OKR KOÇLUĞU

OKR,  tüm çalışanların şirketi ileriye taşıyacak tüm hedeflerine şeffaf bir biçimde katılması demektir. Dolayısıyla, OKR koçu bu süreçte çalışanlara, departmanlara ve şirketin geneline destek olur ve hedeflerin belirlenmesi aşamasında da yol açıcı olur. 

OKR Koçu Ne Yapar? 

OKR koçu bireyler bazında yol arkadaşlığı yapar. Şirket hedeflerinin, OKR’larının bireyler bazında da belirlenmesi aşamasında yol arkadaşlığı yapar. Hem problem çözümü anlamında hem sürekli gelişime destek olunması anlamında kişilerle birlikte yol alan kişidir. Dolayısıyla da bu süreçleri yürütürken de omuz omuza verdiği yol arkadaşıdır.

Tabi OKR koçları sadece bunları yapmakla kalmaz.

OKR’ların belirlenmesi, doğru OKR’ların belirlenmesi, doğru hedeflerin belirlenmesi ve şeffaf olarak şirket hedeflerine destek ve katkı sağlanması konusunda kişilere yol açar. 

Ayrıca, kişileri şirket içerisindeki işletme körlüğünden kurtararak OKR’ların belirlenmesini sağlayan kişidir. Dolayısıyla, hedeflerin belirlenmesi anlamında yeni problemler yaratarak yeni hedeflere varmasını sağlar.

Neden Bir OKR Koçuna İhtiyaç Vardır?

“Neden OKR koçuna ihtiyacımız var?”, “OKR koçu olmadan süreci ilerletemez miyiz?”, “OKR koçlarını önemli kılan ne?”...

Aklınızdaki soruları duyar gibiyiz.

OKR koçuna mutlaka ihtiyaç vardır çünkü kişilerin var oldukları ve yürüttükleri iş hayatı bir yerden sonra standartlaşır. Çalışanlar işe sadece kazanma ve başarma güdüsüyle odaklanabilir. OKR tarafında ise mantık biraz daha performanstan ötedir. Çevik yönetim, problemleri çözme metodolojisi ya da şirketin hedeflerine daha fazla katkı sağlamak için OKR koçuna ihtiyaç duyulabilir. Sizin yanınızda bunlara yönelik olarak hem problem çözüm yöntemleri hem hedeflerin ve hedeflerin ötesine geçilmesi anlamında bir OKR koçu size oldukça yardımcı olacaktır. 

Bildiğiniz gibi hepimiz iş yaşantımızda standart işlerimize yönelik taraflarda tıkanabiliriz. OKR koçları, kazandırmış olduğu tecrübelerle birlikte ufuk açıcı ya da kişilere belli yöntemler gösterici bir konumda yer alır. Kişilerin, standart işlerinden biraz daha ayrılmak, daha geliştirici ve çevik bir yapıda kendine hedefler belirlemek, şirket yönetimine ortak olduğunu göstermek ve bu kültürün oturtulması anlamında bir koça ihtiyaç vardır. 

Belli bir yerden sonra OKR kültürü oturulduğunda ekstra bir iş gibi değil, bilgisayarı açmak kadar basit bir hale gelmesi gerekir. Her insanın bir alışkanlığı kazanma süresi vardır. Bu alışkanlığın kazanılması anlamında bir koça ihtiyaç vardır. 

İlginç olan kısmı duymak ister misiniz?

İnsanlara OKR dediğinizde biraz korkabilir. Dolayısıyla, OKR’ı gelişim kültürü, yönetişim ve yönetim kültürü olarak belirleyip insanlara empoze etmek gerekir. Hem yönetim hem departmanlar tarafında OKR kavramını oturtmak lazımdır. 

OKR’ı kafalarda oturtmak belli bir süre çalar. Bu süreci koçlarla birlikte geçirmek, yanınızda biriyle devam etmek, bu alışkanlığı kazanana kadar size devamlı destek olan, devamlı OKR’ların yapısından ötürü kültür oturtulması yararı olan kişilerle birlikte yürümekte fayda vardır. 

Bir OKR koçu olmadığı takdirde sadece şirket tarafından atanmış hedeflerinizle birlikte yürümeye çalışırsınız. OKR koçu yanınızda olduğunda ise görmediğiniz ve daha iyi yapabileceğiniz daha iyi performans hedefleri atabilirsiniz. Buradaki performanstan kasıt sonunda bir ödüle bir cezaya bağlanan taraf değil, hedeflere ulaşmak anlamındadır. 

Hedefleri belirlerken yanınızda birilerinin olması her zaman iyidir çünkü hedefleri yanlış belirleyebilirsiniz. 

Ama korkmayın. 

