Sosyal Medya Ajansı Nedir, Ne İş Yapar?

Sosyal ağlardaki iletişiminizi genişletmek ve şirketiniz için kalıcı bir marka imajı mı oluşturmak istiyorsunuz? Bu, çok sayıda markanın hayalidir! Ama sandığımızın aksine o kadar da kolay değildir…

Sosyal medya ajansı, ürünleri veya hizmetleri ve daha geniş anlamda bir kuruluşun imajını tanıtmak için sosyal ağların kullanımında uzmanlaşmış bir iletişim ajansıdır. Sosyal medya ajansları, işletmeler ve markalar için sosyal medya pazarlama yükünü kaldırma vaadiyle ortaya çıkmıştır. Peki, sosyal medya ajansı tam olarak ne anlama gelir? Sosyal medya ajansları ne yapar? Yatırım yapmaya değer mi? Öğrenmek için okumaya devam edin!

Explore!

Sosyal Medya Ajansı kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı Social Media Agency our page will be interesting to you.

Sosyal Medya Ajansı Nedir?

Bir sosyal medya ajansı sosyal ağları bir pazarlama aracı olarak kullanır. Sosyal medya ajansının görevleri arasında, hem yeni hem de benzersiz ziyaretçileri web'e çekmek için sosyal ağların (SMO) optimizasyonu yer alır.

sosyal medya ajansıHer şeyin tutarlı bir başlangıcı olması gerektiğinden, şirketler için ilk adım, bir sosyal medya ajansı tutmanın en alakalı faydalarını bilmektir.

Markanızı sosyal ağlara dahil etmek, sürekli değişen bir ortama uyum sağlamayı gerektirir. Dijital medya ajansı Albert Solino, sosyal ağların kodlarını anlamanıza, doğru dijital kolları etkinleştirmenize ve sosyal medyanın meyvelerini alan bir topluluk yönetimine sahip olmanıza yardımcı olmak için size eşlik eder.

Sosyal medya ajansı terimi bazen bazı şirketler tarafından yanlış anlaşılabilmektedir. Sosyal medya ajansı eskiden “web ajansı” olarak bilinmekteydi. Sosyal medyanın internet dünyasını ele geçirmesi, işletmelerin geleneksel kanallar dışında çeşitli sosyal kanallar üzerinden pazarlamaya odaklanmasına sebep olmuştur. Herkes sosyal varlığın önemini anlamaya başlamıştır. 

Sosyal medya hizmeti veren ajanslar, işletmelerin ve markaların online olarak büyümesine yardımcı olmaya adanmış benzersiz bir tam hizmet sunan ajanslardır. Halkla ilişkiler, dijital ve medya stratejilerinde farklı platformlarda kişiye özel sosyal medya planları sunarlar. Sosyal medyaya yönelik sofistike yaklaşımları, yaratıcılık ve veri analizi ile geliştirilmiştir.

İşletmeler sosyal medya pazarlamasına zaman, emek ve para yatırmaktadır. Bu, birçok sosyal medya pazarlama fırsatına ve sosyal medya ajanslarında bir patlamaya yol açtı.

Her şeyden önce, bir sosyal medya ajansı size tavsiyelerde bulunur. Bazı yapılar için, sosyal medyanın entegrasyonu, satış sonrası hizmet yönetiminde olduğu gibi organizasyonda değişikliklere yol açabilir. Ajansın buradaki rolü, bu olası değişiklikleri öngörmek ve müşterisini bunları uygulamaya hazırlamaktır .

Sosyal medya ajansları, şirketinizin sosyal medya gönderi faaliyetlerinin tümünü yönetir. 

Ajans ve şirket, genellikle her bir sosyal kanal için sabit sayıda gönderi üzerinde anlaşır. Ardından, işletmenizin ait olduğu sektör ve sektör genelinde popüler sosyal medya içeriğini araştıracak ve analiz ederler. Daha sonra bu konular etrafında bir içerik takvimi oluştururlar. Sosyal medya ajansı, bir yandan şirketinizin sosyal medyadaki varlığını analiz eder ve odaklanmanız gereken alanları belirler. Daha sonra mevcut stratejiyle ilgili sorunları çözmenin yollarını önerirler. Ajanslar ayrıca rekabet ortamınızın derinlemesine bir analizini sunar. Bu bilgiler, markaların rakiplerinin performansını bilmesi açısından oldukça faydalıdır. Ayrıca bir şirketin rakiplerine kıyasla ne durumda olduğunu görmenizi sağlar. Ek olarak, şirketler rakiplerinin kampanyalarının başarısızlığından ve başarısından ders alabilir ve bunlara uyum sağlayabilir. Bu ayrıntıları sağlayan ajanslarla işletmeler, markaları için hatasız kampanyalar oluşturabilir. 

