Backlink Nedir? Backlink Ne İşe Yarar?

SEO Ajansları ve SEO uzmanlarının backlink’ler hakkında konuştuğunu duyuyorsunuz, ancak hala bir backlink’in ne olduğundan emin değilsiniz. SEO Tekniklerinden biri olan Off-Page SEO Backlink nedir? Neden önemlidir?

Burada size backlink’lerin ne olduğuna ve neden backlink oluşturmanın dijital pazarlama yatırım getirinizi artırmanın en etkili yolu olabileceğine dair genel bir bakış sunacağız.

 

Explore!

Albert Solino olarak SEO yaklaşımımızın ve Ajans Hizmetlerimizin detaylarının açıklandığı SEO Agency our page will be interesting to you.

Backlink Nedir?

Backlink, basitçe bir web sitesinden diğerine verilen bağlantıdır. Bir web sitesinin sizin web sitenize ya da sizin kendi web sitenizden başka web sitelerine gönderme yapmanız ve bu gönderiyi linkler ile desteklemeniz olarak da tanımlanabilir. Site dışı SEO’nun çoğunluğunu oluşturan en önemli faktördür. Başka sitelerin bize sağlayacağı katkı o sitelerle aramızda olan ilişki, sektörel bağlantı ve o sitelerin Google arama motoru gözündeki güvenirliğine bağlıdır. 

Bu noktada şöyle bir örnek verebiliriz; kendimizden büyük sitelere link vermemiz onlara çok katkı sağlamazken, onlardan gelebilecek bir tavsiye veya bağlantı bizi sektörde yukarıya taşıyabilir. Gündelik hayatımızda firmalarda oluşan referans algısı dijitalde de birebir geçerlidir. Dolayısıyla sektörle alakalı kişilerden referans alabilmek, güvenilir kişilerden tavsiye alabilmek, doğru kaynaklardan doğru içeriklerimize bağlantı oluşturabilmek SEO çalışması için stratejik öneme sahiptir.

backlink

Backlink, bir web sitesinin organic traffic arama motoru sonuçlarına büyük etki yapar. Arama motorları bu sıralamaları yaparken birden fazla faktörü ele alır ve bunların hangilerine ne kadar ağırlık verdiklerini henüz tam bilemiyoruz.

Bildiğimiz tek bir şey var ki o da bunların SEO sıralaması için çok önemli olduğudur..

Backlink, anahtar kelimeleriniz ile sizi üst sıralara çıkarabilmektedir. Tabii ki bu çalışmalarda dikkat edilmesi gereken özel noktalar ve çok farklı ipuçları da vardır. Bunların hepsini doğru uygulamak ve anlamak sizi SEO’da başarıya ulaştıracaktır.

Backlink (geri bağlantı) genellikle bir SEO stratejisinin ve onun "site dışı" bileşeni olan net bağlantı stratejisinin bir parçası olarak gerçekleştirilir. SEO danışmanı, kontrol etmediği kaynaklardan sitesine “doğal olarak” gelen geri bağlantılardan artık memnun değildir. Bunları daha fazla miktarda ve/veya kalitede üretmeye çalışacaktır. Geri bağlantı daha sonra teorisinde daha karmaşık hale gelir ve Google tarafından yapılan niteliklere ve değer yargısına atanır. Bir backlink'in iyi veya kötü kalitede olarak sınıflandırılması, SEO uzmanlarının etkilemeye çalıştığı, özellikle backlink bağlamıyla ilgili birçok kritere göre yapılır.

Backlink Nasıl Yapılır?

Öncelikle, doğru kullanılmayan backlink stratejileri sitenize faydadan çok zarar verebilir. Kalitesiz backlink kaynakları, Google algoritmasını karıştırmak için etik olmayan yöntemlerin kullanılması, faydadan çok zarar getirir. Bu sebeple backlink almaktan ziyade kazanılmasına odaklanmalıyız.

Sektöre yönelik oluşturacağımız faydalı içeriklerle kullanıcıların bu içerikleri paylaşmasını, kendilerinin backlink sağlamasını amaçlamalıyız. Bu yöntemle gelen backlink çalışmaları hem organik hem de faydalı olacaktır.

Backlink çalışması yapılırken tek bir doğru yoktur!

