E Ticaret Sitesi Trafiğini Arttırma Yolları

Günümüz ticaret anlayışının en büyük nimetlerinden olan internet ortamlarının E ticaret sitesi ile her geçen gün daha da fazla işlem hacmini geliştirdiği bir gerçektir. İrili ufaklı tüm ticaret erbapları, şirketler, işletmeler kısacası ayakta kalmak isteyen herkes e-ticaret siteleri kurarak hedef kitlelerini daha da fazla artırmanın gayreti içinde. Yeni dünya düzeninde artık insanlar evlerinden çıkmadan neredeyse tüm ihtiyaçlarını internet üzerinden satın alıyorlar. 

E-Ticaret SEO çalışmaları ile birlikte sitenizin trafiğini artırarak potansiyel müşterilerinize ulaşabilmeniz mümkün.

Explore!

SEO, kullanıcı deneyimi, içerik pazarlama ve benzeri konulardaki tüm yaklaşımlarımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı SEO Consulting our page will be interesting to you.

Durum bu noktaya gelmişken işletmeler müşterilerini artırmanın tek yolunun e ticaret web sitelerinin trafiğinin artırılmasında olduğunu da bilerek bunun için mücadeleye giriştiler. E-Ticaret site sahipleri sahip oldukları web sitesi trafiği öğrenme ve trafiği daha da artırma adına yeni yollar ve taktikler gelişilmekteler. Profesyonel bir iş olan site trafiğinin artırılması işlemleri belirli işlem basamakları takip edilerek yapılmaktadır. E-ticaret sitesi kurmak isteyen bir kişinin öncelikli amacı, sitesine daha fazla ziyaretçi çekmek ve daha fazla insana ürün satmaktır.

 • Söz konusu e-ticaret sitelerine daha fazla ziyaretçi çekmenin ve web sitesi organik trafiği artırmanın aslında iki genel yolu vardır.
 • Birinci yol, arama motorları ve sosyal medya platformları başta olmak üzere dijital platformlarda reklam vermek ve daha çok tanıtım yapmaktır.
 • İkinci yol, SEO çalışmaları ile arama motoru optimizasyonu sağlamaktır.

e ticaret sitesi kurmakBurada bahsedilen reklam kısa vadeli bir çözümdür ve yüksek maliyet gerektirdiği için dayanıklılığı uzun vadeli değildir. SEO çalışması da ilk etapta maliyet gerektirir ancak uzun vadede maliyetleri en aza indirir. SEO uzun vadeli bir iş olduğu için sabır ve zaman gerektirir. Ancak başarılı olursa reklam çalışmalarına göre uzun süre dayanıklılığını korur.

Site Haritası Oluşturun

Başta e-ticaret siteleri olmak üzere tüm web sitelerinin bir site haritası vardır, en azından var olduğuna inanılır ya da olmalıdır. E-ticaret platformları olan web sitesi trafiği arttırma işlemlerinde site haritası oluşturulması büyük yol almak için son derece etkilidir. Site haritası, bir web sayfasının tüm URL adreslerini görüntüleyen XML dosyasının genel adıdır. Site Haritası işlemlerini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmek için Google Search Console kullanılmalıdır ve burada yer alan menüler yardımı ile işlem basamakları tek tek ilerletilmelidir. Bu işlemin tamamlanmasının ardından, Google artık sizin sitenizde zaman zaman yeni bağlantılar veya yeni sayfalar arayacak ve sitenizle ilgili çalışmaya başlayacaktır.

Site Haritası Robotları Ne İşe Yarar?

