Sosyal Medya İçerik Fikirleri (2023)

Hedef ne olursa olsun, çevrimiçi ortamda başarılı olmak için sürekli olarak çeşitli, yüksek kaliteli içerik oluşturarak öne çıkabilmeniz gerekir. Ancak tutarlılığı korumak her zaman basit olmayabilir. Çevrimiçi topluluğunuzu harekete geçirmenin yanı sıra işinizi yönetmek ve hayatınızı yaşamak için de zaman ayırmalısınız.  Bu sebeple bir sosyal medya ajansı ile çalışmak en iyi seçenek olabilir.

Aşağıdaki sosyal medya içerik üretimi önerilerileriyle, editoryal takviminizi doldurabilmeniz için daha hızlı içerik üretmenize yardımcı olmayı hedefliyoruz.

Okumaya devam edin!

Instagram İçerik Fikirleri

Instagram içerik fikirleri aşağıdaki gibi sıralanmıştır;

1. Ürünler hakkında “teaser” yayınlayın

Instagram'da yeni bir ürünün gelişini duyurarak, piyasaya sürülmesi için beklentiyi artırabilirsiniz. Topluluğunuza, onların iştahını açmak için gönderileriniz veya hikayeleriniz aracılığıyla çevrimiçi mağazanızda neler olup bittiğine dair bir fikir verebilirsiniz.

Güzellik markası Farmacy Beauty'nin geçtiğimiz günlerde lavanta renklerindeki yeni gece maskesi için bir teaser yayınlayarak yaptığı gibi, yazınıza zengin içerikler ekleyebilir veya takipçilerinizin düşüncelerini harekete geçirecek esrarengiz ama ilham verici bir fotoğraf paylaşarak hayal güçlerini kullanmalarına izin verebilirsiniz. 

2. “Challenge” yapın

Instagram hedef kitlenizle bağlantı kurmak ve şu anda popüler olan bir sosyal medya challenge’ına katılmak, hatta kendi başınıza başlamak için ruh halinizi ifade etmenin harika bir yolu olabilir. Her iki durumda da, challenge’ın markanızla uyumlu olup olmadığını kontrol edin.

Burberry, 2014 yılında ünlü ALS buz kovası yarışmasına katılarak, kendine benzersiz bir dönüş kattı. Video, şirketin Londra merkezinin dışında çekildi ve birçoğu şirketin ikonik trençkotlarını giymiş birkaç ekip üyesini içerdi.

3. Sayfanızda veya bir hikayede yayınlayabileceğiniz teklifler ve indirimler yayınlayın

Feed'inizde veya hikayelerinizde sık sık yayınlayarak müşterilerinize mevcut özel teklifleri Instagram'da tanıtın. Bu taktik, özellikle hikayeniz okunurken gerçekleşen hızlı bir indirimse, çevrimiçi mağazanızın trafiğini artırabilir.

instagram içerik fikirleri

4. Bağlılığınızı artırmak için kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği kullanın

Instagram'da kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) paylaşımının birçok avantajı vardır. Başlangıç olarak, izleyici katılımını teşvik eder, marka bilinirliğini ve güvenini artırır ve özet akışınızı değiştirir.

Kullanıcı içeriğini paylaşmadan önce izin isteyin ve bir Instagram etkileyicisiyle veya ürünlerinizin hayranı olan normal bir kullanıcıyla işbirliği yapıyor olsanız da, orijinal içerik oluşturucuya kredi verin.

5. Katalog tarzı görüntüler paylaşın

Katalog fotoğrafları paylaşmak bir klasiktir. Instagram kullanıcıları sıklıkla bir ürünün özelliklerini vurgulayan beyaz arka plana sahip fotoğraflar yayınlar.

6. Üretim sürecini paylaşın

Bitmiş ürünleri Instagram özet akışınızda sergilemek çok önemlidir, ancak hiç üretim sürecini de vurgulamayı düşündünüz mü?

Sahne arkası bilgilerini Instagram gönderileri aracılığıyla paylaşmak, özellikle biyografide ve diğer iletişim ortamlarında zorlayıcı ticari argümanlar sunulduğunda genellikle ilginçtir.

7. Hizmetlerin başarılarını gösterin

Bazı meslekler, müşterilere çalışmalarının nasıl bir etkisi olduğunu gösterme şansı sunar.

Özellikle yeniledikleri evlerin ve apartmanların "Önce / Sonra" yayınlarını paylaşan iç mimarlar buna örnek olarak gösterilebilir.

