Albert Solino

Marka Tescil Danışmanlığı

Markanızın kimliğini, marka tescili ile korumak için hazırız!

Albert Solino Danışmanlık marka stratejisi oluştururken Marka Tescil Danışmanlığı için uzman kadrosu ile yanınızda!

Markanızın kimliğini ve değerini korumak mı istiyorsunuz? Albert Solino olarak etkili ve yenilikçi yöntemlerimiz ile tanışın!

Albert Solino Danışmanlık

Marka Tescilinin Avantajları

Albert Solino, Marka Tescil Danışmanlık hizmeti ile firmanız adına tüm bu döngüyü ve işgücü isteyen süreci yönetir; marka tescil sürecinde yaşanacak olası maddi-manevi zararların önüne geçer.

Tescil, Markayı Nasıl Korur?

Kimlik

Markalar, işletmelerin dış dünya ile etkileşime girerken kullandığı kimlikleridir. Bu öznel kimliğin ilgili tüm yasalarla korunabilmesi ise ancak resmi Marka Tescili ile mümkün olur.

Yasal Koruma

Ülkemizde resmi tabir ile 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu olarak bilinen Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları arasında Fikir-Sanat eserlerinin yanı sıra marka, patent ve endüstriyel tasarım tescili de yer almaktadır.

TPMK Onayı

Marka tescil sürecinin sonunda Türk Patent ve Marka Kurumu (TPMK) tarafından verilen Marka Tescil Belgesi, markanın belirli değerleri ile söz konusu firmaya ait olduğunu ve kullanım hakkını kanıtlayan resmi kimlik belgesidir.

Marka Tescil Sorgulama ve Marka Başvurusu Süreci Nasıl İşler?

Marka Tescil İşlemi

Firmalar açısından marka stratejisinin de ayrılmaz bir bileşeni olan Marka Tescil işlemi, yasal olarak TPMK’ye yapılır ve ön araştırma, takip ve ciddi anlamda iş gücü gerektirir. Bu süreçte dikkatli ve stratejik davranılması önemlidir. Proje için araştırmalar sağlıklı bir şekilde yapılmalıdır.

Bireysel / Vekil Aracılığı İle Başvuru

Bireysel başvuru ya da vekil aracılığı ile yapılacak olan başvurunun olumlu sonuçlanması için öncelikle başvurunun şartları eksiksiz yerine getirilmeli, gerekli belgeler zamanında ve tam olarak iletilmeli, sürecin işleyiş basamakları atlanmadan sıkı biçimde takip edilmelidir.

TPE Marka Sorgulama ve Marka Tescil  işlemleri kısaca şu şekilde işler;

marka tescil
Albert Solino Danışmanlık

Albert Solino Marka Tescil Sürecinde Firmanıza Nasıl Destek Olur?

Albert Solino Danışmanlık olarak;

Ortaya çıkan cevapları analitik verilerle destekleyerek iş modelinin zeminini sağlamlaştırıyoruz; kısa ya da yakın vadeli gelecek stratejilerini danışmanlık desteğimiz ile güçlendiriyoruz. 

Marka Tescil Danışmanlık Hizmeti Kapsamında Neler Yapıyoruz?

Süreç Yönetimi

Ön araştırma, analiz, başvurunun yönetimi, varsa itiraz süreçlerinin takibi gibi teknik aşamaları, uzman kadro ve profesyonel ekip ile hak sahipleri adına sürdürüyoruz. Zaman, plan ve strateji unsurları göz önüne alarak projeyi geliştiriyor ve sürdürülebilir bir yapı oluşturuyoruz.

Güvenli Başvuru

Albert Solino olarak marka tescil işlemlerinizi ilk araştırma ve belge aşamasından itibaren sizin için takip ederek A’dan Z’ye güvenle ve eksiksiz gerçekleştirilmesini sağlıyoruz. Bu sayede projede kontrollü ilerleyerek en üst seviyede verim sağlıyoruz.

Zaman ve İş Gücü Tasarrufu

1 yıla yayılabilecek süreçte size zaman ve işgücü tasarrufu sağlıyoruz. Olası itiraz ya da red süreçlerini profesyonel kadro ve bilgi birikimiyle yöneterek şirketinizin muhtemel maddi-manevi kayıplarının önüne geçiyor zaman ve iş gücü tasarrufu sağlıyoruz.

Marka Tescil Nedir?

Ürün veya hizmet sunan firmaların marka başvurusu adı altında ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dâhil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar veya benzeri biçimde karşımıza çıkan çizilebilen, görüntülenebilen, baskı yoluyla çoğaltılabilen her türlü işaretin koruma altına alınmasıdır. Marka başvurusu özetle marka tescil başvurusu ile aynı anlamı taşımaktadır. Markanın tescil edilmesi ile markadan doğan hakların koruma altına alınır.

Marka Tescil işlemi Nasıl Yapılır?

Tescil işlemi yasal olarak Türk Patent ve Marka Kurumu’na (TPMK) yapılır. Kurum tarafından belirtilen evraklar yada online sistem üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Marka tescilinin ön koşullarından birisi ticari işletme statüsüne sahip olunmasıdır. Birden fazla marka var ise başvuruların ayrı ayrı yapılması gerekir.

Marka Tescil Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir?

