TikTok’ta Nasıl Reklam Verilir?

TikTok, kullanıcıların yerleşik filtreler, efektler ve müzikle 15 saniyelik videoları düzenlemesini ve paylaşmasını sağlayan bir video düzenleme ve paylaşım uygulamasıdır.

Z kuşağı arasında popüler olan bu mobil video uygulaması, genç kullanıcı sayısında önemli bir artış görmüştür. 

Aslında TikTok, Musical.ly adı altında 2016'dan beri var olan bir uygulama, yani yeni bir uygulama değil. Üç yıl sonra, tarihindeki en büyük büyümeyi yaşayan sosyal ağ oldu. TikTok özellikle Asya ülkelerinde çok seviliyor. Uygulamanın bir Çinli şirket tarafından oluşturulduğu göz önüne alındığında, bu tesadüf değil. Çin'de TikTok'un Douyin adında yerel bir sürümü var. Devlet kısıtlamaları nedeniyle, Çince sürüm, kullandığımızdan bağımsız olarak mevcut olmalıdır.

TikTok'un 2019 sonunda dünya çapında en az yarım milyar aktif kullanıcısı vardı. Ayrıca uygulama, Google Play ve App Store üzerinden 1,5 milyar kez indirildi. Tüm TikTok kullanıcılarının neredeyse yarısının 16 ila 24 yaşları arasında olduğunu da söylemeden geçmemek gerekir. 

Explore!

Tiktok reklam verme kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı TikTok Reklamcılığı our page will be interesting to you.

TikTok Nedir?

TechCrunch'a göre, müzik uygulaması TikTok indirmeler açısından Facebook, Snapchat ve Instagram'ı geride bıraktı. Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 4 milyon indirmeye sahiptir ve şu anda dünya çapında 500 milyon aylık aktif kullanıcıya sahiptir.

Bu uygulama, görsel ve işitsel efektlerle çılgın video klipler yapmanızı sağlıyor. Yapay zekanın yardımıyla gençler, yaratıcılıklarına özgü benzersiz diziler oluştururlar. Uygulama, saf yaratmanın yanı sıra, belirli videoları sosyal ağlarda gerçek bir vızıltıya dönüştüren "beğeniler" ve yorumlar bırakmanıza izin veriyor... Kısacası, tüm malzemeler gençleri memnun etmek için orada.

2016 yılında Asya'da kurulan TikTok'un akıllı telefon uygulaması ortamında kendini kabul ettirmesi sadece iki yıl sürdü. Kuruluşundan sadece bir yıl sonra, yaklaşık bir milyar dolara satın aldığı en büyük rakibi Musical.ly'yi yutmuştu.

Sadece genç ünlüler başvurunun tanıtımına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda genç yabancılar da bundan yararlanabilir. Böylece, iki Alman ikiz olan Lisa ve Lena, henüz 16 yaşında olmalarına rağmen 31 milyondan fazla aboneye sahipler. TikTok'un olağanüstü başarısıyla karşı karşıya kalan Facebook, "Lasso" adlı rakip bir uygulama başlatmaya karar verdi.

TikTok İşletmeler İçin Ne Kadar Etkilidir?

İnternette dolaşan yeni trendleri benimsemeye her zaman hazır tüketicilerle dolu bu hedef kitle tarafından fark edilmek için mükemmel bir uygulama olan TikTok, katlanarak artan popülaritesi ve ağırlıklı olarak Y kuşağı ve Z kuşağı sosyal medya ağlarından oluşan kullanıcı tabanı ile. Müşteri tabanınız Y kuşağı ve Z kuşağından oluşuyorsa, TikTok'taki varlığınız size önemli olan yerlerde görünürlük sağlayacaktır.

