Sosyal Medyanın İşletmeler İçin Önemi

Günümüzde There is much confusion over whether social media signals help rankings by Google. her alanda birçok avantaj sunmaktadır. Sosyal medyanın hayatımıza girdiği ilk zamanlar yalnızca insanların paylaşım yaptığı ve yakın çevreleriyle ilişki kurup arkadaşlık edindiği bir mecra iken günümüzde ticari faaliyetler için de kullanılmaktadır. Önceden yalnızca belli yaş gruplarının dâhil olduğu sosyal medyalar, oldukça küçük yaşlardan başlayıp ileri yaşlara kadar kullanıcıya sahiptir.

Ünlüler, siyasiler, önemli iş insanları, bilim insanları gibi her türden insanın bulunduğu ortak bir toplama olan bu sosyal medyalar hayatımızda büyük bir yer edinmektedir. Neredeyse insanlar gittikleri yerleri bile koyacakları fotoğraflara göre seçip ona göre yaşamaktadır. Örneğin son gönderisi ile aynı kıyafetle yeni bir gönderi paylaşmıyor, aynı mekânda birden fazla fotoğrafı da arka arkaya koymayı tercih etmiyorlar.

Hal böyleyken sosyal medya aslında insanlarda sonu gelmez bir tüketimi de arttırmıştır. İnsanlar artık sosyal medyayı gösteriş ve kendini ispatlama yeri olarak görüp kullanmaya başlamıştır. Gittikleri mekânlarda yaptıkları kahvaltı sofralarını, birlikte oldukları insanlara tercih edip onları paylaşmaya ve inanılmaz bir gıda atığına sebep olduklarına şahit etmeye başlamışlardır. İnsanlar için durum bu hale gelmişken markalar ve işletmeler ise tüm bunları kendi yararlarına kullanmaya başlayarak oldukça akıllı adımlar atmışlardır.

Örneğin artık birçok kafeterya ve restoranın fotoğraf çekinmek için özel olarak hazırlanmış bölümleri bulunmaktadır. Böylece gelen misafirler nerede fotoğraf çeksem gibi bir kaygı yaşamayıp direkt olarak hazırlanmış bölümü kullanıyorlar. Aslında bu şekilde de işletmeler kendi reklamlarını yaptırmış oluyor. İşletmeler, kendi yaptığı faaliyetleri için ayrıca Instagram, Facebook gibi sosyal medya hesapları da açmaya başladılar.

Örneğin bir pasta dükkânı sahibi, dükkânının adıyla da bir sosyal medya hesabı açıp reklamını ve pazarlamasını orada da yapıp yalnızca bulunduğu ilde değil, çevre illerde hatta mümkünse Türkiye’nin her yerinde faaliyet göstermeye başlayabiliyor. Bu yüzden sosyal medya pazarlaması oldukça önemli bir etkiye sahiptir.

Sosyal medyada var olma ve işletmeler için sosyal medyanın önemi hakkında şunu da belirtebiliriz ki sosyal medya gücüne güvenip herhangi bir dükkân, ofis vs. kullanmadan yalnızca sosyal medya hesaplarıyla para kazanan insanların da sayısı oldukça yüksektir. Ne kadar iyi sosyal reklam yapılırsa o kadar kısa sürede o kadar büyük bir etki yapılabilir. Sosyal medya ne kadar doğru ve dikkatli kullanılırsa sonucu da o kadar güzel olur.

Ancak geçiştirilir ve dikkat edilmeden paylaşımlar yapılırsa marka kendi sonunu da getirebilir. Çünkü sosyal medya linçleri şirketleri, markaları hatta insanları rezil de eder vezir de, dolayısıyla sosyal medyada aktif olacak bir işletme her anlamda çok dikkatli bir dil kullanmalı, paylaşımlarında dikkatli olmalıdır.

Explore!

Sosyal Medya kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı Social Media Consulting our page will be interesting to you.

Sosyal Medya Önemi

sosyal medya reklamSosyal medya nasıl kullanılırsa öyle sonuç verebilecek bir platformdur. Eğer iyi işler için kullanılacaksa doğru bilgi ve stratejilerle, sabırlı olmak ve yeterince çalışmakla güzel sonuçlar elde edilir ve başarılı işler yapılır. Ancak aynı şekilde kötü işler ve kötü amaçlar için kullanılacaksa o zaman da hızla içinden çıkılmaz bir durumun içine girilebilir. Yaşadığımız dönemde sosyal medyanın hayatımızdaki yeri ve önemi oldukça fazladır.

