Featured Snippet Nedir? [Tanım+Örnekler]

Bu makalemizde Google'daki organik arama sonuçlarında Google Algoritması'nda çok önemli ve daha fazla tıklama almanızı sağlayan bir konuyu konuşacağız. Birinci sırada çıkma ötesinde sıfırıncı sırada çıktığımız pozisyonu anlatacağız. Featured snippet nedir? Öne çıkan snippet nedir? 

İşte cevaplar...

İpucu

"SEO Danışmanlığı Nedir?" kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı SEO Danışmanlığı sayfamız ilginizi çekecektir.

Featured Snippet Nedir?

Türkçe karşılığına; "en yakın aramalarda öne çıkan alıntılanmış sonuç" denilebilir. Öne çıkan bir snippet günümüzde ilk sırada yer almaktan çok daha değerlidir. Peki, bu değeri nasıl yaratabiliriz? 

Örneğin, ilk sayfada çıkan bir sayfamız olduğunu düşünün. Buradan aldığınız trafiği ortalama 125 olarak aklınızda tutun. Eğer birinci sırada olmamıza rağmen özelinizdeki başka bir sayfa öne çıkan snippet'ta yer alıyorsa trafiğiniz %19 düşecektir. Birinci sayfada olmasanız da önemli oranda trafikten pay almamızı sağlayan bir konudan bahsediyoruz. 

Featured snippet'lar ile organik trafiğinizi ve tıklanma oranınızı çok ciddi bir şekilde artırabilirsiniz. 

Featured snippet; bir kullanıcının arama yaptığı kelime veya kelime öbeklerinde sorgusunu hızlı bir şekilde yanıtlamak için Google arama sonuç sayfalarının en başında görüntülediği kısa alıntılardır.

Öne çıkan snippet içerikleri Google tarafından dizinine eklenen sayfalardan otomatik olarak alınır. Öne çıkan snippet'ları sıralı, tablo, tanım ve adım snippet olarak görürüz. Tüm bu öne çıkan snippet'ları Google arama sonuçlarının ilk kısmında, sıfırıncı sıra olarak bilinen yerde alıntılanmış şekilde görebiliriz. Dolayısıyla, featured snippet'lar kullanıcı daha sayfaya girmeden hızlı bir şekilde yanıt sunar.

Yazınız net ve bilgilendiriciyse öne çıkan snippet'larda görülme olasılığınız daha yüksek olur. Google her sonuç için snippet göstermez. Yapılan aramaların sadece %7 veya 8'inde bu gösterimi kullanıcılara sunar.

Google bunları sunarken snippet'ta çıkan sayfayı bir nevi ödüllendirmiş oluyor. Sadece sıfırıncı sırada en üst konumda yer vermekle kalmıyor, arama sonuçlarında daha belirgin bir yerleşimle gösterdiği için diğer web sitelerine kıyasla daha yüksek tıklanma oranı ve daha fazla trafik almanızı sağlıyor. Bu nedenle, snippet sıralamasını genellikle sıfırıncı pozisyon veya konum sıfır olarak nitelendiriyoruz. 

 

Snippet Çeşitleri 

Google'ın arama sonuçlarında en sık görünen dört farklı featured snippet vardır;

Tanım Snippet 

Bu snippet, arama yapanlara doğrudan ve kısa bir tanımı açıklamak ve kullanıcılara sunmak için tasarlanmış bir metin parçacığıdır. Öne çıkan snippet'ların en yaygın biçimidir. Genellikle Google tarafından "nedir?" sorularını yanıtlamak için kullanılır. "Nedir" ile başlayan veya "tanım" kelimesini içeren sorgular için görünürler. Google'da en çok sorulan sorular "nedir", "ne demektir" ve "açılımı nedir" gibi sorgular olduğu için en yaygın olarak da tanım snippet karşımıza çıkar.

Tanım Featured Snippet

Google sorgunun bağlamına göre sayfadaki yazılardan kısa alıntılarla bize bunları gösterir. Ürün ve hizmetimizin yer aldığı sektörde bu tür bir sorgu için öne çıkan snippet'ı alırsanız dönüşüm anlamında kullanıcılara ulaşma olasılığınız oldukça yükselecektir.

