Yurt İçi Patent Tescili Nedir?

Yurt içi patent tescili Türk Patent ve Marka kurumu tarafından buluş sahibine verilen ve bu buluşu belirli bir süre için üretmesi, satması ya da ithal etmesi gibi çeşitli teknik özelliklerin kullanımına ait haklar sunan belgenin karşılığıdır. Ekonomik bir değere sahip olan bu belgeler hak sahibine buluşun belirli bir süre izinsiz kullanılmasını engelleme veya kullanımına izin verme gibi haklar sunar. Türk Patent ve Marka Kurumu ülkemizde patent belgesi vermeye yetkili olan tek kurumdur. Patent belgesi başvuru tarihinden itibaren 20 yıl süreyle koruma sağlamaktadır.

Buluş sahibi patent belgesi almış ise bu belge ile buluşunu yaptığı ürünü dilediği şekilde satabilir, çoğaltabilir ve pazarlayabilir. Pek çok buluş patent belgesi ile koruma altına alınabilir. Ancak her buluş Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patentlenmez. Buluşun belirli kriterlere uygun olması ve bununla beraber bazı hususları taşımıyor olması da gerekmektedir.

Patentlenebilirlik Kriterleri Nelerdir?

Buluş Basamağı

Recency

Sanayiye Uygulanabilirlik

Patenti Alınamayan Buluşlar Nelerdir?

Buluşunuzun patentini aldınız mı? Albert Solino Patent uzmanları, buluşunuzun patent tesciline konu olup olmayacağı konusunda doğru bilgilendirme yaparak vakit kazanmanıza yardımcı olur.

Başvuru Öncesi Ön Araştırma

Yurt İçi Patent Tescili İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ön araştırma rapor sonucu patent veya faydalı model başvuru yapılmasına ilişkin bir karar verilmesini destekler.

Faydalı Model Nedir?

Yurt İçi Patent Tescili ve Faydalı Model’in Avantajları

“Buluşum faydalı model olarak mı korunmalı yoksa patent olarak mı?” diyorsanız doğru adrestesiniz. Albert Solino doğru başvuru için alanında uzman ekipleriyle yanınızda!

Yurt İçi Patent Tescil

Albert Solino’nun Yurt İçi Patent Tescil Hizmeti için bizimle iletişime geçin!