Sosyal medya sahibi olmayan insan sayısı yok denecek kadar azdır. Hatta inanması belki zor gelecek ancak birden fazla sosyal medya hesabı olanlar bile var. İnsanların hayatında temel ihtiyaç durumuna gelen şey cep telefonu iken artık aynı şeyi sosyal medya için de söyleyebiliriz. Birçok kişiye tanıdık gelecek bir şeyden bahsedecek olursak örneğin Instagramdan çıkıp Twitter'a girmek, ardından Twitter'dan çıkıp Instagram'a girmek.

Arada geçen süre ise elbette saatler değil, dakikalar. İşte sosyal medyanın günümüzdeki önemi küçümsenemeyecek kadar fazladır. İnsanlarda gönderi paylaşma, en çok beğeni sayısı alma, yakın çevresinin gönderilerini ve beğenilerini görmesi oldukça önemli bir iş ve özel bir durum haline gelmiştir. İnsan birbirlerine neden fotoğrafımı beğenmedin? Gibi soruları bile yöneltecek duruma gelmiştir. Herkes bu şekilde başını telefonunda kaldıramayıp sosyal medyadan çıkamazken elbette en etkili satış ve pazarlama yeri de sosyal medya olmuştur.

Bu fırsatı doğru kullanıp yeterli dikkat çekmeyi başaran işletmeler ve firmalar oldukça güzel başarılar elde edecek ve sosyal medyada da bir ivme yakalayacaktır. Yalnızca herhangi bir sosyal medyada hesap açması gerekmez. Hali hazırda aktif ve popüler olan sayfa ya da ünlüler, fenomenler de bu iş için uygun yerdir. Onlara da anlaşılacak fiyat karşılığında reklam vererek ticaretini yaptığınız ürünü, işletmeyi, firmayı tanıtabilir ve saniyeler içinde binlerce insana gösterebilirsiniz.

Sosyal Medyanın Şirketler İçin Önemi

Şirketler, sosyal medyanın günümüzde ne anlama geldiğini ve ne kadar etkili olduğunu bilmektedir. Hatta birçok dava ve olaylar da sosyal medyadan takip edilmekte ve sosyal medyanın da etki etmesiyle daha çabuk sonuçlanmaktadır. E günümüz şartları bu iken bunun yok sayılması, işletmeniz için zarar olacaktır. Bu yüzden işletmeler de ellerinden geldiğince sosyal medyayı doğru kullanmaya çalışarak kendileri için doğru reklamlar yaparak yaptıkları işleri tanıtırlar.

sosyal medyada reklamın önemiÖrneğin bir inşaat şirketi, instagram sayfası açarak ya da bir ünlüye reklam vererek kendi adını kısa sürede duyurabilir. Mevcut projelerinin video ya da fotoğraflarını yayınlatıp avantajlarından bahsederek ev alma döneminde olan binlerce hatta yüzlerce insana hitap edebilirler. Ve belki de bu şekilde başka işletmelerin de dikkatlerini çekerek başka iş kolları da açılacak ve yeni fırsatlar doğacaktır.

Sosyal medyanın şirketlerin birer birer yer almaya başlamasıyla, buna sıcak bakmayan şirketler bile ister istemez dâhil olmak zorunda kaldı. Çünkü bu durum işletmeler için hem çağı yakalayamamak hem de rakiplerinin bir adım önce çıkmasının algılanması sebebiyle itibar kaybı yaratacaktır. Hatta yen açılan işletmeler bile sosyal medya hesaplarını hemen aktif edip güncel bir şekilde yer almaya başladılar. Paylaşımlar yaparak yakında açılacak olan işletme için ilgi ve merak uyandırıcı içerikler ile tüketicinin dikkatini çekmeye çalışan işletmeler de mevcuttur.

Sosyal Medyada Markalar İçin Önemi

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi, internetin hayatımızda bir ihtiyaç haline gelmesi, online alışverişlerin artması gibi birçok etken sosyal medyayı hayatımızın temeline koymuştur. İşletmeler de bunu fark etmiş ve rakipleriyle mücadelede markalar için sosyal medyanın önemi üzerinde durmuşlardır. Sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ve oldukça kolay olması ile herkes bir şekilde iş için, hobi için, eğitim için sosyal medyayı kullanmaya başladı.

