Top Search Engines in the World

Arama motoru, adından da anlaşılacağı gibi, internette ve kişisel bilgisayarlarda kaynaklar, materyaller, belgeler vb. için anahtar kelime aramasını sağlayan bir araçtır. Sadece sorguyu oluşturan terimleri girersiniz ve arama motoru ilgili kaynakları anında bulacaktır. Sonuçların sırası, her motora özgü bir mantığı takip ediyor gibi görünüyor.

Arama motoru, amacını gerçekleştirmek ve kullanıcılara bir arama için en uygun sonuçları sağlamak için internette gezinir ve içeriklerine göre internet sayfalarına bağlantılar verir. İndeksleme robotu, örümcek (spider) veya tarayıcı (crawler) olarak bilinen şey bu görevi yapar.

Birçok web sitesi, internette arama sonuçlarında ilk sırada görünmeye çalışır. Bunu başarmak için, arama motorunun konumlandırma öğelerinin farkında olunmalı ve indeksleme robotlarının işlerini yapmalarını kolaylaştırmak için web sitelerini optimize edilmelidir. Arama motorları, çok fazla materyali indekslemek zorunda kaldıklarında sonuçlarını geliştirmek için algoritmalar kullanır.

Explore!

popüler arama motorları

SEO ile ilgili verdiğimiz hizmetlerle alakalı tüm bilgilere sahip olmak istiyorsanız "Seo Services" page will be interesting for you.

Google

Müşteriler gerçekten Google'a güvenebilir. Her gün milyonlarca insan Google’ı kullanıyor. Gücü, çabukluğu ve etkinliği ile öne çıkıyor. Ayrıca, başarısının bir sonucu olarak ortaya çıkan ve genel nüfus tarafından çok beğenilen ek hizmetlerdir. Google Sites veya Google Haritalar (Maps) buna iki örnektir.

Dünyanın en popüler arama motoru olan ve yaygın olarak Google Arama olarak bilinen Google, Larry Page ve Sergey Brin tarafından oluşturulmuştur ve şu anda pazarın yaklaşık %90'ına sahiptir.

Kullanımı çok basittir: arama çubuğuna bir arama terimi girdikten sonra, araç en uygun web sitelerini derecelendirir ve kullanıcıya bunlara erişmesi için bir bağlantı sağlar.

Web sitesi bağlantılarının bir listesine ek olarak, arama motoru sonuçları çeşitli şekillerde görüntülenebilir:

 • Bilgi grafiği, konuya özel bir ansiklopedidir (biyografi, bir şehrin, bir şirketin sunumu, vb.). Bu genellikle ilgili Wikipedia girişinden alınır.
 • Hızlı çözümler veya Onebox: Bu, metin kutusu sorusuna (belirli bir binanın programları, bir şehrin hava durumu vb.) doğrudan bir yanıttır.
 • Featured Snippet (Yapısal Veri): Aşağıda, soruyu yanıtlayan ve daha fazla bilginin bulunabileceği web sitesine bağlantı sağlayan bir web sitesinden alıntıdır.
 • Carousel Cevabı: Aynı düzeyde birkaç bağlantı sunulur. Birinden diğerine kaydırabilirsiniz. Bu cevap formatı, güncel konular için veya cevaplar tartışma forumlarında olduğunda önerilmektedir.

Bing

Microsoft'un piyasaya sunduğu bu arama motorudur. İşletmeye göre, kullanıcıların aramalarını kolaylaştırır ve hızlandırır. Müşterilere güvenilir ve hızlı bir arama deneyimi sunarken Google'ı gölgede bırakmak amacıyla oluşturulmuştur.

Microsoft tarafından oluşturulan arama motoruna Bing denir. Başlıca amacı, tüketicilere girdi sorgularıyla en alakalı web sayfalarını göstermektir. Microsoft Bing, en yaygın kullanılan arama motoru olan Google'a iyi bir alternatiftir ve Google ile çok karşılaştırılabilir.

Bing'in arama motoru, bir URL dizini oluşturmak ve birçok sayfaya bölünmüş bir dizi ilgili arama sonucu sağlamak için girdiğiniz terimlerle bağlantılı her web sitesini otomatik olarak tarar. Web sitesindeki kelimeler, sayfa başlığı, başka bir sayfaya yönlendiren sayfaların bağlantı metni, kullanıcı konumu (ülke, şehir vb.), dil ve geçmiş etkileşimler Bing sıralamalarının dikkate aldığı faktörlerden sadece birkaçıdır.