Uygulama sadece çok sayıda akıllı telefona indirilmekle kalmıyor, aynı zamanda kullanıcıları da alışılmadık bir bağlılık gösteriyor. Bu, orada çok iyi temsil edilen ve bir sadakat mekanizması olarak hizmet eden meydan okuma mantığı ile açıklanmaktadır. TikTok topluluğu her hafta yeni zorluklar üstlenmeye davet ediliyor. Bunlar tipik olarak bir hashtag videosu biçimindedir ve kullanıcılar çağrıya hem meydan okuma hashtagini hem de film müziğini veya temayı içeren yaratıcı yeni bir video ile yanıt verir.

Kullanıcılar daha sonra marka içerik oluşturucuları haline gelir ve abonelerinin nihai sonucu görmeleri teşvik edilir. Dilerlerse, arkadaşlarını da aynı şeyi yapmaya teşvik edecek olan mücadeleye katılabilirler. Bir meydan okuma başarılı olduğunda, hızla binlerce veya milyonlarca aboneye yayılır!

TikTok Reklamcılığı Şirketiniz İçin Doğru Mu?

Dünya çapında yaklaşık 800 milyon aktif kullanıcısı olan TikTok, reklamverenler için büyük bir fırsatı temsil ediyor. TikTok sadece popülerlik açısından Twitter ve Snapchat'i geçmekle kalmadı, aynı zamanda uygulama reklamlarla eskilerinden daha az karmaşık.

Eşi benzeri görülmemiş viralliği, pazarlama dünyasını özünden sarstı.

Uygulama, 2019'un başlarında reklam teklifinin beta sürümünü başlattı. TikTok reklamları o zamandan beri Grubhub, Nike, Fenty Beauty ve Apple Music gibi büyük markalar tarafından kullanılıyor. Amaçları, yenilikçi ve görsel olarak çekici kampanyalar yoluyla ürünlerini tanıtmaktır.

TikTok Ads platformu, gelişmiş hedefleme ve benzersiz reklam oluşturma özellikleriyle öncüllerinin çoğundan farklıdır. Ve doğru kullanıldığında hedefleme, en kazançlı kullanıcı havuzlarından birine girmenize yardımcı olabilir.

Ancak, tüm işletmeler TikTok'un benzersiz teklifinden yararlanamaz. TikTok reklam reklamlarına zaman ve para harcamadan önce kendinize iki soru sormalısınız. Bu soruların cevapları, bu reklam platformunun firmanız için uygun olup olmadığını belirleyecektir.

TikTok Reklamlarını Yayınlamak İçin Bütçeniz Yeterli Mi?

Nike, Disney ve Grubhub gibi büyük şirketler, iyi bir izlenim bırakmak için hızla TikTok reklamlarında reklam vermeye başladı. TikTok reklamları küçük işletmeler için daha pahalı olabilir.

Platformun reklamları yeni ve kıt olduğundan, BGBM başına ortalama 10 ABD Doları (bin gösterim başına yard) tutarındadır. Daha büyük kampanyalar için bütçeler hızla 300.000 ABD Doları veya daha fazlasına ulaşabilir.

TikTok kampanyaları ayrıca minimum 50 $ yatırım gerektirir. Sonuç olarak, daha uygun fiyatlı ve öngörülebilir reklam seçenekleri arıyorsanız, bunlar şirketiniz için uygun olmayabilir.

TikTok reklamlarının şirketiniz için iyi bir yatırım olduğuna karar verirseniz, nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Bir İşletme TikTok'u Nasıl Kullanabilir?

