Sosyal Medya Nedir? Tanımı & Anlamı

Bugünlerde sosyal medyasız bir hayat hayal etmek zordur. Arkadaşlarınızla ve ailenizle bağlantıda kalmak, en sevdiğimiz ünlüleri takip etmek ve en son haberleri takip etmek için sosyal medyayı kullanırız. Ancak sosyal medyayı iş için de kullanabiliriz! Sosyal medya terimi, insanların çevrimiçi topluluklar aracılığıyla birbirleriyle etkileşime girebilecekleri farklı yolları ifade eder. Sosyal medya, kişiler arası iletişimden iş pazarlamasına kadar geniş bir uygulama alanına sahiptir.  Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat ve Tiktok gibi sosyal medya platformları, işletmelere müşterilerle bağlantı kurmanın ve ürün ve hizmetlerini tanıtmanın bir yolunu sunar. Ayrıca, işletmelerin müşterilerinin ne hakkında konuştuğu konusunda da güncel kalmaları için bir imkan sağlar.

Sosyal medya, sanal topluluklar ve ağlarda bilgi ve fikir yaratmak, paylaşmak ve değiş tokuş etmek için internet ve bilgisayar tabanlı teknolojileri kullanan bir sosyal etkileşim biçimidir.

Explore!

Sosyal Medya Pazarlaması kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı Social Media Consulting our page will be interesting to you.

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medyanın güçlü bir iletişim aracı olduğuna şüphe yoktur. İnsanların arkadaşları ve aileleriyle bağlantı kurmasına, haberleri ve iç görüleri paylaşmasına ve ilgi alanlarını paylaşan başkalarıyla ilişkiler kurmasına olanak tanır. Ancak birçok insanın anlamadığı şey, sosyal medyanın da güçlü bir pazarlama aracı olabileceğidir.

There is much confusion over whether social media signals help rankings by Google.Sosyal medya, işletmelerin yeni müşterilere ulaşmasına, mevcut müşterilerle bağlantı kurmasına ve marka bilinirliği oluşturmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, işletmelerin pazarlama kampanyalarının başarısını takip etmelerine ve pazarlama çabalarının yatırım getirisini (ROI) ölçmelerine yardımcı olabilir.

Sosyal medya, insanların birbirleriyle paylaşımda bulunmalarına ve bağlantı kurmalarına olanak tanıyan çeşitli çevrimiçi platformları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. En bilinen sosyal medya platformları Facebook, Twitter, LinkedIn ve Instagram'dır.

İşletmeler, müşterileri ve takipçileriyle çeşitli şekillerde bağlantı kurmak için sosyal medyayı kullanabilir. Fotoğraf ve video paylaşabilir, ürünleri veya hizmetleriyle ilgili güncellemeler yayınlayabilir ve müşteri sorularını yanıtlayabilirler. Sosyal medya, marka bilinirliği oluşturmak ve potansiyel müşterilerle ilişkiler oluşturmak için de kullanılabilir.

Sosyal Medya Türleri

İşletmelerin müşterilerine ulaşmak ve bir bağlantı oluşturmak için kullanabilecekleri bir dizi farklı sosyal medya platformu vardır. Facebook ve Twitter gibi bazı platformlar iyi bilinir ve oldukça geneldir, Snapchat ve Pinterest gibi diğerleri ise daha spesifiktir ve belirli bir kitleye hitap eder. En popüler olanlar Instagram, YouTube ve Twitter'dır. Bununla birlikte, genç kullanıcılar için Snapchat ve TikTok ve profesyoneller için de LinkedIn gibi belirli demografik özelliklerle popüler olan bir dizi başka sosyal medya platformu da vardır.

sosyal medya nedir

Bir işletme hangi sosyal medya platformlarını kullanmayı seçerse seçsin, en önemli şeyin tutarlı olmak olduğunu hatırlamak önemlidir. Düzenli olarak paylaşımda bulunmak ve takipçilerle etkileşim kurmak, güven oluşturmaya ve yolun sonunda müşteriye dönüşebilecek bağlantılar oluşturmaya yardımcı olacaktır.

https://www.instagram.com/albertsolino/

Instagram, Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından geliştirilmiştir. Temellerini ise 2010 yılında atmıştır. Instagram’ın başlangıçtaki  temel işlevi görseller ve kısa videolar aracılığıyla iletişim kurmaktı. Bu sosyal ağın ilk günlerindeki çekiciliği, görsellere çok çekici sonuçlar üretebilmesi için filtreler uygularken var olan kolaylık ve çeşitlilikti. Zamanla Instagram gelişti ve Story (Hikaye), Reels, Igtv, Live (Canlı Yayın), Shopping (Alışveriş) gibi detaylar eklendi.

Instagram tamamen ücretsizdir yani bu platformda bulunmak için hiçbir ödeme yapmanız gerekmez.

Facebook

Orijinal adı TheFacebook olan Şubat 2004'te  Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, bugün internetteki en büyük topluluk ağıdır. Kendi adını taşıyan şirket, birçok alanda faaliyetleriyle artık yeni teknolojiler sektörünün önemli oyuncularından biridir. Başlangıçta Harvard Üniversitesi'ndeki gençler için ayrılmış olan sosyal ağ, iki yıl sonra herkese açık erişim sunmadan önce tüm Amerikalı öğrencilere açılmıştır.