Bing, kullanıcılara belirli konuları arama olanağı sunar:

 • Görseller: Arama motoru yalnızca kullanıcı tarafından kullanılan anahtar kelimelerle ilişkili görseller sunacaktır.
 • Haritalar: GPS işlevi gören ve tüm mağazaları listeleyen etkileşimli bir haritaya erişebilirsiniz.
 • Alışveriş: Bing, alışveriş sürecini sizin için kolaylaştırmak için yalnızca e-ticaret sonuçları sunar.
 • Haberler: Türkiye’deki ve dünyadaki çeşitli olayları kolayca takip etmek için tüm haberler tek bir sekmede toplanmıştır.

Arama motoru, bağlantılara izin vermeden, gizliliğinizi korumadan ve herhangi bir tehlikeyi size bildirmeden önce çevrimiçi sayfaları tarar. Microsoft Bing'deki hedefli reklamcılık herhangi bir zamanda kapatılabilir.

Arama motoru tamamen ücretsizdir ve tüm web tarayıcılarından erişilebilir.

Yandex

Rusya'da en çok kullanılan arama motoru Yandex’tir. Google'ın bu bölgede bu şirketle rekabeti olduğu oldukça açıktır. Daha fazla özelliği olmasına rağmen, Google’a benzer şekilde çalışır. Örneğin, bir ticari işlem yapmak üzere olan kullanıcılar için korumalı mod seçeneğini etkinleştirir veya kullanıcı aramalarına yanıt veren sayfaların yüklenmesini hızlandırmak için bir turbo özelliğine sahiptir.

İlk arama motorlarından biri olan Yahoo! şu anda dünya çapında en popüler üçüncü arama motorudur. İnternet kullanıcıları, başkalarıyla paylaşmak için ilginç buldukları sayfaları ve web sitelerini seçme ve açıklama ekleme seçeneğine sahiptir, bu şekilde çalışmasını bir topluluk bileşeni üzerine kurar. Yıllardır tüketicilerin dikkatini çekmek için Google'ın ideal rekabeti olarak hizmet etmiştir. Ancak Google neredeyse pazarı köşeye sıkıştırmayı başardı. Ancak Yahoo'nun da bir kullanıcı tabanı vardır ve sıklıkla kullanılır. 

Kullanıcıların bir dizi farklı dilde bir sorgu girmesine izin vererek sayfaları otomatik olarak çevirme ve çok dilli araştırma yapma yeteneği de dahil olmak üzere çeşitli işlevlere sahiptir.

Yahoo! tamamen ücretsizdir. Herhangi bir web tarayıcısı veya mobil uygulama üzerinden kullanabilirsiniz.

Baidu

Çin’de en çok kullanılan arama motorudur. Borsada listelenmiştir ve tüm dünyadaki en popüler web sitelerinden biridir. Google'a benzer şekilde çalışır ve ona benzer şekilde de tasarlanmıştır ve sonuç olarak haberler, fotoğraflar ve videolar dahil olmak üzere çeşitli sonuçlar gösterir. 

Baidu adlı bir Çinli şirket, aynı adla arama motorunu yaratmıştır. İkincisinin işlevselliği rakiplerininkiyle oldukça karşılaştırılabilir, ancak Baidu'nun Mandarin dili araştırmalarına odaklandığı belirtilmelidir. Tüm dünyadaki en popüler web sitelerinden sadece biri değil, aynı zamanda Çin'de en yaygın kullanılan arama motorudur.