Marka tescil başvurusu şahıs veya tüzel kişi olarak yapılabilmektedir. Şahıs başvurularında T.C. kimlik fotokopisi, vekaletname, marka örneği, marka tescil ücretinin ödendiğine dair dekont gerekir. Aynı işlemi tüzel kişi olarak yapacaksanız vekaletname ve ücret ödeme dekontuna ek olarak vergi levhası ve ticaret sicil gazetesi fotokopisi gerekmektedir.

Marka Tescil Süreci işlemleri Nelerdir?

Markanın Ön Araştırması ve Analizi, Marka Başvurusu, Başvurunun Şeklen İncelenmesi, Başvurunun Mutlak Ret Sebepleri Açısından İncelenmesi, Resmi Marka Bülteninde Yayın, Tescil Ücretinin Yatırılması, Marka Tescil Belgesi olarak sıralanabilir.

Marka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Marka başvurusu yapmadan hemen önce bir markanın isim hakkı veya tescile konu olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Ülkemizde tescile yetkisi olan tek kuruluş Türk Patent ve Marka Kurumu'dur. Kuruluş tüm marka başvuru ve süreçlerini veri tabanı içerisinde barındırır. Bu sayfa üzerinden isim hakkı sorgulama ve tescil süreçlerini kontrol ederek hareket edebilirsiniz.

Marka Tescil İşlemi Neden Önemlidir?

Markanın tescil edilmesi ile marka işaretlerinin kullanım hakları koruma altına alınmaktadır. Marka yaşam döngüsü süresini uzatmak, taklitlerine karşı koruma elde etmek ve varlığını devam ettirebilmesi maddi ve manevi zararların önüne geçmek için elzemdir.

Marka Tescil Sınıfı Nedir? Marka Sınıfı Nasıl Belirlenir?

Markanın tescil aşamasında gerçekleşen işlemleri kolaylaştırmak için kullanılan bir sınıflandırma sistemi mevcuttur. Üretilen hizmetler veya ürünler bu şekilde birbirinden ayrıştırılır. 34’ü ürün 11’i ise hizmetler olmak üzere topla 45 sınıftan oluşur. Marka tescil başvurusunda markanın ilgili olduğu sınıfın doğru tespit edilmesi gerekir aksi takdirde marka hakları koruma altına alınamaz. Özetle marka sınıfı tescilin en kritik noktalarından biridir.

Marka Tescil Ücreti Ne Kadar?

Tescil edilecek marka sınıfına göre marka tescil ücreti değişecektir. Her yıl belirlenen rakamlar güncellenmekte olup Marka Tescil Ücreti 2023 rakamları için en doğru yanıtı Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan elde edebilirsiniz.

Marka Tescil Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

TPMK tarafından tescile konu edilen marka için verilen kıymetli bir evraktır. Tapu niteliğinde olup sahibine markadan doğan hakları kullanım imkanı tanırken ihlallere karşı ise koruma altına alındığını belgeler.

Marka Tescil Başvurusu Ne Kadar Sürer?

Başvuru yapıldıktan sonra TPMK’nın işlem yoğunluğuna göre değişmektedir. Şekli inceleme, benzerlik araştırması vb. süreçlerden geçmesi ve nihai karara varılması yaklaşık olarak 6 ay sürmektedir.

Marka Koruma Süresi Ne Kadardır?

Tescile konu olan markanın başvuru tarihinden itibaren 10 yıl korunmaktadır. Tabi ki bu bağlı olduğu tescil sınıfına ait bir koruma içermektedir.

Marka Tescil Yenilenir Mi?

Evet. Marka tescil belgesi her 10 yılda bir yenilenir. Tescil yenilemesi için 10 yıllık periyotlarda düzenli takibi yapıldığı takdirde markadan doğan hakları sonsuza kadar devam edebilir. Bunun için ise marka tescil yenileme ücretinin ödenmesi yeterlidir

Marka Hakkı Devredilebilir Mi?

''KHK'nin 16/1. maddesi gereğince marka, temsil ettiği mal veya hizmetlerin tümü veya bir kısmı için devredilebilir.'' şeklinde belirtilmiştir. Bu hükme göre marka hakkı veya isim hakkı birine devredilebilir veya devir alınabilir.

Marka Tescili Yurt Dışında Geçerli mi?

Marka tescili başvuru yapıldığı ülkede geçerli olmaktadır. Ülkemizde bu işlem yapıldı ise yalnızca Türkiye’de geçerli olacaktır. Dolayısıyla tescilden doğan haklarınız yalnızca Türkiye içerisinde geçerli olacaktır. Yurt dışı marka tescil için ayrı bir süreç ilerletilmektedir.

Yurt Dışı Marka Tescil

Eğer markanızın yurtdışında da korumasını istiyorsanız koruma talep edilen ülkelerde de tescil işleminin tekrarlanması gerekir. Talep edilen ülke ofislerinde tek tek başvuru yapılabileceği gibi Madrid Sistemi kapsamında tek bir işlem ile birçok ülkede bu hakka sahip olabilirsiniz.

Markasının kimliğini ve değerini korumak isteyen tüm şirketlere danışmanlık hizmetlerimiz ile destek vermeye hazırız; çünkü ‘Marka Değerinin’ öneminin farkındayız.

Albert Solino Danışmanlık

Marka Tescil Danışmanlığı

Şirketinizin Marka Tescili süreçlerini gerçekleştirmek istiyorsanız uzman danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.