Facebook, kişisel gönderiler, bilgi paylaşımı, haberler veya görsel-işitsel içerik aracılığıyla insanları birbirine "bağlamak" için tasarlanmış bir sosyal ağdır. Buradaki fikir, arkadaşlarınız ve aileniz, sizinle birlikte okula giden arkadaşlarınız veya sizinle benzer ilgi alanlarına sahip kişiler gibi size yakın olan kişilerle bağlantı kurmaktır.

https://twitter.com/albertsolino/

Twitter; Jack Dorsey, Noah Glass, Biz Stone ve Evan Williams tarafından Mart 2006'da oluşturuldu ve o yılın Temmuz ayında kullanıma sunulmuştur. Twitter, sevdiklerinizin haberlerini, güncel trendleri veya ilgi alanlarını takip etmenizi sağlayan bir sosyal ağdır. Twitter, dünya çapında 326 milyon aylık kullanıcısıyla en çok kullanılan 17. sosyal ağdır.

Snapchat

Snapchat’i Bobby Murphy ve Evan Spiegel kurmuştur. Spiegel şirketin %13'üne, Murphy ise şirketin %15'ine sahiptir. Snapchat, kullanıcıların birkaç saniye sonra kaybolan fotoğraf, video ve metin mesajları göndermesine olanak tanıyan birebir veya grup olarak mesajlaşma imkanı sunan sosyal medya uygulamasıdır. Her gün yaklaşık 150 milyon kişi Snapchat kullanmaktadır ve saniyede yaklaşık 800 saat video izlerler. Bu, Friends'in her bölümünü saniyede 10 kez izlemekle eş değerdir.

TikTok

Zhang Yiming 2012 yılında ilk işini bırakıp TikTok'un arkasındaki şirket olan ByteDance'i kurmuştur. Eylül 2016'ya kadar TikTok, Çin'de Douyin adı altında piyasaya sürülmüştü. Yiming, TikTok’ı kurduğunda 36 yaşındaydı. TikTok özellikle gençler arasında çok popüler hale geldi ve adeta bir patlama yarattı. Temmuz 2018'de 500 milyon küresel aktif kullanıcıya ulaştı.

TikTok, kısa videolar çekmek, paylaşmak ve izlemek için geliştirilmiş bir sosyal medya platformudur. Uygulama, gençler tarafından şarkı söyleme, dans etme, playback yapma yoluyla kendilerini ifade etmek için kullanılır ve kullanıcıların videolar oluşturmasına ve bunları bir toplulukta paylaşmasına olanak tanır.

Etkili Sosyal Medya İçeriği Oluşturmak İçin İpuçları

Sosyal medya söz konusu olduğunda, içerik kraldır. Ve diğer tüm içerik türleri gibi, başarıya ulaşmanıza yardımcı olacak sosyal medya içeriği oluştururken akılda tutulması gereken birkaç önemli nokta vardır. İşte birkaç ipucunu aşağıda listeledik;

  1.  İçeriğinizi güncel ve alakalı tutun. Örneğin, 2020’de sayfada bir blog paylaştınız ama yıl 2024 oldu. İçeriğin başlığında ise hala 2020 yazıyor. Bu güncel kalamadığımızı gösterir.
  2. İçeriğinizin ilgi çekici olduğundan emin olun. Sosyal medyada insanlar eğlenceli ve ilgi çekici içerikler görmek ister çünkü genelde vakit geçirmek için kullandığı bir platformdur. Bu sebeple, kullanıcının ilgisini çekebilmek çok önemlidir ama kolay olmayabilir.
  3. İçeriğinizi her bir sosyal medya platformuna göre özelleştirin. Instagram, LinkedIn, Tiktok vs… Bu ve bu gibi platformların hepsi birbirinden farklı kitlelere hitap eder. Instagram kullanıcıları daha eğlenceli içerikler görmek isterken, LinkedIn daha resmi bir kitleye sahiptir. Bu sebeple, içeriğinizi de platformlara uygun şekilde hazırlamalısınız.
  4. Gönderim programınızla tutarlı olun. Haftanın belirli gün ve saatlerini seçerek bu plana sadık kalmak hem sosyal medya algoritmaları hem de takipçileri çekme açısından olumlu etki yaratacaktır. Örneğin, bir hafta paylaşım yapıp diğer hafta yapmazsanız veya “kafanıza göre” bir planla ilerlerseniz takipçilerinizin sizi takip etmesi için ortada bir sebep bırakmamış olabilirsiniz.
  5. Hedef kitlenizi tanıyın. İçeriğinizle kimi hedeflediğinizi ve ilgi alanlarının neler olduğunu anlamak önemlidir. Bu, onlar için alakalı ve ilginç içerik oluşturmanıza yardımcı olacaktır.
  6. Yaratıcı olun. Yeni şeyler denemekten korkmayın. Sosyal medyada ilgi çekmeyi başarın.

sosyal medya türleriSosyal medyada viral içerik üretmek de çok önemlidir ve tabii ki hiç de kolay değildir. Viral sosyal medya içeriği oluşturmanın üç sırrı şu şekilde olabilir:

1) Dikkat çeken harika başlıklar yazın.