Yeni bir göreve başladığınızda verimlilik ve performansınız direkt yüzde yüzle başlamaz. OKR süreci ve kültürü için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Başlangıçta daha sapabilir hedefler verilebilir, daha tutarsız hedefler konulabilir. Dolayısıyla, OKR koçu ilerleyen dönemlerde hem bunun tutarlılığını ve şirket hedeflerine olan katkısını artırabilecek şekilde yönlendirir, hem de bu süreçte yanınızda olarak her zaman katkı sağlar.

İyi Bir OKR Koçu Ne Gibi Faydalar Sağlar?

OKR koçunun yöntemi ve amacı kişiye OKR belirlemek değil, OKR belirletmek ve bu süreci sürekli kılmaktır.

Kişiyle yakın olmak, şirketin süreçlerine hâkim olmak ve bununla birlikte yine kişinin belirlenen hedeflerine de daha fazla katkı sağlamak anlamına gelir. Kişilerin OKR’larını OKR koçları belirlemez.

Kültür oturmaktan, sürekli bir gelişimden, sürekli bir problem çözme kültüründen bahsediyorsak biz orada kişilere ufuk açan bir yapıda oluruz. OKR koçları; kişilerin ufuklarını açan, şirket hedeflerinin daha üstünü hedefleten ve bunu şeffaf bir şekilde yapan kişiler olur. 

Ama nasıl?

Örneğin, bin kişilik çalışana sahip olan bir firmada OKR işinin başlangıcında %100 verim almak çok mümkün olmayabilir. OKR koçları adaptasyonu hızlandırır ve bu kültürün faydasını anlatır, kişiler de kendilerini otomatikman bu sürecin içerisine dâhil etmek ister.

OKR koçlarının en büyük faydası farkındalık yaratmak, ufku genişletmek, iyi uygulamaları da insanlara göstererek neler olduğunu anlatmak ve koyulan hedeflerden daha fazlası olabileceğini de göstermektir. 

OKR koçları sayesinde kişiler kendini daha ait hisseder, kendilerini daha güçlü görür ve katkıyı daha yüksek görmeye başlar. Kişiler şeffaf bir yapıda “Neredesiniz?” sorusunun cevabını çok rahat görebilmesini sağlamak önemli olur. 

Albert Solino - OKR Koçluğu

Albert Solino olarak öncelikle şirketi tanımaya çalışıyoruz. Şirketi tanıdığımızda da şirkete sağlayabileceğimiz faydalarını belirlemiş oluyoruz. 

Farklı sebeplerle OKR kültürüne geçmek isteyen firmalarımız olabiliyor. Öncelikle süreç, yönetim kadrosuyla iç içe geçiyor. Yönetim kadrosundan sonra da biz departmanlarda insanlara bir şekilde bu kültürü anlatıp insanların OKR’larını belirlemesini sağlıyoruz.

En önemli kısmın ne olduğunu biliyor musunuz? 

Biz OKR’ları belirlemiyoruz, OKR’ların belirlenmesini sağlıyoruz.

Hem şirket hem kişilerin hedeflerinin belirlenmesi anlamında büyük bir ayrım vardır

Biz burada insanlara OKR yapısını anlatıyoruz. Dolayısıyla, bir yönetim danışmanlığı projesi gibi belli bir başlangıcı ve bitişi olmakla birlikte koçluk yapısına geçtiğinizde sizin de bir şekilde o insanlara analiz yapabilmeniz anlamına geliyor.

OKR’ların belirlenmesi sürecinde zaten sürekli olarak insanlarla iletişimde olmanız gerekiyor. Albert Solino olarak kişilerin ve departmanların birebir yanında oluyoruz. 

OKR koçluğu kapsamında sağladığımız faydalar sadece OKR kültürünü yaymaktan öte, açık ve sürekli iletişim kurmak oluyor. Belli bir disiplin oluyor. Kişilerin kişisel gelişimi anlamında bireysel donanımı artırmak oluyor. Ayrıca, kaliteyi yükselterek zaman kaybını azaltıyoruz.

Yaptıklarımız bunlarla sınırlı değil!

OKR kapsamının şirket ve kişiler tarafından benimsenmesini ve sahiplenmesini sağlıyoruz.

OKR sayesinde çevik ve uyumlu davranıyorsunuz ve şirket hedeflerini hem yukarıdan aşağı hem de aşağıdan yukarıya bir şekilde belirlemiş oluyorsunuz. Dolayısıyla, bireysel anlamda şirket yönetimine ortak olmuş oluyorsunuz. Bunların toplamında da güçlü bir şirket kültürü oluşmuş oluyor ve herkes şeffaf bir yapıda aynı yere koşuyor oluyor.

CONTACT US

OKR Koçluğu Hakkında

daha fazla bilgi almak için buradaki formumuzu doldurabilir; veya

+90 216 606 0642

numaralı telefon üzerinden bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

[email protected]

Alkan Balkaya

Partner

Albert Solino Consulting