Anahtar Kelime Nasıl Kullanılır?

Herhangi bir sürdürülebilir SEO stratejisinde, profesyonel faaliyetinizi veya sitenizi en iyi tanımlayan anahtar kelimeler üzerinde hazırlanmış bir çalışma bulunur. Tüm arama motorları, Google, Qwant veya Bing olabilir, bir sayfanın kendi sonuçlarında görünmesini sağlamak için içerdiği anahtar kelimelere güvenir. Tabii sitenizi anahtar kelimelerle doldurmak her zaman yeterli değildir. Bu noktada doğru anahtar kelime kullanımı çok önemlidir. 

Siz de anahtar kelimeler hakkında tüm detaylara ulaşmak için makaleyi okumaya devam edin!

İpucu

PPC, Google Ads ve benzeri konulardaki tüm yaklaşımlarımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı Google Ads Yönetimi sayfamız ilginizi çekecektir.

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelime veya anahtar kelime öbeği, herhangi bir seo optimizasyonunun temelini oluşturur ve bu sebeple de çok önemlidir.

SEO anahtar kelimeleri, arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için web sayfalarınızın içeriğine eklenen belirli terimlerdir. Google aramalarını web sitenize yönlendirir ve platformunuza gelen trafiği iyileştirir.

Her gün milyarlarca sayfa yayınlanıyor ve güncelleniyor. Haliyle bunca sayfa arasında öne çıkmak için bir takım çalışmalar yapmanız gerekiyor. Kullanıcılar arasında popüler olan arama motolarından herhangi birinde bir kelime veya cümle arattığımızda karşımıza çıkan sonuçlarda kaliteli editoryal içerikler bulunur. Bu arama motorlarının görevi kullanıcının karşısına en alakalı içeriği çıkarmaktır.

İnternet sayfanıza anahtar kelimeler eklemek, arama motorlarında görünürlük elde etmek için oldukça önemlidir. Platformunuzda önemli bir anahtar kelime bulunmazsa, hiçbir arama motoru sorgusu sayfanızı sonuçlarda çıkarmaz. İnternet kullanıcıları yalnızca rakiplerinizi bulursa, onlarla iş yaparlar ve birçok potansiyel müşterinizi böylece kaybedebilirsiniz. Bu sebeple, hizmet veya ürününüz ile ilgili arama yapan kullanıcıları yakalamak için doğru anahtar kelime seçimi çok önemlidir. Bunu başarmak için yani doğru anahtar kelimeleri bulmak için kullanıcılarının alışkanlıklarını bilmek esastır.

 

Google Ads Anahtar Kelime Eşleme Türleri

Geniş Eşlemeli Anahtar Kelime 

Geniş eşleme, adından da anlaşılacağı gibi, mümkün olan en geniş kitleye ulaşmanızı sağlayan anahtar kelime eşleme türüdür. Anahtar kelimeniz geniş eşlemeli olduğunda, bir kullanıcı anahtar kelime öbeğinizdeki bir kelimeyi herhangi bir sırayla aradığında reklamlarınız gösterilebilir. Başka herhangi bir kelime, seçtiğiniz anahtar kelimeden önce veya sonra gelebilir. Benzer sonuçlar da gösterebilir. Ayrıca, reklamlarınızda yazım yanlışlarını ve eş anlamlılarını tetikler. Örneğin, "erkek şapkaları" anahtar kelimesini geniş eşlerseniz, bir kullanıcı "kadın şapkaları", "erkek bere" veya "erkek şapkaları" için arama yaptığında reklamınız görünebilir.

Evet, geniş eşlemeli anahtar kelimelerin geniş erişimi, reklamlarınızda gördüğünüz tıklamaların sayısını artıracaktır, ancak bu tıklamalar alakasız trafik alabilir. Varsayılan geniş eşlemeli anahtar kelimelere bağlı kalmaya karar verirseniz, anahtar kelime trafiğine para harcamadığınızdan emin olmak için arama terimleri raporunu kontrol etmeniz önemlidir. Alakasız ve dönüştürülmemiş anahtarlar kullanmamalısınız.

 

Sıralı Eşlemeli Anahtar Kelime 

Sıralı eşlemeli anahtar kelime, size reklamverene verdiği kontrol dengesi nedeniyle çekici olan Google Adwords eşleme türlerinin başka bir yoludur. Reklamınız yalnızca, bir kullanıcı tam anahtar kelimenizi tam sırayla, ancak belki de sorgunun başında ve sonunda ek kelimelerle aradığında görünür.