Tablo Snippet

Google'ın bir sayfada ilgili yerleri veri olarak çekmesi ve bunu bir tablo olarak bize göstermesi yerdir. Kullanıcılar için karmaşık verileri düzenlemenin en iyi yollarından biridir.

Tablo Featured Snippet

Google bunları arama motoru sayfalarında görüntülemek üzere doğrudan sayfadan alıyor ve kullanıcılara gösteriyor. Örneğin, beden ölçüleri diye yarattığımız bu tablo yine görebilirsiniz 3. sınıf kültürümüz sıralı liste sahipsin belirli bir saniye sunan öğlen listesi olarak nitelendiriliyor. Google'da bu sınıfta yine çokça denk geliriz ayrıca bu sıranın istemesini botların da bizler sadece listenin belli bir kısmını alıntılanmış şekilde gördüğümüz için bu listenin diğer kısmı haliyle eksik kalır. Dolayısıyla, kullanıcılarda tamamını görmek için merak uyandırıyor. Bu durum, öne çıkan snippet'ta daha yüksek bir tıklama oranına sahip olması anlamını taşıyor. Yemek tarifleri, otobüs saatleri, püf noktalar vs. gibi bir dizi adım gerektiren sorgular için Google sıralama listeleri kullanma eğiliminde oluyor. 

 

Adım Snippet

İçerikte yer alan belirli adımlar, Google'ın kolayca anlayabileceği şekilde sunulduğunda öne çıkan sonuç olarak gösterilebiliyor.

Liste Featured Snippet

Google öğelerimizin ve adınızın sırasında Google için çok net hale getirmek için "birinci adım" "ikinci adım", "üçüncü adım" vb. şeklinde yazdığımız zaman temel amacımız olan Google'ın ve kullanıcının anlamasını sağlamış oluyoruz.

Video Snippet

Örneğin, Rammstein Grubunun “Du Hast” şarkısı veya Tarkan’ın “Yolla” şarkısını arattığınızda en üstte YouTube videolarını görebilirsiniz. 

 

Featured Snippet Nasıl Çalışır? 

Öne çıkan snippet, kullanıcımızın sorgusunu hemen yanıtlamaya amaçladığı için genellikle kaynağı web sitemize bağlanmadan hızlı yanıtlama sistematiği ile çalışır. Öne çıkan snippet sadece sıfırıncı sırada değil, Google arama sonuçlarında “kullanıcılar bunu da aradı” bölümünde de görebiliyoruz. Google bunları seçerken veya görüntülerken sitenizdeki açıklamaları da doğru ve hızlı bir şekilde sunduğunuzu fark ettiğinde size görüntülenme hakkı veriyor. Özellikle, mobil cihazlarda yapılan aramalar için son derece faydalıdır. 

Peki, Google öne çıkan snippet’ları nasıl seçiyor? 

Google, ilk 10'daki sayfalar arasında kullanıcı arama isteğini vurgulayan bir içerik olduğuna bakıyor. Eğer sayfanız ilk 10'da yer almıyorsa önce genel sıralamanızı iyileştirmelisiniz.

Her sonuç için bir snippet gösterilmiyor. Burada Google’ın belirli bir formülü yoktur. Google; kullanıcı geribildirimlerine, google algoritmaları ve arama kalitesini iyileştirme durumlarını göz önünde bulundurarak bir seçim gerçekleştiriyor. Google, kendi politikalarına uymayan sayfaları hemen kaldırıyor. Burada ihlal eden içerikler gösterilmesini önleyecek kendi özel sistemleri bulunuyor. Google, en büyük güvencesinin kullanıcılardan gelen raporlar olduğunu belirtiyor. Bu doğrultuda hem algoritma hem de öne çıkan snippet’ları belirlemede nokta atışı  faaliyetler yapabiliyorlar. 

 

Öne Çıkan Snippet İçin Sayfamızı Nasıl Optimize Etmeliyiz? 