Uygulama yeni kullanıcıları dönüştürmeye devam ettikçe, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi ve ayrıca işletmenizi organik reklamlar aracılığıyla mümkün olduğunca yaygın olarak bilinir kılmak için ideal bir fırsat haline gelir. Bunu yapmak için öncelikle iki seçeneğiniz vardır:

 1. Abonelerinizin dikkatini çekecek ve başkalarını yarattıklarınızı takip etmeye ikna edecek mizahi veya etkileyici videolar oluşturmak için yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Markanızın ürünlerini sergileyin, tanıtın ve özel fırsatlar sunun. Kullanıcıların çeşitli içeriğinizi bulmasına yardımcı olacak düşünceli hashtag'leri eklemeyi unutmayın.
 2. Bir hashtag ile bir video yayınlayarak zorluklar oluşturmaya başlayabilirsiniz. Takipçileriniz meydan okumanızı tamamladığında, tüm kullanıcı yanıtlarına tek bir yerden erişebilecekler. Zorluk, katılımı artırmak için bir yarışmayla da ilişkilendirilebilir. Ayrıca, popülerliğinizi artırmak ve yanıtları teşvik etmek için güçlü etkileyicilerden meydan okumanıza yanıt vermelerini isteyebilirsiniz.

TikTok'un Kullanıcıları Kimlerdir?

Bu reklam uygulamasının kullanıcılarının çoğunlukla 30 yaşın altında olduğunu unutmayın. Sonuç olarak, içerik paylaşmak için bu platformu kullanan markaların öncelikle bu yaş grubuna hitap eden markalar olduğunu söylemeye gerek yok. Sonuç olarak, müzik, sinema, mobil, video oyunları ve hatta spordan markaları TikTok'ta görmeyi bekleyebiliriz. Genel olarak işletmelerin ve markaların reklam yapmak için TikTok'u kullanabileceğini düşünürdünüz. Ancak, bunun tamamen doğru olmadığı kabul edilmelidir, çünkü TikTok uygulaması tarafından ücretlendirilen reklam ücretleri, çevrimiçi reklam kullanıcılarının çoğunluğu için açıkça erişilemez.

TikTok Business’a Nasıl Kayıt Olunur?

TikTok'ta reklam vermeye başlamak için TikTok For Business ana sayfasına gidin. Bu sayfada, sizden bir hesap oluşturmanızı isteyen bir "Başlayın" eylem düğmesi vardır. Tek yapmanız gereken üzerine tıklamak.

Butona tıkladığınızda, bir kayıt formuna yönlendirileceksiniz.

Verileriniz kodlandıktan ve hesabınız oluşturulduktan sonra, e-posta veya SMS yoluyla bir doğrulama kodu alacaksınız. Kodu girdikten sonra, reklam kampanyalarınızı oluşturmaya başlayabileceğiniz ana sayfaya yönlendirileceksiniz.

Nasıl TikTok Reklamı Oluştururum?

1. Bir TikTok Ads hesabına kaydolun.

 • İlk reklam kampanyanızı başlatmak için TikTok Reklamları ana sayfasına gidin.
 • Sağ üst köşede, Başlayın butonuna tıklayın.
 • Butona tıkladığınızda, hesabınızı oluşturmak için sizden bilgi isteyen bir form görünecektir.
 • E-posta adresinizi ve şifrenizi girdikten sonra. E-posta adresinize veya telefon numaranıza bir doğrulama kodu gönderilecektir.
 • Hesabınızı oluşturduktan sonra, reklam oluşturma süreci oldukça basittir.

2. Bir TikTok reklam kampanyası oluşturun.

 • Bu kampanya yönetimi tablosuna erişmek için TikTok reklam panosunun üst kısmındaki Kampanya sekmesine tıklayın.
 • Kampanya Yap butonuna tıklayın.
 • Ardından, reklamınızın birincil hedefi olan bir kampanya hedefi seçin. Bu yazı itibariyle üç seçeneğiniz var: Farkındalık (Trafik), Dönüşümler ve Üzerinde Düşünme (web sitenize daha fazla kişi gönderin, uygulama yüklemeleri ve video görüntülemeleri).
 • Bütçenizi kampanya düzeyinde ayarlamak için Ayarlar altında Günlük bütçe veya Toplam bütçe seçeneğini belirleyin. Her bir reklam için minimum bütçenin en az 20$ olduğunu lütfen unutmayın.

