YouTube SEO Nasıl Yapılır? İzlenme Sayınızı Artıracak İpuçları

YouTube'da başarılı olmak için gerçekten doğru işleyen bir stratejiye ve video konuları oluşturma yeteneğine ihtiyaç vardır. En önemlisi ise bu videoları YouTube'da hitap ettiğiniz kişilerin arayacağı konular etrafında arama motorunda olduğu gibi optimize etmektir. Bunun için de SEO bilgisine sahip olmamız gerekiyor. A'dan Z'ye tüm bunları gerçekleştirdiğinizde bir organic traffic akışı sağlamaya başlıyorsunuz. 

Peki, Youtube SEO nasıl yapılır? Youtube SEO nedir?

Here is the answer...

YouTube SEO Nedir?

YouTube artık Google'dan sonra en büyük ikinci arama motorudur. Platform, markaların ve şirketlerin ün açısından değil, aynı zamanda referans verme açısından da ilginç kaldıraçlar kullanmalarına izin verir.

Ancak sadece kaliteli videolar üretmek ve bunları YouTube'a yüklemek yeterli değildir. YouTube'da iyi bir trafik almak için blog makaleleri gibi içerikler için geçerli olanlara benzer SEO kurallarına uymalısınız.

Ancak işler o kadar basit değil. YouTube ürün müdürü Neal Mohan'a göre, sitede geçirilen zamanın %70'inden fazlası algoritma tarafından önerilen içeriği görüntülemek için harcanıyor. Bu; videoların ana sayfada, arama sonuçlarında, öneri özet akışlarında, trendlerde, kanal aboneliklerinde ve bildirimlerde konumlandırılmasını etkiliyor. Bu algoritma, internet kullanıcılarının davranışlarına büyük ölçüde rehberlik ediyor ve hangi videoları görüp göremeyeceklerini belirliyor. Bu nedenle, bu algoritmayı dikkate almak oldukça önemlidir.

İnternet üzerinde görünürlük kazanmak için Youtube kullanmak istiyorsanız artık arama motorunuzun algoritmasının nasıl çalıştığını anlamanız şart olmuştur. Aksi takdirde, videolarınız ve kanalınız, Google'ın video platformunda bulunan geniş içerik kitaplığında kaybolabilir.

Explore!

SEO kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı SEO Agency our page will be interesting to you.

YouTube SEO Nasıl Yapılır?

https://www.youtube.com/c/AlbertSolinoDanismanlik SEO techniques çalışmasının önemli aşamaları aşağıdaki gibidir;

YouTube anahtar kelime araştırması 

YouTube'da anahtar kelime araştırması mantığı, blog veya makale  kapsamındaki içeriklerden biraz daha farklı ilerliyor. Videolarımızı izleyenlerin çoğu kullanıcılara önerilen videolardan geliyor, yani arama motorundan değil. YouTube kanalı aramalarıyla videonuza ortalama %20 oranında bir trafik alıyorsunuz.

Anahtar kelime hacimleri YouTube’da tamamen farklı şekillerde kullanılır. Google'da ayda 50.000 arama sayısına sahip olan bir anahtar kelimenin YouTube'daki arayan sayısı yalnızca 20 olabiliyor. Bu yüzden bu noktada YouTube’a özel anahtar kelimesi araştırması yapmak gerekiyor. Eğer bir video çok sayıda görüntülenmişse bu video doğru anahtar kelimeler etrafında optimize edilmiş ve YouTube'un sevdiği sinyalleri sağlıyor demektir. 

youtube seo

YouTube araması

YouTube’da arama kısmına bir kelime yazdığımızda bildiğiniz gibi bize o anahtar kelime ile ilgili öneriler listesini hemen sunuyor, yani dolduruyor. En belirgin anahtar kelime araştırmalarından bir tanesi budur çünkü YouTube'da insanlar kelime olarak ne aradıysa Youtube sonucu ona göre şekillendirip bize listeliyor. Yani gerçekten aranan kelimeler karşımıza çıkıyor. Bu noktada yapmanız gereken tek şey YouTube'a bir kelime ve kelime öbekleri yazmak. 