Sosyal Medya Ajansı Ne İş Yapar?

Profesyonelleri sosyal ağlarınızın yönetimine dahil etmek, sonuçlarınız üzerinde gerçek bir etkiye sahip olabilir ve işinizin büyümesinde büyük katkılarda bulunabilir. Bir sosyal medya ajansı çevrimiçi varlığınızı analiz ederek, hesaplarınızın rekabetçi bir analizini yaparak başlayacaktır. Bu, kişisel gelişim için çok sayıda seçeneğin kapısını açacaktır.

Bir sosyal medya yönetimi ajansı, bir işletmenin çevrimiçi varlığını, görünürlüğünü, içeriğini ve müşteri etkileşimini iyileştirmek için kullanması gereken adımları ve yöntemleri anlayacağından, bu teklifler belirli bir eylem planı içerisinde yapacaktır. Ayrıca çoğu ajans bu plan ve önerilerin uygulanmasının ardından danışmanlık hizmeti verecektir. En ayrıntılı konularda bize büyük katkılar sunar. Örneğin mavi tik alma konusunda da size yardımcı olabilir. Kurumsal sosyal ağlarınızı yönetecek bir uzman mı arıyorsunuz? 

Albert Solino hizmetinizde!

İşte bir sosyal medya ajansı hizmetleri arasında yer alan birkaç başlık:

Profesyonellerle Çalışırsınız

Sosyal ağlarınızın yönetimini bir sosyal medya ajansına emanet ederek tamamen profesyonellerden oluşan mükemmel bir ekibe sahip olabilirsiniz. Ajanslar, stratejileri belirli bir şekilde birleştiren ve müşterilerinizin gerçeklerine etkin bir şekilde uyum sağlayan çok sayıda nitelikli profesyonel uzmanı bir araya getirir. Sosyal medya uzmanları, etkili içeriğin nasıl oluşturulacağını bilir.

Zamandan Tasarruf Edersiniz 

Sosyal medya yönetimini kendiniz yapmanız çok zaman alacaktır. Bir araştırmaya göre, işletmeler sosyal medya pazarlamasına haftada ortalama 10 saat harcıyor. Sosyal medya yönetimindeki farklı görevleri bir ajansa emanet ederek, pazarlama hedeflerinize ulaşırken şirketinizin daha çok gelişmesi için bu zamanı şirketinizin diğer faaliyetlerine yatırım yaparak kullanabilirsiniz.

Uzmanlar Rakiplerinizi Analiz Edebilir

Ajansların gücü, farklı alanlardaki (sağlık, bilim, eğitim, spor, sanat vb.) uzmanlarının çeşitliliğinde yatmaktadır. Sosyal ağlarınızın yönetiminde bir ajanstan dış kaynak sağlamak, sektörünüzün sürekli ve derinlemesine rakip analizi yapılmasına ve medya izleme avantajı sunmasına olanak tanır.

Sonuç olarak, sektörünüzdeki pazar trendlerinden haberdar olursunuz ve rakiplerinizden daha iyi sıyrılabilir ve ikna edici satış argümanları oluşturabilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza Uygun Bir Şekilde Hazırlanmış Stratejiler Oluşturulur

Bir sosyal medya stratejisi, sosyal medyada ulaşmak istediğiniz tüm hedeflerden ve bu hedeflere ulaşmak için atılan adımlardan başlar.

Sosyal ağ stratejileri konusunda uzmanlaşmış bir ajans, ekipleri ve sahip olduğu uzmanlık sayesinde, beklentilerinizin ön planda olduğu ve ihtiyaçlarınıza göre stratejiler sunar. Uzmanlarımız, hedefleriniz büyüdükçe onu geliştirmeye özen gösterir.

En İyi Sosyal Medya Ajansları

Sosyal medya konusunda uzmanlaşmış ajanslar, sosyal ağlardaki işlerinizi gerçekleştirmenizde size destek olabilir, hatta işinizin diğer yönlerine konsantre olabilmeniz için bu sosyal medyalardaki tüm iletişim kısmını halledebilir.