3. TikTok reklam yerleşimlerini, ayrıntılarını ve hedeflemeyi yapılandırın.

Aşağıdaki adım, kampanyanız için bir reklam grubu oluşturmak ve yerleşimleri ve hedeflemeyi seçmektir.

 • Bir reklam grubu adı seçin.
 • “Yatırım Türlerini” Seçin
 • Otomatik olarak yayınlamayı seçerseniz, reklamlarınızın nerede gösterileceğini TikTok seçecektir.
 • TikTok reklamları, reklamınızın en iyi nerede performans göstereceğini de belirleyebilir ve otomatik olarak yerleştirebilir. Bu son seçenek, reklamlarınızın hangi platformlarda görüneceğini seçmenize olanak tanır. Buna yalnızca TikTok değil, aynı zamanda Helo (yalnızca Hindistan), TopBuzz, BuzzVideo, News Republic, Babe, Pangle ve daha pek çok şey dahildir.
 • Tercih ettiğiniz yatırımlara karar verdikten sonra. Reklamınızı başlatmak için gereken tüm ayrıntıları girmek için Reklam ayrıntıları bölümündeki talimatları izleyin. URL'ler, görünen adlar, resimler ve profil resimleri dahildir.
 • Hedefleme bölümünde reklamlarınız için hedef kitle tanımlayabilirsiniz. Konumu, yaşı, cinsiyeti, dilleri, ilgi alanlarını, cihazları ve diğer parametreleri ayarlayın. Her şey TikTok reklamlarınız için doğru hedef kitleyi çekmekle ilgili.
 • Ayrıca hedefinizin ilgi alanlarını ve kişiliğinizi ilgilendiren kategorileri de seçebilirsiniz. Daha sonra ürünlerinizi uygun hedef kitleyle eşleştirmek için kullanılırlar.
 • TikTok reklamlarıyla belirli bir demografiyi hedeflemek istiyorsanız, mevcut TikTok kullanıcı kimliklerini yükleyerek veya web sitenizi ziyaret eden kişileri etiketlemek (hedeflemek) için Tiktok pikselini kullanarak özel bir kitle oluşturabilirsiniz.

4. TikTok reklam harcamanızı, sürenizi ve hedeflerinizi yönetebilirsiniz.

 • Artık TikTok reklamlarınız için bir bütçe, zaman çizelgesi ve hedef belirleyebilirsiniz.
 • Bütçe ve Plan bölümünde reklam grubu bütçesini ayarlayın. Bir günlük bütçe (her gün harcamak istediğiniz tutar) veya toplam bütçe (tüm takvim yılı için harcamak istediğiniz tutar) belirleyebilirsiniz.
 • Reklam grubu düzeyinde, sizden minimum bir günlük bütçe istenecektir. Reklam grubu düzeyinde minimum günlük bütçe, bu yazı itibariyle 20 ABD dolarıdır.
 • Reklamlarınızın beklenen süresini de seçin. Reklamınızı günün veya haftanın belirli saatlerinde göstermek için aracı kullanabilirsiniz.
 • Bir sonraki adımda, bütçenizin ne kadar hızlı harcanacağını belirleyen bütçe hızınızı belirleyin.
 • "Sürekli Çalıştır" kutusunu işaretlediğinizde, bütçeniz kampanya süresi boyunca seçmiş olduğunuz zamanlama dönemine göre eşit olarak dağıtılır. Eğer kutucuğu işaretlemezseniz Tiktok bütçenizi daha fazlası kalmayana kadar harcayacaktır.

5. Video Oluşturma Kiti ile TikTok reklamınızı oluşturun.

 • Reklam görselinizi oluşturma süreci basittir. TikTok reklamları video, yatay, dikey veya kare resimler olabilir.
 • Video Oluşturma Kiti aracı, reklam platformunda bulunur ve mevcut resimlerinizi kullanarak özelleştirebileceğiniz video ve resim şablonları sağlar. Ayrıca 300'den fazla ücretsiz fon müziği seçeneği içerir.
 • TikTok video şablonları şu anda beş farklı reklam türünü desteklemektedir. Brand Takeover, TopView, Feed İçi Videolar, Hastag Challenges ve Branded Lenses reklam türleridir.

