Haber Bülteni-Sayı119- İnsan Kaynakları Re-organizasyonu Çalışan Bağlılığını Arttırıyor

Gündem
İnsan Kaynakları, organizasyon sürecinin ve yönetim sürecinin ana aktörleri olması bakımından yönetim sürecinin belki de en önemli öğesidir.
İnsan Kaynakları Yönetim ve Organizasyon Yapılandırma Yönetim Danışmanlığı Albert Solino Yönetim Danışmanlığı şirketi olarak hizmet verdiğimiz müşterilerimizde en kritik faaliyetlerimizden biridir. Organizasyonu tekrardan yapılandırmak, insan psikolojisinin detaylarını hesaba katarak şirkete değer yaratacak bir insan kaynakları yönetim süreci oluşturmak şirket başarısında anahtar rol üstlenmektedir.
Bu bağlamda İnsan Kaynakları Yönetim ve Organizasyon Yapılandırma Yönetim Danışmanlığı faaliyetlerimiz şöyledir:

  • İş stratejilerini şirket içinde yaygınlaştırma
  • Rol ve yetkinlik tasarımı
  • Performans yönetimi
  • İşgücü analizi ve planlama
    Devamı…

Firmanızın için Öncelikli IK Analiz Alanları :

  • Rol ve Yetkinlik Tasarımı

Hedef İş Modeli kapsamında oluşturulacak veya güncellenecek yeni rol ve yetkinliklerin tanımlanması ve düzenli olarak ihtiyaca göre düzenlenmesi

  • Performans Yönetimi

Anahtar performans göstergelerinin birim ve birey bazında tanımlanması, sistem üzerinde düzenli olarak ölçümlenmesi ve takibi
Devamı…

Albert Solino Yönetim Danışmanlığı şirketi İnsan Kaynakları Yönetim ve Organizasyon Yapılandırma Yönetim Danışmanlığı hizmetinden yararlanmak için hemen bizimle iletişime geçiniz.

Bu ve benzer bir çok yeni haber, son dakika olarak LinkedIn ve Twitter hesaplarımız üzerinden takipçilerimize ulaşmaktadır.

Bizi takip etmeye devam edin…