Hem maliyetinin de düşük olması hem de herkese ve birçok insana ulaşma ve hitap etme kolaylığı ile her zaman ilk tercih edilen yer haline gelmeye başladı. Markalar tüketicilere direkt olarak ulaşarak, sosyal medyada anketler yaparak taleplerini ve isteklerini daha hızlı ve kısa sürede öğrenme olanaklarına sahip oldu.

Bu hem pazar araştırması hem de piyasa durumlarını öğrenebilmeleri için de oldukça kısa, masrafsız ve kolay bir yol oldu. Markalar sosyal medyaya önem vermekte oldukça haklılar. Bir sosyal medya hesabına sahip olmak maliyetsizdir. İnternet ya da bir web sitesi açmak ise mutlaka az da olsa bir maliyete sebep olacaktır. Maliyetsiz olduğu gibi çok da kısa bir sürede sosyal medya sahipleri olmak mümkündür.

Sosyal medya ile daha çok kişiye daha kısa sürede ulaşmak ve daha kalıcı olmak da daha kolaydır. Sosyal medyada paylaştığınız gönderiler hakkında gelen tüketici yorumlarına ulaşmanız ve anında görme imkânınız olur. Ayrıca dilerseniz bu tüketicilerle özel iletişimde de bulunarak ayrı ayrı ilgilenebilirsiniz. Sosyal medyada röportaj ve anket yaparak daha kısa sürede net sonuçlar elde edebilirsiniz.

Hatta daha kolay isminizi yaymak veya daha kısa sürede çok satış yapmak için çekilişler yapabilirsiniz. Günümüzde sosyal medyada indirim çekleri, kıyafet, çanta, ayakkabı gibi hediyeler, set halindeki hediyeler hatta son model cep telefonları ve arabalar için de çekiliş yapılmaktadır. Bu sayede takipçi sayılarınızı ve gönderilerinizdeki beğenileri arttırır ve aynı zamanda kendinizi tanıtmanızı da sağlar.

sosyal medya reklamcılığı nedirMarkalar Instagram reklam verme yöntemini kullanarak da çabuk ve kısa sürede birçok kitleye ulaşabilirler. Yeterli takipçiye sahip olan ve takipçileri sizin ürünlerinize talepte bulunabilecek kitleye sahip olan kişilerle belli bir ücret karşılığında anlaşarak markanızın reklamını yaptırabilirsiniz. Her reklam işi para ile olacak demek de değildir. Bazı reklam alanlar ise markanın kendisine gönderdiği hediyeleri paylaşarak hem kendisi marka ürünlerine sahip oluyor hem de bunları tanıtarak markanın reklamını yapmış oluyor.

Sosyal medya elbette sadece sizin markanız için değildir. Sosyal medyada da yeterli sayıda marka sizin fark ettiğiniz faktörleri fark ederek yer almaya başlayacaktır. Bu aslında avantajları da olan bir durumdur. Çünkü bu sayede siz de rakiplerinizi inceleme fırsatı yakalar hatta benzer ürünlerde fiyat ve kalite karşılaştırmaları yapabilirsiniz. Biraz daha ciddi bir takiple onların yaptığı kampanyaları takip ederek daha avantajlı kampanyalar yaratıp rakiplerinizden müşteri kapma fırsatınız olur. Çağımıza ayak uydurmak, ayakta kalmak ve yükselmek isteyen, ya da sektöre yeni girdiyse kendini tanıtmak isteyen markalar için çok önemlidir.

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

Gün içerisinde birçok yerde gördüğümüz reklamlar hayatımızda oldukça fazla bir etkiye sahiptir. Yollarda, otobüslerde, tramvay ve metro kaplamalarında, internet sitelerinde, film ve dizi izlerken, sosyal medyada gezerken gibi birçok yerde karşımıza çeşit çeşit sektörden reklamlar çıkmaktadır. Sosyal medya reklamcılığı ise markaların her türlü sosyal medyaya fotoğraf, görüntü ya da metin olarak verdiği reklamlardır. Sosyal medya her insana, her kitleye, dünyanın her yerine en kısa sürede ve hızlı bir şekilde ulaşma yoludur.