Sosyal medya ajansı, sosyal ağlardaki iletişim konusunda uzmanlaşmış bir dijital pazarlama ajansıdır. Müşterilerinin çevrimiçi iletişim stratejisini tanımlamak, geliştirmek ve izlemekten sorumludur. İzleyici kazanmak ve onu elde tutmak için sosyal ağlarda iyi iletişim uygulamaları konusunda size tavsiyelerde bulunabilir ve sizi eğitebilir. Ayrıca sizi bu görevden kurtarmak için sosyal medyadaki iletişiminizin tamamını veya bir kısmını devralabilir.

Siz de şirketinizi veya markanızı tanıtmak için bir sosyal medya ajansı mı arıyorsunuz? Albert Solino Sosyal Medya Ajansı bir tık uzağınızda! 

Albert Solino olarak sosyal medya stratejisi geliştirmenin kampanyalarınızın her birinin pazarlama hedeflerinize ulaşmasında en önemli parçası olduğunu biliyoruz. Hangi kanalları kullanmayı planladığımıza karar verdikten sonra, ne sıklıkla yayınlamayı planladığımızı ve ne tür içerik yayınlayacağımızı çalıştığımız firma ile beraber düşünüyoruz. Kitleniz hakkında inceleme yaparak başlarız. Ne tür içerikleri tercih ettiklerini tespit ediyoruz. İlgi çekici ancak aynı zamanda onların ihtiyaçlarını karşılayan içerikler geliştiriyoruz. Ayrıca, sosyal medya kullanıcısı ile etkileşimi de sosyal medya yönetiminizin ayrılmaz bir parçası haline getiriyoruz. Madde madde özetleyecek olursak;

Sosyal Medya Takvimi Oluşturma

Sosyal medya yönetimi söz konusu olduğunda, tutarlılığı anahtar olarak görürüz. Müşterilerimizi bu kanallarda etkileşimde tutmak ve hedef kitlemizi büyütmek istiyorsak, sürekli olarak kaliteli içerik yayınlamalıyız. Bunu yapmanın tek yolu, hangi kanallarda ne zaman ve ne yayınlayacağınızı özetleyen bir sosyal medya takvimi oluşturmaktır. Sosyal medya yönetiminiz için bir editoryal takvim oluşturarak işinizin takibini iyi sağlarız. 

Sosyal Profillerde İçerik Oluşturma ve Yayınlama

Sosyal medya yönetiminin büyük bir kısmı, sosyal medya içeriği oluşturmak ve işletme profillerinizde paylaşmaktan oluşur. Bu sadece metin yazmakla ilgili değil, aynı zamanda resim veya video biçiminde yaratıcılığı geliştirmekle de ilgilidir. 

Sosyal medya yönetiminin bu yönü, hem sosyal medya platformları hem de hedef kitleniz hakkında derin bir anlayışa sahip olmamızı gerektirir. Biz de sosyal medya platformlarında içerik oluşturmak için en iyi uygulamaların neler olduğunu iyi biliyoruz! Ayrıca hedef kitlenizin dikkatini en çok hangi tür içeriğin ve konuların çektiğini de öğreniyoruz. 

Takipçilerle İletişim 

Sosyal medya platformlarınızdaki takipçilere yanıt vermek, sosyal medya yönetiminin önemli bir parçasıdır. Sosyal medya yönetimimizin bir parçası olarak, sosyal medya platformlarınızdaki yorumları ve gönderileri düzenli olarak kontrol ediyoruz. 

Sosyal Medya Reklam Kampanyaları Oluşturma

Sosyal medya reklamları oluşturmak ve uygulamak, sosyal medya yönetimine yanıt vermenin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Organik sosyal içerik aracılığıyla potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurmak için yapabileceğiniz pek çok iş olsa da, sosyal medya reklamcılığı, belirli kitleleri hedeflemenize ve görünürlüğünüzü artırmanıza olanak tanıyarak bu organik etkinliği tamamlar.

Örneğin, Facebook'ta reklam yayınlamak, işletmeniz için daha fazla gelir elde etmenize yardımcı olabilir, çünkü en iyi müşterilerinize benzeyen yeni potansiyel müşterilere ulaşmanıza olanak tanır. 

Neden Sosyal Medya Ajansı ile Çalışmalıyım?