Bir site haritasında olduğu gibi, her internet sitesinin bir de robotik dosyası bulunur. Bir robot dosyasına sahip olmak web siteniz ve arama motorlarınız için çok önemlidir ve site trafiğini sorgulama işlemlerine de izin verir. Robot dosyası, sitenizin indekslenmesi sırasında veya siz kaydederken oluşabilecek veya olmayabilecek kısıtlamalar hakkında arama motorlarını uyarır. Bazen belirli sayfaların veya klasörlerin, özellikle yönetici klasörlerinin sitemizde saklanmasını istemeyebiliriz. Bu durumda robot dosyasına kaydedilmeyecek olan dosyanın adresini yazmanız yeterli olacaktır.

Bir E-Ticaret Sitesi İçin Robots.Txt Dosyası Nasıl Olmalıdır?

E-ticaret sitesinde yapılması gereken iki entegrasyondan biri Google Analytics biri de kesinlikle Google Search Console bağlantısı olmalıdır. Sitenize bir Google Analytics bağlantısı oluşturduktan sonra, ziyaretçilerin sitenizle nasıl etkileşime girdiğine dair ayrıntılı istatistikler de alabilirsiniz. 

Ayrıca Google Analytics'te siteniz hakkında özellikle web sitelerinin etkileşim sıklığı, kullanıcıların sitenizde ne kadar süre kaldıkları, hangi sayfaları inceledikleri ve kullanıcıların hangi ülke ya da şehirden sitenize girdikleri gibi bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu işlemler web sitesi trafiği ölçme açısından son derece etkili ve verimlidir çünkü bu bilgileri analiz ederek doğru stratejileri geliştirebilir ve doğru kararlar alabilirsiniz.

Google Arama Konsolu da bir web sitesi için vazgeçilmez olan araçlardan biridir. Google tarafından yayınlanan bu araç ile sayfanızın performansını ve anahtar kelimelerinizin konumunu rahatlıkla takip edebilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi İçin Anahtar Kelime Araştırması

E-Ticaret sitenize ekleyeceğiniz içerik ve ürün başlıkları için anahtar kelimeleri mutlaka araştırmanız gerekmektedir. Anahtar kelime araştırması için sitenizdeki mevcut tüm sayfaları takip etmek, SEO işlemleri için son derece önemli ve faydalıdır.

E-Ticaret sitelerinin içeriğine eklediğiniz ve satışa sunduğunuz tüm ürünlerin birincil anahtar kelime uygulaması ile hedefine daha hızlı ulaşması sağlanır. Sitede kullanacağımız içerik ve başlıklar için kesinlikle doğru anahtar kelimelere ihtiyaç vardır ve bu site trafiği arttırma için büyük önem taşır.

E-Ticaret Sitesine Kullanıcı Nasıl Çekilir?

İnternet alışveriş sitelerine daha fazla ziyaretçi çekmek için yapılacak işlemlerden biri de kullanıcı amaçlarına göre hedef kelimeler belirlemektir. Şunun unutulmaması gerekir ki e-ticaret siteleri site sahipleri için değil müşterilerin ziyareti için hazırlanır. Ziyaretçilerin arama motorlarında bir ürünü ararken nasıl arama yaptıkları ve hangi konuyu aradıkları gibi bilgilere sahip olunmalıdır. Buna göre de kullanılacak olan kelimelerin analizleri yapılarak çıkarımlarda bulunulmalıdır.

E-Ticaret Siteleri İçin Yerinde Optimizasyon

e ticaret siteleriDaha fazla takipçi çekmek ve site tıklanma sayısı arttırma işlemleri için basit bir SEO çalışması ve kelime araştırması yaptıktan sonra atılması gereken bir diğer adım da optimizasyon çalışmalarıdır. Herkes Google arama motorunda sitesinin ilk sıralarda çıkmasını ister ve bunun için çalışır. E-ticaret sitesinin Google'ın arama motorunun gerektirdiği kriterlere göre yayınlanması Google sayfa sıralaması ve trafiği açısından oldukça faydalı olacaktır.

Bu gibi konular için Google gerek kendi platformunda ve gerekse de mail yoluyla sık sık bilgilendirme yazıları paylaşır ve daha iyi site yönetimi için ipuçları verir. Bu açıklamaların da takip edilmesi ve Google kurallarına uyulması son derece verimli olacaktır.