Markalar da bunu değerlendirerek sosyal medyaya yönelmeye ve gerekirse buraya yatırım yapmaya başladılar. Sosyal medyada reklam verileceği zaman öncelikle hangi platform ya da platformlar olacağı belirlenmelidir. Tüm sosyal medya platformlarında reklam vermek yerine bir ya da iki tanesi seçilip oraya yoğunlaşılmalıdır.

Markanın içeriğine göre platform tercihi yapılmalıdır. Hedef kitlesi ve reklam harcaması için yapacağınız bütçe de platformu belirlemeye yardımcı olacaktır. Sosyal medyada reklam verilecek platform seçildikten sonra sırada reklama uygun içerikli video ve görseller oluşturmaktır. Reklamlar doğru bilgi ve kalite içermelidir. Reklamı görüp markanıza yönelen tüketici, reklamda gördüğü üründen ya da kampanyadan farklı bir şey görürse markanız için itibar kaybı olur ve daha reklamla markanız yayılmadan kötü reklamla bitmeye başlar.

sosyal medyanın işletmeler için önemiBu açıdan reklamların dürüst içerikler olması çok önemlidir. Düzenli paylaşımlar yapmak, gündeme uygun paylaşım ya da kampanyalar yapmak da oldukça önemlidir. Örneğin yılbaşı için yılbaşı içerikli reklam yapılmalıdır. Dijital pazarlamada sosyal medyanın bu kadar fazla öneme sahip olmasının sebebi öncelikle hızlı olmasıdır. Birkaç saatte güzel içeriklerle reklam paylaşımı yapabilirsiniz.

İkinci olarak herhangi bir hatada düzeltme yapması ve özür içerikleri paylaşılması da oldukça hızlıdır. Maliyeti oldukça azdır. Hedeflerinize ve kitlenize uygun ve hitap eden reklamlar yaptığınız zaman insanlar da birbirlerine bahsedecek ve hızlı yayılma sağlanacaktır. Sosyal medya reklamcılığı, her şeyin sosyal medyada olduğu bu dönemde kaçınılmazdır. Doğru bir şekilde verilen reklam, doğru kitleye ulaştığı zaman ciddi bir gelir ve satış artırımı yapacaktır.

Tüketiciler için sosyal medya alışkanlıkları sorulduğunda büyük bir çoğunluğu alışverişi de sosyal medya alışkanlıkları içinde saymıştır. Hatta sırf vakit geçirmek için bile alışveriş sitelerinde gezdiklerini ya da beğendikleri sayfaları takip ettikleri ve ürünlerini incelediklerini belirtmişlerdir. İşte reklamlar bu gibi boşlukları da yakalayıp değerlendirmek için oldukça önemlidir.

Cazip gelecek bir kampanya ya da güzel bir indirim ile satış gerçekleştirilebilir. Bu yüzden bir firma sürekli olarak reklam verebilmeli, güncel kalabilmelidir. Böylece tüketiciye sürekli kendini hatırlatacaktır. Birisinde es geçse, bir diğerinde artık merak uyandıracağı için sayfayı ziyaret edeceklerdir.

Social Media Advertising Management

Sosyal medya reklam yönetimi oldukça önemlidir. Ve doğru yapıldığında olumlu etkisi, yanlış yapıldığında ise olumsuz etkisi büyüktür. Markayı doğrudan etkiler. Öncelikle reklamı doğru yere vermek önemlidir. Bir ayakkabı markası reklamı Linkedin'e verirse hiçbir etki alamaz ya da oldukça düşük alır. Ancak Facebook ve Instagram reklamcılığı tercih edilirse oldukça fazla dönüşler alır.

Günümüz çağında sosyal medyada reklam yapmak hem çok kolay hem de çok zordur. Çünkü yanlış reklam markada itibar kaybına ve tüm etkisini sıfırlamasına sebep olabilir. Örneğin özel bir günde yayınlanan bir reklamda farkında olmadan yanlış bir ifade kullanımı o an dikkatinizi çekmezse daha sonra gelen birçok tepki marka için olumsuz olur. Bu yüzden sosyal medya reklam verme işi aslında oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Sosyal medya reklam yönetimi Facebook, Instagram reklam vermek açısından daha önemlidir. Çünkü bu platformlar en çok kullanılan ve neredeyse 7/24 her şeyin paylaşıldığı ve kısa sürede yayıldığı platformlardır. Bu yüzden buralara verilen reklamlar doğru belirlenmeli, kitle ve markanın içeriği açısından doğru yer olup olmadığı kesinleştirilmelidir. Bir diğer sosyal medya reklamı ise Facebook'tan Instagram reklamı verme fikridir.

