What Should Be Considered When Choosing an SEO Consultant?

Bir SEO danışmanını nasıl seçeceğinizi bilmek, organik trafikteki artış, daha iyi sıralama ve daha yüksek dönüşümler anlamına gelebilir. 

İyi bir arama motoru optimizasyonu kampanyası, herhangi bir şirket için olmazsa olmaz bir pazarlama aracıdır. Ne yazık ki, arama motoru pazarına girmek kolay değildir çünkü her şirket kendi anahtar kelimeleri için sonuçların en üstünde görünmek ister. Çevrimiçi bir varlığa sahip olmak için bir şirket, sonuç üretebilecek bir SEO danışmanı ile etkili bir çevrimiçi pazarlama kampanyasına yatırım yapmalıdır.

En iyi SEO danışmanını seçmek, özellikle pek çok yeni SEO şirketinin ortaya çıkmasıyla zor bir iş olabilir. İşte bir SEO danışmanı seçerken aramanız ve düşünmeniz gereken bazı şeyler…

Explore!

seo danışmanı

SEO Consulting If you want to have all the information related to the services we provide”SEO Consulting" page will be interesting for you.

Neden Bir SEO Danışmanı İle Çalışmalıyım?

Şirketinizin büyümesine yardımcı olmak için bir SEO danışmanının hizmetlerine mi ihtiyacınız var?

Pazarlama, özellikle dijital pazarlama, başarılı ve karlı bir iş yürütmede kritik bir adımdır. Sorun, çoğu işletmenin etkili bir dijital pazarlama stratejisiyle gelen her şeyi ele alacak zamana, beceriye ve uzmanlığa sahip olmamasıdır. 

Arama motorlarının içeriği nasıl sıraladığını, pazarlamanın hangi yönlerinin en fazla etkiye sahip olduğunu ve mevcut içeriğin arama motoru beklentilerine daha iyi uyum sağlamak için nasıl değiştirileceğini anlamak kolay olmayabilir. Ancak SEO, herhangi bir işletmenin büyümesinin önemli bir bileşenidir: Google'da yer almak ve iyi konumlandırılmak isteğe bağlı değildir.

Profesyonel bir SEO danışmanı bu noktada devreye girmelidir. Bir SEO danışmanı; içerik, teknik ve online itibar açısından SEO stratejilerinin tüm nüanslarını kavrar. Bir SEO danışmanı, arama motoru sonuç sayfalarının (SERP'ler) en üstünde yer alacak içeriğin nasıl oluşturulacağını bilecektir.

Ayrıca, bir SEO danışmanı, SEO için özel yazılımlara ve web sitelerine erişime sahip olacaktır. Bu teknik araçlara hakim olmadıkça bir SEO denetimi yapmak ve kaliteli öneriler almayı beklemek imkansızdır.

İyi bir SEO Danışmanından Ne Beklemeliyim?

 • Bir SEO danışmanında aranacak en önemli özelliklerden biri, yanıt verme ve destektir. Web siteniz için SEO süreci zor ve zaman alıcı olabilir. Birlikte çalıştığınız SEO danışmanının ihtiyacınız olduğunda hazır olacağından ve SEO'nun tüm yönleri üzerinde çalışmaya devam edeceklerinden emin olmalısınız.
 • SEO içeriği, herhangi bir SEO stratejisinin kritik bir bileşenidir. İlgili içeriği oluşturmadan ve optimize etmeden önce uygun anahtar kelimeleri seçmelidir.
 • SEO itibarı: Backlink sayısı, SEO açısından rakiplerinizden daha iyi performans göstermenizi sağlayacak faktör olacaktır. SEO itibarı, özellikle hassas ve ustalaşması zor bir konudur.
 • Teknik SEO: yükleme hızını, yanıt verme hızını, güvenliği optimize etme, SEO ile ilgili dosyaların (site haritası, robots.txt, vb.) uygun şekilde optimize edilmesini sağlama vb.

SEO Danışmanı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Doğru SEO danışmanını seçebilmeniz için birkaç öneri;

Dijital pazarlama hedeflerinizi belirleyin.

Kararınızı vermek için ekibinize, yönetim kuruluna ve söz hakkı olan yatırımcılara danışın. SEO optimizasyonunuzla birlikte ulaşmak istediğiniz hedefleri belirleyin.

SEO'nuzu neden optimize etmelisiniz?

Neden uzun bir anahtar kelime listesi için Google'da bir numara olmak istiyorsunuz?

Ardından, SEO kampanyanızın başarısını veya başarısızlığını nasıl değerlendireceğinize karar verin.

Doğru hedefler

 • “Kendi sektörümüz için iyi bir konumda olmak istiyoruz. Hedef kitlemizin onları sık sık yaptığını biliyoruz.”
 • “Web sitemizin ürettiği aktivite miktarını artırarak gelirimizi artırmak istiyoruz. SEO, potansiyel müşterileri çekme ve onları aktif müşterilere dönüştürme yöntemidir.”
 • “Ücretsiz indirme ve kayıt sayısında artış görmek istiyoruz. Bu amaçla iç ağımızı güçlendirmemizde fayda var.”
 • “Marka bilinirliğini artırmak istiyoruz. Bugün ismimizi ararsanız, olumlu yorumlardan önce olumsuz yorumlar bulacaksınız. Marka imajımızın pozitifleri vurgulaması çok önemlidir. Bu içeriklere yüksek kaliteli backlink sayısını artırmak istiyoruz.”