Baidu, tıpkı diğer arama motorlarında olduğu gibi, bir İnternet kullanıcısının sorgusuna yanıt olarak bir URL sıralaması sağlar. Sonuçlar aşağıdakiler gibi farklı biçimlerde olabilir:

 • web sitelerinin URL'leri
 • medya tarafından yayınlanan basın makalelerine bağlantılar
 • farklı formatlarda görüntüler
 • video
 • borsa sonuçları

Microsoft ile işbirliği yapması sebebiyle Baidu, İngilizce olarak yapılan sorulara da yanıt verebilmektedir. Baidu, aşağıdakiler gibi çevrimiçi özellikler de sunmaktadır:

 • Bir ansiklopedi (adlandırılmış Baike),
 • Navigasyon hizmetleri (Baidu haritaları),
 • Bir tartışma forumu (Tieba),
 • Bir soru/cevap servisi (Zhidao)

Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki tüm işletmeler gibi Baidu da yetkililer tarafından belirlenen kurallara uyar. Sonuç olarak, belirli yanıtlar sansürlenebilir ve arama sonuçları sayfaları filtrelenebilir. Çin hükümeti bunları hassas olarak değerlendirdiği için arama motorunun bazı konulardaki bilgileri hariç tuttuğunu anlamak çok önemlidir. Baidu, tüm web tarayıcılarıyla uyumludur. Ayrıca AppStore ve GooglePlay'de de mevcuttur.

Lycos

Ek hizmetlere sahip ilk arama motorlarından biridir. Örnek olarak ücretsiz bir e-posta hesabı açma seçeneği bulunur. Bu kadar uzun süredir piyasada olmasına rağmen kullanım ve tasarım açısından pek değişmemiştir. Birçok dilde arama yapılabilir.

DuckDuckGo

Arama motoru DuckDuckGo, kullanıcıların gizliliğini korur. Kişisel bilgileri bulmadan veya almadan aramalar sunar ve tüm kullanıcılara aynı filtrelenmemiş sonuçları verir. İş stratejisi, üyelik ve reklamcılık üzerine odaklanmıştır. Her kullanıcının gizliliğini korumasına izin veren bir dizi özellik sunar, bunlara aşağıdakiler dahildir: 

- Siz gezinirken sizi takip eden ana reklam ağlarını tanımlar ve bulduğu gizli izleyicileri engeller.

- Web sitelerinin mümkün olduğunda şifreli bağlantılar kullanmasını gerektirerek, verilerinizi, özellikle de bunları toplaması muhtemel internet servis sağlayıcılarından koruyarak güvenliği artırır.

- Finansal, tıbbi veya politik olsun, en özel bilgilerinizi ifşa ettiğinizde, özel araştırmalara erişim sağlar.

- Terms of Services ile olan ilişkisi sayesinde gizlilik politikalarının kodunu çözer.

DuckDuckGo, ziyaret ettiğiniz her web sitesini A'dan F'ye kadar bir ölçekte değerlendirerek tüketicilere korunup korunmadıklarını veya takip edilip edilmediğini bildirir. Bağlantının şifrelemesine, bulunan izleyicilerin miktarına ve söz konusu web sitesinin gizlilik politikasına ilişkin bir değerlendirmeye göre bu derecelendirme otomatik olarak belirlenir.

Büyük tarayıcılar, bir Chrome uzantısı olarak ve Google Play ve App Store'da bir uygulama olarak da erişilebilen DuckDuckGo'yu kullanabilir. Web uzantısı sürümü İngilizce'dir, bu yüzden bunu unutmayın.

Kiddle

Evdeki küçük çocuklar bu sistemi kullanmalıdır. Çocukları düşünerek kurulmuş ve oluşturulmuş bir arama motorudur. Son derece güvenlidir ve çocuk yaş grubundaki kullanıcılar için tavsiye edilmeyen içeriğin görünmesini engellemek için güvenlik filtrelerine sahiptir.

Vivaldi

Bu arama motoru son zamanlarda ortaya çıkmıştır. 2016 yılında geliştirilmiştir ve Google ile aynı uzantı ekleme yeteneğine sahiptir. Görünümü ve düzeni kullanıcı tercihlerine göre değiştirmenizi sağlayan bir arama motorudur. Bu alanda diğer rakiplerine göre üstündür.

Exalead

Kullanıcılar bu farklı arama motorunu masaüstü arama motoru olarak kullanabilirler. Bu, önemli dosyaları veya verileri bulmayı basit ve hızlı hale getirdiği için büyüleyici ve pratik bir alternatiftir.

Seznam

Çek Cumhuriyeti'nin en çok kullanılan arama motoru Seznam’dır. Algoritmasının o dilde yapılan benzer aramalara dayandığı göz önüne alındığında, yerel bir arama motorudur. Ücretsiz e-posta ve harita oluşturma yeteneği de dahil olmak üzere birçok ücretsiz hizmet sunar.