Instagram'daki markanızın sosyal medya hesabını Facebook'ta yaparak hem Facebook'taki kullanıcılara hem de Instagram'daki kullanıcılara reklam yapmaya devam edersiniz. Örneğin Instagram hesabınızda yaptığınız çekilişin reklamını Facebook hesabınızda yaparak oradaki sayfanıza yönlendirip tüketiciler için Facebook'u aracı kullanabilirsiniz.

Böylece ana hesap Instagram sayfanız olurken Facebook hesabınızdaki reklamlarla ya da başkalarına yaptırdığınız reklamlarla oradaki kitleyi de boşlamamış ve çekmiş olursunuz. Reklam yönetiminde önemli olan bir diğer şey ise günceli ve gündemi takip edebilmektir. Örneğin gündemde popüler olmuş bir tv dizisinde geçen bir simge, cümle ya da karakter ile oluşturulan reklam daha çok ilgi çekecektir.

Sosyal Medyada Reklamın Önemi

Yapılan son araştırmalara göre bir internet kullanıcısının kendi sosyal medya saflarını her 1,5 dakikada bir kontrol ettiği anlaşıldı. Aynı zamanda da dünya genelinde 2 milyardan fazla sosyal medya kullanıcısının olduğu tespit edilmiştir. Bu kadar çok insanın bulunduğu platformlarda ise sosyal medya reklamcılığı kavramı ortaya çıktı ve büyük bir önem kazandı. Bunun en önemli etkilerinden biri de sosyal medya hesaplarımıza ulaşmanın da çok kolaylaşmış olmasıdır.

Çünkü cep telefonlarımız sayesinde her işlemi birkaç dakikada yapar hale geldik. Uçak bileti alabiliyor, banka işlemlerimizi gerçekleştirebiliyor, yemek siparişleri, market siparişleri verebiliyor hatta günümüzde pandemi ile birlikte dersleri bile işleyip sınavlara girebiliyoruz. E haliyle cep telefonlarımız bizler için ayrılmaz parçalar haline geldi.

İnsanların sürekli baktığı bir yerde reklam vermek görünebilirlik ve farkındalık açısından önemlidir. Bunu kullanmak da sosyal medya reklamlarıyla mümkündür. Büyük şirketler çoktan sosyal medya reklamlarında yeterli çalışmaları yapmış ve kullanabilir hale gelmişken küçük ve yeni işletmeleri için hala yeni bir kavramdır. Yapılan bir araştırmaya göre sosyal medya ve sosyal medya reklamını kullanan şirketlerin gelirleri %28 oranında artmıştır. Bu gerçekten günümüzde her şeyin rekabet halinde olduğu dönemde çok önemli bir orandır.

Bunu kazanmak isteyen her işletme ve marka sosyal medya reklamcılığını en iyi şekilde kullanmaya çalışmaktadır. Markaların rekabetleri ve hırsları sebebiyle de her gün her yerde onlarca reklama maruz kalıyoruz ve birçoğumuz da bu reklamlardan etkileniyor. Hiç aklımızda olmayan bir ürünü reklamda görüp beğenerek cazip fiyatlı da bularak satın alabiliyoruz. Örneğin bir ayakkabı markası instagramda çizme reklamı vermiş olsun. Herhangi bir x kişisi de boş zamanında evde otururken sosyal medya hesaplarını kontrol edip bu reklama denk geliyor.

sosyal medyanın şirketler için önemiVe birden bu ürüne ihtiyacı olduğunu düşünüp almak için kendini ikna etmeye başlıyor. İşte reklamın etkisi burada artıyor. Marka reklamı ne kadar etkili verdiyse tüketicinin kendisini ikna etmesi de o kadar kolay oluyor. Güzel çekilen bir fotoğraf, üzeri çizilen yüksek bir rakam ve indirimin geçerli olduğu sınırlı sayıda gün sayısı tüketiciyi ikna etmeye yetiyor. Ve tüketici kendisini bu ürünü sipariş ederken buluyor.

