ÜCRETSİZ SEO ANALİZİ

SEO alanında zemin kazanmak için nereden başladığınızı bilmeniz gerekir. Bir SEO analizi yapmak size ihtiyacınız olan bilgiyi verir, böylece başlangıç ​​noktanızın nerede olduğunu bilirsiniz. Buradan, nerede iyileştirmeniz gerektiğini ve neye öncelik vermeniz gerektiğini belirleyerek stratejinizi planlayabilirsiniz.

Ancak, bir SEO analizi tam olarak nedir? Başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken alanlar nelerdir?

İpucu

Albert Solino olarak SEO Analizi yaklaşımımızı, SEO Danışmanlığımızın detaylarının ve püf noktalarının açıklandığı SEO Danışmanlığı sayfamız ilginizi çekecektir.

 

Dijital pazarlama özellikle içinde bulunduğumuz dönemde klasik pazarlamanın yanında önemini oldukça artıran bir mecra halini aldı.

Kısaca dijital pazarlama online mecralarda yapılan tüm pazarlama faaliyetlerini kapsamakta, markalar müşterilerine ulaşmak, hizmet ve ürün satmak/tanıtmak için online reklamlar, sosyal medya, e-mail pazarlaması ve arama motoru gibi kanalları kullanır.

Bu makalemizde dijital pazarlamanın bel kemiğini oluşturan SEO analizinden bahsedeceğiz. 

İşte detaylar…

SEO Analizi Nedir?

SEO Analizinden bahsetmeden önce SEO nedir'i kısaca açıklayabiliriz. SEO, Search Engine Optimization teriminin kısaltılmış halidir. Türkçe'de arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. En popüler arama motorunun Google olması nedeniyle Google optimizasyonu veya Google SEO olarak da bilinmektedir.

-Web sitenizin arama motorunda daha iyi performans göstermesi için yapılan kelime bazlı çalışmalar bütünüdür.

-Örnek vermek gerekir ise siz oturma gruba satan bir şirketsiniz ve arama motorunda salon mobilyaları yazıldığında ilk sayfada yer almanızı sağlayan çalışmalar bütününe SEO çalışmaları diyoruz.

-Arama motoru sonuçlarında web sitenizin trafiğinin kalitesini, trafiğin yoğunluğunu ve buradaki trendinizi arttırmanızı ve bunun organik yani doğal yollarla yapmanızı sağlar.

-SEO Analizi ise sitenizin arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkmasını engelleyen sorunları bulmak ve arama motorlarının algoritmasına uygun faktörlerin kullanımının doğruluğunu tespit etmek için yapılan çalışmalardır. Yapılan bu analiz sonucunda siteniz en iyi şekilde optimize edilir, arama motorlarında organik olarak sahip oldukları aranma hacimleri ile üst sıralara çıkmanızı ve istediğiniz sonuçlara ulaşmanızı sağlar. Aynı zamanda sektör rakiplerinizden de önde olmanızı sağlayan analizleri gerçekleştirmiş olursunuz.

SEO analizinin gerekliliğini ve esasen arkasındaki ihtiyacı anlamak için öncelikle SEO'nun anlamını ortaya koymamız gerekmektedir. Bu terim, Search Engine Optimization'ın web sitenizi iyileştirme, kullanıcılar işletmenizle ilgili ürün veya hizmetleri web arama motorlarında aradığında görünürlüğünü artırma süreci anlamına gelir. Bu şekilde web sayfanızın arama sonuçlarında görünürlüğü artar, dikkat çeker ve hedef kullanıcıların potansiyellerini çeker.

s

-SEO analizi birçok adımda uygulanmaktadır. Bunlar;

 • Site İçi SEO Analiz
 • Site Dışı SEO Analizi
 • Anahtar Kelime Analizi
 • İçerik Analizi
 • Ürün ve Hizmet Analizi
 • Pazar Analizi
 • Teknik Analiz
 • Mobil Analiz
 • Performans Analizi
 • Rakip Analizi

Bu analizler sonrasında sitenizin yolu belirlenmektedir.

-Elbette ki SEO çalışması ve analizi tek başına yeterli değil o bir takım oyuncusu onunla birlikte Google Ads, Social Ads, sitenizin içeriği, sosyal medya hesap yönetiminiz gibi kısımlarda oldukça önemli tabii ki burada en önemli şeylerden biri de marka bilinirliğinizi arttırmanızdır.

SEO Analizi Neden Önemlidir?

Arama motorları Google gibi belirli bir algoritmaya göre listelenir ve kullanıcıları daha doğru ve güncel sonuçlara ulaştırmak için algoritmalarını belirli aralıkla günceller. Burada dikkat etmek gereken şey ise SEO analizlerinizi belirli periyotlarda yapmanız çünkü çok hızlı değişen bir sektörde bugün yaptığınız bir çalışma ilerleyen dönemde olumsuz bir etki gösterebilir.

-Siteniz için yapılan SEO çalışmaları, daima başarıya odaklı gelişmenizi sağlarken, SEO analizleri bu süreçlerde yaptığınız çalışmaların ne kadar etkili olduğunu gözlemlemeniz adına önemli bir etkendir.

SEO sayesinde, içeriğinizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması ve alakalı anahtar kelimeleri aradıklarında ilk önce kullanıcılara görünmesi daha olası hale gelir. Bu nedenle , arama motorlarının çevrimiçi trafiği bir siteye veya başka bir siteye yönlendirmek için belirli algoritmalar ve KPI'lar kullandığını belirtebiliriz.

 SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO analizi için öncelikle analizlerinizi test etmeli ve belli durumlara dikkat etmelisiniz.