Bunun yanında yazmış olduğunuz anahtar kelime ile ilgili en çok izlenen videoları gözlemleyebilirsiniz. Kanalın çok abonesi yoksa rekabeti düşük anahtar kelimeleri seçmenizi öneririz. Anahtar kelimenizi Google’da arayabilirsiniz. Sonuçlar kısmında en üstte kaç tane sayısal ifade gösterildiğini gözlemleyebilirsiniz. Video sekmesinden yine bu sayıyı görebilirsiniz. Bu sayı ne kadar yüksek olursa, anahtar kelime o kadar rekabetçi olur.

“YouTube SEO” başlığı altında yaklaşık 56 milyon sonuç çıkıyor, bu gerçekten çok yüksek bir sayıdır. Sonuç sayısı 10.000-100.000 arasında ise anahtar kelimemiz çok daha az rekabetçidir demektir. 

YouTube SEO Nasıl Yapılır

Başka bir anahtar kelime araştırma yöntemimiz de YouTube Studio istatistikleridir.  Kanalımızda mevcut videolarımız varsa video YouTube SEO sizlere anahtar kelimeler için doğru kaynak olabilir. İstatistiklere kontrol paneli üzerinden listeye ulaşabiliyorsunuz. 

Peki, YouTube Analytics verileri bize sunduğu anahtar kelimelerle ne yapabiliriz?

Videomuzu anahtar kelime çerçevesince optimize edebiliriz. Yani, iyi optimize edilmemiş bir videonuz varsa listedekileri göz önünde bulundurarak optimizasyon çalışmaları yapabilirsiniz. Analytics’teki anahtar kelimeler yeni videolar kapsamında size fikir verebilir ve videolarınızı da bu anahtar kelimeler çerçevesinde oluşturabilirsiniz. 

Video Oluşturma

YouTube'da başarı elde etmek istiyorsanız SEO çalışmasını ele almanız gerekir. YouTube sorgulama faktörlerini göz önünde bulundurarak videolar oluşturmalısınız. Peki, o faktörler nedir?

Toplam görüntülenme süresi YouTube'un en önemli faktörlerinden biridir. İzlenme süresi, videodan çıkış dakikası, kırılma noktaları gibi birçok detayı YouTube stüdyodan görebiliyorsunuz. Bu farkları göz önünde bulundurarak nasıl video oluşturacağız sorusunu sorabilirsiniz. Bu noktada aşağıdaki iki madde çok önemlidir;

  • Uzun videolar oluşturabilirsiniz. 
  • Videonuz özgün olmalıdır. 

İyi bir video yapmak istiyorsanız, konuyu en iyi yansıtacak uzunluk neyse o uzunlukta bir video çekmelisiniz. Tüm her şeyi anlattınız ve 10 dakika sürdüyse bu şekilde bırakabilirsiniz. Videoda bir konu düzgün anlatıldığı sürece 20 dakika ya da iki saat olmasının bir önemi yoktur. Gerçekten değerli şeyler anlatmak gerekiyor. Örneğin, 2 videom var. Birinde 15 dakika, diğeri 5 dakika sürüyor. İki videomuzun da gerçekten konu olarak insanları sıkmayacak şekilde anlatıma sahip olduğunu düşünün. Bu iki videoyu kanalımda yayınladım. İnsanlar her videonun yaklaşık yüzde 40'ını izlediğini düşünürsek video 15 dakika süreye sahip videom, beş dakika süreye sahip olan videomdan üç kat daha fazla izlenme süresine sahip olacaktır. İnsanlar ne kadar çok videomuzu izlerse, YouTube bu videonun o kadar iyi olduğu mesajını veriyor. YouTube açısından bakarsak, videonuz insanları YouTube platformunda ne kadar çok tutarsa YouTube'un videomuzu arama sonuçlarında o kadar çok gösterecektir. YouTube, insanların platformda kalmasını ister. Bu amaca yardımcı olacak şekilde videolarınızı oluşturursanız, videonuzun ön plana çıkma ihtimali de artacaktır. 

Üst sıralarda yer almak gerçekten hep zor olmuştur. Google bildiğiniz gibi bir içeriğin kalitesini ölçmek adına bir takım sinyaller kullanır.  YouTube'un amacı elde tutma faktörüne dayanıyor. Bu noktada videomuzun ilk 15 saniyesi kritiktir. 