İşte böyle evde otururken hiç aklında olmayan bir insana satış gerçekleştirmiş oluyor. Oysa bu insan yolda yürürken yalnızca vitrinde aynı ürünü görse belki de düşünmeden bile geçip gidecektir. Sosyal medyada reklam vererek 1aslında biz de sizdeniz” mesajını vererek markalar ve şirketler tüketici ile bağ kurarlar. Bu da tüketici için markayı soğuk bir firma olarak değil de sıcak bir arkadaş olarak görmesini sağlar.

Örneğin önemli bir restoran zinciri her gelen ünlü ve tanıdık misafirlerinin fotoğraflarını astıkları bir köşe oluşturup, bunu sosyal medya hesaplarında da paylaşarak diğer ziyaretçilerinin dikkatini çekip merak uyandırmayı başarır. Sosyal medyanın bu avantajlarının ve yararlarının farkına varmış olan her şirket sosyal medyada reklam vermeye çoktan başladı.

Pazarlamada Sosyal Medyanın Önemi

Pazarlama, bir ürünün doğru kitleye ulaşması ve satılması için en önemli birimdir. Pazarlama eğer pazarlama faaliyetlerini doğru ve zamanında yaparsa firmanın ürünleri de o kadar kolay satılır. Pazarlama farkında olmadan aslında herkesin yaptığı, kuaförden okullara, marketlerden oturmalara kadar her ortamda ve sohbette geçebilen bir alandır. Pazarlamanın temel amacı bir ürünün satılmasıdır. Bunun için tabi ki doğru kişi ya da kurumu doğru zaman ve yerde seçmek önemlidir.

Dondurma üretimi yapan bir firmaya şeker değil de vida pazarlamaya çalışmak yanlış ve boşa bir adım olacaktır. Pazarlama aslında işletmeden ürünün çıkması gelirin gelmesi alanında önemli rolü olduğu için ayrıca özen gösterilmesi gereken bir alandır. Bir ürünü pazarlama yapmadan pazarlamaya vakit ayırmadan satmaya çalışmak oldukça zordur.

Ürün kendi kendini satabilecek bir hızlı tüketim ürünü olsa bile pazarlama ile daha çok satış yapılabilir ve gelirler ikiye üçe katlanabilir. Bunun önemini fark eden birçok işletmede artık pazarlama için ayrı bir departman oluşturulmuştur. Peki, sosyal medyada pazarlama nasıl olmalıdır diye bakacak olursak, aslında daha kolaydır.

sosyal medya önemiHer şeyin sosyal medyada önem kazandığı bu dönemde pazarlamanın da sosyal medyaya dönmesi kaçınılmazdır. Öncelikle markaların bu pazarlama yöntemine yönelmesindeki ilk sebep tabi ki reklamın da sosyal medyada olmasıdır. Marka instagram reklam verme yaptıktan sonra pazarlamasını da burada yapmak zorundadır. Bu sebeple markalar ve şirketler pazarlama için de sosyal medyaya yönelmiştir. Hem doğru kitleyi belirlemek ve ulaşmak da sosyal medyadan daha kolaydır.

Because instagram reklam vermek ile doğru kitlenizi zaten bulmuş oluyorsunuz ve onlar sosyal medya hesaplarınızı takibe almış oluyor. Pazarlama için de doğru kitle zaten bulunmuş oluyor. Aynı zamanda daha az bütçe kullanarak daha çok ve doğru kişiye ulaşmak daha kolaydır. Geleneksel pazarlama yapan bir firma her pazarlamasına bir araba vererek tabiri caizse eğer kapı kapı dolaşıp pazarlama yapmasını beklerler.

Ancak sosyal medya pazarlamacılığı yapan bir firma daha kısa sürede daha çok yere ulaşır. Aynı zamanda firmaların bu şekilde karşılıklı iletişim imkânları da daha hızlıdır. Tüketiciden gelen bir geri bildirime canlı pazarlama sistemi ile anında dönüş yapılabilir. Örneğin tüketici bir ürüne yorum yapıp şikâyetini dile getirdiği zaman bunu diğer kullanıcılar da göreceği için firma daha çabuk dönüş yapar ve amacı sorun çözmeye yöneliktir.