Kısa URL Uygulaması Site Trafiğini Artırır

SEO uzmanları ve profesyonel site yöneticileri söz konusu e-ticaret siteleri ve diğer tüm siteler için kısa URL uygulamasını tavsiye ediyor. Sitelerin kısa URL’si nedir ve web sitesi trafiği nedir gibi sorular için şunu söylemek mümkündür; kısa URL, yayınlanacak olan sayfaların isimlerinin kısa tutulması anlamına gelir. Çünkü Google arama motoru sıralamalarında kısa URL'lerinin daha çok ön plana çıktığı biliniyor. Bu nedenle sitenizdeki ürün başlıkları ve sayfa içeriği gibi başlıkların kısa URL'lerden oluştuğundan emin olmalısınız.

E-Ticaret Siteleri İçin Etkili Başlık Kullanmanın Faydaları

İnternet sitelerinde yayınlanan her sayfanın mutlaka bir başlığı vardır. Sayfada bir başlığın olması önemlidir ama en önemlisi dikkat çekecek ve tıklanmayı sağlayacak etkili bir başlık kullanmaktır. Bu nedenle başlıklarınızda tekrar eden varsayılan başlıklar değil, dikkat ve tıklama çekecek başlıkların belirlenmesi ve kullanılması web site trafiği arttırma adına yapılabilecek doğru bir uygulamadır.

Dahili ve Harici Bağlantılar Site Trafiğini Nasıl Etkiler?

Sitenizde yayınlamayı düşündüğünüz içeriklere daha önce yazdığınız içeriklere veya satmış olduğunuz bir ürüne bağlantı eklemeniz önemlidir. Yani bir sayfada yer alan metin içine bir başka sayfada yer alan ürünler için bağlantı yapabilirsiniz. Aynı sitenin sayfaları arasındaki bağlantılara dahili bağlantı denilir. Ancak site içinde bir başka site için yapılan bağlantılar site trafiğini olumsuz etkilemektedir.

eticaret sitesiDahili bağlantılar, sitenize daha fazla ziyaretçi çekecek ve müşteriye daha fazla bilgi sağlama ve o ürünü satma fırsatı verebilir. Bu nedenle yazdığınız makalelerde birbiriyle alakalı olacak konulara iç bağlantılar sağlayın. Yazdığınız makalelerde konunun bütünlüğü çerçevesinde sayfa dışına çıkan linkleri listeleyebilirsiniz. Konuyu daha iyi anlamak için, makalede kurumun resmi adresini, sosyal ağlardaki hesaplarınızı, yapılan araştırmaya bir bağlantı, harici bir bağlantı olarak kullanın.

E-Ticaret Sitelerinin Okunabilir Olması Site Trafiğini Artırır

Tüm internet sitelerinde olduğu gibi e-ticaret siteleri için de en önemli konu google site trafiği olacaktır. Bu nedenle bir ziyaretçinin siteye girdiğinde ilk dikkat ettiği konu sitenin nasıl göründüğü ve okunabilir olup olmadığıdır. Ziyaretçiler çok karmaşık bir sayfayla karşılaştıklarında, site içindeki bilgiler ne kadar önemli ve ilginç olursa olsun sayfadan hemen çıkma eğilimi gösterirler. İçeriğinizde çok uzun paragraflar yerine kısa paragraflar kullanın. Konu bütünlüğüne bağlı olarak pasajlarınız mümkün olduğunca 5-6 satırı geçmemelidir. Bölümler arasında konuyla ilgili ilginç resimler kullanmaya çalışın. Bu yöntem sitenin okunabilir olmasını sağlayacak ve ziyaretçi daha uzun süre site içinde kalacaktır.