Tüketicilerin %57'sinin sosyal medyada takip ettikleri bir markadan daha fazla alışveriş yaptığını biliyor muydunuz? Bu rakam, sosyal ağların şirketiniz için temsil ettiği potansiyeli doğrulamaktadır.

Bir ajansla çalışmayı düşünmeden önce sosyal medyanın ne olduğunu anlamak önemlidir çünkü mesele sadece sosyal medyada paylaşım yapmak değildir.

Sosyal medya hakkında konuştuğumuzda, Facebook veya Instagram'ı çok iyi bilmekten çok daha ileri giden bir uygulamadan bahsederiz. Sosyal medya yönetimi, ticari hedefleri tatmin etmek için bir markanın imajını geliştirme ve yönetme meselesidir.

Sosyal medya, platformlarda paylaşım yapmakla sınırlı değildir. Bu uygulama, sosyal ağlarla bağlantılı tüm teknik ve pazarlama unsurlarını da dikkate alır.

Günümüzde pek çok sosyal ağ vardır: Pinterest, Facebook, Instagram, LinkedIn, YouTube, Snapchat… “Markam her yerde olmalı mı? Hangi ağlara odaklanmalıyım? Nasıl yaparım? " gibi sorular ortaya çıktığında, uzman bir sosyal medya reklam ajansına başvurmak çok değerli olabilir.

Sosyal Medya Ajansı ile Çalışmanın Şirketler için Avantajları

Öncelikle sosyal medya ajansı sahibi olmanın avantajları şunlardır:

  1. Profesyonel çalışma
  2. Kanıtlanmış deneyim
  3. Daha az maliyet
  4. Hedef odaklı stratejilerin geliştirilmesi
  5. Düşük çalışan sirkülasyonu
  6. Araçlar hakkında bilgi birikimi
  7. ROI üretimi
  8. Trendlerde güncellik
  9. Süreçlerin iyi tanımı

Sosyal Medya Ajansı Fiyatları

Bir sosyal medya platformunda bir işletme hesabına kaydolmak tamamen ücretsizdir!

sosyal medya ajansı nedirHerkes bir iş Facebook sayfası, Instagram hesabı, Linkedin sayfası veya Twitter profili oluşturabilir. Ancak sosyal medyayı yönetmek, analiz etmek ve optimize etmek işletmeniz için zaman alıcı olabilir. Ayrıca, farklı profillerinizi yönetecek deneyime ve bilgiye sahip bir şirket içi çalışan bulmak da kolay olmayabilir. Örneğin, optimize edilmemiş bir kampanya işletmenize pahalıya mal olabilir.

Son olarak, multitask olarak görev yapan bir çalışanınızın tüm alanlarda yetkin olması nadirdir. Tek bir çalışanın aynı anda grafik tasarım, sosyal medya reklamcılığı, topluluk yöneticiliği, sosyal ağ analizi vb. gibi alanlarda çalışabilmesi pek mümkün olmayabilir.

Albert Solino olarak deneyimimiz ve bilgimiz sayesinde, şirketleri sosyal ağlarda stratejilerinin uygulanması ve geliştirilmesinde destekliyoruz. İçerik yönetimi, moderasyon ve kampanya yönetimi de dahil!

Fiyatlarımız sunacağımız hizmetler kapsamına göre değişmektedir. O halde bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Albert Solino Sosyal Medya Ajansı Ne Sunuyor?

Günümüzde bir şirketin gerekli sosyal ağlarda var olması her zamankinden daha önemlidir. Ama bunun kolay bir iş olmayabileceğini çok iyi biliyoruz. Bu yüzden sosyal ağların yönetimiyle ilgileniyoruz, böylece sizin sosyal medya tarafında hiçbir şeyle ilgilenmenize gerek kalmıyor. 

Markanızı ve işletmenizi sosyal medyada lanse ederken çok önemli bir soru ortaya çıkıyor: “Hangi sosyal ağları kullanmalıyım?” Bu ve buna benzer tüm sorularınız için mükemmel bir çözümümüz var. Şirketler için herhangi bir sosyal ağ yönetimi stratejisi, hedef kitleleri tarafından en çok kullanılan sosyal ağlara odaklanmalıdır. Genelde potansiyel müşterilerinizin olmadığı sosyal ağ profillerine yatırım yapma hatası çok yapılır. Bu yüzden sosyal medya reklam ajansı Albert Solino olarak, hedef kitlenizin ve rekabetinizin eksiksiz ve derinlemesine analizini yapıyoruz. Müşterilerinizin kullandığı sosyal ağlar, ilgilendikleri ve yayınladıkları içerikler, sosyal medyaları kullanım sıklığı ve türü vb. gibi noktaları inceliyoruz. Tüm bunlarla, şirketinizin sosyal medyada başarılı olması ve hedef kitleniz üzerinde güçlü bir etkiye sahip olması için bir strateji belirliyoruz.