Diğer önemli faktör ise oturum izlenme süresidir. Videomu izlediği süre ve izledikten sonra YouTube geçirdiği toplam süre sıralamayı çok etkiler. Kısaca, insanları YouTube'da daha uzun süre tutarsanız, YouTube sizi ödüllendirir. 

youtube

Peki, bunun için neler yapabilirsiniz?

-İzleyicileri YouTube'da tutmak için oynatma listeleri oluşturabilirsiniz. Bu şekilde, biri oynatma listenizi izlediğinde oturum süresi de otomatik olarak artacaktır. 

-Videonun sonuna diğer videolarınızın linklerini  ekleyebilirsiniz. 

-Bitiş ekranı özelliğini kullanabilirsiniz. Böylece videonuz bittiğinde izleyici başka bir videonuzu izlemeye devam edebilir. 

YouTube arama ve keşfetme sisteminin iki amacı bulunur; 

1- İzleyicilerin izlemek istedikleri videoları bulmalarına yardımcı olmak 

2- Uzun vadeli izleyici etkileşimini en üst düzeye çıkarmak 

Bir kişi videomuzu izlerken YouTube'dan ayrılırsa bu kanalımıza zarar verir. 

 

Kullanıcı etkileşimi

Beğeniler, yorumlar, abonelikler, paylaşımlar, oynatma listeleri ve bir çoğu… YouTube ne kadar çok bu tür sinyal görürse videomuzu kullanıcıların karşısına o kadar çok çıkaracaktır. YouTube sıralama faktörü o yüzden çok önemlidir. 

Video optimizasyonunda ilk durağımız video başlığıdır. Hedef anahtar kelimenizi doğru bir şekilde başlığa eklemek gerekir. Başlık, videomuzun başarısının gerçekten önemli bir parçasıdır. Videomuzu ön plana çıkaran noktadır. Video başında parantez detaylandırmalar yapabilir, sayısal ifadelere yer verebilirsiniz. Sayısal ifadelerden kastımız “5 Adımda CRM”, “Google’ın Yeni Algoritmaları | 2021” gibi örneklerdir.

Başlık uzunluğu da çok önemli bir kriterdir. Uzun başlıklar her zaman mantıklı olmayabilir. 

Tıklama oranı sonucunu ne kadar yüksekse o kadar iyidir. YouTube kullanıcı davranışlarına çok dikkat eder. Anahtar kelimemiz aradığınızda hangi sonuçları tıkladığınıldığı önemli etkenlerden biridir. İlgi çekici küçük kapak görselleri ve başlıkları oluşturmanız gerekiyor. 

Tuzağı başlıklar (clickbait) kullanmayın! 

Evet, kısa vadede daha fazla tıklama aldırabilir ama gelecekte bu izlenme sayıları düşebilir. 

seo

Video açıklaması

video optimizasyonu kapsamında ikinci optimizasyon açıklamadır. Video açıklaması  değerli bir kavramdır çünkü YouTube ve Google'ın videomuzun içeriğini anlamasına yardımcı olur. YouTube videomuzu ne kadar iyi anlarsa sizi o kadar üst sıralara koyar. 

-Her video için 200 kelimeden fazla açıklama yazmanızı öneririm. Uzun açıklamalar YouTube'un videomuzun konusunu daha iyi anlamasını sağlıyor. Açıklamalar video önerileri kısmında daha fazla görüntülenmeye yardımcı olduğu için değerlidir.

Video açıklaması yaparken ilk olarak güçlü bir giriş yapmak gerekir. Açıklamanın ilk birkaç kelimesinin YouTube aramasında göründüğünü lütfen unutmayalım. YouTube arama sonuçlarında da açıklamanızın sadece 125 karakterini görüntülebilir. 

Açıklama kısmının bir diğer önemli kısmı bazı izleyenlerin videonuzu izlemeden önce açıklamalarınızı okuyabiliyor olmasıdır. Açıklama kısmı, daha fazla kişinin tıklamasını  sağlayabiliyor. 

Hedef anahtar kelimenizi açıklamada ilk 12 cümlede en az bir kez kullanmanızı öneriyoruz.  Burada önemli ayrıntılara girmekten lütfen korkmayın. Bu açıklamalarda anahtar kelimeleri kullanıp kullanmadığınıza lütfen dikkat edin.