E-Ticaret Siteleri İçin Rakip Site Analizi

Ticaretle uğraşanlar ve e-ticaret yapanlar için dijital pazarlama alanında etkili olmanın ilk temel kuralı rakiplerle doğru mücadele yapılabilmesidir. Bu nedenle rakiplerin tanınması, neleri nasıl yaptıklarının bilinmesi onların iyi derecede analiz edilmesi ile mümkündür. Bir e-ticaret siteniz veya web siteniz varsa, rakiplerinizin kim olduğunu ve ne kadar güçlü olduklarını bilmelisiniz.

Rakipleri tanımanın ve bilmenin en doğru yolu rakip sitelerin analizini yapmaktır. Sizinle aynı ticari konularda faaliyet gösteren rakiplerin internet sitelerini ve sayfa bağlantılarını takip etmelisiniz. Aldıkları bağlantı linkleri arasından işinize yarayacak olanları belirleyin ve kullanmayı deneyin. Link satın alırken ilk kriteriniz rakibin almış olması değil, aldığınızda sitenize yapacağı katkının boyutunu bilmek olmalıdır.

Hedef Kitlenizi Belirleyin ve Odaklanın

E-Ticaret siteleri için rakip analizlerinin yapılmasından sonra site hit arttırma adına en önemli konulardan biri de hedef kitlenin doğru şekilde belirlenmesidir. Sitenizde satacağınız ürünlerin hedef kitlesi kimdir, hangi yaş grupları ya da erkek ve kadınlar için olup olmadığına karar verin ve belirleyin. Örneğin çocuk bezi satan bir sayfanız varsa o sayfanın ya da sitenin hedef kitlesinin gençler olması çok da mümkün değildir. Bunun gibi ticaretinize konu olan ürünler için doğru hedef kitlesi belirleyerek o kitlenin özelliklerine göre yayın yapmak site trafiğini artıracaktır.

E-Ticaret Sitesi Trafiği Nasıl Artırılır?

E-ticaret sitelerinin en temel hedefi daha çok ziyaretçi çekebilmek ve ürün tanıtımı yapabilmektir. Bu anlamda web sitesi hit arttırma için yapılabilecek birçok uygulama tekniği bulunur.

E-Ticaret sitelerinin trafiğini artırmak için yapılması gerekenler şöyle sıralanabilir;

 • YouTube'u içerik stratejinizin ana odak noktalarından biri olarak kullandığınızdan emin olun.
 • Sitenizin kurumsal kimliğine uygun ilham verici, eğitici ve eğlenceli videolar oluşturarak YouTube'da aktif kalmaya çalışın.
 • Sitenize trafik çekmek ve satışları artırmak için ürününüzü pazarlamak için bağlantılara sahip olmak çok önemlidir. Misafirleri blog yazılarıyla yakalamak, sitenize ilgili yerlerde geri bağlantılar oluşturmanıza olanak tanır.
 • Sektörünüzdeki güncel konularda uzmanları davet edebilir ve onlardan ipuçları, fikirler veya hikayelerle blog yazılarınıza katkıda bulunmalarını isteyebilirsiniz. Görüşlerini yayınladığınızda, büyük olasılıkla izleyicileriyle paylaşacaklar.
 • Sektörünüzdeki blogcularla iletişime geçebilir ve inceleme karşılığında ürününüzü ücretsiz olarak sunmayı teklif edebilirsiniz. Blogculara her satış için bir komisyon teklif edebilirsiniz.
 • İnsanların haber yapmak istediği bir etkinlik veya yeni bir ürün duyurusu ile basında yer almaya çalışmak, trafiğinizi de olumlu yönde etkileyecektir.

Bu ve bunlar gibi insan odaklı yayınların daha fazla yapılması, insan hikayelerine yer verilmesi ve güncel konulara değinilmesi web sitesi trafiğini artırmak için yapılacak en doğru çalışmalardır.

