Site Dışı SEO Nedir? | Site Dışı SEO Teknikleri

Site dışı SEO tanımını dijital şirket olsun olmasın herkes çok merak ediyor. Site dışı SEO ve site içi SEO karıştırılabiliyor. Peki, site dışı SEO nedir? Nasıl yapılır? Off page SEO nedir?

İşte tüm detaylar...

Off-Page SEO

Google arama motorlarında sitenizi üst sıralarda göstermek ve organik trafiğini artırmak için yapılan SEO çalışmaları ikiye ayrılır; site içi SEO ve site dışı SEO. Site dışı SEO, Google'ın sizi güvenilir bulması için yapılan site dışı çalışmaların hepsini kapsar.

site dışı seo

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Herkes websitesinin Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorları için arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) daha üst sıralarda yer almasını ister. Bu da site dışı SEO techniquesyle yapılır.

site dışı seo nasıl yapılır

Site Dışı SEO Teknikleri

Kaliteli İçerik

SEO uyumlu kaliteli içeriklerimiz olursa sitemizin ziyaretçi sayısı çoğalacaktır. Ziyaretçinin daha fazla olmasının yanı sıra sitenize geçirilen süre de kaliteli içeriklerden dolayı artacaktır. Sitenize gelen müşteriler sitenizi tekrar ziyaret ettiğinde ise Google sizi güvenilir ve kaliteli içerik oluşturan bir sayfa olarak görür. SEO uzmanlarının ve SEO Ajanslarının temel anlamda ele aldıkları en önemli kısım içerik üretimi ve içerik stratejisidir.

Anahtar Kelime

Kaliteli içerik oluşturmanın yanında hedef anahtar kelime analizlerini çok iyi yapmalıyız. Doğru anahtar kelimeleri seçmek ve yaptığınız çalışmaları, blog sayfalarınızı buna göre düzenlemekte Google tarafından istenir. Ayrıca kullanıcılar tarafından da önem arz eder. 

Kullanıcılar sizde bulunan bir konuyla alakalı arama yaptığında üst sıralarda yer almanız ve onların aradıkları şeyleri gerçekten bulmaları kullanıcıları da mutlu edecektir.

Competitor Analysis

Bunun yanında rakiplerinizi iyi analiz etmeliyiz. Örneğin, “Rakiplerimiz backlink vermiş mi?”, “Eğer backlink vermişlerse hangi siteye vermişler?” gibi soruları sormalıyız. Bu, size hem bir yol haritası olacak, hem de bulacağınız yöntemi seçmenizde kolaylık sağlayacaktır. 

site dışı seo nedir

Backlink satın almayın! Değişen Google algoritmaları bunu direkt anlar ve kandırılmış gibi hisseder. Bu noktada, sektörünüzle alakalı ve güvenilir ve trafiği yüksek sitelerden backlink almak çok önemlidir. 

Sosyal Medya

Sektörünüzde Facebook, Instagram, Twitter vs. gibi medyalardan hangisi daha çok kullanılıyorsa, burada gönderiler paylaşabilirsiniz. Bu da sizin site dışı SEO’nuza yardımcı olacaktır. 

Google Search Console

Google Search Console’u kullanabilirsiniz. Google Search Console daha çok site içi SEO’yla alakalı gibi gözükse de içindeki analizler doğrultusunda size de fayda sağlayacaktır.  

Tanıtım Yazıları

Tanıtım yazıları alabilirsiniz. Tanıtım yazılarını üniversitede ya da “.gov” uzantılı sitelerden aldığınız zaman Google bunları daha güvenilir bulur. Bu da sıralamanızı ve site dışı SEO’nuzu etkileyen bir nokta olur. Sitenizdeki kullanıcı yorumları ve sizin bunlara verdiğiniz cevaplar yani içinde bulunduğunuz etkileşim site dışı SEO için önemli bir etkendir.

off page seo

Trafik

Sitenize gelen insan trafiği çok önemlidir. Sitenizin trafiği fazlaysa, gelen ziyaretçiler kalıyorsa ve tekrar ziyaret ediyorsa Google sayfanızı güvenilir bulur.. 

Basın Bülteni

Basın bülteni dağıtımı yapabilirsiniz. Bu size olan geri dönüşleri artıracaktır. Tabii ki basın bülteninin ne kadar haber değeri taşıdığı da önemlidir. 

Podcast

Podcast yapabilir veya podcast’lere katılabilirsiniz. Diğer web sitelerinin sahiplerine röportajlar yapabilirsiniz. Böylelikle sizden de bahsedilmiş olur ve sayfanıza ziyaretçi trafiği yaratırsınız. 

off page seo nedir

Görsel/Grafik

Alakalı görseller ya da grafikler hazırlayabilirsiniz. Marka değeri yüksek sitelerde anlaşılması için öneririz. 

Paylaşım

Gerçekleştirdiğiniz çalışmaları başka sitelerin paylaşmasını isteyebilirsiniz. Bu da sizin site dışı SEO’nuz için yararlı olur. Önemli sayfaların sizden bahsetmesini sağlayabilirsiniz. Birlikte bir proje yürüttüğünüz farklı bir firmanın çalışmalarınızı sizden bahsederek paylaşmalarını sağlamak site dışı SEO için yararlı olacaktır. 

Özetle, sadece siteiçinde yaptığımız çalışmalar değil, aynı zamanda site dışında yaptığımız çalışmalar da SEO için çok önemlidir. Bunları doğru bir şekilde yaptığınız zaman hem organik trafiğiniz, hem de Google'daki üst sıralarda çıkma olasılığınız artacaktır.

For more information...

What is SEO (Search Engine Optimization)? Updated Google SEO Guide: In the SEO guide, which includes all the details about SEO; How can you improve your business with SEO? How is Google SEO Work done? What are the Important SEO Rules and Practices? How Can You Measure Your Performance With SEO? You can find detailed information about Albert Solino SEO Consulting and Services.

Explore!

SEO kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı SEO Agency our page will be interesting to you.

Find out more about our services!

Dijital Pazarlama Ajansı Hizmetlerimiz: SEO ve Web Sitesi Yönetimi, Marka Konumlandırma ve Marka Stratejisi, Kreatif Hizmetler, Sektör ve Rakip Analizi, SERP, Sosyal Medya ve Google Ads ve Google Search Console Yönetimi, İçerik Pazarlama ve E-mail Pazarlama.

SEO Agency Hizmetlerimiz: Anahtar Kelime Araştırma Stratejisi, Site İçi SEO, Site Dışı SEO, E-ticaret SEO, YouTube SEO, Semantik SEO, Vertical SEO ve İçerik Planlama.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Hizmetlerimiz: We Grow Your Business with Google Ads, We Make You Dominate Search Results with SEO (Search Engine Optimization), We Implement Personal E-Mail Marketing Studies, We Perform Social Media Management and Content Marketing Studies.