Backlink Nasıl Yapılır

İlgili sitelerden link ağı mı, tanıtım yazısı mı alınmalı, footer link mi alınmalı iyi tespit edilmelidir. Bir sektörde sizi başarıya götüren çalışma başka bir sektörde başarıya götürmeyebilir. Sektöre özel çalışma yapılması bile gerekebilir.

Rakibi taklit etmek en çok yapılan yanlışlardan biridir ve ülkemizdeki birçok SEO uzmanı ilk sıralardaki web sitesini hem iç SEO hem dış SEO olarak taklit edip rakiplerini geçebileceğini düşünür. 

Peki bu doğru bir düşünce midir?

Google algoritması siteleri birbirinden ayırt etmek üzerine kuruludur. Dolayısıyla sıralama sonucunda en çok değer verdiği faktörlerden biri de web sitesinin özgünlüğüdür. 

Kopya değil, kendi tarzınızı yaratmak çok daha doğrudur.

Başka bir yöntem de mail yoluyla backlink istemedir. Bu noktada hazırlamış olduğunuz iyi bir içerik, iyi bir SEO uyumlu makale yazısı vardır. Belki trafiği yoğun olan bir sitede aynı içerikli bir yazı bulunmakta ve bu sayfa hata veren bir sayfa ya da  sizin içeriğiniz daha güncel ve zengin bununla alakalı ilgili firmaya içeriğinizi anlatan bir mail ile backlink talep edebilirsiniz.

Tek 1 anahtar kelimeye link alıp diğer anahtar kelimelere link almamakta yapılan hatalardan biridir. Mesela  birçok firma SEO uzmanlarından x anahtar kelimede Google’da 1. sırada olmak istiyoruz diye isteklerde bulunuyor. Tam tersi bir durumda SEO uzmanları tarafından sizi istediğiniz kelimede 1. sıraya çıkaracağız garantisi verilerek oluyor.

Bu tamamen kulaktan duyma tekniklerin kullanıldığının göstergesidir.

backlink nedir

Unutmamız gereken şey SEO bir bütün işidir ve Google aramalarının büyük çoğunluğu günümüzde de uzun kelimelerden oluşur. Yani, bir tek kelimenin üzerine odaklanmak özellikle de yeni açılan web siteleri için çok yanlış bir hareket olacaktır.

Sonuç olarak backlinkler, web sitelerinin yükselmesinde doğru yapıldığında çok etkili bir yöntemdir. Tabii ki hızlı sonuç almak için web sitenizin iç SEO’sunun, içerik kalitesinin iyi olması gerekmektedir. İç SEO’nuzun kalitesini Google araçlarda bulunan hatalar bölümünü takip ederek görebilirsiniz. 

Kullanıcı deneyimini ise Analytics’teki kullanıcıların sitenizde kalma süresi ve yeniden gelip gelmediklerini gösteren metrikleri inceleyerek de tahmin edebilirsiniz.

Backlink Ne Kadar Önemli?

Arama motoru optimizasyonu sürecinde backlinklerin önemi büyüktür.

Backlinkler benzer içeriğin bulunduğu kaliteli, büyük ziyaretçi potansiyeline sahip, arama motorlarında başarı sağlamış sitelerden alınan site bağlantılarıdır. Bu bağlantıların alındığı siteleri iyi göstermekte ve onlara referans sağlamaktadır.

Backlinkler, Google ve benzeri arama motorları tarafından web sitesinin değerini belirlemek için kullanılan birçok metrikten bir tanesidir. Web sitenize backlink  bağlantı veren web sitelerinin kalitesi ve sayısı, Google’da arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP) web site sıralamanızı belirlemek için kullanılan kriterlerdendir.

Backlink Ne Kadar Önemli

Bir arama sonuç sayfasında ne kadar yüksekte yer alırsanız, kullanıcılar arama motorlarında listelenen sonuçlardan genellikle ilk sayfadaki sonuçları tıkladığından web sitenizin ziyaret sayısının artmasına olanak sağlanmış olur.

Backlinklerin avantajlarına geçmeden önce, son birkaç yıl içinde backlinklerle alakalı çok şey değişti.

Önceden çok düşük kaliteli, spam linkler bile bir web sayfasının kolay bir şekilde sıralamada yer almasına yardımcı olurdu. Ancak Google algoritmasını geliştikten sonra, bu anlayışımız değişti. Günümüzde alınmakta olan linklerin kaliteli sayfalardan ve içeriğimizle ilgili olması oldukça önemli.