E-Ticaret Sitelerinde Ürün Başlıkları ve Açıklamalarının Önemi

Her ne kadar çok tanınmış ve herkes tarafından bilinen bir site bile olsanız, insanlar bir ürünü ararken sitenize girerek değil Google üzerinden ürün aramayı daha çok tercih eder. Bu nedenle Google ‘ye bir ürün yazıldığında sizin sitenizin en üstlerde çıkmasını sağlamalısınız. Söz konusu olan web site trafiği öğrenme ve trafiği artırmak için de yayınladığınız ürünlerin başlıklarının doğru atılması ve açıklamalarının da doğru yapılması gerekiyor.

e ticaret sitesi kurmak için gerekenlerSitenize daha fazla tıklama almak için son derece önemli olan ürün başlıkları ve açıklamalar, sayfanızın arama motorunda nasıl görüneceğini belirler. Başlıklar, kullanıcılara bir web sitesinin içeriğinin kelimeleri aramak için ne kadar alakalı olduğuna dair hızlı bir fikir verdiği için son derece önemlidir. Bu genellikle hangi sonuca tıklanacağına karar vermek için kullanılan birincil bilgidir.

Bir internet kullanıcısı neden sizin sitenizi tıklasın ve neden sizden ürün alsın, bu sorunun cevabını en mantıklı ve tutarlı bir şekilde vermek gerekiyor. Sitenin dikkat çekmesi, ürün açıklamalarının doğru yapılması ve bunu yaparken de orijinal metinlerin kullanılması önemli. Diğer sitelerden kopyalanıp yapıştırılan metinler ve açıklamalar sitenize fayda yerine zarar verir ve sıralamada geri plana iter. E-ticaret site trafiğini arttırma için yayınlayacağınız ürün başlıklarının kısa olmasını ve azami 55 karakteri geçmemesini sağlamalısınız.

E-Ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Reklamlarının Önemi

Sahip olduğunuz e-ticaret sitelerinin sosyal medya hesapları ile bağlantılı olması ve ürünlerinizin sosyal medyada tanıtımlarının yapılması etkili bir ticaret için son derece önemlidir. Bugün dünya üzerinde ve Türkiye’de milyonlarca insan sosyal medya hesaplarını kullanıyor ve sosyal medyada saatlerce zaman geçiriyor. Dolayısı ile sizin de söz konusu olan Youtube, Twitter, Pinterest, Instagram, Facebook gibi sosyal medya platformlarında var olmanız ve zaman zaman google reklamları ile sitenizi desteklemeniz büyük fayda verecektir.

E-ticaret site hit arttırmak için sosyal medyada aktif olmak, Facebook ve Twitter'da çevrimiçi mağazanızın bağlantısını paylaşmaktan çok daha fazlasını gerektirir. Reklamlardan yararlanmanız, düşünceli bir şekilde yanıt vermeniz ve müşterilerle etkileşimde heyecan ve coşku oluşturmanız gerekir. Tüm dost, akraba ve arkadaşlarınızın sosyal medyada sizi görmeleri ve paylaşımlarda bulunmaları elden ele artacak bir trafik demektir. Ayrıca sosyal medya profesyonel hesaplar ile de reklamlarınızı ve sitenizi sürekli tanıtmanız, daha fazla takipçi ve daha fazla tıklamaya imkân verecektir. Bugün yediden yetmiş yediye herkes sosyal medya kullanıcısı ve sosyal medya insanların saatlerini alıyor. Ayrıca, sosyal medya hesaplarında hikaye paylaşımları, reels videoları gibi paylaşımlarda sitenizin trafiği açısından son derece etkili olacaktır.

E-Ticaret Sitelerinin Google Reklamları Neden Önemlidir?

