Albert Solino

Yurt Dışı Marka Tescil

Markanızın itibarını, değerini ve rekabet gücünü arttırmak için yanınızdayız!

Yurt Dışı Marka Tescil Nedir?

Tek başına yapılan marka tescil süreçleri yalnızca bulunduğunuz ülkede koruma sağlar dolayısıyla uluslararası bazda yurt dışı marka tescil hak ve korumasına sahip değilsiniz. Bu nedenle ticaret yapılan ülkelerde geçerli olan marka tesciline ihtiyaç duyulmaktadır. Yurt dışı marka tescil için 5 ayrı sistem bulunmaktadır. Bu sistemler içerisinde tek bir ülkede geçerli olacak şekilde yurt dışı marka tescili yapılabileceği gibi aynı anda pek çok ülkede de başvuru imkanı yer alır.

Albert Solino ailesi olarak konusunda uzman kadromuz ve uluslararası vekillerimiz aracılığı ile prosedürlere uygun yurtdışı marka tescil başvurularınızın yapılması ve tüm süreçlerin takip edilmesinde yanınızdayız!

Uluslararası Marka Tescil Başvurusu Öncesi Nelere Dikkat Etmeliyim?

Başvuru öncesinde olası riskleri tespit etmek için takip edilmesi gereken iki adım bulunmaktadır. 

Bu adımlardan ilki olan benzerlik araştırması ile başvuru yapılamadan önce erişilebilir veri kaynakları kapsamında ön araştırma yapılmasıdır. Benzerlik araştırmasına göre önünüze çıkacak olası riskleri minimize eder ve başvuru sürecinde en uygun sistemi seçebilirsiniz. 

Diğer kritik adım ise kullanım zorunluluğunun tespit edilmesidir. Pek çok ülke mevzuatınca kullanım zorunluluğu söz konusu olmaktadır. Başvuru sisteminin seçilmesinin akabinde kullanma koşullarının karşılanıp karşılanmadığı mutlaka değerlendirilmelidir. Yurt dışı marka tescil kullanılmama nedeniyle iptal edilme riski ortadan kaldırılmalıdır. 

Yurt Dışı Marka Tescili Çeşitleri

Uluslararası marka tescili (Madrid Protokolü Sistemi)

Topluluk marka tescil sistemi

Ulusal marka tescili

Bölgesel marka tescili

Ulusal Marka Tescil

Uluslararası Marka Tescil (Madrid Sistemi Uyarınca)

Marka tescili sayesinde elde edilen haklar sınırlandırılmıştır. Başka bir deyişle, yalnızca tescilin yapıldığı ülkede koruma sağlamaktadır. Markanızı yurtdışında koruma altına almak istiyorsanız Albert Solino ile tanışın!

Avrupa Birliği Marka Başvurusu (EUTM)

Avrupa Birliği üye ülkelerde tek bir başvuru ile koruma sağlanan sistemdir. Ülke seçimi mümkün değildir. Onay kararı tüm Avrupa Birliği üye ülkelerini kapsadığı gibi olası bir red kararı da tüm ülkeleri etkilemektedir. Etkilenen ülkeler için ulusal başvuruda bulunabilirsiniz. Avrupa Birliği başvurusu Madrid sistemi içerisinde bütün olarak veya ülke bazında gerçekleştirilebilmektedir.

Afrika’da Marka Tescil Başvurusu

Afrika Bölgesinde markanızı koruma altına almak istiyorsanız süreci iki farklı sistem üzerinden yürüterek yurt dışı marka tescil koruması elde edebilirsiniz.

OAPI Sistem Başvurusu:

Fransızca konuşulan Afrika ülkelerinde geçerli bir sistemdir. Koruma tüm üye ülkeleri kapsamaktadır. Sisteme dahil olan ülkelerden herhangi birinde ulusal başvuru yapılması söz konusu değildir. Bu ülkelerde toplu bir şekilde OAPI başvurusu gerçekleştirilebilmektedir.

ARIPO Sistem Başvurusu:

İngilizce konuşulan Afrika ülkelerinde geçerli bir sistemdir. Koruma tüm üye ülkeleri kapsamaktadır. Olası bir red kararı durumunda sisteme dahil olan ülkelerden herhangi birinde ulusal başvuru yapılabilmektedir. Bu ülkelerde toplu bir şekilde OAPI başvurusu gerçekleştirilebilmektedir. ARIPO sistem işleyişi içerisindeki problemler nedeniyle bu başvuru yöntemi önerilmemektedir.

Albert Solino markanızı koruma altına almak için en doğru stratejiyi belirler ve başvuru sistemine karar verir. Böylece uzun prosedürel işlemelerden kurtulur, zaman ve maliyet avantajı elde ederseniz. Ekibimizle tanışın!

Yurt Dışı Marka Tescil

Albert Solino’nun Yurt Dışı Marka Tescil Hizmeti için bizimle iletişime geçin!