Google, içeriğinizin kullanıcıların arama amaç ve hedeflerine uygun olup olmadığını değerlendirerek öne çıkan snippet özelliğini o sayfa için aktif hale getiriyor. 

Bazen snippet olması için “X kadar kelime olması gerekir” gibi makaleler görüyoruz. Bu makaleler gerçeği yansıtmaz. Öne çıkan snippet için gereken minimum değer diye bir şey yoktur. Snippetlar, sayfanın mobil cihazdaki, uygulamadaki, masaüstündeki görünümü gibi birçok çeşitli faktöre göre değişebilir. 

Özetle, snippet’ta çıkmanın özel bir formülü yoktur. Eğer böyle bir şey olsaydı zaten manipülasyonunun yapılması daha kolay olurdu. Featured snippet’larda çıkmamıza yardımcı olmak adına iyileştirme çalışmaları yapıyoruz. 

Peki, iyileştirme çalışmalarına nasıl başlıyoruz? 

Bu noktada kendimize bazı soruları sormamız gerekiyor. Bakış açımızı değiştirmemiz gerekiyor. Optimizasyonu neden yaptığımızı netleştirmeliyiz. Kullanıcılara, müşterilere veya okuyuculara mümkün olan en iyi içeriği en hızlı şekilde vermeliyiz. Satışları artırmak ve daha fazla trafik çekmek için en uygun içeriği hazırlamalıyız.

Kullanıcıların belki de satın almaya karar vermelerini sağlayacak kadar sade bir dille doğru dozda bir ayrıntıyla yanıtlayarak Google'a yardımcı olmuş oluruz. Nihai amacımız satış olsa da, bu yolda gerçekleştirdiğimiz çalışmalar Google'a yardımcı olmak oluyor. Öne çıkan snippet’lar için sayfamızı optimize etmeliyiz.  Snippet’lar, Google arama sonuçlarında sitenizin görünürlüğünü ve trafiğini artıracaktır. 

Arama motoru ilk sayfası görünürlüğü artırmak, daha fazla organik trafik oluşturmak için SEO ve içeri pazarlamasını kullanmak için mükemmel bir fırsattır. Kullanıcıya anlık bilgi ulaştırmış oluruz. Peki nereden başlamalıyız? Öne çıkan snippetlar için optimizasyon yapmayı düşünüyorsanız şu soruların cevabını vermelisiniz; 

-Sektörünüzde snippet’lar ne kadar gösteriliyor? 

Snippet’lar sektörden sektöre büyük farklılıklar gösterir. Sağlık sektöründe gösterilme sıklığıyla e-ticaret, turizm sektöründe gösterme sıklığı farklıdır. Bu nedenle, anahtar kelimemizde snippet olup olmadığına bakmalıyız. 

-Diğer öne çıkan snippet’lar hangi anahtar kelimelerde gözüküyor?

Snippet’ların ne zaman görüntülendiğini, hangi arama sorgularında çıktığı çok önemlidir. Bunu öğrenmek için hedef anahtar kelimenizi Google'a yazmak yeterlidir. Yani ilk adımımız kendi anahtar kelimemizin analizini yapmaktır. Eğer anahtar kelimemizin öne çıkan snippet’larda görüldüğünü tespit edersek bunları SEO anahtar kelimelemiz olarak seçerek Google'a yardımcı olursak yüksek kaliteli içeriğe sahip olma noktasında bize harika katkılar sağlayacaktır. 

Her kelime veya her arama için bu özellik videomuzda bahsettiğimiz gibi Google'da yer almıyor. Araştırmalarda rekabeti gözlemek gerekecektir. Yaptığımız araştırmalarda ölçülerinizi nasıl yenebileceğinizi iyi gözlemlemek gerekecektir. 

“Bulunduğumuz sektörle ilgili hangi benzersiz bilgileri sağlayabiliriz?” diye düşünerek bakış açımızı genişletmeliyiz. “Sayfamıza gelen okuyucunun üzerinde en iyi izlenimi nasıl bırakabiliriz?” sorusunu sormalıyız. 