Google üstün teknoloji ve akıllı sistemleri sayesinde bugün inanılmaz reklam fırsatları veriyor. Şöyle ki insanların Google’a yazdığı her konunun bir reklam içeriği bulunur ve bu reklamlar sitelerde sizin arama kriterlerinize göre otomatik olarak görünmeye başlar. E-ticaret siteleriniz için Google reklam seçeneğinden faydalanırsanız kullanıcı hangi siteye girerse girsin o sitede sizin reklamlarınızın görünmesi inanılmaz bir trafiğe yol açacaktır. Ticarette kullanılan site hit arttırma siteleri içinde en etkili olanı muhakkak Google reklamlarıdır.

Google Ads, Google arama ağı reklamları, Google Görüntülü Reklam Ağı reklamları ve YouTube gibi türlerle açık artırmalarda yayınlanır. Seçtiğiniz anahtar kelimeler için verdiğiniz teklif miktarı, diğer teklif verenlere göre sıralamanızı ve anahtar kelimeyle alaka düzeyinizi belirler. Google Ads ile sosyal medya reklamları arasındaki fark, ürün ve hizmetlerinizi doğrudan aktif olarak arayan kişilere sunmasıdır.

Ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Kullanımı

Ticaretinizin güçlenmesi, işlem hacminin artması tamamen sitenizin trafiği ile ilgilidir. Sitenize ne kadar çok insan giriş yaparsa o kadar etkili bir işlem hacminiz olacaktır. Ancak burada temel mesele sitenize insanları çekebilmek olacaktır. Bunun için de sosyal medyanın önemini daha önce belirtmiştik. Ancak “E-ticaret siteleri için sosyal medya kullanırken nelere dikkat edilmelidir?” ve “Sosyal medya platformlarından nasıl yararlanılmalıdır?” konuları önem taşır. 

E-Commerce sitelerinin trafiklerini öğrenme ve trafiği artırmak için sosyal medya kullanılırken şunlara dikkat edilmelidir;

Youtube kullanmak; iki milyardan fazla kullanıcısı ve en büyük ikinci arama motoru olan YouTube ile ulaşabileceğiniz potansiyel kitle ve rakamlar gerçekten etkileyicidir. YouTube'da hedef kitlenizde güven oluşturmak için onların sorunlarını çözmeyi hedefleyen içerikler üretebilir ve ürününüzü odak noktası olarak sunabilirsiniz. İzleyicilere yeni beceriler öğreten eğitici içerikler ve ilgi alanlarına uygun eğlenceli videolar markanızı daha geniş kitlelere ulaştıracaktır.

Facebook kullanmak, 2020'nin ilk çeyreğinden bu yana aylık 2,6 milyar aktif kullanıcısı olan Facebook, dinamik reklamlar için daha önce görüntülenen veya sitenizi daha önce ziyaret eden kullanıcıların alışveriş sepetine eklenen ürünlerin reklamlarını otomatik olarak gösteriyor. Hedef kitleniz Facebook'ta aktifse, bu, sitenize hariç tutulanları geri getirmenin ve aldığınız trafikten en iyi şekilde yararlanmanın etkili bir yoludur.

Instagram kullanmak, bir milyardan fazla aktif kullanıcısı olan Instagram'da, bir Instagram Business hesabına kaydolmalı veya kişisel bir hesabı bir işletme hesabına dönüştürerek harika işler yapabilirsiniz. Bu, Instagram reklamları aracılığıyla kitlenizle iletişim kurmanız için size daha fazla fırsat verecektir. Platform, en kolay bulduğunuz içerik biçiminde reklam oluşturabilmeniz için fotoğraflar, videolar, koleksiyonlar ve hikayeler üzerinde reklam oluşturma olanağı sunar.

Pinterest kullanmak, bilindiği üzere Pinterest, ev dekorasyonu, tadilat, çevre düzenlemesi ve kendin yap el sanatları gibi niş gruplar arasında gelişmek isteyenler için ideal bir platformdur. Pinterest'te pinlerinizi müşterilerinizin arama sonuçlarının en üstüne koymak ve diğerlerinden öne çıkmak istiyorsanız, Promoted Pins adı verilen ücretli reklamların gücünü hafife almamalısınız.