Kısaca, anahtar kelimenizi açıklama kısmında kullanın, açıklamayı en az 200 kelime yapın, anahtar kelimenizi üç ila beş kez ekleyin. 

 

Tags

Etiketlerin videonun SEO'su için ne kadar önemli olduğunu tabii ki biliyorsunuz. 

Peki, etiketleri doğru bir şekilde nasıl kullanabilirsiniz? Hemen anlatalım. 

Anahtar kelimeleriniz ve anahtar kelime varyasyonlarınızı videonuzun etiketler kısmına eklemelisiniz. Örneğin, "SEO" konulu bir videonuzdaki etiketler şöyle olabilir;

-seo

-SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

-seo nedir

-arama motoru optimizasyonu

-SEO Uzmanı

-seo çalışması

-seo çalışması nedir…

arama motoru optimizasyonu

Etiket yapısının en önemli avantajı YouTube'un videonuzun konusunu anlamasına yardımcı olmasıdır. YouTube'un kenar çubuğu alanında görmüş olduğunuz ilgili video olarak daha sık görünmenizi sağlar. Diğer bir ifadeyle, videomuzun etiketleri, önerilen videola alanında görünme şansımızı artırır.

 

Altyazı

Videomuzun altyazılarını videomuza eklemek

önemlidir. Bu şekilde Google videomuzun yüzde yüzünü anlayabilecek hale gelir. Daha fazla önerilen video kısmında görülmesini de sağlar. 

 

Küçük video kapağı

Göz alıcı küçük video kapakları oluşturmak videolarınızın başarısını artırabilir veya bozabilir. Bu nedenle video kapağı çok büyük bir önem taşır. 

Kapak görselleri dediğimiz kısım izleyicilerin ilk gördüğü ve ona göre videoyu izlemeye karar verdiği kısımdır. Kapak görsellerinde renklendirmeye çok dikkat edilmesi gerekir. YouTube'un renklerine bakarsanız çoğunlukla kırmızı, siyah ve beyaz olduğunu fark edeceksiniz. Dolayısıyla, kapağınızda bu renkler olmamalıdır çünkü dikkat çekmez. 

 

Video yorumları

Birisi bir yorum bırakırsa YouTube küçük de olsa bir sinyal gönderiyor. Bu kapsamda izleyicilerinize videomuz hakkında yorum yapmaya teşvik ettiğinizden emin olun. Aldığınız yorumlar varsa da lütfen yanıtlayın. 

Youtube algoritması söz konusu olduğunda videomuzun sahip olduğu görüntüleme sayısı önemlidir. Ancak her zaman YouTube insanların videomuzda ilgilendirir de görmek istiyor. Videolarınızda daha fazla etkileşim elde etmenin en iyi yolu insanlardan videomuza etkileşim vermesidir. Videomuzu izledikten sonra kanalımıza abone olması çok güzel bir gelişmedir. 

youtube seo nedir

Kanal otoritesi 

Genel olarak çok fazla abonesi olan bir kanalda yayınlanan videoyla yeni açılan bir kanaldaki videonun performansı aynı olmaz. Abonesi çok olan bir kanalda video çok daha yukarılarda yer alacaktır. Optimize edilmiş bir kanal ilk olarak kanalımızın kendisini YouTube'da sıralama yapmaya elverişli hale getiriyor. Bazen arama yaptığımız zaman arama sonuçlarında kanalın kendi adını görürüz. YouTube’da ne kadar iyi videolar paylaşırsak paylaşalım abone sayımızı artırmamız gerekir. Daha fazla abone daha fazla izlenebilirlik sağlayacağından, sıralamanızı dolaylı olarak iyileştirebilmektedir. Bunun içinde kanalınızı optimize etmek ederken “hakkında” bölümüne anahtar kelimelerinizi ekleyebilirsiniz. Bu kelimeler YouTube'da çıkmak isteyeceğimiz kelimeler olmalıdır. 

YouTube'da ciddi bir trafik elde etmek için markalaşmalısınız. YouTube'daki diğer kanallardan farkımız ne? Hedef kitleniz ne? YouTube, sizden daha yüksek izlenme ve daha yüksek sıralarda yer alma gösterecek videoları ister. Buradan hareketle kanal başlığı eklemeli, açıklamanızı hedeflerinizi etkileyecek şekilde hazırlamalısınız.