6. Tiktok reklam biçimleri

I. TikTok Reklamcılığı: Marka Devralma ve TopView

Marka Devralma, bir kullanıcı TikTok uygulamasını başlatır başlatmaz görünen bir reklamdır. Bundan sonra, reklam dahili veya harici bir bağlantıya yönlendirilebilir. Başka bir TikTok videosuna, bir web sitesine veya harici bir uygulamaya bağlantı olabilir. Bu reklam türü şu anda günde bir reklamverenle sınırlıdır.

TopView daha pahalı versiyondur. Reklamlar, kullanıcıların özet akışına entegre edildikleri için uygulama başlatılır başlatılmaz görünür. TopView tüm ekranı kaplayarak kullanıcının yalnızca tanıtılan içeriğe odaklanmasını sağlar.

II. TikTok Reklamcılığı: Feed reklamları

Feed içi reklamlar, organik TikTok videolarının altında veya video kuyruğunda görünen yerel reklamlardır. Bu reklamlar ayrıca sizi web sitenize veya uygulamanıza götürür. Genellikle BGBM başına 10 ABD dolarına mal olurlar, bu da onları markalı repolardan daha ucuz bir seçenek haline getirir.

III. TikTok Reklamcılığı:  Hashtag Challenge’ları

TikTok'un pazarlama ekibiyle işbirliği içinde bir Hashtag Challenge oluşturabilirsiniz. Sponsorlu hashtag yarışması, TikTok kullanıcılarını sizin adınıza içerik paylaşmaya teşvik eder. Bu chalenge’lar genellikle altı gün sürer.

IV. TikTok Reklamcılığı: Markalı Etki Reklamları veya Sponsorlu Efektler

Bu tamamen kendi filtrelerinizi ve efektlerinizi yapmakla ilgilidir. Bu markalı özel filtreler, kullanıcılar tarafından kendi yaratıcı içeriklerini oluşturmak için kullanılacaktır.

7. TikTok reklam reklamınızı iyileştirin

 • Uygulama için bir reklam oluştururken yüksek çözünürlüklü resimler kullanın. Reklam görselleri tüm ekranı kaplayacak ve son derece görünür olacaktır.
 • Yönlendirme bağlantınızdan en iyi şekilde yararlanmak için tek bir harekete geçirici mesaja (CTA) odaklanın.
 • Örneğin, kullanıcılardan uygulamanızı indirmelerini ve web siteniz üzerinden bir kupon koduna erişmelerini isterseniz, onları uygulama indirme ekranınıza yönlendirmek bazı kullanıcıların kafasını karıştırabilir.
 • Reklam metni açısından, TikTok reklamlarının herhangi bir şeyi kelimelerle açıklamak için çok az yer sağladığını unutmayın.
 • Reklam açıklamaları 80 karakterle sınırlı olduğundan, daha karmaşık bir ürün veya hizmet satıyorsanız, kelimeleri görüntülü reklam öğenize dahil etmek için Video Oluşturma Kiti'ni kullanın.
 • Tüm reklam açıklamaları ekranın altında göründüğünden, sıkışıklığı önlemek için temel yaratıcı öğelerinizi ortada tutun.
 • Çoğu reklam biçiminde olduğu gibi, çeşitli hedefleme seçenekleri ve yaratıcı öğelerle denemeler yapmak en iyisidir.
 • Ardından, birden çok reklam oluşturmak için yaratıcı kaynaklarınızı birleştirin. Kampanyanız boyunca, hedef kitlenize mümkün olan en iyi kombinasyonu sunmak için bu reklamların çeşitliliğini test edecektir.