Eşleme ifadesi olarak "kadın şapkaları" anahtar kelimesini kullanırsanız, reklamlarınız "kırmızı kadın şapkaları", "kadın tatil şapkaları" için arama yapan kişilerin de karşısına çıkacaktır ancak "mavi kadın şapkaları" veya “erkek şapkaları” için arama yapan kullanıcılara gösterilmeyecektir.

Tam Eşlemeli Anahtar Kelime 

Tam eşleme, önceden AdWords'teki en kısıtlayıcı eşleme türü seçeneğiydi ve Google reklamları kampanyası uzmanları için en ilginciydi. Eskiden “tiyatronun ilk perdesi” ve “tiyatro ilk perde” kelimeleri aynı şey olarak algılanmazdı. Google, 2017'de yakın değişken eşleştirmesi uygulamaya başladı. Google, reklamverenlerin yanlış yazım ve belirlenmiş anahtar kelimelerin varyasyonlarını kısaltma konusunda büyük fırsatları kaçırdığının farkına vardı ve bunu değiştirdi. Daha sonra hataları dahil etmek için sorunu çözdüler. Şu anda tam eşlemeli anahtar kelimelerde reklam verdiğinizde, örneği [kalem] şeklinde reklam verdiğinizde sadece “kalem” aratanların karşısına çıkarsınız. “Dolma kalem” yazanların karşısına çıkmazsınız. Tabii yazım hataları ve eklerin de kabul edildiği için “klem” veya “kalemi” yazıldığında da kullanıcının karşısına çıkarsınız.

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Web sitenizin SEO'sunu mümkün olduğunca optimize etmek için anahtar kelime araştırması yapmak önemli bir adımdır. Bu analiz, çok yüksek bir rekabet puanına sahip olmayan ama en çok arama hacmine sahip olan terimleri bulmanızı sağlayacaktır.

Anahtar kelime aramasına başlamak için, internet kullanıcılarının ürün ve hizmetlerinizi bulmak için kullandıkları kelimeleri analiz edin. İnternet sayfanızda gösterdiğiniz faaliyet, sattığınız ürün veya hizmet nelerdir? Bu noktada anahtar kelime analiz araçlarını kullanarak, gerçekten yüksek arama hacmi oluşturup oluşturmadıklarını veya sorgular için daha çok eş anlamlı kelimelerin kullanılıp kullanılmadığını tespit edebilirsiniz. Google Keyword Planner ile anahtar kelimeler ile alakalı araştırmalar yapabilirsiniz. Önemli olan, talebe daha iyi cevap verebilmek için müşterilerinizin ihtiyaçlarını tam olarak anlamaktır. Başka bir strateji, etkili olup olmadıklarını görmek için rekabetin kullandığı anahtar kelimeleri analiz etmek olabilir. 

Anahtar kelimeler veya İngilizce'deki "keywords", herhangi bir iyi SEO stratejisinin geliştirilmesi için esastır. Ama en alakalı olanları nasıl buluruz? Bu kelimelerin hangi kriterleri karşılamaları gerekir?

Anahtar kelimelerin karşılaması gereken bazı kriterler aşağıdaki gibidir;

 • maksimum aylık hacme sahip olmak
 • mümkün olduğunca az rekabete sahip olmak yani alaka düzeyine sahip olmak
 • şirketin faaliyetini veya sitenin temasını en iyi şekilde tanımlamak
 • internet kullanıcısının istediğini hedeflemek
 • nitelikli trafik oluşturmak

İyi bir anahtar kelime, size nitelikli trafik getiren anahtar kelimedir. Yalnız, iyi bir anahtar kelime yüksek rekabete sahip olabilir ve böylece Google'da iyi bir konumda görünme şansınız çok sınırlı olabilir. Bir anahtar kelimenin rekabeti ve popülaritesi, seçim yaparken dikkate alınması gereken kriterlerden biridir.

URL'deki Anahtar Kelimeler Önemli Midir?