8. Desteklediğiniz projeler ve nedenlerden bahsedin

Şirketiniz özellikle herhangi bir amacı destekliyor mu? Eşit hakları, çevreyi ve kültürel mirası korumaya adanmış mı? Bunları paylaşmak ilgi çekici olabilir.

9. Çalışanlarla röportaj yapın

Başvurmak istediğimiz işletmelerde belirli pozisyonlara sahip olanların bakış açılarını anlamak her zaman ilginçtir.

Video röportajı, alıntılı resim ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli formatlar mevcut olacaktır.

Twitter İçerik Fikirleri (Yaratıcı Tweet’ler)

Komik olun. 

Retweet almanın en iyi yolu, bir şakayı veya komik bir yansımayı tweetlemektir.

Trend olan bir konuya dahil olun.

Zaman Tünelinizin solundaki trend olan hashtag'leri bilirsiniz)

Motive edici bir söz tweetleyin. 

Twitter'da çok beğenilmek kesinlikle size birçok Retweet kazandıracak! Trend olan bir konuyla veya haberlere bir yanıtla ilişkilendirirseniz, garantili ikramiyedir.

Bir yarışma başlatın. 

Size yeni takipçiler kazanmada her zaman başarılı.

twitter içerik fikirleri

Twitter hesabının perde arkasını gösterin.

Bir marka veya ajans için çok iyi çalışıyor. Takipçileriniz, uyuklayan stajyerin veya evden çalışan bir SEO çalışanının küçük bir görüntüsünü görmekten keyif alacaklar.

Motive edici içerikler paylaşın. 

Twitter'da alıntılar en çok retweet edilen gönderilerdir. Eğlenceli veya ilgi çekici videolar ilham vermelidir!

Twitter'da, blogunuza yorum bırakan kişiye teşekkür edin.

Konuşmaları sürdürmeye çalışın; sadece kendi kendine konuşma! Bundan çabucak bıkacaksınız! Bir tartışmayı tetikleyebilecek bir soru sorun veya devam etmekte olan bir tartışmaya katılın.

TikTok İçerik Fikirleri

Yeni bir ürün tanıtın

E-ticaret web sitenizde yeni bir ürünün lansmanı için ilgi yaratmaya mı çalışıyorsunuz? Kitlenize yaklaşan en çok satanınız hakkında kısa bir bilgi vermek için eğlenceli ve mükemmel bir TikTok videosu kullanın!

TikTok videolarının maksimum uzunluğu on dakika olsa da, platform kullanıcılarının çoğunun çok daha kısa içerikleri izlemeye daha alışık olduğunu unutmayın. Genellikle 30 saniye veya daha kısa bir süre, potansiyel müşterilerin ilgisini çekmek ve onları sattığınız ürün hakkında daha fazla bilgi edinmeye ikna etmek için fazlasıyla yeterlidir.

Ürün eğitimleri ve gösterimleri gerçekleştirin

Vurgulamak istediğiniz bir özelliği varsa veya nasıl kullanılacağına dair bazı talimat videolarına ihtiyaç duyuyorsa, ürününüzün TikTok'ta satmak üzere bir videosunu oluşturmayı düşünün.

Ürününüzün özelliklerini gösteren videolar veya öğreticiler, potansiyel müşterileri web sitenizi ziyaret etmeye, ürünü sepetlerine eklemeye ve satın alma işlemlerini tamamlamaya hızla ikna edebilen mükemmel pazarlama araçlarıdır!

Genel olarak konuşursak, bu platformu kısa gösterimler için kullanmak ve diğer sosyal ağlar veya çevrimiçi mağazanızın SSS bölümü için daha uzun içerik ayırmak en iyisidir.

"Şirketinin arkasında neler oluyor?"

Şirketler, bu formatı kullanarak hedef kitlelerine markalarının evrenine ilişkin geniş bir genel bakış sunabilir. Bir şirketin insani yönünü internet kullanıcılarına sergilemeye yardımcı olabilir.

Bu TikTok videosunun arkasındaki konsept, neredeyse her tür çevrimiçi mağazaya uygulanabilir. Örneğin, ofisinizi, deponuzu veya diğer çalışma alanınızı gezebilir, belirli bir ürünü nasıl yaptığınızı gösterebilir veya bizzat sizin tarafınızdan paketlenen siparişleri gösterebilirsiniz.

Basitçe söylemek gerekirse, kamera arkası videoları yayınlamak, takipçilerinizin dünyanıza girmesine izin vermenize ve onların işinize daha bağlı hissetmelerini sağlamanıza olanak tanır.

tiktok içerik fikirleri

Hashtag yarışmaları düzenleyin

TikTok kitlenizi artırmak için zorluklara katılmak veya hatta kendinizinkini başlatmak idealdir. İster eğitici, ister eğlenceli veya her iki tür video yapmak isteyin, işinize yarayacak ve hatta markanızın viral hale gelmesine yardımcı olabilecek bir hashtag bulmak çok kolay!