Bu da tüketicide “bu ürünü tercih edeyim, nasılsa bir problem olduğunda hemen dönüş yapıp çözüyorlar” algısı yaratır. Tüketicinin güvenini kazanan firmanın da satışları ve gelirleri artar. Aynı zamanda firmanın sosyal medya yöneticisi ve sosyal medya reklam ajansı birbirleriyle irtibat halinde olmalıdır. Firmanın sosyal medya reklam ajansı sosyal medya reklam ajansı sosyal medya kampanyaları hazırlarken sosyal medya yöneticisi ona yön verebilir.

Rakip firmalardan gördüğü fikirleri ileterek yeni fikirler ortaya çıkmasına ve böylece daha hızlı sonuçlar alınmasına sebep olabilir. Tüketiciler için sosyal reklam kampanyaları oldukça dikkat çekici ve etkileyici bir duruma gelmiştir. Sosyal medya yöneticisi rakip firmaların hesaplarından, onların takipçilerine bakarak onları çekecek faaliyetlerde bulunabilir. Reklamlar gönderip dikkatlerini çekmeye çalışabilirler.

Bu da sosyal medya reklam ve pazarlama arasında doğrudan ilişki olduğunu göstermektedir. Reklamlar, içerikleri ile tüketicilerinin dikkatlerini çekerler. Doğru bir sloganla, ilgi çekici bir görselle kendisine müşteri çekip ürün pazarlamayı başarabilirler. Kitlelere erişimin daha kolay olmasından ve daha hızlı olmasından dolayı da sonucu çabuk görürler. Eğer işe yarar ve satışların arttığı görülürse devam edilir.

Ancak sosyal medya reklamında da pazarlamasında da sıradanlık ve monotonluk bir süre sonra yine tüketicinin ilgisini kaybetmesine sebep olur. Sürekli aynı kampanyayı, aynı sloganı, aynı tip görselleri kullanınca tüketici için alışma gerçekleşir ve sıkılır. Bu yüzden markalar reklam hazırlarken gelişmeleri takip etmeli, kendilerini güncel tutmalı ve farklı ve dikkat çekici fikirlerle ortaya çıkmalıdırlar.

Dönem dönem sloganlar değişmeli, sosyal medya sayfa içerikleri renklerini değiştirmeli eğer ürünlerde tekrara düşme varsa bundan da vazgeçilmelidir. Sosyal medyada pazarlama stratejisi yalnızca takipçi sayısının artmasını sağlamak ve beğeni sayılarının artmasını sağlamak olmamalıdır. Birçok firma bunu yeterli olarak görmektedir. Ancak daha fazlası ile daha fazla gelir elde etmek ve satışları arttırmak mümkündür.

Örneğin farklı stratejiler yapılmalıdır. Basit bir oyun yaratarak oyunu tamamlayanların belli indirim kuponları elde etmesini sağlayın. Kuponların da belli bir miktar üzerinde geçerli olmasını sağladıktan sonra bunun olumlu etkisi oldukça fazla hissedilecektir. Çünkü tüketici bu kuponum boşa gitmesin düşüncesi ile aslında ihtiyacı olmadığı halde ürün alımı yapacaktır.

Marka tanıtılırken mümkün olduğunca gerçek hikâyelere ve gerçek konulara değinilmelidir. Bu tüketici ile marka arasında gerçek bir bağ oluşturacaktır. Belli bir sosyal medya bütçesi ayırın ve haftalık olarak belirlediğiniz hedeflerinizde bütçeden harcama yapın. Böylece hem her hafta yeni bir paylaşım ile aktif ve güncel kalacaksınız hem de bütçe planlaması yapıldığı için bütçe aşımı sonucu kötü sürprizlerle karşılaşmamış olacaksınız.

 

Find out more about our services!

Digital Marketing Agency Our Services: SEO ve Web Sitesi Yönetimi, Marka Konumlandırma ve Marka Stratejisi, Kreatif Hizmetler, Sektör ve Rakip Analizi, Sosyal Medya ve Google Ads Yönetimi, İçerik Pazarlama ve E-mail Pazarlama.

SEO Agency Hizmetlerimiz: Anahtar Kelime Araştırma Stratejisi, Site İçi SEO, Site Dışı SEO, E-ticaret SEO ve İçerik Planlama.

Digital Marketing Consultancy Hizmetlerimiz: We Grow Your Business with Google Ads, We Make You Dominate Search Results with SEO (Search Engine Optimization), We Implement Personal E-Mail Marketing Studies, We Perform Social Media Management and Content Marketing Studies.