Google'ın kullanıcıya göstermek istediği sonuçlar onların tam olarak görmek istediği oluyor. SEO yapıyoruz ama yaparken temel amacımız şüphesiz ki kullanıcı oluyor. Önce Google ne istiyor onu bulmak gerekiyor. Google’ın ne istediğini bilemezsek doğru tedaviyi uygulayamayız. 

Öne çıkan snippet’ta kalmak için bir sorgulamada en üstte çıkmamıza gerek yok, ilk 10'da yer almamız yeterlidir. İlgili arama sorgularında zaten üst sıralarda yer alıyorsak öne çıkma şansımız daha fazla olacaktır.

Konuyla ilgili bir görüşünüzün yer aldığı ifadeleri tanımlara eklemek gerekiyor. Unutmayın ki Google fikirlerin tanım snippet’ında gözükmesini istemez Bu nedenle, çok güçlü bir hissiyata sahip olsanız bile tanıma duygu olmadan yazmak en iyisi olacaktır. Hatta sözlük açıklamasıyla bile yapabilirsiniz. Bunu sadece snippet çalışmaları için belirtmek gerekir. Özgün ve kapsamlı içeriklerde kendi duygularımızla anlatılması gerekir. 

Google sayıları, adımları, listeleri sever. Bu yüzden içeriğimizde liste, madde vs. bulundurmak oldukça faydalı olacaktır. Tetikleyici ifadeler kullanarak da dikkat çekebilirsiniz.

Google eş anlamlı ve yakından ilgili soruları belirlemede çok iyidir. Bizler de öyle olmalıyız. Her belirli soruya cevap olarak ayrılmış ayrı sayfalar oluşturmanın anlamı yoktur. Dikkat çekici görselleri yine içeriklerimiz de kullanabiliriz. 

Referans vermesini istediğiniz web sitesinde hedeflenen anahtar kelimeyi ve anahtar kelime öbeğini tam haliyle kullanmaya da dikkat etmek gerekiyor. Görsel tanım özelliklerini kullanmak diğer sayfalardansa bizi daha çekici kılıyor. Tanım snippet’larında öne çıkan görselle birlikte çıktığımızda daha belirgin oluyoruz. Google'ın ilk sayfasında yer almıyorsanız öne çıkan snippet’a girme şansınız neredeyse hiç yoktur. İlk onda listelenmiş sayfalar varken neden 50. sıradaki içeriği ön plana çıkarsın? Bu basit mantıkla öncelikle içeriğinizi doğru bir şekilde biçimlendirmenin yanı sıra öne çıkan snippet konusunda Google sıralamada ilk 10'a girmeniz önemlidir.

Daha Fazla Bilgi İçin...

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir? Güncel Google SEO Rehberi: SEO ile ilgili tüm ayrıntıların yer aldığı SEO kılavuzunda; SEO ile İşinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz? Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır? Önemli SEO Kuralları ve Uygulamaları Nelerdir? SEO ile Performansınızı Nasıl Ölçebilirsiniz? Albert Solino SEO Danışmanlığı ve Hizmetleriyle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hizmetlerimizle ilgili daha fazla bilgi edinin...

Dijital Pazarlama Ajansı Hizmetlerimiz: SEO ve Web Sitesi Yönetimi, Marka Konumlandırma ve Marka Stratejisi, Kreatif Hizmetler, Sektör ve Rakip Analizi, Sosyal Medya ve Google Ads Yönetimi, İçerik Pazarlama ve E-mail Pazarlama.

SEO Ajansı Hizmetlerimiz: Anahtar Kelime Araştırma Stratejisi, Site İçi SEO, Site Dışı SEO, E-ticaret SEO ve İçerik Planlama.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Hizmetlerimiz: İşinizi Google Ads ile Büyütüyoruz, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) İle Arama Sonuçlarına Hakim Olmanızı Sağlıyoruz, Kişiye Özel E-Posta Pazarlama Çalışmalarını Uyguluyoruz, Sosyal Medya Yönetimi ve İçerik Pazarlama Çalışmalarını Gerçekleştiriyoruz.