Oynatma listeleri oluşturmanız gerekir. Oynatma listeleri aslında kanalımızın neyle ilgili olduğunu temsil eder. 

Peki, çok daha fazla abonesi olan kanalların üst sıralarda çıkması daha mı kolay olur? Bunu her kanal için söylemek doğru olmaz. Popüler kanallar her yeni videolarında daha fazla görüntülenme almaktadır.

Abone sayısı avantajınızı doğru bir şekilde kullanırsanız videolarınız daha iyi bir performans gösterecektir. 

Etiket, başlık, açıklama vs. oluştururken Google aramaları da göz önünde bulundurmalısınız. Videolarımızın Google aramalarda sıralanmasını sağlayabilirsiniz. Burada yapmamız gereken videolarımızı Google aramaları yaptığınız zamanki video sonuçlarını listeleyen kelimelere göre optimize etmektir. Google aramalara videoları dahil etmez yalnızca belirli anahtar kelimeler için sonuçlarda videoları gösterir. Google video sonuçları için SERP (Arama Motoru Sonuç Sayfasında) ilk sayfanın önemli bir bölümünü ayırır. Video konularını tahmin etmek içinse müneccim olmaya gerek yoktur, kolay bir şekilde bunu gerçekleştirebiliriz. 

Google'da hiç video sonucu olmayan bir anahtar kelime altında optimizasyon yaptığınızda yalnızca YouTube'da arama yapan kişilerden trafik alırsınız, Google'dan alamazsınız.

YouTube videonuzun Google'da üstte çıkması gerçekten önemli bir fırsattır ve bu anahtar kelime bulma yoluyla gerçekleşir. Anahtar kelime listenizi ve arama hacimlerini Google anahtar kelime planlayıcılarla kontrol edebilirsiniz. Böylece, arama eylemlerini de kontrol etmiş ve gözlemlemiş olursunuz. YouTube'daki sıralama sonuçlarıyla Google aramalardaki video sonuçları aynı olmayabiliyor. Üst sıralardaki videolardan da bazen farklı sonuçlar listeleyebiliyoruz.

 

Video tanıtımı 

Her dakika YouTube'a 500 saatten fazla süreden oluşan videolar yükleniyor. Buradan yola çıkarsak, videolarımızın ciddi anlamda bir tanıtıma ihtiyacı bulunuyor. Videomuzu Twitter ve Facebook  gibi sosyal medyada paylaşmamız gerekiyor. Sosyal medya takipçilerimizden de YouTube kanalına da abone olmalarını isteyebilirsiniz.

Tanıtımı konusuna ek olarak videolarınızı blog yazılarına dâhil etmelisiniz. Bloglara videolarınızı eklemek hem bir YouTube sağlaması olur hem de Off-Page SEO Backlink (geri bağlantı) oluşturulur. Burada en iyi videolarımızı SEO uyumlu blog içerisine yerleştirmek çok önemlidir. Eklediğiniz videolarla görüntülenme sayısını artırabiliyorsunuz. Bu yerleştirmeler, eklemeler yalnızca daha fazla görüntülenme elde etmenize yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda videolarınızın YouTube arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına da yardımcı olabiliyor.

Tanıtım için yine oynatma listeleri kullanabilirsiniz. Oynatma listeleri videolarımızda daha fazla görüntülenme elde etmemizi sağlar. Oynatma listesindeki her video otomatik olarak oynattığı için her ay ekstra görüntülenme sağlayabilir. Konusu birbirine yakın olan videoları belirleyebilirsiniz ve ardından bu video grubunu içeren bir oynatma listesi oluşturabilirsiniz. Bu oynatma listesi sayesinde izleyiciniz bir sonraki videonuz hakkında bilgi edinir. 

Tartışma kısmında yaklaşan videonuzla ilgili bir gönderi yayınlayabilirsiniz. Bu gönderiniz insanların yaklaşan videonuzu bilmesini sağlayacaktır. 