Twitter kullanmak, Twitter da etkili ve verimli bir ticaret seçeneği olabilir. Atılan tweet'lerde veya kişilerin özgeçmişlerinde işletmenizle ilgili anahtar kelimeleri aramak için Twitter Gelişmiş Arama veya Followerwonk gibi araçları kullanmak sitenizin trafiğini artıracaktır. Böylece sektörünüz ile ilgilenen insanlara ulaşmaya kısa sürede başlayabilirsiniz.

Çevrimiçi mağazanıza daha fazla trafik getirmek, işinizi büyütmek için attığınız adımları hızlandıracak olan sosyal medya kullanımını önemsemeli ve hatta etkili seo teknikleri kullanmalısınız.

E-Ticaret Satışlarını Artırmanın Yolları Nelerdir?

E-ticaret sitelerinin satışlarını artırmak için yapılan çalışmalar kapsamında site trafiğini artırmanın önemli olduğunu defalarca kez belirttik. Ancak bunun için bir diğer konu da güvenilir bir e-ticaret sitesi olmaktır.

yurtdışı e ticaret siteleriTrafik alma başarısı, bulabileceğiniz en alakalı trafiği ikiye katlamak olarak tanımlanabilir. Bu, website hit arttırma satışların da artırılması anlamına gelecek. Bunu sağlamak için sahip olmanız gereken kriterler şunlardır;

 • Herkesin güveneceği ve güvenle alışveriş yapacağı bir e-ticaret sitesine sahip olmak;
 • Yeterince iyi ürün ve kaliteli hizmetler sunmak;
 • Büyük hedefler belirleyerek büyük pazarlara hitap etmek;
 • Her an her yerde görülebilen bir siteye sahip olmak.

Söz konusu e-ticaret web site trafiği için güvenilir bir site olmak son derece önemlidir. Ayrıca diğer kurallara da dikkat etmeli ve gerekli çalışmalar hassasiyetle yürütülmelidir.

Güvenilir E-ticaret Sitesinin Faydaları

Her ne kadar günümüzde online alışverişlerin kapasitesi büyük oranda artsa da birçok insanın internet sitelerine olan güven sorunu devam etmektedir. E-Ticaret sitelerinin güvenilir olması için dikkat edecekleri birçok konu vardır. İnsanlar, satın aldığı ürünün kaliteli ve doğru ürün olduğundan ve paralarının boşa gitmediğinden emin olmaları gerekir.

İnsanların güvenini kazandıktan sonra site trafiğinin oldukça arttığını ve ürün satma yeteneğinizin geliştiğini de rahatlıkla görebilirsiniz.

Güvenilir E-Ticaret Sitesi Hangi Özelliklere Sahip Olur?

E-ticaret firmalarının sattıkları ürün ve hizmetleri e-ticaret siteleri üzerinden toplayabilmesi için web sitelerine sanal POS’ları entegre etmeleri gerekmektedir. Genel olarak hazır e-ticaret altyapıları sanal POS altyapısı ile gelirken, açık kaynak kodlu e-ticaret altyapılarında sanal POS modüllerinin dışarıdan temin edilmesi gerekebilir. E-ticaret sitelerinin sanal çantaları entegre ederken bazı unsurları dikkate alması çok önemlidir.

Kullandığınız sanal POS'un güvenilir bir firma tarafından piyasaya sunulması çok önemli olmakla birlikte, bilmeniz gereken faktörler şunlardır;

 • Sanal ortamda kullanılan pos cihazlarının komisyon oranları;
 • Ödeme metotları ve taksit seçenekleri;
 • Ödeme alabileceğiniz bankalar ve bankalarla yapılacak anlaşmalar;
 • Ödeme tarihleri ve 3D kasa ödemesi.

Bunlar çok önemli unsurlar olup sanal komisyon oranları, taksit seçenekleri, ödeme tarihleri ​​ve ödeme alabileceğiniz bankalar gibi önemli faktörler işletmenizin e-ticaret süreçlerini daha hızlı yönetilmesini sağlar.