Bir sosyal medya yönetimi ajansı olarak Albert Solino’da, hiçbir şey için endişelenmenize gerek kalmaması için işletmeniz, markanız veya kişisel profiliniz için profesyonel sosyal medya yönetimi yapıyoruz.

Kitlenizi kendine aşık edecek ve sizi sektörünüzde lider konumlandıracak bir içerik ve stil stratejisi tasarlıyoruz. Hangi içeriğin yayınlanacağını planlarken, kitlenizi ve sosyal ağlarda neyle ilgilendiklerini ve ne aradıklarını keşfederiz. Bu sadece ürün ve hizmetlerinizi yayınlamakla ilgili değil, takipçilerinizin profilinizle ilgilenmesi için ilgi çekici ve kaliteli içerik sağlamakla da ilgilidir. Bu, markanızın hikayesini anlatarak onların aşık olmalarını ve rakiplerinize karşı sizi seçmelerini sağlar. Binlerce veya milyonlarca takipçiye sahip olmak yeterli değildir, başarılı bir sosyal medya stratejisi bu takipçilerin markanızla etkileşime geçmesini ve gerçek takipçiler haline gelmesini de sağlar. Bu, içeriğin tüm yönleriyle ilgilenerek elde edilir, profillerinizin tasarımı ve organizasyonu da sağlanır. Böylece markanıza ve takipçilerinize katkıda bulunuruz. Sosyal ağlarınızın kullanıcıları aşık etmesini mi istiyorsunuz?  Hadi bizimle iletişime geçin ve sosyal medyada başarılı olmaya hazır olun. 

Albert Solino olarak sosyal ağlarda iyi bir marka imajı oluşturmanıza özen gösteriyoruz . Markanızın etrafında bir topluluk oluşturuyoruz ve her zaman markanızın sesine ve kimliğinize uyum sağlayarak size mümkün olan en iyi içeriği sunmaya çalışıyoruz. Özetle aşağıdaki maddeleri yerine getiriyoruz:

Sosyal Ağlar İçin İçerik Oluşturma

Tüm rakiplerinizin arasından sıyrılmak ve topluluğunuzun sizi hatırlamasını sağlamak için orijinal ve taze içerik oluşturmak çok önemlidir. Albert Solino’da çeşitli formatlar kullanarak markanızın değerlerini aktaran eşsiz içerikler üretiyoruz: videolar, metinler, resimler,.. 

Sosyal Medya Stratejisi

İyi bir sosyal ağ yönetimi yoluyla markanızın hedeflerine ulaşmaya odaklanan bir sosyal ağ stratejisi geliştirmek için sizinle omuz omuza çalışıyoruz. Mevcut iletişiminizi, rakiplerinizin iletişimini analiz ediyor ve iyi bir eylem planı ile hangi yolun izlenebileceğini planlıyoruz, yani yol haritası çıkarıyoruz. Yeni trendlerin (Instagram trendleri,  Facebook trendleri)  de takibini sıkıca yapıyoruz. Instagram profesyonel hesap kontrolünü detaylıca sağlıyoruz.

Sosyal Ağlarda Çevrimiçi Reklamcılık 

Sosyal Ağlarda reklamcılık konusunda uzmanlaşmış bir ajans olarak, Albert Solino satışlarınızı, trafiğinizi veya kaliteli potansiyel müşterilerinizi artırmaya odaklanan sosyal medya reklamları; Facebook Reklamları, Instagram Reklamları (Facebook ve Instagram Reklam), TikTok reklamları, LinkedIn Reklamları, Youtube Reklamları, Twitter Reklamları (Twitter reklam ajanslığı) ve YouTube kampanyaları oluşturuyor, yönetiyor ve optimize ediyoruz. Bunu yaparken de Facebook Reklam Yöneticisi gibi uygulamalar kullanıyoruz.