E-mail imzanızda videonuzun bağlantısını ekleyerek izlenme sağlayabilirsiniz Bu iş hayatındaki etkileşiminizle paralel olarak artış sağlayabiliyor. Ayrıca video tanıtımı insanların YouTube ana sayfasına doğru itebiliyor. Tanıtımlarda YouTube ana sayfası büyük bir görüntülenme kaynağıdır. Ana sayfa son derece kişiselleştirilmiştir. Videomuzun insanların ana sayfalarında görünme olasılığı artırmanın da iki yolu vardır; ilk olarak videomuzdan ayrıldıktan ilk 48 saat sonra tanıtmanız olacaktır. YouTube anasayfa algoritması için yeni ve popüler içerikleri ön plana çıkarır. 

Toplam YouTube abone sayımızı artırmanız önemlidir. Yani, ne kadar çok aboneniz olursa ana sayfada o kadar çok görüntülenme alırsınız. 

Tanıtım yollarından bir tanesi de videoları forumlarda paylaşmaktır. Forumlarda daha fazla bilgi vermek adına videonuzun bağlantısını verebilirsiniz. Cevap verebileceğiniz sorular bulduğunuzda tanıtım uygun olur. Bir blog içerisinde paylaşım yaparsanız spam olarak algılanabilirsiniz.

Eğer kitlenizi gerçekten etkileyebilirseniz YouTube'dan bir sürü trafik çekebilirsiniz. İzleyicileri, açıklama kısmından sitenize gelmeye teşvik edebilirsiniz. YouTube ve internet siteniz arasında gerçekten doğru bir bağ kurmak insanların sitenize tıklamasını kolaylaştıran etkenlerden biridir. Web sitesine ziyaretçi çekebilmek için ikna edici sebepler gerekir. Örneğin, bir fitness kuruluşuyuz. Videonuzda “İnternet sitemizden 30 günlük antrenman planına ulaşabilirsiniz.” derseniz kendi internet sitenize izleyicilerinizi yönlendirebilirsiniz. YouTube kanalında detaylı bilgi vermek adına web sitesine yönlendirebilirsiniz. Örnek dökümanlar gibi sayısı artırılabilir. Dolayısıyla, web site trafiği için kartları kullanabilirsiniz. 

Aynı zamanda izleme listesi (playlist) oluşturmak da izlenmeyi artıran bir faktördür. 

seo nedir

Tıklanma oranınızı en üst düzeye çıkarmak için dikkat çekici bir açıklama yazmanız gerekir. Açıklama kısmına YouTube harici sayfa linki koymak sizi zedeleyebilir. İzleyiciler zaten gerçekten sizinle ilgilendiyse sosyal medyalarınızın hepsine bakacaktır. Açıklama kısmında bu bağlantıları eklemeyin. Bağlantınızı açıklamanızın başına koymak, size zarar verecektir. Tıklama oranınız da düşecektir.

YouTube ana sayfanızda yakın zamanda izlediğiniz videolara benzer videolar önerir ve izleme sayılarının büyük çoğunluğu da buradan gelir. YouTube arama tek başına asla yeterli değildir. Videolarımızın ana sayfada görünmesi için SEO optimizasyonunun yapılması ve tabii ki bunun doğru bir şekilde oluşturulması çok önemlidir.

youtube seo

For more information...

What is SEO (Search Engine Optimization)? Updated Google SEO Guide: In the SEO guide, which includes all the details about SEO; How can you improve your business with SEO? How is Google SEO Work done? What are the Important SEO Rules and Practices? How Can You Measure Your Performance With SEO? You can find detailed information about Albert Solino SEO Consulting and Services.

Find out more about our services!

Dijital Pazarlama Ajansı Hizmetlerimiz: SEO and Website Management, Brand Positioning and Brand Strategy, Creative Services, Industry and Competitor Analysis, Social Media and Google Ads Management, Content Marketing and Email Marketing.

SEO Agency Hizmetlerimiz: Anahtar Kelime Araştırma Stratejisi, Google Search Console Analizleri, Site İçi SEO, Site Dışı SEO, E-ticaret SEO, YouTube SEO, Semantik SEO, Vertical SEO, ve İçerik Planlama.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Hizmetlerimiz: We Grow Your Business with Google Ads, We Make You Dominate Search Results with SEO (Search Engine Optimization), We Implement Personal E-Mail Marketing Studies, We Perform Social Media Management and Content Marketing Studies.