Bunları bilmenin yanında site trafiğini artırmak için önemli olan güvenli site özellikleri de şunlardır;

 • Güvenli site her zaman müşterinin aldığı doğru ürünleri gönderir;
 • Garantili kargo hizmetleri sunar;
 • Güvenli ödeme imkânları sunar ve para zayiatını önler;
 • Bilgi gizliliği konularında hassas davranır;
 • Hızlı ve iade garantili teslimat hizmeti verir;
 • Satış sonrası hizmetleri güvenle sunar;
 • Müşterinin muhatap bulabildiği bir site haline gelir.

E-ticarette en önemli konulardan biri kesinlikle güvenilir olmaktır, insanlar alıştıkları ve güvenilir buldukları sitelerden alışveriş yaparlar ve başka sitelere gitmeye cesaret edemezler.

E-Ticaret Siteleri İçin E-Posta Pazarlamanı Önemi

E-ticaret siteniz için içeriğe yönelik en doğru ve yerinde seo çalışmalarını yaptıktan sonra sizin için en önemli konulardan biri de e-posta pazarlaması olmalıdır. Henüz bir e-posta listesi oluşturmaya başlamadıysanız, geç kalmışsınız demektir. E-posta pazarlaması, sattığınız ürünleri satın almakla ilgilenebilecek kişilerle ilişkiler kurmanın ücretsiz bir yoludur. Bu kişileri e-posta listenize eklediğinizden de emin olmalısınız.

İşte e-posta listenizi artırmak için bazı ipuçları şunlardır;

Web sitenizin ana sayfasına bir abonelik formu ekleyin.

Sosyal medya sayfalarınıza bir abonelik formu ekleyin.

E-posta adresleri karşılığında bir teşvik veya ücretsiz fiyat teklifi ekleyin.

Müşteri e-postalarını toplamak için faturalandırmanıza bir check-in onay kutusu ekleyin.

Aboneleri, bülteninizi sosyal medyada önermeye veya abone olmaları için arkadaşlarınıza iletmeye teşvik edin.

E-posta listenizi artırdıkça, yaklaşan teklifler hakkında bilgi içeren haber bültenleri göndermeye başlayabilirsiniz.

Ürün keşfini teşvik etmek için Pinterest'i mutlaka kullanın.

Pinterest sadece bir sosyal ağ değil, aynı zamanda görsel bir arama platformudur. İnsanlar, örneğin özel günleri planlarken, yeni bir gardırop seçerken veya yeni tarifler araştırırken satın almak için ilham bulmak için Pinterest'i kullanıyor. Tüm bunları yapmak için ayrıca bir hit arttırma sitesi aracılığı ile de hizmet alabilirsiniz.

E-Ticaret Siteleri Trafiğini Artırmak için Google Kartviziti

Google, dünyanın en büyük arama motorudur ve tüm e-ticaret sitesi sahipleri Google sayfalarında yer almak ve görünmek ister. Bunun için önemli olan bir diğer konu da Google Kartvizitinin en doğru şekilde düzenlenmesidir. Düzenlenen söz konusu Google Kartvizitinin ayrıca zaman zaman güncellenmesi de önemli. İş tanımınız, çalışma saatleriniz, adresiniz ve elbette web sitenizin bağlantısı gibi mağazanızla ilgili tüm ayrıntıları bu alana doğru şekilde doldurmalısınız. Google kartvizitinin, işletmenizle ilgili bir değişiklik olduğunda mutlaka güncellenmesi de gerekiyor. Ayrıca, Mağaza penceresinin ve ürününüzün fotoğraflarını ekleyin. Burada iş tanımını kısa ama ayrıntılı tutun. Açıklamanıza alakalı anahtar kelimeleri ve anahtar kelimeleri ekleyin.