İlgili web sitelerinden alınmış olan backlinkler, diğer sayfada yer alan bütün linkler potansiyel bir trafik kaynağı olarak görülür. Bu da “nofollow” olsa bile oldukça faydalıdır. Bu nedenle amacınız her zaman yüksek trafiğe sahip, otoritesi yüksek ve ilgili sayfalardan backlink almak olmalıdır.

Backlink neden önemli kısmında sıralama yapmamız gerekirse; 

Sıralamanızın organik bir şekilde gelişmesine katkı sağlar.

backlink siteleri

Daha Hızlı Endeksleme

Botlar arama motorundaki, trafiği yüksek, otoritesi yüksek web sayfalarına devamlı olarak giriş yaparlar ve oradan giden bağlantıları takip ederek yeni web sayfaları keşfederler. Sadece sayfanızı keşfettikleri zaman etkili bir şekilde tarayabilirler.

Backlinklere sahip değilseniz, arama motoru botlarının sayfanızı bulabilmesi çok zor olacaktır.

Otoriteniz düşük ise sayfanız botlar tarafından keşfedilse bile yaptığınız değişiklikler Google aramalarında daha yavaş görünecektir. Özellikle yeni bir web sayfanız var ise, sayfanızın daha hızlı bir şekilde keşfedilmesine ve dizine ilave edilmesine yardımcı oldukları için backlink almanız oldukça önemlidir.

Yönlendirme Trafiği

Backlinkler, web sitenize tavsiye trafiği getirmektedir. İnsanlar, bir sayfada yazı okurken konuyla alakalı daha fazla bilgi sahibi olmak için yazıdaki diğer bağlantıya tıklamaya meyillidir bu da size trafik sağlayacağından sıralamanızda olumlu etki yapar. 

Backlink Çeşitleri

Doğal Backlink

Backlink almanın ücretli ve ücretsiz birçok yolu olduğunu söylemiştik. Bunlardan en zararsızı doğal backlink’lerdir. Arama motorlarını yönlendirmeden, ücret ödemeden doğal olarak alınırlar. Bu linkler Google ve kullanıcılar tarafından güvenli sayılır ve linkler sayesinde siteye çekilen trafik yüksektir.

Footer 

Bu linkler  genelde sayfanın en altında bulunan reklamlar için kullanılırlar. Etkili bir backlink çeşidi olmasına rağmen dikkatli kullanılmazsa pozitif sonuçlar getirmiyor. Aslında SEO çalışmaları arasında en az tercih edilen yöntemlerden biridir. Kalıcı bir bağlantı değildir ve genellikle uzun yıllarda var olan otoritesi yüksek sitelerde işe yarar.

Nofollow

Bir siteye link vermek istiyorsunuz fakat güvenilirliği konusunda şüphe duyuyorsanız bunun yolu nofollow linklerden geçiyor. Bu linkler kullanarak arama motorlarına, bu linkin güvenilir olmadığı için takip edilmemesi gerektiğini söylüyor.

Bu linkler takip edilemediği için PageRank değerinde fayda sağlamıyordu ve sayfanızı da üst sıralara çıkarmıyordu. Google, bu özelliği değiştirdiğini açıkladı. Böylece artık nofollow linkler de site kalitesinde etkili olabiliyor.

Hangi Sitelerden Backlink AlınmalıdırBir web siteniz veya bir blogunuz varsa spam kavramına aşinasınızdır: bir e-posta veya yorum yoluyla size kendini empoze eden ve çoğu zaman tıklamanızı isteyen istenmeyen bir mesajdır. Spam teknikleri, örneğin kişisel veriler gibi bir şeyi kurtarmak için ziyaretçiyi belirli içeriğe yönlendirmek amacıyla ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, bloglara veya forumlara bırakılan ve asıl olarak yazarlarına fayda sağlamayı amaçlayan ve yayınlandıkları içerikten daha az olan yorumları "spam" içerik veya yorumlar olarak tanımlarız.

