseniz, organik arama yoluyla daha fazla müşteriniz olacaktır.

Sonuç olarak, Google web sitenizi önemli görürse, neredeyse tüm hedef anahtar kelimeleriniz için arama motoru sonuçlarının en üstüne çıkarsınız. Web sitenizin otoritesinin doğrudan ve müşterilere ulaşma yeteneğinizi büyük ölçüde etkilediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bugün, müşteri tabanı çoğunlukla Google'da arama yapıyor. Bu nedenle, aramalarda üst sıralarda yer almak, sizi müşterilerle buluşturan ilk yerdir. 

Domain Otoritesi Puanları Ne Demek?

Domain otoritesi Otoritesi, gerekli yıl kullanılarak Moz tarafından 1'den 100'e (1 kötü, 100 en olağanüstü) puanlanır.

1 – 19: Düşük

20 – 29: Ortalama

30 – 39: İyi

40 – 59: Güçlü bir site

60 – 80: Çok güçlü bir site

81 – 100: Harika bir site!

Alan Adı Otoritenizi Nasıl Artırırsınız?

Web sitenizin domain otoritesini arttırmak için interaktif uçtan uca stratejiler planlamanız gerekir.

  • Planlanmış İçerik Yayınlayın İçeriği

Planlı olarak yayınlamak ve kullanıcıları zamanında siteye çekmek, güvenilir bir web sitesi yapar. Güncellenen bir web sitesinin domain yetki değerlerinin oldukça yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

  • Backlink Almak

Bir web sitesini güvenilir yapan en önemli şeydir. Backlink, kelimenin tam anlamıyla başka bir siteden sitenize bir bağlantının çıktısıdır. Diğer sitelerden link trafiği alan bir site çok güçlü olmaya adaydır. Bu nedenle domain otoritesini arttırmanın en iyi yollarından biri link almaktır.

  • Sosyal Medya Kullanımı

Paylaşılan ve trend olan içerik üretin. Birisi tarafından paylaşılan web siteleri, sosyal medyadaki bağlantılara göz atmak otoriter hale geliyor. Çünkü bu web sitesi markalaşma yolunda önemli bir adım atmış demektir. Google tanıdık web sitelerini sever. Türkiye'deki en popüler web sitelerini incelediğimizde, bir içerik yayınladıklarında anında indekslenmeleri, bu popüler web sitesinin Google botları tarafından sürekli ziyaret edildiğini ve hatta botların siteden hiç çıkmadığını gösteriyor.

  • SEO Kriterleri

SEO Kavramı, web sitenizi genel olarak SEO uyumlu hale getirme işlemidir, yani arama motorları ve kullanıcılar odaklı bir sitedir. Doğru anahtar kelimeleri seçmek elbette önemlidir, ancak anahtar kelime yoğunluğu da önemlidir. İçerikteki anahtar kelime yoğunluğu da yeterli olmalıdır. İçeriğe doğru anahtar kelimeleri yeterince dahil etmelisiniz. Ne çok az ne de çok fazla anahtar kelime kullanılmamalıdır.

Maçı kazan!

Bunu bir futbol maçına benzetebiliriz. Oyuncularınız ne kadar yetenekli olursa olsun, bir stoperi gol kralı yapamazsınız. Maçın galibi olmak için doğru yerde doğru oyuncuyla oynamalısınız. Oyunu kurallarına göre oynadığımızda, bizi düzenli olarak Google'da üst sıralara çıkarıyor. Oyunu kurallarına göre oynamaktan daha önemli bir şey varsa o da oyunu kazandığımızı kayıt altına almaktır. SEO'yu kurallarına göre yaptığımızda, düzenli olarak bizi Google'da üst sıralara çıkarmaktadır, bu da oyunu kazandığımızın bir göstergesidir.

Marka tescilinde sınıf başlıkları gibi…

Bu seçimi marka başvurularında madde listesi seçimine benzetebiliriz. Şöyle düşünün, siz bir tişört üreticisisiniz. Ve tabii ki kendi t-shirtlerinizi mağazanızda satıyorsunuz. Markanızı korumak için tekstil sınıflarını kapsayan 25. sınıfta tescil başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. 25. sınıfın tamamını seçerseniz; ayakkabı, şapka, tekstilden yapılan tüm ürünler de markanız altında tescillenecektir. Ancak sadece tişört satıyorsunuz ve tişört satın almak isteyen kişileri hedef alıyorsunuz. O zaman neden marka tesciliniz ayakkabı içeriyor? Ve neden üretmediğiniz ayakkabılar için sizinkine benzer diğer markalarla rekabet ediyorsunuz? Kalabalık bir caddede en güzel dükkana sahip olmayı seçin.

Domain Otoritesi ve Sayfa Otoritesi, Sırada Ne Var?

Alan adı yetkisi, alan adınızın tamamı için geçerlidir; bu, sitenizin her sayfasının aynı derecede alan yetkisini paylaştığı anlamına gelir. Sayfa otoritesi ise domain otoritesinden farklı olarak sitenizin her sayfası için ayrı ayrı hesaplanır. Başka bir deyişle, Sayfa yetkisinin alan yetkilisinden yalnızca bir farkı vardır; Sitenizde domain yetkisi alırken web sitenizin tüm domainlerini ve alt domainlerini ölçer, sayfa yetkisi kullandığınızda ise tek bir sayfanın gücünü ölçer.

Bir sonraki adım, güçlü marka değeri için güven oluşturmak olacak. Markaların ve dijital pazarlamacıların görevi sadece ve sadece Google'da yükselmek değildir. Yükselmenin geleceği olan marka bilinirliği, kullanıcılara daha geniş ve uzun vadeli yollarla iletilen mesajlar aracılığıyla gerçekleşir. 

Hepimiz yeni bir küresel değişimin eşiğindeyiz ve bunun farkında olmamız ve buna hazırlanmamız gerekiyor. Çünkü Google ve diğer tüm algoritmalar birlikte çalışan anlamsal ağlardan oluşur. Gelecek pazarlamaya dayanıyor: markayı bir bütün olarak düşünmek, mesajı doğru kitlelere ulaştırmak, kullanıcıları eğitmek ve onları doğru kanallara yönlendirmek.

Hiçbir zihin aynı olmadığı için hiçbir kullanıcı aynı şekilde arama yapmaz. Herkesin farklı içsel tetikleyicileri vardır, dünyayı farklı algılar ve farklı sebepler arar.

Nasıl seçeriz, nasıl bakarız, nasıl davranırız, nasıl düşünürüz, nasıl kontrol ederiz, nasıl bağlantı kurarız? Google insan beyni gibi çalışır. Arama anahtar kelimeleri, ağlar, müşteriler, web siteleri, bağlantılar, marka değeri ve daha fazlası arasındaki ilişkiyi dikkate alır.