2) Hedef kitlenizle alakalı yüksek kaliteli içerik üretin.

3) İçeriğinizi daha geniş bir kitleyle paylaşmak için sosyal medya platformlarını kullanın.

Sosyal Medya Kampanyalarınızın Başarısını Nasıl Ölçersiniz? 

Sosyal medya, işletmelerin müşterileriyle bağlantı kurmaları için oldukça önemli bir kanaldır. Aynı zamanda, markanın kimliğini oluşturmanın ve onu özgün, eşsiz tutmanın harika bir yoludur. Sosyal medya kampanyalarınızın başarısını ölçmek için, işletmeniz için hangi metriklerin en önemli olduğunu bilmeniz gerekir.

Ölçmeniz gereken metrikler, iş hedeflerinize bağlıdır. Örneğin, yeni bir ürün lansmanı için bir sosyal medya kampanyası yürütüyorsanız, gösterimler beğenilerden veya paylaşımlardan daha önemli olacaktır. 

Trafik, sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin etkisini ölçmenin en yaygın kullanılan ve açık yollarından biridir. Daha sonra siteye yönlendirilen trafiği ölçen bir web analitik aracının kullanılması gerekir. Etkileşim, sosyal medya kampanyalarının başarısını göstermektedir. Ayrıca bilgi taleplerinin sayısı (Facebook'ta alınan özel mesajlar, yorumlardaki sorular, yarışmalar sırasında doldurulan formlar vb.) gibi indekslere de bakmalıyız.

Sosyal Medyanın Geleceği

Artık, sosyal medya hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Arkadaşlar, aile ve tanıdıklarla iletişim kurmanın bir yoludur. Ayrıca ürünlerin, hizmetlerin ve etkinliklerin reklamını da sosyal medyada yapabiliriz. Sosyal medya kampanyaları genellikle bir etkinliği veya ürünü tanıtmak için kullanılır. Sosyal medya reklamları, ürün ve hizmetlerin reklamını yapmak için Instagram, Facebook veya TikTok gibi sosyal medya platformlarını kullanan bir pazarlama biçimidir. Yapay zekayı ve pazarlamacılara yönelik platformu kullanan sosyal medya analizinde uzman olan Socialbakers, sosyal medyanın geleceğine ilişkin tahminlerini yayınlamıştır. İşte bu tahminler aşağıdaki gibidir;

  1. Influencer pazarlama, sanılanın aksine yükssosyal medyanın geleceğielişte

Yuval Ben-Itzhak, "Tüketiciler satın almadan önce yorumlara ve incelemelere giderek daha fazla güveniyor" demiştir. "Bu durum, influencer’ların ve markaların bir araya gelerek hedef kitlelerine hitap eden içerikler oluşturması için büyük bir fırsat."

  1. Sosyal alışveriş gitgide artacak 

Socialbakers'ın verilerine göre, alışverişle ilgili içerikler sosyal medyada hızlıca artıyor. Sosyal medya platformları, e-ticareti kolaylaştırmak için ürünlerine daha fazla özellik ekleyerek güne ayak uyduruyor.

Bildiğiniz gibi öncü olan Instagram, alışveriş özelliği başlamıştır ve işletmelere, hedef kitlelerinin ürünleri keşfetmesine ve satın alma işlemini tamamlamak için bir bağlantıyı takip etmesine olanak tanıyan dikkat çekici bir vitrin sunar. WhatsApp, Facebook Messenger ve Facebook Grupları, ürün keşfinden satış sonrası hizmetlere kadar tüm pazarlama faaliyetlerinin merkezileştirilebilmesi için halihazırda müşteri yönetimi destek araçları sunuyor. Facebook kendi kripto para birimi Libra'yı bile piyasaya sürdü.

  1. Sanal gerçeklik ve zeka çağı geldi

Sanal gerçeklik (VR), uzun süredir oyunlar veya büyük bütçeli Hollywood filmleriyle ilişkilendirilmiştir.

Ben-Itzhak, "Teknolojiden anlayan bazı kişiler, pazarlama kampanyaları için sanal gerçekliği denemiş olsalar da, çoğu, sanal gerçekliği bir hile olarak görerek potansiyelini hafife alma hatasına düşüyor" dedi. "Socialbakers'ta, sanal gerçekliğin pazarlamacılar için büyük bir fırsat oluşturduğunu, marka bilinirliği oluşturabileceğini ve ürün keşfini ve satın almayı teşvik edebileceğini biliyoruz" diye ekledi.

  1. TikTok meteorik yükselişine devam edecek

Ekim 2018'de TikTok, AppStore'da en çok indirilen fotoğraf/video uygulamasıydı ve 2019'da resmi olarak bir milyar indirmeye ulaşmıştır. Yeni bölgelerin ve yeni kişilerin ticari olarak fethedilmesinde çok etkili bir pazarlama ve yatırım", diyor Socialbakers CEO'su Yuval Ben-Itzhak.