Kötü kontrol edilen bağlantılar yoluyla bu popülerlik kaybını önlemek için, geri bağlantılara bir nitelik atamak mümkündür: rel= “nofollow”. Bu, arama motorlarına sayfadaki bağlantıyı keşfettiklerinde gönderilen bir talimattır. Gönderen sitenin bağlantıyı yerinde "varsaymadığını" ve bu nedenle herhangi bir popülerlik transferi yapmamaları gerektiğini söyler.

Dofollow

Bu linkler “güven ileten link” olarak biliniyor. Bunlar PageRank değerini artırıyor ve linke herhangi bir eklenti yapmıyor.

Yüksek Otoriteli Link

Siz sıralamalarda üste çıkmak istiyorsanız, kullanmanız gerekenlerden biri de yüksek otoriteli linklerdir. Bunlar, güvenilir kaynaklardan gelen backlinklerdir. Bilinen haber siteleri bunlara örnek olabilir. Bunlardan birinden sizin sitenize gelen bağlantılar google tarafından güvenilir olarak algılanır ve siteniz daha ön Google İçin Kaliteli Bir Backlink Nasıl Olursıralarda çıkar.

Zararlı Link Nedir? 

Yalnızca Google’daki sıralamasını yükseltmeye çalışan, düşük kaliteli ve güvenilir olmayan sitelerden gelen linkler, sitenizin sıralamasının düşmesine yol açabilir. Bu linkler nofollow olarak işaretlenmemesine rağmen ücretli link olarak görünür. Bunlar, güvensiz bağlantılar oluşturduğu için sitenize zarar verir.

Bunları tespit ederek sitenizden kaldırmanız gerekir. Farklı backlink denetim araçlarını kullanarak, sitenize gelen ya da sitenizden giden linklerin zararlı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Hangi Sitelerden Backlink Alınmalıdır?

 Günümüzde yapılan yanlışlardan birisi de ücretsiz backlink sitelerinden alınan linklerdir. Bu linklerin siteniz için hiç yararı olmamakla beraber sitenizin gerilemesine de sebep olmaktadır. Bu her site için geçerli olmayabilir. Otomatik olarak backlink oluşturan ve spama düşmüş sitelerden bahsediyoruz.

Bu yüzden ücretsiz backlink veren sitelerden uzak durmakta fayda vardır. Bu tür siteler backlink çalışmasını hem zamana yararak yapmadığı için hemde kalitesiz sitelerden oluştuğu için sitenize zarar verebilir.

Backlinklerin kaliteli web sitelerinden alınmış olması önemlidir ve bu backlinkler içeriğe dayalı olmalıdır. Backlink alınan web site, sizin web sitenizle, sizin kategorinizle, sizin işinizle ne kadar alakalı olursa backlink kalitesi o kadar iyi olur.

Backlink almanın birçok yolu vardır, örneğin:

  • Misafir paylaşım yapma
  • Çevrimiçi dizinlere kayıt (şirket kayıt şirketleri vb.)
  • Gelen bağlantıların değişimi
  • Bağlantısız sözleri geri bağlantılara dönüştürmek
  • Röportajlar ve referanslar
  • Tartışma forumları
  • Basın yayınları
  • Çevrimiçi yarışmalar
  • Sosyal ağlar

Google İçin Kaliteli Bir Backlink Nasıl Olur?

Alakalı: İnternet sitenizinkiyle mantıksal olarak bağlantılı içerikten gelirler
İyi bir alan yetkilisine sahip: Google tarafından iyi algılanan ve referans verilen sitelerden gelirler
Çeşitlendirilmiş: Farklı kaynaklardan gelirler (bloglar, kılavuzlar, basın)
İyi bir anchor text ile: Sitenizi işaret etmek için kullanılan metin tutarlı ve çeşitliyse gelirler

For more information...

What is SEO (Search Engine Optimization)? Updated Google SEO Guide: In the SEO guide, which includes all the details about SEO; How can you improve your business with SEO? How is Google SEO Work done? What are the Important SEO Rules and Practices? How Can You Measure Your Performance With SEO? You can find detailed information about Albert Solino SEO Consulting and Services.

SEO Agency Hizmetlerimiz: Anahtar Kelime Araştırma Stratejisi, Google Search Console Analizleri, Site İçi SEO, Off-Page SEO, E-ticaret SEO, YouTube SEO, Semantik SEO, Vertical SEO, ve İçerik Planlama.

Find out more about our services!