Bir örnekte Adidas, #putafingerdownchallenge'a katılıyor ve birçok kadının koşarken karşılaştığı bazı sorunlara dikkat çekiyor. Video, belirli bir ürünün tanıtımından çok, markanın topluluk üyelerine destek göstermeye odaklanıyor.

Soru-cevap oturumları (canlı) gerçekleştirin

Sorularını bir videoda veya canlı olarak yanıtlamak, TikTok topluluğunuzla ilişkiler kurmanın harika bir yoludur.

Her şeyden önce takipçilerinizden sorular soran kısa bir video oluşturun. Kataloğunuz, şirketiniz, sahibi olarak siz vb. hakkında sorular isteyip istemediğinizi bu klipte seçebilirsiniz.

Bir takipçinin sorusuna "Yanıtla"ya tıklayarak ve bu soruya cevap veren bir video hazırlayarak kolayca cevap verebilirsiniz. Bu TikTok video konsepti, genellikle hem canlı hem de videoda markalar için gerçekten iyi çalışır.

Ürünleriniz hakkında basit rehberlik videoları çekin

Marka otoritenizi oluşturmak ve ardından web sitenize daha fazla trafik çekmek istiyorsanız, TikTok'ta paylaştığınız videolar bir şekilde hedef kitlenize fayda sağlamalıdır. Bir TikTok videosunda kolayca paylaşılabilecek birkaç paylaşımı kolay ipucu veya faydalı ipucu sağlayarak, kendi alanınızdaki uzmanlığınızı gösterebilirsiniz.

Kesinlikle sattığınız şeyle ilgili olsa da, bu tür TikTok video fikrinin doğrudan makalelerinizle ilgili olması gerekmez. Çevrimiçi mağazanızın birinci sınıf ipek eşarplar sattığı bir örnek kullanalım. Narin kumaşların nasıl yıkanacağına dair çok detaylı bir video çekebilirsiniz.

Popüler müzikleri kullanın

Popüler müzik dinlemek, diğer TikTok kullanıcılarıyla etkileşim kurmanın, milyonlarca görüntüleme almanın ve hedef kitlenizi genişletmenin harika bir yoludur.

Örneğin, GoPro ürünleri dağ bisikleti, snowboard ve daha pek çok aktivite için kullanılabilir. Marka, tatlı kırmızı pandalara daha yakından bakmak için kullanılan ürünlerinden birini sergilemek için bu TikTok videosunda viral şarkı olan "I'm just a baby"yi kullanıyor.

Reklam teklifleri yapın

Topluluğunuzdaki insanları, "web sitemizde hangi öğenin yer almasını istersiniz?" gibi soruları yanıtlayarak ürünlerinizi sergileyen videolar hazırlamaya teşvik edin. veya diğer şeylerin yanı sıra "koleksiyonlarımızdan birindeki yeni öğeye ne ad vermeliyiz?".

Ne tür bir teklifte bulunacağınız tamamen size kalmış!

Ödüller önemli veya mütevazı olabilir, ancak izleyicilerinizin ilgisini çekmelisiniz. Örneğin, sonraki satın alımlarında onlara büyük bir indirim yapabilirsiniz, ancak muhtemelen en fazla dikkati bir bedavaya verecektir!

Esprili ekip tanıtımları gerçekleştirin

Sahne arkası içeriği gösteren videolara benzer şekilde, sizi veya ekibinizin bir üyesini öne çıkaran klipler, takipçileriniz arasındaki topluluk duygusunu güçlendirebilir. Kendinizi tanıttığınız veya ekibinizin bir üyesiyle röportaj yaptığınız bir TikTok videosu yayınlarsanız, topluluğunuz şirketinize çekilecektir.

Tanıtımları yayınlamaya ek olarak, belirli bir koleksiyondan bir öğenin nasıl seçileceği gibi takipçilere tavsiyelerde bulunan sizin veya diğer şirket çalışanlarının videolarını da kaydedebilirsiniz.

İstisnai promosyon duyuruları yapın

Çevrimiçi mağazanızda önemli bir promosyon dönemi başlatmayı düşünüyorsanız, neden TikTok'ta satışı duyurarak etkinlikten önce müşterileri uyarmıyorsunuz ve beklenti oluşturmuyorsunuz?