2010’da Google, bir URL'ye anahtar kelimelerin eklenmesinin SEO açısından ilgi görebileceğini belirtti. Tabii Google böyle söyledi diye de URL’yi anahtar kelimelerle doldurmamak lazımdır. Eğer böyle bir doldurma yaparsanız Google sayfanızı spam olarak algılayabilir.

Anahtar Kelimeleri Nereye Eklemeliyim?

Anahtar kelimeleri internet sitenize ekleyebileceğiniz bazı yerler

 • Başlıklar

H1, H2, H3 vb. başlıklar içeriğinizi yapılandırmak için çok önemlidir. En önemli başlıklar ilk iki seviyedir. Öte yandan, H1 etiketi benzersiz olmalıdır, tek bir H1 olmalıdır ve içeriğinizin konusunu belirtmelidir. 

 • Meta Açıklamalar

SERP'lerde yani Google arama sonuçlarında başlık etiketi ile sayfanızın url'si arasında gözüken bu özet, tıklama oranını ve konumlandırmanızı etkiler. İki seferden birinde Google, meta açıklamanızın metnini kullanmayabilir, onun yerine sayfanızın içeriğinin daha alakalı veya sayfanızdan, kullanıcının isteğine daha uygun olduğunu düşündüğü bir alıntıyı kullanarak başka bir tane görüntüleyecektir.

Google, sorgunun boyutuna ve ortama bağlı olarak, ortalama 160 karakterden ve maksimum 230 karakterden oluşan bir açıklama görüntüler.

 • Resimlerinizin Alternatif Metinleri

Kullandığınız görsellerin ismi ve alternatif metin anlamına gelen <alt> özniteliği anahtar kelimeyi içermelidir. Kullanıcı deneyimini geliştirmek için fareyle üzerine gelindiğinde bu metni görüntülemeleri <title> özniteliğini de ekleyebilirsiniz.

URL'leriniz ve resimleriniz için, onları kısa çizgi ile ayırarak iki veya üç anahtar kelime (küçük harf, aksansız, boşluksuz ve özel karaktersiz) kullanın.

 • İçerikler

Sözlük alanına çeşitlilik katmak için anahtar kelimelerinizi ve eş anlamlılarını ekleyerek satış ve kurumsal sayfalarınızın yanı sıra blog içeriğini de optimize edebilirsiniz.

 • URL

Sayfalarınızın her birinin url’si yani internet adresi benzersiz, kolay anlaşılır olmalı ve kullanıcın niyetine uygun bir şekilde tasarlanmalıdır.

En Alakalı Anahtar Kelimeler Nasıl Seçilir?

Alakalı tüm anahtar kelimelerinizi listeledikten sonra, en az rekabetçi olan ama en çok trafik oluşturacak olan kelimeleri seçmeliyiz. Bunun için, her bir talebin ilgisinin parametrelerini ve kendinizi buna göre konumlandırmanın fizibilitesini incelemeniz gerekir.

İlk olarak, her bir anahtar kelimenin aylık arama hacmini rapor ederiz. Çok aranılan anahtar kelimeler elbette en ilgi çekici olanlardır ancak rekabetleri daha güçlü olabilir. Öte yandan, arama hacminin düşük olması onu ihmal etmeniz gerektiği anlamına gelmez, bu sözler long-tail-keyword’lerinizi besleyebilir.

Ardından, sizi mümkün olan en kısa sürede konumlandırmanın mümkün olup olmadığını bilmek için kelimenin rekabetini inceliyoruz.

Her bir sorguda sıralamaya girmeye çalışan sitelerin sayısını öğrenmek için bazı araçları kullanabilir veya Google'a tırnak işaretli ve tırnaksız yazabilirsiniz.

Anahtar kelimenin geniş eşleşme olarak Google'daki sonuçların sayısına bakalım: online eğitim

anahtar kelime

Anahtar kelimenin tam ifadesiyle Google'daki sonuçların sayısına bakalım:

 

Negatif Anahtar Kelime Nedir?

Neyi hedefleyeceğinizi seçmek, neyi hedefleMEyeceğinizi seçmek kadar önemlidir. Negatif anahtar kelimeler, reklamlarınızın markanızla ilgisi olmayan arama sorgularında gösterilmesini engeller.

Diyelim ki İstanbul’da bir hastanesiniz ve başka şehirde yoksunuz. Markanıza da X diyelim. “X Hastanesi Diyarbakır” gibi sonuçlarda görünmek istemeyeceksinizdir. Bu sebeple bu kelimeyi negatif anahtar kelime olarak girmeliyiz.