Danışmanın portföyünü inceleyin

SEO danışmanının çalışmalarına bir göz atın ve buna web siteleriyle başlayın. Bu şirketin web sitesi arama motorları için başarıyla optimize edildi mi? Anahtar kelimeleri için anahtar kelime aramalarında görünüyorlar mı? Güçlü bir çevrimiçi varlık geliştirme konusunda kendilerine yardımcı olamadılarsa, büyük olasılıkla size de yardımcı olamayacaklardır. Tanıttıkları diğer işletmelerden bazılarına ve Google sıralamalarına göz atın.

Etik bir SEO danışmanı seçin.

SEO danışmanlarını araştırmadan önce, herhangi bir işletme sahibi SEO'nun temellerini öğrenmelidir. Etik ve gölgeli SEO uygulamalarını ayırt ederken nasıl çalıştığını, ne olduğunu ve gerçekçi olarak elde edilebilir sonuçların bilinmesi önemlidir.

Bir SEO danışmanı ile sözleşme imzalamadan önce, arama motoru yönergelerine uyduklarından emin olun. Etik olmayan optimizasyon uygulamalarına atıfta bulunan black hat SEO, hızlı trafik oluşturabilir ancak sonunda herhangi bir çevrimiçi varlığa sahip olmanızı yasaklayacaktır. İş kurum içinde mi yapılıyor yoksa başka bir ülkedeki üçüncü şahıslara mı yaptırılıyor? Bunu da bilmek çok önemlidir.

Kimse kesin sonuç garanti edemez.

Etiğe benzer şekilde, bir danışmanın neyi garanti ettiğine dikkat edin. Bir şirket, Google'da belirli bir konumu veya web sitenize belirli sayıda ziyaretçiyi "garanti ettiğini" iddia ediyorsa, dikkatli olun. Google, öncelikli gönderimler veya daha yüksek sıralamalar için ödeme yapmayı reddettiği için hiç kimse belirli bir sıralamayı garanti edemez, bu nedenle istediğiniz söz, işin kalitesi ve arama motoru optimizasyonu süreci için arama motoru yönergelerini izleyecekleridir.

Google'daki arama algoritması sürekli olarak güncellenmekte ve değiştirilmektedir. Bu güncellemeleri takip eden ve en son gelişmelerden haberdar olan bir danışman seçmek çok önemlidir.

Danışman veya danışmanlık ile ilgili gelen yorumları inceleyin.

Birlikte çalışmayı düşündüğünüz SEO danışmanının referanslarını ve incelemelerini inceleyin. Diğer yorumlar, web sitelerindeki referanslara ek olarak çevrimiçi olarak bulunabilir. Çok sayıda olumsuz eleştirileri varsa, onları bulma olasılığınız daha yüksektir. Çevrimiçi olarak nasıl etkileşime girdiklerini görmek ve çalışma kültürlerini anlamak için BBB profillerini ve sosyal ağ sitelerini inceleyin.

Şeffaflık bekleyin.

SEO bilgisi sağlayarak tüm sorularınızı yanıtlamaya ve şüphelerinizi tamamen gidermeye istekli bir danışman iyiye işarettir. Süreçlerini, uygulamalarını veya çalışanlarını gizli tutan şirketlere karşı dikkatli olun. Bir şey saklıyorlarsa, büyük olasılıkla black hat SEO kullanıyorlar ve etik olmayan koşullar altında çalışıyorlar. SEO roket bilimi değildir ve sihirli bir formül de yoktur. İyi bir SEO danışmanı, süreçlerini paylaşacak, işleri neden bu şekilde yaptıklarını açıklayacak ve size SEO ve nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi verecektir.

Ucuz, hızlı ve kolay diye bir şey yoktur.

İnternet pazarlamacılığı en ucuz reklam biçimi olmasına rağmen, uygun SEO zaman ve para gerektirir. Bir kerelik ücret alan herhangi bir danışman, büyük olasılıkla buna değmez çünkü bu hemen değildir ve bir gecede tamamlanamaz. Arama motorlarının algoritmaları sürekli değişiyor ve internet pazarlaması, zaman içinde en iyi sonuçları elde etmek için kademeli, devam eden bir süreç olmalıdır. Aylık veya yıllık bir sözleşme, SEO danışmanının sonuçları korumasını ve sitenizi sürekli olarak tanıtmasını sağlamak için SEO'yu ele almanın daha iyi bir yoludur.

Bir rapordan daha fazlasını sunması gerekir.