Bu tür bir video ile hayal gücünüzü sonuna kadar kullanmaktan çekinmeyin; böylesi yaklaşan bir olayın duyurusu pek çok biçimde olabilir.

Klibin formatından bağımsız olarak, herkesin indirimin boyutundan, indirimin başladığı ve bittiği tarihlerden ve özel istisnalardan haberdar olmasını sağlamak için ilgili tüm bilgileri eklediğinizden emin olun.

Özel gün kutlamaları yapın

Şirketiniz için önemli olayları öne çıkarmak, müşterileri mahallenize çekmenin ve marka sadakatini artırmanın harika bir yoludur. Bu tarz TikTok videosuyla şirketinizdeki herhangi bir başarıyı veya dönüm noktasını kutlayabilirsiniz!

Örneğin, 100. satışınız veya müşteriniz gibi doğum günlerini veya diğer önemli günleri anmaya karar verebilirsiniz. Müşterilerinize destekleri için minnettarlığınızı ifade etmek için bir hediye vermeye bile karar verebilirsiniz.

LinkedIn İçerik Fikirleri

Olağanüstü gönderiler veya makaleler yazın

Üstler (videoda veya gönderide), bir topluluk içinde bağlılık oluşturmak için etkili bir araçtır. Bu, youtuber'ların kitlelerini hızla büyütmek istediklerinde veya belirli bir alanda belirli becerilere sahip olmadan içerik oluşturmak istediklerinde kullandıkları çok yaygın bir stratejidir.

Bu nedenle, YouTube'da bir top ve ardından "bunu paylaş..." gibi bir harekete geçirici mesajdan oluşan bu tür içerikleri aramak çok basittir.

Çevrimiçi içerik oluşturucular sıklıkla bunu üretir.

Neden? Çünkü içerik çoğu insanın aradığı şeydir ve en üstte çok fazla içerik vardır. Bu nedenle, bu durumda dikkate alınması gereken görünürlük vardır.

Sonuç olarak, LinkedIn yayınlarınızda ve makalelerinizde sektörünüzle ilgili en iyileri sağlayabilir ve her zaman en iyilerinizin okuyucunuza getireceği içeriğe bahse girebilirsiniz.

SEO optimizasyonu sayesinde, anahtar kelimeler sektörünüzdeki müşterileri çekmede özellikle etkili olacaktır.

Aşağıdaki iki biçimi deneyebilirsiniz:

Kısa ve Öz: Tek bir gönderide kesinti yapan her adayın tüm ilgi alanlarını kapsar. Bloglarda en tipik olan bu tür yazılar, çok az araştırma gerektirir ve basit bir listeye dönüşür. Çok fazla zaman harcamadan bir görünürlük sorununu belirlemenizi sağlar.

Detaylı: Bu, en iyi aday olarak seçilen her aday için bir tane olmak üzere birkaç gönderiye bölünmüştür ve ziyaretçilerinizi abone olmaya zorlayacak bir takip oluşturmanıza olanak tanır. Bu tür bir top daha fazla araştırma gerektirir çünkü ürettiğiniz içeriğin kalitesi, SEO amaçları için karlı olup olmadığını belirleyecektir. Bu tür üstler, varlığı ve görünürlüğü artırmak için web sitelerinde de kullanılır.

linkedin içerik fikirleri

İş çabalarınızı, promosyonlarınızı ve mallarınızı sunun

Her şeyden önce, LinkedIn size profesyonel çabalarınızı, anlaşmalarınızı ve mallarınızı öne çıkarmak için güzel bir platform sunar. Haberlerinizi paylaşmak için inisiyatif alın: İster bir tanıtım belgesinin yayınlanması, ister yazarı olduğunuz bir dizinin yeni bir sayısı, yeni bir koleksiyonun yayınlanması, bir güncelleme veya başka herhangi bir yayın fırsatı olsun!

Ayrıca, bu düzenli güncellemelerle birlikte kimlerin gideceğine dair ara sıra kapsamlı bir açıklama yapmayı da unutmayın. 

Bilgi ve yeteneklerinizi sergileyin.

Kendinizi LinkedIn'de bir konu uzmanı ve sektörünüz için hayati bir kaynak olarak tanıtabilirsiniz. İşletme sahipleri, zanaatkarlar veya bağımsız yükleniciler olarak turizm veya kültür endüstrilerinin katılımcıları olarak, iş alanınızla ilgili düzenli olarak görüşlerinizi ifade edin.

Teknik bir terim tanımlayarak, günlük bir durumu açıklayarak veya blog yazılarınızı ve diğer orijinal içerikleri paylaşarak doğrudan sayfanızda belirli bir yayın oluşturabilirsiniz.