Üç tür negatif anahtar kelime vardır:

 1. Negatif Geniş Eşleme

Sıraya bakılmaksızın tüm negatif anahtar kelimeler arandığında reklamınızın gösterilmesini engeller. Örneğin, “araba” negatif anahtar kelimesiyse, içinde “araba” geçen tüm sorgular engellenir.

 1. Negatif Sıralı Eşleme

Arama tam olarak anahtar kelimelerinizi içeriyorsa, reklamlarınızın gösterilmesini engeller. Sıra önemli! Negatif anahtar kelime eşlemeli anahtar kelimeniz "jordan basketbol ayakkabıları" ise, "jordan basketbol ayakkabıları" için gösterilebilirsiniz.

 1. Negatif Tam Eşleme

Arama sorgusu, negatif anahtar kelimenizle tam olarak eşleşirse, reklamlarınızın gösterilmesini engeller. Bu, ek kelimeler veya kelime öbekleri eklenirse reklamlarınızın yine de gösterilmeye devam edeceği anlamına gelir. Tam olarak negatif anahtar kelime [jordan basketbol ayakkabıları] bu sorgunun yayınlanmasını engelleyecek ancak "jordan basketbol ayakkabıları" veya "jordan basketbol ayakkabıları satın al" ifadesini bırakacak.

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı Nasıl Kullanılır?

Google Anahtar Kelime Planlayıcı veya Google Keyword Planner, Google tarafından sağlanan ve reklamverenlerin ve çevrimiçi içerik oluşturucuların anahtar kelimeleri araştırmalarına ve hedef kitlelerinin aradığı şey hakkında değerli bilgiler edinmelerine yardım eden ücretsiz bir araçtır.

Gerçek bir altın madeni olan Google Anahtar Kelime Planlayıcı, her bir anahtar kelime için fizibilite indeksini bilmemize yardım eder. Arama hacmi aracı, en önemli ve yaygın olarak kullanılan SEO araçlarından sadece bir tanesidir. Hangi anahtar kelimelerin arandığını görebiliriz. 

Google Anahtar Kelime Planlayıcı, dijital pazarlama stratejilerinde anahtar kelimeler kullanmak isteyen tüm işletmeler için paha biçilmez bir araçtır. Doğru kullanılırsa güvenilir bir kaynak olabilir ve bir işletmenin görünürlüğünü garanti edebilir.

Google'ın Anahtar Kelime Planlayıcısını kullanmak için öncelikle bir Google Adwords hesabına ihtiyacınız vardır. Henüz bir Google Ads hesabına sahip değilseniz, buradan bir tane açabilirsiniz. Üye olmak tamamen ücretsizdir. Ardından, Google Adwords hesabınıza giriş yapın. Gri çubuktan "Araçlar ve Ayarlar"a tıklayın ve "Anahtar Kelime Planlayıcı"ya tıklayın.

keyword planner

Bu noktada karşınıza iki seçenek çıkıyor; burada yeni anahtar kelimeler keşfedebilir ya da arama hacmi ve tahminleri alabilirsiniz.

anahtar kelime nedir

Yeni anahtar kelimeler keşfetmek istediğimizde de karşınıza iki farklı seçenek çıkacaktır;

keyword planning

“Anahtar kelimelerle başlama” ve “bir web sitesiyle başlama” seçeneklerini göreceksiniz. Eğer anahtar kelimelerle başlarsanız bir kelime aratabilir ve o kelimeye benzer birçok kelimenin bilgilerine erişebilirsiniz.

anahtar kelime nasıl seçilir

Bir kelime arattığınızda karşınıza o anahtar kelimenin ortalama aylık arama sayısı, üç aylık değişimi, yıldan yıla değişimi, rekabeti, reklam gösterim payı ve buna benzer birçok detay çıkar.

Bir web sitesiyle başladığımızda ise seçtiğimiz bir sitenin kullandığı anahtar kelimeleri görebiliyoruz.

anahtar kelime seo

Baştaki arama hacmi ve tahminleri alma seçeneğine tıkladığımda ise yazdığımız kelimelerin direkt olarak hacmine ulaşabiliyoruz.

İşte keyword planner’ı kullanmak bu kadar basit!