Bunları şöyle sıralayabiliriz; 

 • Site İçi SEO Analizi
 • Site Dışı SEO Analizi
 • Anahtar Kelime Analizi
 • İçerik Analizi
 • Ürün ve Hizmet Analizi
 • Pazar Analizi
 • Teknik Analiz
 • Mobil Analiz
 • Performans Analizi
 • Rakip Analizi
 • Web Tasarımın Güncelliği

Site İçi SEO

Kontrol listenizin en önemlisidir. İç bağlantılarınız, görselleriniz, site hızınız gibi faktörler site içi SEO'nuzu etkileyen faktörlerdendir. Özellikle son zamanlarda Google algoritması, hızlı çalışan web sitelerinin üst sıralara çıkmasını kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle web sitesi tasarımınızın güncel olduğundan ve trendleri takip ettiğinden emin olmalısınız.

Meta açıklaması (Meta description)

Sayfalarınızda yer alan başlık ve açıklamalar, her sayfanızın sahip olduğu URL yapısı  birbirine benzemeyen şekilde olmalı ve içerik hakkında bilgi vermesi gerekmektedir.

Metin kontrolleri 

Sayfanızın okunabilirliği yüksek mi, ana başlık ve alt başlıklar belirli mi? 

İçerik süreçleri

İçerikleriniz sayfaya özgü ve benzersiz olmalıdır. 

 

Site Dışı SEO

Sitenize gelen bağlantılar, internet sitenizin internet ortamındaki varlığını test ediyor. Burada da backlink ve rakip analizleri doğru bir şekilde yapılmalı ve eksikler tamamlanmalıdır.

 

Teknik Analiz 

Sitenizin kodlama özellikleri, altyapısı, tasarımı gibi farklı konuların analizine bu kısımda dikkat etmelisiniz. Teknik analizle birlikte performans analizini de oldukça önemli bir noktadır. Sunucu durumunuz gibi kısımlar bu başlıkta ele alınmaktadır.

 

Uyumluluk

Kullanıcılar birçok farklı cihazdan internete girebildiklerinden kaynaklı sitenizin mobil cihaz uyumluluğuna dikkat etmeniz gerekir. Yapılan uyumluluk analizleri de SEO analizlerine katkı sağlar.

 

Rakip SEO Analizi 

Rakiplerinizin eksiklerini ve önceliklerini belirleyerek nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini ve bu noktada nasıl bir strateji geliştirmeniz gerektiğini gösteririr.

Yine rakiplerinizin başarısını analiz etmek için SEO analiz araçlarından yararlanabilirsiniz. Aldıkları backlinkler ve verdiği linkler gibi konularını da göz önünde bulundurmakta fayda var.

Ayrıca rakiplerin içeriklerinin analizi, sosyal medya analizleri, anahtar kelimeleri, web sitesi tasarımları gibi noktalara da dikkat etmelisiniz. 

Bu analizlerden sonra en önemli nokta sizin kendi özgün içerikleriniz oluşturmanız ve onları kopyalamadan çalışmalarınızı yürütmeniz gerekir.

Böylelikle başarıya ulaşabilirsiniz!

SEO çalışmaları sonrasında uzun vadeli ve istenilen bir sonuç alabilmek için tüm bu anlatılanlarla birlikte kalıcı bir başarı elde edebilirsiniz ya da harici durumda kısa vadeli başarılar ortaya çıkabilir.

Yukarıdaki başlıkları analiz eden sistemler bulunur. Bunlar SEO analiz aracı olarak isimlendirilmektedir.

 

SEO Analiz Aracı 

SEO analiz araçları, SEO projelerinde kullanılan ücretli ve ücretsiz bir çok farklı programda bulunur. Bunların sunduğu faydalar farklılık gösterebilmekle beraber, backlink analizi, rakip site analizi, alan adı analiz özelliği, site sıralama, anahtar kelime arama hacmi, anahtar kelime popülerliği gibi bilgileri sunmaktadır.

Sitenizi analiz eden bu araçlar, SEO kriterlerine göre hatalarınızı görmenize yardımcı olur.

Tabii ki sadece analiz yeterli değildir. 

Bunun sonucunda gerekli düzeltmeleri yaparak arama motorlarında başarıyı yakalayabilirsiniz.

Bu araçlara Google Search Console örnek verilebilir.

Bu araçlar için sıra bulucu, SEO sıra bulucu, Google sıra bulucu gibi ifadeler de kullanılmaktadır.

Albert Solino - Seo Analizi

 • Klasik pazarlama ve dijital pazarlama konularına hâkim olmamız yapılan işin kalitesi açısından önemli bir noktayı oluşturur.
 • SEO’da uzman danışmanlarımız, araçları etkin kullanabilme, indeksleme, kapsamlı bilgi sahibi olma ve arama motoru algoritma güncellemelerini yakından takip edebilme gibi bir çok yetkinliğe sahiptir. Bu noktada sizlere marka bilinirliğinizi artırıcı çalışmalarla birlikte arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almanıza, internet sitenizin trafiğinin kalitesinin artmasına ve buradaki trendinizi artırmanıza organik yani doğal yollarla yardımcı oluyoruz.
 • SEO analizleriyle hatalarınızı bulma ve SEO hizmetimizle iyileştirme konularında hızlı ve etkili çözümler sunuyoruz.
 • Yukarıda saydıklarımızı göz önünde bulundurarak ulaşmak istediğiniz hedefe doğru kısa vadeli başarılar değil uzun vadede kalıcı çözümler sunuyoruz.

Bilgilerinizi bırakarak web sitenizin SEO analizini ücretsiz yaptırabilir, eksiklerinizi ve geliştirmeniz gereken noktaları 48 saat içinde kolayca öğrenebilirsiniz.