Bir SEO danışmanıyla çalışmadan önce, sonuçları nasıl rapor ettiklerini araştırın. Google Analytics harikadır, ancak sitenin nereye gittiğini ve neyin işe yarayıp yaramadığını analiz etmeleri de çok önemlidir. En iyi SEO danışmanları, pazarlama stratejinizi önceki ayın sonuçlarına göre şekillendirir. Size yalnızca sayıları göstermekle kalmayıp, aynı zamanda şirketinizin büyümesine yardımcı olmak için verileri analiz edip yorumladıklarından emin olun.

Projenizin özelliklerini bilin.

İşiniz kapsamlı SEO bilgisi gerektirmeyebilir. Bir işletme veya pazarlama yöneticisiyseniz, muhtemelen bu satın alma kolunun mekaniğine aşinasınızdır, ancak nüanslarını mutlaka biliyorsunuzdur.

Bir SEO danışmanı ile iletişime geçmeden önce, iyi bir web sitesi SEO kriterlerini anlamak çok önemlidir. Bu, sitenizin ve sayfalarının yapısıyla başlar: tutarlı bir ağaç yapısı, alakalı anahtar kelimeler ve iyi yerleştirilmiş başlık etiketleri, sitenizin üst sıralara tırmanmasını sağlayacak birçok unsurdan sadece birkaçıdır. 

İhtiyaçlar, yapınızın büyüklüğüne ve etkinliğine ve sitenizin mevcut durumuna bağlı olarak değişecektir. Bunlar, mevcut sitenin teknik optimizasyonundan yeniden tasarım sırasında tam desteğe kadar değişebilir. SEO danışmanınızı seçmeden önce tam gereksinimlerinizi öğrenin ve sitenizin kesin durumu hakkında bir fikriniz olsun. Danışmanın rolü daha sonra teknik kusurları kapsamlı bir şekilde analiz etmek ve ileride başvurmak üzere tavsiyelerde bulunmak olacaktır. Sitenizi ne kadar iyi tanırsanız, bunların önemini belirlemeniz o kadar kolay olacaktır.

Danışmanın stratejisini anlamak için hangi soruları sormanız gerektiğini bilin.

Danışmanın müşteri hesaplarını nasıl yönettiğini tam olarak anlamak için, operasyonları ve SEO felsefesi hakkında kendinizi kapsamlı bir şekilde eğitebilirsiniz.

Muhataplarınızın bilgisini değerlendirmek için, danışmanın sadece hangi sıralama faktörleri üzerinde çalışmayı planladığını değil, aynı zamanda web sitelerinin yapısını iyileştirmek için tasarladığı veya hayal ettiği eylemlerle daha ileri gitmek isteyip istemediğini sorun.

Toplu ağ bağlantısı oluşturma gibi herhangi bir aşırı otomatik eylem etkili görünebilir, ancak Google tarafından algılanan kaliteye ve dolayısıyla sıralamaya zarar verme eğilimindedir.

SEO optimizasyonları tarafından hedeflenen anahtar kelimelerden emin olun. Bunlar, danışmanın derinlemesine öğrenmesi gereken müşterilerinizin profiline göre tanımlanmalıdır.

Örneğin, bazı şirketlerin çok geniş anahtar kelimeler ("araba kiralama" veya "otel rezervasyonu yapma" gibi) üzerinde büyük şirketlerle rekabet etmek için yeterli fonu olmayabilir. Google'daki konumunuzu etkili bir şekilde iyileştirmek ve siteye nitelikli trafik getirmek için niş anahtar kelimelere atıfta bulunmak gibi alternatifler sağlamak SEO danışmanına bağlıdır.

Son olarak, yatırım getirisinin nasıl hesaplanacağı konusunda danışman ile bir anlaşmaya varın. Her yapı için kriterler farklı olabilir ve sonuçların okunabilirliği sizin için optimal olmalıdır.

Genel olarak danışman, tüm müşterileri için uyguladığı süreçler oluşturmuş olsa bile, ihtiyaçlarınıza uyum sağlayabilmelidir.

İyi bir SEO'nun sihirli bir formülün sonucu olduğuna inanmayın.

SEO genellikle yanlış anlaşılır ve kara büyü ile karıştırılır. Bu inanç bazen danışmanlar tarafından da suistimal edilmektedir. Evet, black hat SEO hala hayatta ve iyidir ama bu bir sihir veya kara “black” büyü değildir.

Eğer size aşağıdaki sözler söyleniyorsa hemen kaçın;

 • Google algoritmasında ustalaştık.
 • SEO yöntemlerimiz ya gizlidir ya da resmi olarak kayıtlıdır.
 • Google Panda ve Google Penguin'den nasıl tamamen kurtulacağımızı bildiğimiz için hiçbir zaman tek bir ceza almadık.
 • En iyi arkadaşım Dublin'de Google'da çalışıyor ve beni yeni gelişmelerden haberdar ediyor.

Bir SEO danışmanına çalışmalarını sorarsanız ve size söyleyemeyeceklerini söylerlerse, bu kötüye işarettir. Sihirli bir süreç yoktur. Aldatmalardan kaçınarak, black hat şeklinde olmadan, organik yöntemlerle Google’da üst sıralarda çıkmak en önemlisidir. Aldatmaca yaparsanız veya black hat SEO yapan bir danışman ile çalışırsanız Google size ceza bile verebilir.